Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5K3 Deluxe WiFi

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme QX6850 @ 3GHz, 1333 MHz FSB
Memorija

2 x 1GB Kingston HyperX 1333 MHz

Grafička kartica ATI Radeon HD 2900 XT

Driveri:: Catalyst 8.9

Mrežna kartica Linksys WMP54G PCI WLAN kartica
Muzička kartica Integrirana
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
Optički pogon LiteOn LH20A1H DVD-RW

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32bit
Service Pack
Chipset datoteke Intel 8.3.1.1009
DirectX verzija 9.0c/10
OCCT v2.0a

Testirani Scytheovi hladnjaci u našoj su testnoj konfiguraciji bili zaduženi za hlađenje jednog od Intelovih četverojezgrenih Extreme Edition procesora. Točnije, riječ je o modelu QX6850, posljednjem 65-nanometarskom Extreme Editionu čije jezgre kucaju na taktu od 3 GHz. Ono što svakako treba naglasiti u vezi ovog procesora je to da je riječ o ES-u (Engineer Sample) odnosno inženjerskom primjerku. Svi Core 2 ES procesori koje smo imali prilike koristiti duže vrijeme su se iz nekog razloga s vremenom degradirali u pogledu zagrijavanja. Konkretno, testni QX6850 je na tvorničkom taktu i naponu čak i s high-end hladnjakom praktički nemoguće držati na temperaturi ispod 70 celzijevih stupnjeva. Dakako, pod punim sintetičkim opterećenjem koje generiraju aplikacije kao što su OCCT ili Prime95. Kako novi high-end procesori ne padaju s neba, nažalost smo prisiljeni izvoditi testove s hardverom kakav imamo na raspolaganju.

Što se tiče usporedbe s konkurentskim rješenjima, Scytheove hladnjake usporedili smo s našim referentnim hladnjakom – Thermaltakeovim Big Typhoonom VX. Riječ je o masivnom high-end hladnjaku s toplovodnim cijevima, a koji je opremljen sa 120-milimetarski ventilatorom čiju je brzinu moguće regulirati ugrađenim potenciometrom. Za testiranje smo koristili maksimalnu brzinu ventilatora u kombinaciji s kojom je Big Typhoon prilično bučan.

Rezultati testiranja

Bez opterećenja (Speedstep + C1E uključeni)

Kada procesor nije opterećen i kada funkcioniraju tehnologije za smanjenje potrošnje, temperature su relativno niske. Uočljivo je da Shuriken ipak ima problema s nabrijanim Extreme Editionom, no to mu ne treba uzeti za zlo obzirom da su ciljano tržište hladnjaka i procesora posve različiti. Orochi sukladno očekivanjima postiže najniže temperature i to par stupnjeva niže u odnosu na referentni Big Typhoon VX. Imajte na umu i razinu buke – Typhoon je u ovom režimu rada vrlo bučan jer mu ventilator "nafrljen" do kraja dok je Orochi s velikim ventilatorom fiksne brzine praktički nečujan.

S opterećenjem (OCCT CPU Load)

Prelaskom na maksimalno opterećenje procesora performanse hladnjaka dolaze u potpunosti do izražaja. Orochi u odnosu na Thermaltakeov hladnjak bez problema skida od 6 do 10 stupnjeva što je zaista fenomenalan rezultat. Opet podsjećamo da Scytheova grdosija sve vrijeme radi praktički nečujno dok je Big Typhoon vrlo bučan. Da smo kojim slučajem našem referentnom hladnjaku spustili brzinu ventilatora na minimalnu vrijednost, temperaturne razlike u odnosu na Orochi porasle bi u domenu 15 do 20 stupnjeva. Što se pak Shurikena tiče, on procesor jedva drži na ispod 90 stupnjeva. Ipak, to je prilično solidno obzirom da je hladnjak namijenjen hlađenju dvojezgrenih ili slabijih četverojezgrenih procesora koji su prilagođeni ugradnji u računala manjih dimenzija. Treba naglasiti da čak niti u ovom režimu rada Shuriken nije bio osobito bučan što je još jedna potvrda kvaliteti i dizajnu tvornički ugrađenog ventilatora.