Scythe Mugen, Mine Rev.B i Ninja mini – mini roundup
Datum objave 12.05.2008 - Denis Arunović
Uvod i Scythe Mugen
Uvod
Premda je japanska tvrtka Scythe relativno mlada (osnovana je 2002 godine u Tokiju), prilično je poznata po svojim izvrsnim hladnjacima namijenjenim entuzijastima. S proizvodima ove firme posljednji put smo se pozabavili prije više od dvije godine kada smo u jednom cugu obradili tri high-end hladnjaka, a danas ćemo ponovo izvesti ovakav pothvat. Na test su nam naime pristigla tri Scytheova hladnjaka – Mugen, Mine Rev.B i Ninja mini. Prva dva modela namijenjena su korisnicima koji trebaju odlične rashladne performanse, no istovremeno nisu spremni raditi kompromise kad je riječ o buci. Posljednji model prilagođen je uporabi u HTPC-ovima, pa su mu performanse mnogo skromnije. Kakva su bila naša iskustva s ovim hladnjacima pročitajte u nastavku članka.
Scythe Mugen
Mugen nije potpuno nov hladnjak. Naime, baziran je na starom modelu Infinity koji je malo preinačen u svrhu poboljšanja performansi. Mugen se isporučuje u kartonskoj kutiji u kojoj se osim tijela hladnjaka nalazi jedan 120-milimetarski ventilator te kutija s priručnikom za instalaciju i dodacima za instaliranje hladnjaka na tri platforme – LGA 775, Socket AM2 i Socket 478. Obzirom da se Scythe odlučio na uporabu mehanizama koji su vrlo slični onima koji se rabe na box hladnjacima AMD-ovih i Intelovih procesora, hladnjak je s isporučenom opremom također moguće montirati na ploče s utorima Socket 754, 939 i 940.
Tijelo hladnjaka ima masu od 930 grama, a izrađeno je od aluminija i bakra. Bakar je tako iskorišten za izradu toplovodnih cijevi (ukupno ih je 5), ali i ploče koja dolazi u kontakt sa samim procesorom. Prema obliku Mugen spada u klasične tower hladnjake, one čije je tijelo više nego šire. Za disipaciju topline zadužene su tanke aluminijske pločice koje su nanizane na toplovodne cijevi, a na njima također nalazimo žljebove za instalaciju ventilatora.
Ploča koja sjeda na procesor ispolirana je do visokog sjaja što je jako lijepo vidljivo na gornjoj slici. Tu treba napomenuti da bakar na ovom dijelu hladnjaka nije ostavljen "gol" već je prekriven niklom što omogućava lakšu obradu dodirnih površina te štit bakar od oštećenja i oksidacije.
Na gornjim fotkama možemo vidjeti ugrađene kopče za fiksiranje hladnjaka na procesor. Lijevo je kopča za AMD-ove procesore, a desno za Intelove LGA 775 procesore. Tu treba primjetiti da plastični klinovi na kopči za Intelove procesore ulaze pod tijelo hladnjaka što uvelike otežava instalaciju hladnjaka, posebice ako matična ploča ima kompleksniji sustav hlađenja čipseta (primjer takve ploče je Asusova P5K3 Deluxe WiFi koju smo rabili za testiranje). Još veći problem nastaje kada hladnjak treba skinuti s ovakve ploče jer je klinove potrebno zakrenuti. Konkretno, mi smo prilikom deinstalacije bili prisiljeni koristiti špičasta kliješta. Zbog spomenutih problema smatramo da je na masivnim hladnjacima bolje koristiti specijalni sistem instalacije putem vijaka. Tada korisnik barem zna što ga očekuje i adekvatno se može pripremiti za ugradnju hladnjaka.
Premda Mugen u teoriji zbog veličine može raditi i bez ventilatora, ovakav način rada iskoristiv je samo u kombinaciji s dvojezgrenim procesorima koji nisu overclockirani. U suprotnom je na hladnjak potrebno ugraditi priloženi 120-milimetarski ventilator. Njega je na tijelo Mugena moguće postaviti s bilo koje strane pomoću priloženih žičanih hvataljki, no kako tijelo hladnjaka nije simetrično, preporučljivo je ventilator pričvrstiti na širu stranicu radi maksimiziranja disipacijske površine preko koje struji zrak. Na hladnjak je također moguće ugraditi više od jednog ventilatora, no dodatni je set hvataljki kao i sami ventilator potrebno dokupiti. Ventilator je inače preporučljivo ugraditi tek kad je tijelo hladnjaka smješteno na matičnu ploču. Ventilator bi trebao puhati zrak u hladnjak, a izlazna struja bi se trebala kretati prema ventilatoru koji izbacuje zrak iz računala, bilo da je riječ o onom koji je smješten na stražnjem dijelu računala i onom u napajanju.
Što se tiče napajanja, ventilator ima standardni 3-pinski konektor što će reći da će raditi na punoj brzini (oko 1300 rpm) osim ako ga odlučite usporiti pomoću kakvog alata kao što je recimo Speedfan. Ipak, čak niti na punoj brzini ovaj ventilator nije glasan.
Masivnost Mugena vjerojatno najbolje ilustrira gornja fotka. Hladnjak u potpunosti dominira cijelom matičnom pločom, a natkriva dobar dio površine oko utora za procesor.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 18 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 20 minuta
TailscaleObjavljeno prije 31 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 34 minute
P:Loque Raw ITX gaming PCNovosti
Xiaomi predstavlja tehnologiju koja omogućuje igranje Windows igara na Androidu
Xiaomi je predstavio revolucionarnu tehnologiju pod nazivom WinPlay engine, značajku na razini sustava koja omogućuje besprijekornu kompatibilnost između Xiaomi HyperOS i Windows igara. Ova je tehnologija posebno dizajnirana za Xiaomi Pad 6... Pročitaj više
Microsoft je izgubio monopol nad pružanjem usluga u oblaku za OpenAI
Microsoft je najveći ulagač u OpenAI i njegov glavni partner u oblaku, ali gubi svoju poziciju ekskluzivnog dobavljača računalne snage startupu za umjetnu inteligenciju. U blogu objavljenom u utorak, Microsoft je rekao da je još uvijek u do... Pročitaj više
Microsoft lansira Xbox Wireless kontroler u Pulse Red boji
Microsoft je proširio mogućnosti boja za svoju liniju kontrolera Xbox Wireless Cipher. Nakon lansiranja Sky Cipher i Ghost Cipher Special Edition 2024., Microsoft je 2025. započeo lansiranjem nove boje pod nazivom Pulse Red Special Edition.... Pročitaj više
Google planira uložiti dodatnih milijardu dolara u AI startup Anthropic
Google je najavio planove za ulaganje dodatnih milijardu američkih dolara u AI startup Anthropic kako bi dodatno učvrstio svoju prisutnost u području umjetne inteligencije. Međutim, ni Google ni Anthropic nisu potvrdili ovu glasinu. Prije t... Pročitaj više
NVIDIA: Serija RTX 50 ne pati od pregrijavanja i topljenja konektora za napajanje
Zloglasni 12VHPWR konektor, koji se prvi put pojavio na RTX 4090 i RTX 4080, iako podržava do 600 W napajanja, izazvao je zabrinutost među korisnicima zbog problema s pregrijavanjem. Istragom je utvrđeno da je problem uglavnom posljedica ne... Pročitaj više
Sve novosti