sapphire_pulse_rx6700xt_oc_1 sapphire_pulse_rx6700xt_oc_2

Danas je pred nama još jedna novopredstavljena RX 7600 XT kartica koja kao što znamo donosi malo više taktove i duplo više memorije u odnosu na obične RX 7600 verzije. Ovaj put je u lab sletjela Sapphireova Pulse verzija s OC oznakom što znači da su joj tvornički malo po podignuti taktovi. Kartica je slična prethodnim Pulse modelima, donosi moćan i zadovoljavajuće tih hladnjak, tzv. angular velocity ventilatore i kompaktne dimenzije.

Prošle godine u svibnju smo testirali Sapphire Pulse RX 7600 8G OC karticu, koja dolazi u sličnom pakiranju, i s istim nepostojećim bundleom. Jasno je da ove kartice niže srednje klase ne mogu biti opremljene s nekom zanimljivom opremom, pa se nadamo da će AMD ubaciti kakvu igru barem u prodajnu akciju. Kartica je dobro zaštićena u paketu i to je najbitnije.

sapphire_pulse_rx6700xt_oc_3

Kada primite u ruku ovaj XT model i običnu RX 7600 nećete primijetiti nikakvu razliku. Nema promjene dizajna Pulse kartica u ovoj generaciji i za ovaj model no pomnijim promatranjem ćemo ipak uočiti drugačiji dizajn ventilatora. Oklop je jednostavnog dizajna s crnim plastičnim pokrovom koji na sebi ima crvenu grafiku. Straga je aluminijska ploča koja učvršćuje konstrukciju i dovodi toplinu koja je također prošarana crvenom grafikom. Kartica je duga 250 milimetara (10 mm duža od RX 7600 modela), široka 44 (zauzima dva slota) i ukupno visoka 119,2. Dovoljno je kompaktna za kakvo mATX kućište.

sapphire_pulse_rx6700xt_oc_4

Kao što smo već u recenziji PowerColorove kartice objasnili, na PCB-u svake RX 7600 XT se nalazi Navi 33 GPU identičan kao i na običnim RX 7600 karticama (non-XT). Ponovit ćemo, čip ima 32 računske jedinice s 2.048 stream procesora, 32 Ray ubrzivača, 64 AI ubrzivača te 32 MB Infinity priručne memorije. Deklarirani takt procesora je nešto viši nego kod referentne kartice i iznosi 2.810 MHz u boostu (game takt je 2.539 MHz). Pregledom GPU-Z loga smo utvrdili da je maksimalni takt zapravo iznosio 2.977 MHz, no s ipak nešto nižim prosjekom u igrama. GDDR6 memorije je 16 GB, Hynixova je, komunicira preko 128-bitne sabirnice i data rate je 18 Gbps.

sapphire_pulse_rx6700xt_oc_5 sapphire_pulse_rx6700xt_oc_6

Hlađenje ove kartice nosi naziv Dual-X, a koji donosi Angular Velocity dizajn ventilatora s two-ball ovjesom, te optimiziranom aluminijskom hladnjaku s toplovodnim cijevima koji hladi i GPU i memorijske čipove i VRM. Ventilatori su stacionarni do određene temperature stacionarni nakon čega kreću s radom. Kartica je projektirana tako da je tipična temperatura GPU-a 71°C, a hot spot 88°C. Ventilatori se maksimalno vrte do 1.700 okretaja i nisu bučni – izmjerili smo 38 dB(A). Ono što povremeno čujemo i što može zasmetati je blago cvrčanje zavojnica. Provjerom GPU-Z loga smo utvrdili da su temperature iznosile 70°C i 90°C za hotspot, a maksimalna potrošnja 197 W. Kartica se napaja preko PCIE x8 sučelja i dva 8-pinska konektora, a proizvođač navodi TBP (total board power) od 192 W što je vrlo blizu istini.

sapphire_pulse_rx6700xt_oc_7

Ova kartica ima dva Display Porta 2.1, te dva HDMI 2.1 što je malo drugačije nego kod ostalih kartica.  Sapphire je ovaj put u potpunosti iskoristio novi Radiance Display mehanizam koji podržava Display Port 2.1, i nema DP 1.4 portova kao kod RX 7600 kartica. Kartica nema nikakvo LED osvjetljenje, što će se vjerujemo svidjeti mnogima. Tu je kao i kod referentnog modela podrška za Dual Media mehanizam koji dodaje hardversko ubrzanje za AV1 kodiranje do 8K60 kvalitete, simultano kodiranje i dekodiranje streamova za AVC i HEVC do 8K60 itd. Standardna je i podrška za druge AMD-ove tehnologije kao što su FidelityFX SuperResolution, Anti-Lag, Radeon Boost, FreeSync, Privacy View itd. Uz to sve, kartica podržava i Sapphireovu Trixx aplikaciju za nadzor rada.