Iz Sapphire-a nam je doputovao njihov novi TV tuner baziran na ATI Theater 550 Pro čipu. Ovaj čip je donio nekoliko zgodnih noviteta, među kojima je najzapaženiji obrada video i audio signala u istom čipu. Krenimo od početka.

Pod budnim okom jednog od stanara autorovog jastuka

Bundle

U paketu s karticom dolazi antena, daljinski upravljač i vanjski modul za ulazne signale – video (S-video i kompozitni) i audio (stereo " činčevi"). U pristiglom kompletu nam nije stigao CD s driverima i aplikacija za obradu videa, ali pošto je riječ o inženjerskom primjerku korisnici neće nailaziti na ovakve probleme.

Kao što smo već naglasili, Sapphireova TV kartica bazirana je na novom ATI-jevom čipu za dekodiranje TV signala i video capturing koji se zove Theater 550 Pro. Dotični predstavlja zadnji krik tehnologije što se tiče ovakve vrste procesora, a ATI ga osim na ovakvim dediciranim rješenjima planira rabiti i na svojim poznatim All-in-Wonder grafičkim karticama.

ATI Theater 550Pro

Zašto je Theater 550 Pro toliko poseban? U prvom redu, valja reći da se radi o čipu koji sa ostatkom sistem može komunicirati preko klasične PCI, ali preko nove PCI-Express sabirnice. Dakle kartice bazirane na čipu Theater 550 Pro na tržištu će se pojaviti u dvije izvedbe – PCI i PCI-Express x1. Nadalje, ATI-jevo se rješenje može pohvaliti sa 12-bitnim video dekoderom koji sadrži hardverske 2D i 3D comb filtere. Uloga ovih filtera je otklanjanje šuma te balansiranje komponenti ulaznog signala što na kraju rezultira čišćom i oštrijom slikom. Valja napomenuti da čip osim video signala procesira i audio signal (za to je na prethodnim ATI-jevim karticama bio zadužen odvojeni čip). Ovakvo rješenje dekodiranja ulaznog antenskog signala bi u teoriji trebalo rezultirati praktični savršenom sinhronizacijom zvuka i slike, a time i ugodnijim praćenjem TV programa.

Tipično za Sapphire – ATI bez puno kemijanja

Theater 550 Pro podržava i hardversko MPEG2 kodiranje. MPEG2 je format koji se rabi pri pohrani filmova na DVD medije, ali i pri prijenosu video signala na sustavima digitalne televizije. Podrške za enkodiranje direktno u MPEG4 format (DivX, Xvid i slično) nažalost nema što bi moglo stvarati probleme korisnicima koji ne posjeduju velike i brze diskove. Zanimljivo je da se na kartici osim samog čipa za dekodiranje i enkodiranje signala nalazi 16-megabajtni DDR memorijski čip koji AV procesoru olakšava proces enkodiranja i dekodiranja signala.