Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5K3 Deluxe WiFi

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme QX6850 @ 3GHz, 1333 MHz FSB
Memorija

2 x 1GB Kingston HyperX 1333 MHz

Grafička kartica ATI Radeon HD 3870 X2

Driveri:: Catalyst 8.4

Mrežna kartica Linksys WMP54G PCI WLAN kartica
Muzička kartica Integrirana
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
Optički pogon LiteOn LH20A1H DVD-RW

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32bit
Service Pack
Chipset datoteke Intel 8.3.1.1009
DirectX verzija 9.0c/10
OCCT v2.0a

Način testiranja

Testirani Scytheovi hladnjaci u našoj su testnoj konfiguraciji bili zaduženi
za hlađenje jednog od Intelovih četverojezgrenih Extreme Edition procesora.
Točnije, riječ je o modelu QX6850, posljednjem 65-nanometarskom Extreme Editionu
čije jezgre kucaju na taktu od 3 GHz. Ono što svakako treba naglasiti u vezi
ovog procesora je to da je riječ o ES-u (Engineer Sample) odnosno inženjerskom
primjerku. Svi Core 2 ES procesori koje smo imali prilike koristiti duže vrijeme
su se iz nekog razloga s vremenom degradirali u pogledu zagrijavanja. Konkretno,
testni QX6850 je na tvorničkom taktu i naponu čak i s high-end hladnjakom praktički
nemoguće držati na temperaturi ispod 70 celzijevih stupnjeva. Dakako, pod punim
sintetičkim opterećenjem koje generiraju aplikacije kao što su OCCT ili Prime95.
Kako novi high-end procesori ne padaju s neba, nažalost smo prisiljeni izvoditi
testove s hardverom kakav imamo na raspolaganju.

Što se tiče usporedbe s konkurentskim rješenjima, u mjerenje smo također ubacili i Thermaltakeov hladnjak Typhoon VX. Riječ je o masivnom high-end hladnjaku koji je baziran na toplovodnim cijevima, a pogoni ga 120-milimetarski ventilator čiju je brzinu moguće regulirati ugrađenim potenciometrom. Obzirom da ventilatori na Scytheovim hladnjacima nemaju ovakvu vrstu regulacije, Typhoon smo testirali dva puta – s ventilatorom postavljenim na najnižu i najvišu brzinu. Što se tiče buke, na najnižoj je brzini Typhoon VX vrlo tih, kao i Syctheovi hladnjaci Mugen i Mine, no s porastom brzine ventilatora buka se osjetno povećava, pa je na maksimalnoj brzini Typhoon vrlo bučan.

Rezultati testiranja

Bez opterećenja (Speedstep + C1E uključeni)

Kada procesor nije opterećen i kada funkcioniraju tehnologije za smanjenje potrošnje, temperature su relativno niske. Najniže temperature ostvaruje Thermaltakeov hladnjaka u kombinaciji s maksimalnom brzinom ventilatora, no treba imati na umu da će ovaka modus operandi Typhoon VX rabiti jako malo korisnika obzirom na strašnu buku. Kada se ventilatoru smanji brzina, temperature vrlo malo raste, pa naš referentni hladnjak i u ovom načinu rada nudi bolje performanse u odnosu na Scytheova rješenja. Što se tiče nekakavog grubog poretka, nakon Typhoonea najbolje performanse nudi Mugen, a Mine Rev.B i Ninja Mini dijele treće mjesto s potpuno jednakim performansama.

S opterećenjem (OCCT CPU Load)

Nakon prebacivanja u vršni režim rada procesora, odnos snaga se ne mijenja mnogo. Najbolje performanse i dalje nudi Typhoon VX na maksimalnoj brzini, no ako se buka i protok zraka ventilatora obuzdaju, na prvo mjesto skače Scytheov hladnjak Mine Rev.B. Ipak, treba imati na umu da je ovaj hladnjak ujedno i nešto bučniji od modela sa 120-milimetarskim ventilatorom – Mugena i Tyhoona VX. Ako pak ostavimo performanse Minea po strani, Mugen je nešto bolji od Typhoona VX kada ventilatori na oba hladnjaka rade na jednakoj brzini (najnižoj u slučaju VX-a) od oko 1300 rpm. To je zapravo i očekivano obzirom na Mugenovu nešto masivniju konstrukciju.

Najveće razočaranje priredio nam je Ninja mini koji procesor nije uspjevao zadržati na temperaturi ispod 90 celzijevih stupnjeva. Obzirom da je maksimalna temperatura jezgri kod testnog procesora 100 celzijevih stupnjeva, nismo se usudili provjeravati gdje bi se točno temperatura stabilizirala. Iz navedenog razloga na grafikonu ne može vidjeti rezultate ovog hladnjaka kad je procesor pod opterećenjem. Imajte na umu da to ne znači da je ovaj hladnjak sam po sebi loš – samo nije dobro rješenje za hlađenje vrlo zagrijanih procesora (ovakvog faličnog kakav je naš ili recimo jako overclockiranog procesora). To je zapravo i bilo za očekivati obzirom da je hladnjak namijenjen uporabi u HTPC-ovima.