Sapphire Radeon RX480 Nitro+ 4GB test
Datum objave 21.08.2016 - Krešimir Matanović
Sapphire Radeon RX480 Nitro+ 4GB
Nakon testa memorije, nastavljamo s grafičkim karticama a ovaj puta je na redu prva ne referentna RX480 koju smo imali prilike probati i to još s 4 GB memorije. Referentna je RX480 ostavila gorak okus u ustima zbog visoke buke, visoke temperature i spuštanja radnog takta GPU-a kao direktne posljedice visoke temperature. Stoga ova Nitro+ kartica mora puno toga ispraviti i donijeti još i nešto više performanse za koje znamo da ih Polaris 10 čip može dati. Sapphire u ponudi trenutno ima četiri modela, dva referentna i dva Nitro+. Nama je na test došao sporiji od dva Nitro+ OC modela.
Kartica dolazi u kutiji vertikalne orijentacije, odlično je zaštićena u debeloj pjeni i antistatičkoj vrećici, a bundle nije naročito bogat. Sastoji se od medija s upravljačkim programima i aplikacijama, knjižica s uputstvima i product registration letak.
Kartica donosi nešto drugačiji dizajn plastičnog poklopca hladnjaka u odnosu na prošle Nitro serije, a hladnjak je nešto i unaprijeđen pa stoga nosi Nitro+ naziv. Dugačka je 240 mm, visoka 120, te debela 41 mm, pa standardno zauzima dva slota u kućištu. Kvaliteta izrade je vrlo dobra, kartica je masivna, što je dodatno naglašeno i debelom aluminijskom pločom na poleđini.
Nitro+ hladnjak se diči free flow dizajnom u kojem se topli zrak efikasnije izbacuje kroz prednju rešetku, ali i rešetku na stražnjoj aluminijskoj ploči. U suštini je to isti onaj stari Dual-X hladnjak s aluminijskim rebrima, toplovodnim cijevima i dva velika (95 mm) dual ball bearing ventilatora. Uz to, tu je i CoolTech tehnologija koja koristi Intelligent Fan Control III, koji prilagođava rad ventilatora i drži ih potpuno stacionarnima sve do oko 52°C, nakon čega po riječima proizvođača pametno balansira rad i brzinu vrtnje.
Ispod hladnjaka, na custom PCB-u, nalazi se Polaris 10 GPU (Ellesmere), koji je kao što znamo napravljen u 14nm FinFET proizvodnom procesu, te na površini od 232 mm kvadratna broji oko 5.7 milijardi tranzistora. Procesor ima 2304 shadera, 144 teksturne jedinice i 32 ROP jedinice, a na ovoj kartici radi na tvornički overclockiranom boost taktu od 1306 MHz (osnovni je 1208 MHz). Piksel fillrate iznosi 41.8 GP/s, a teksel fillrate je 188.1 GT/s. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kao je taj maksimalni boost takt zapravo i dosta često korišteni takt u igrama, uz tek povremena spuštanja i varijacije između 1208 i 1306 MHz.
Memorije je 4 GB, a radi na 1750 MHz odnosno efektivnih 7 Gbps. Komunikacija se kao što znamo odvija putem 256 bitne sabirnice, a maksimalna propusnost je 224 GB/s.
Kartica ima pet video izlaza – dva DisplayPorta 1.4 Ready, dva HDMI-a 2.0b i jedan DVI-D. Za dodatno napajanje energijom na stražnjoj strani ima jedan osam pinski konektor pa je maksimalna snaga koju može povući 225 W. Kartica podržava UEFI BIOS, QuickConnect tehnologiju izmjene ventilatora (FanCheck opcija u Trixx 3.0 aplikaciji daje uvid u stanje ventilatora), u izradi su korištene Black Diamond Choke 4 prigušnice, a napojna jedinica je pet fazna. Ostatak tehnologija koje podržava su identične ostatku Polaris obitelji pa tu nećemo duljiti.
Ipak, ova je kartica posebna po još dvije stvari. Prvi je Nitro Glow RGB LED sistem rasvjete Sapphireovog logoa. Način osvjetljenja (Rainbow, PCB temp., Fan speed, Off i Custom) se može mijenjati putem ili tipke na poleđini kartice ili Trixx 3.0 aplikacije. Uz to, tu je i Dual BIOS opcija s pripadajućim prekidačem na vrhu PCB-a (odmah iznad LED tipke), u kojem je moguće izabrati između agresivnijeg načina rada GPU-a i ventilatora, te onoga malo konzervativnijeg. Mi smo testirali karticu u agresivnijem modu u kojem su i ventilatori bili nešto bučniji. Isprobali smo naravno i onaj drugi mod, u kojem su performanse pale za oko 2% a ventilatori su radili par dB tiše, no o tome ćemo malo više reći na predzadnjoj stranici članka kod analize buke, zagrijavanja i potrošnje ove kartice.
Forum
Objavljeno prije 32 minute
Delta ForceObjavljeno prije 45 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 50 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 59 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 1 sat
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti