scyzhe_katana5_big_shuriken_3_14 scyzhe_katana5_big_shuriken_3_15

I dok je Katana 5 predstavljena još krajem 2018., Big Shuriken 3 (SCBSK-3000) je potpuno “friški” proizvod, predstavljen krajem ožujka ove godine. Hladnjak je niskog L profila i kompatibilan je s Mini ITX i Micro ATX kućištima. Dolazi u omanjoj kutiji, čija unutrašnjost najprije otkriva još jednu kutiju u kojoj se nalazi bundle.

Bundle se sastoji od donje ploče za montažu na Intel sockete, plastičnih odstojnika, tube s termalnom pastom, gornjih nosača za AMD i Intel sockete, vijaka i jasno uputa za montažu. Podržani socketi uključuju AMD-ove AM2(+)/3(+)/4/FM1/2(+) i Intelove LGA775/115x/1366/2011(V3) i 2066.

scyzhe_katana5_big_shuriken_3_16

Posebnost Shurikena je uvijek bila niski profil koji zadržava i ovaj novo dizajnirani model. Potpuno je drugačiji od dvojke, vidljiv je napredak u kvaliteti izvedbe i Big Shuriken 3 nas je odličnom izvedbom uvelike podsjetio na Noctuu NH-L12S što je veliki kompliment. Hladnjak je dimenzija 122 x 122 x 69 milimetara i mase 475 grama – u sve je uračunat i ventilator.

scyzhe_katana5_big_shuriken_3_17

S donje strane zapravo vidimo kolike su razlike u konstrukciji u odnosu na prethodni model. Toplovodne cijevi su sada kao i bakrena baza presvučene niklom, a aluminijski su limovi posloženi vertikalno. Pet 6-milimetarskih toplovodnih cijevi svoje ishodište ima u bazi, te se šire kroz tijelo hladnjaka. Na bazu je i fiksno postavljen nosač za sve kompatibilne sockete, a pristup vijcima je omogućen s gornje strane kroz rupe u limovima. Hladnjak je i asimetričnog dizajna, za bolju kompatibilnost s pločama i memorijskim kitovima.

scyzhe_katana5_big_shuriken_3_18

Ventilator je novo razvijen i nosi ime Kaze Flex Slim. Niskog je profila, tj. visine je svega 15 milimetara, dok je promjer 120 milimetara. Na rubovima su metalnog kućišta gumene podloške za eliminaciju vibracija, što je značajka svih novih Kaze Flex ventilatora, baš kao i FDB ovjes. Ovaj ventilator ima MTTF vrijednost od 100.000 sati. Konektor je 4-pinski i PWM kontrola određuje broj okretaja od 200 do 1.800 u jednoj minuti. Proizvođač pri tome deklarira protok zraka od 8.28 do 50.79 CFM-a, statički pritisak od 0.23 do 1.35 mmH2O i buku od 2.7 do 30.4 dBA. Mi smo na maksimumu izmjerili čujnih no ne bučnih 41 dBA – baš kao i kod 92-milimetarskog brata s Katane 5.

scyzhe_katana5_big_shuriken_3_19 scyzhe_katana5_big_shuriken_3_20

Instalacija na AMD ploče zahtijeva originalni donji nosač/pločicu koja dolazi uz svaku matičnu ploču, na koju se s gornje strane montiraju plastični odstojnici s gumenim čepovima okrenutim prema vrhu, na koje onda dolaze metalne grede, tj. nosači za hladnjak. Orijentacija hladnjaka je moguća samo u dva smjera, a mi smo u ovom slučaju toplovodne cijevi orjentirali prema vrhu ploče. Postavljanje hladnjaka je jednostavno i nije potrebno skidati ventilator s njega (mi smo ga skinuli da vam pokažemo kako izgleda bez ventilatora).

scyzhe_katana5_big_shuriken_3_22 scyzhe_katana5_big_shuriken_3_23

Za instalaciju na Intelove LGA115x ploče vam je isporučen donji nosač s već fiksiranim vijcima, na kojeg se montiraju grebe i pričvršćuju thumb vijcima. Zbog istog razmaka među svim rupama oko socketa, nosače je moguće orijentirati tako da hladnjak na njega montiramo u sva četiri moguća smjera.

scyzhe_katana5_big_shuriken_3_21 scyzhe_katana5_big_shuriken_3_24

Na obje smo ploče hladnjak orijentirali na identičan način, s toplovodnim cijevima prema gore. Na AMD ploču ide bez problema u oba moguća smjera, a tako i na Intelovu u sva četiri. Međutim, kod Intela je potrebno razmišljati i o memorijskim modulima i njihovoj visini. Zgodno kod ovog tipa hladnjaka je što ventilator direktno “puše” i po ploči pa je i hlađenje VRM-a, memorijskih modula i okolne elektronike vrlo dobro.