Scythe Katana 5 & Big Shuriken 3 recenzija
Datum objave 16.04.2019 - Krešimir Matanović
Scythe Katana 5
Iz japanskog Scythea su nam na test stigla dva nova hladnjaka - Katana 5 i Big Shuriken 3. Prvi je omanji tower koji ima 92-milimetarski ventilator i veliku rashladnu površinu, a drugi je L konstrukcije, niskog profila, s Kaze Flex 120-milimetarskim ventilatorom debljine samo 15 milimetara. Oba su hladnjaka kompatibilna i s AMD i s Intel desktop socketima, pri čemu Katana 5 donosi iznimno jednostavne mehanizme za ugradnju.
Katana 5 (SCKTN-5000), je kako joj i ime kaže, peta generacija istog proizvoda, koji je svakom novom iteracijom sve bolji i usavršeniji. Hladnjak dolazi u standardnoj kartonskoj kutiji, unutar koje je adekvatno zaštićen. U zasebnoj se kutiji nalaze upute za instalaciju, malo termalne paste u vrećici, nosači za ventilator i nosač za AMx/FMx sockete - jednostavno.
Na hladnjaku se tvornički nalazi nosač za Intelove LGA775/115x/13366 sockete, koji je poznat odavno i s Intelovih tvorničkih hladnjaka. Scythe cijeli mehanizam i za AMD i za Intel sockete naziva Easy Clip Mounting System (E.C.M.S) koji je sada u svojoj drugoj generaciji. Jednostavnost ujedno znači i gubitak podrške za određene sockete pa tako ovaj hladnjak više ne možemo montirati na Intel LGA2011 i Socket 754/939 i 940 na koje je Katana 4 išla. No, to i nije nešto za čim treba žaliti.
Hladnjak je u ovoj petoj generaciji doživio određene promjene u dizajnu. Katana 4 je bila potpuno simetrična, a petica sada donosi asimentričan dizajn, pomaknut tako da se osigura veća kompatibilnost s modulima radne memorije. Hladnjak je dimenzija 105 x 104 x 135 milimetara i mase 560 grama. Niži je za osam milimetara od prethodnika, dublji za pet i širi za 1.5 milimetara.
Na fotografijama iznad se lijepo vidi u kakvom su offsetu njegove tri bakrene toplovodne cijevi promjera šest milimetara, što je otvorilo dodatno mjesta za ventilator koji sada nimalo ne nadvisuje memorijske slotove. Novost za ovu seriju je i što su baza i toplovodne cijevi presvučene niklom. Aluminijski su listovi klasični aluminijski bez nikla. Na desnoj fotografiji vidimo mehanizam za Intelove sockete, a na lijevoj za AMD-ove. Oba se mogu montirati bez upotrebe alata. Baza je bakrena, presvučena niklom kao što smo napisali, a dimenzije su joj 38 x 38 milimetara.
Katana 5 je opremljena i novorazvijenim Kaze Flex ventilatorom promjera lopatica 92 milimetra. Ovjes je samo održavajući zatvoreni FDB (Sealed Precision Fluid Dynamic Bearing), koji ima deklarirani radni vijek od 120.000 sati. Novost su i gumeni dodaci u kuteve okvira koji eliminiraju prijenos vibracija. Debljina kućišta je 26 milimetara, što pribrojeno dubini hladnjaka iznosi onih 105 milimetara ukupne dubine. Konektor je 4-pinski i ventilator je PWM kontroliran, a broj okretaja može varirati od 300 do 2.300 u jednoj minuti. Protok zraka je tada između 11.46 i 83.04 metra kubna (6.75 do 48.878 CFM-a), statički pritisak od 0.75 do 2.29 mmH2O, a buka od 7.3 do 28.83 dB. Mi smo na maksimumu izmjerili čujnih no ne i bučnih 41 dB.
Instalacija na AMD ploče je vrlo jednostavna jer nosač na hladnjaku koristi postojeći nosač koji dolazi uz svaku AMD ploču iz popisa podržanih socketa. Sistem je vrlo jednostavna, nosač se s jedne i druge strane natakne na nosiće na plastici i prstom se pritegne mehanizam koji stegne hladnjak čvrsto na IHS procesora.
Mehanizam za Intelove sockete je još lakši za montažu. Sve što je potrebno je navesti plastične stupiće u rupe oko socketa i pritisnuti ih prema dolje. Skidanje se vrši okretanjem plašta stupića u jedinom smjeru mogućem. Nije ovo idealni mehanizam jer nije problem oštetiti plastične stupiće višestrukom montažom i demontažom, no jednostavnost mu se ne može poreći.
Scythe Big Shuriken 3
I dok je Katana 5 predstavljena još krajem 2018., Big Shuriken 3 (SCBSK-3000) je potpuno "friški" proizvod, predstavljen krajem ožujka ove godine. Hladnjak je niskog L profila i kompatibilan je s Mini ITX i Micro ATX kućištima. Dolazi u omanjoj kutiji, čija unutrašnjost najprije otkriva još jednu kutiju u kojoj se nalazi bundle.
Bundle se sastoji od donje ploče za montažu na Intel sockete, plastičnih odstojnika, tube s termalnom pastom, gornjih nosača za AMD i Intel sockete, vijaka i jasno uputa za montažu. Podržani socketi uključuju AMD-ove AM2(+)/3(+)/4/FM1/2(+) i Intelove LGA775/115x/1366/2011(V3) i 2066.
Posebnost Shurikena je uvijek bila niski profil koji zadržava i ovaj novo dizajnirani model. Potpuno je drugačiji od dvojke, vidljiv je napredak u kvaliteti izvedbe i Big Shuriken 3 nas je odličnom izvedbom uvelike podsjetio na Noctuu NH-L12S što je veliki kompliment. Hladnjak je dimenzija 122 x 122 x 69 milimetara i mase 475 grama - u sve je uračunat i ventilator.
S donje strane zapravo vidimo kolike su razlike u konstrukciji u odnosu na prethodni model. Toplovodne cijevi su sada kao i bakrena baza presvučene niklom, a aluminijski su limovi posloženi vertikalno. Pet 6-milimetarskih toplovodnih cijevi svoje ishodište ima u bazi, te se šire kroz tijelo hladnjaka. Na bazu je i fiksno postavljen nosač za sve kompatibilne sockete, a pristup vijcima je omogućen s gornje strane kroz rupe u limovima. Hladnjak je i asimetričnog dizajna, za bolju kompatibilnost s pločama i memorijskim kitovima.
Ventilator je novo razvijen i nosi ime Kaze Flex Slim. Niskog je profila, tj. visine je svega 15 milimetara, dok je promjer 120 milimetara. Na rubovima su metalnog kućišta gumene podloške za eliminaciju vibracija, što je značajka svih novih Kaze Flex ventilatora, baš kao i FDB ovjes. Ovaj ventilator ima MTTF vrijednost od 100.000 sati. Konektor je 4-pinski i PWM kontrola određuje broj okretaja od 200 do 1.800 u jednoj minuti. Proizvođač pri tome deklarira protok zraka od 8.28 do 50.79 CFM-a, statički pritisak od 0.23 do 1.35 mmH2O i buku od 2.7 do 30.4 dBA. Mi smo na maksimumu izmjerili čujnih no ne bučnih 41 dBA - baš kao i kod 92-milimetarskog brata s Katane 5.
Instalacija na AMD ploče zahtijeva originalni donji nosač/pločicu koja dolazi uz svaku matičnu ploču, na koju se s gornje strane montiraju plastični odstojnici s gumenim čepovima okrenutim prema vrhu, na koje onda dolaze metalne grede, tj. nosači za hladnjak. Orijentacija hladnjaka je moguća samo u dva smjera, a mi smo u ovom slučaju toplovodne cijevi orjentirali prema vrhu ploče. Postavljanje hladnjaka je jednostavno i nije potrebno skidati ventilator s njega (mi smo ga skinuli da vam pokažemo kako izgleda bez ventilatora).
Za instalaciju na Intelove LGA115x ploče vam je isporučen donji nosač s već fiksiranim vijcima, na kojeg se montiraju grebe i pričvršćuju thumb vijcima. Zbog istog razmaka među svim rupama oko socketa, nosače je moguće orijentirati tako da hladnjak na njega montiramo u sva četiri moguća smjera.
Na obje smo ploče hladnjak orijentirali na identičan način, s toplovodnim cijevima prema gore. Na AMD ploču ide bez problema u oba moguća smjera, a tako i na Intelovu u sva četiri. Međutim, kod Intela je potrebno razmišljati i o memorijskim modulima i njihovoj visini. Zgodno kod ovog tipa hladnjaka je što ventilator direktno "puše" i po ploči pa je i hlađenje VRM-a, memorijskih modula i okolne elektronike vrlo dobro.
Test sistem i način testiranja
Test sistem
|
|
Način testiranja
Testove smo kao napravili na dvije različite platforme, kao i do sada, a to se vidjelo i na prethodnoj stranici kod opisa načina montaže. Različite smo platforme koristili kako bi dobili najbolji mogući uvid u performanse hladnjaka. Usporedba će biti s nekim od ranije testiranih hladnjaka, s naglaskom na AMD-ov BOX hladnjak za Athlona 200GE kada je u pitanju ta platforma. Oba se Scytheova hladnjaka zapravo čine idealnim kao nadogradnja upravo na BOX hladnjake. Kao i do sada, koristili smo klasičan set softvera, tj. HWInfo64 za nadzor parametara rada i ono najvažnije, temperatura. Za opterećenje nam je poslužio OCCT-ov CPU test (Large Data Set, 64 bits, Infinite, maksimalni broj threadova). Nakon sat vremena opterećenja smo napravili screenshot HWInfa64 i te maksimalne temperature iskazali u grafovima. Buku smo testirali s novonabavljenim Meterk MK09 uređajem. Nažalost, rezultati dobiveni njime nisu usporedivi s dosadašnjim načinom mjerenja - OnePlus 5T smartphone i SoundMeter aplikacija.Rezultati testova
AMD Ryzen 7 2700X @ Stock
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Noctua NH-U12A,Be Quiet! Dark Rock 4,Cooler Master Hyper 212 BE,Raijintek Leto RGB, Arctic Freezer 34 eSports Duo @ 100%, Arctic Freezer 34 eSports Duo @ PWM,Scythe Katana 5,Scythe Big Shuriken 3,AMD BOX hladnjak" values="68.1,71.3,72.8,78.1,79,80.8,82.2,83.8,85.1" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,orange,blue" height="600" min="0"]
Najprije na red dolazi moćni osmojezgreni Ryzen 7 2700X. Jasno je da ova dva hladnjaka već po konstrukciji nisu idealni za njega, no zanimljivo je vidjeti da ne zaostaju previše za Freezerom 34. Ipak, puno primjereniji će biti za četiri i šest jezgrene Ryzene. Čak se ni BOX hladnjak za Athlona 200GE ovdje ne drži loše, ali njegov ventilator radi na čak 3.630 okretaja.
Ventilatori na oba hladnjaka se ovdje vrte gotovo stalno na maksimalnom broju okretaja. Zanimljivo za primijetiti je da je VR MOS temperatura s Big Shurikenom 3 maksimalnih 60°C, a s Katanom 5 čak 73°C, što je posljedica orijentacije ventilatora.
AMD Athlon 200GE
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Scythe Katana 5,Scythe Big Shuriken 3,AMD BOX hladnjak" values="44.6,44.9,51.3" colors="red,orange,blue" height="300" min="0"]
Athlona 200GE je puno primjerenija mušterija za ova dva hladnjaka i ovdje oni pokazuju svoju pravu snagu. Ventilatori su vrlo su tihi, gotovo nečujni. Rade na puno nižem broju okretaja od maksimuma - Katana 5 na 1.355 rpm, a Big Shuriken 3 na 1.125 rpm.
I ovdje postoji malena razlika u maksimalnoj VR MOS temperaturi - kod Shurikena je 39°C, a kod Katane 41°C.
Intel i7-8700K @ Stock (4.3 GHz)
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature (Tdie)" htitle="Load (°C, manje je boilje)" labels="Arctic LF 240,Cryorig H7,Noctua NH-U12A,Be Quiet! Dark Rock Pro 4,Arctic Freezer 12,Be Quiet! Dark Rock 4, Arctic Freezer 34 eSports Duo @ PWM,Scythe Big Shuriken 3,Scythe Katana 5,Cooler Master Hyper 212 BE" values="68,68,70,70,72,72,77,79,79,82" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,orange,red,blue" height="700" min="0"]
Kod i7 8700K u graf stavljamo maksimalnu zabilježenu temperaturu na jednoj jezgri, no jednako je tako zanimljivo pogledati i prosjek maksimalnih temperatura na svim jezgrama. Oba su hladnjaka ovdje izjednačena s maksimalnom temperaturom na jezgri, no prosjeci se ponešto razlikuju. Za Big Shuriken 3 je prosjek 77,76°C, a za Katanu 5 76,83°C. Ventilatori su jasno cijelo vrijeme radili na maksimumu.
Lijepo je vidjeti da ova dva malena hladnjaka mogu držati pod kontrolom i ovako moćan Intelov procesor, no naravno, puno će primjereniji biti za hlađenje Celeron, Pentium, te Core i3 i i5 procesora, nego moćnih i7.
Buka
[ichart headers="ID,dB" title="Buka" htitle=" Decibeli (manje je bolje)" labels="AMD BOX hladnjak,Scythe Katana 5,Noctua NH-U12A @ Full,Scythe Big Shuriken 3" values="39,40.3,41,41" colors="blue,red,blue,orange" height="400" min="0"]
Za kraj buka. Kod oba smo hladnjaka na maksimalnom broju okretaja izmjerili preko 40 dB što je čujno, no ne i bučno. 120-milimetarski ventilator ima jači huk zraka i nešto nižu buku (svaka se 3 dB jakost zvuka poduplava), dok 92-milimetarski ima malo viši ton. Najviši ton koji ponekad iritira proizvodi mali ventilator na AMD BOX 200GE hladnjaku koji je po mjerenju najtiši - nije sve ni u razini izmjerene buke ponekad.
Zaključak
Scythe hladnjake nismo jedno duže vrijeme testirali i moramo priznati da smo iznenađeni ostvarenim pomacima u kvaliteti. Ulovili su konkurenciju i po pitanju kvalitete materijala i završne obrade, ali i izvedbe ventilatora. Kod oba hladnjaka nemamo što za zamjeriti, možda jedino na plastični mehanizam za montažu na LGA115x sockete.
Katana 5 je solidan mali tower hladnjak koji će odlično poslužiti za procesore nižeg i srednjeg tržišnog razreda, pri čemu će biti iznimno jednostavan za montažu, zadovoljavajuće efikasan i vrlo tih jer mu se ventilator neće vrtjeti na maksimumu. Cijena Katane 5 od oko 230 kuna je sasvim fer iznos za kvalitete koje ima.
Big Shuriken 3 hladnjaka još nema na domaćem tržištu, no bit će nešto skuplji, jer mu je u Europi cijena oko 50 €. Ovdje je također riječ o vrlo kvalitetno napravljenom hladnjaku, koji ima jedinstvenu značajku - visinu od samo 69 milimetara. To mu omogućava smještaj u najmanja kućišta, a opet je dovoljno sposoban hladiti i nešto moćnije procesore. Uz to, ima i dobro svojstvo hlađenja okolnih komponenata kao što je napojna jedinica ili memorijski moduli. Svakako izvrstan izbor za Micro ATX i Mini ITX bulidove.