Scythe Orochi i Shuriken – dvojac iz bajke

Datum objave 02.01.2009 - Denis Arunović

Scythe Orochi

Scytheov Orochi isporučuje se u velikoj kutiji iz koje se lako može naslutiti o kakvoj je mrcini riječ. Kutija je dizajnirana tako da u trgovini bude navučena preko šipkice (kao ražnjić), no obzirom da sadržaj pakiranja teži oko kilogram i pol, teško je zamisliti da će ijedan trgovac Orochi na ovaj način prezentirati u dućanu. Nakon otvaranja poklopca kutije korisnika odmah dočekuje masivna šuma finova i toplovodnih cijevi od kojih se sastoji glavnina Orochija te (na lijevoj strani) diskretno postavljeni ventilator.

Nakon vađenja komponenti iz kutije bolje je vidljivo koliko je zapravo Orochi masivan komad hardvera. Minijaturnu bazz hladnjaka koja naliježe na procesor nadvisuje veliko tijelo koje je načinjeno od listića aluminija koji su pak nanizani na bakrene toplovodne cijevi - njih deset. Cijevi su pak izravno povezane bazom hladnjaka što omogućava brz prijenos topline s procesora na gornji dio hladnjaka koji istu energiju lakše dispira na okolni zrak. Obzirom na veličinu i masu (1.285 grama) pasivnog dijela hladnjaka, jasno je da se Orochi može rabiti i bez korištenja ventilatora, no u tom slučaju hladnjak ne bi trebao biti ugrađen na četverojezgreni ili overclockirani procesor. Ako pak spadate u onu veću skupinu korisnika koja je sprema istrpjeti malo veću buku radi boljih performansi, na raspolaganju vam je priloženi Scythe Kaze Maru ventilator širok 140 i visok 25 milimetara. Ventilator masi pasivnog dijela Orochija dodaje svojih vlastitih 140 grama. Što se pak performansi tiče, masivni se ventilator vrti fiksnom vrlo niskom brzinom od 500 okretaja po minuti te njome generira protok zraka od 29,39 CFM (cubic feet per minute) uz buku od oko 10,8 dBA. Prema ovim specifikacijama ventilator je vrlo tih što možemo potvrditi i iz prakse.

Priloženi ventilator na tijelo se hladnjaka fiksira pomoću dva žičana držača koji su isporučeni u opremi, a moguće ga je postaviti na gornji ili donji bok te vrh hladnjaka, zavisno o tome kako se Orochi uklapa u vaše kućišt (kao što ćete vidjeti malo kasnije, vrlo teško).

Baza Orochija uredno je zaštićena s pokrovom od mekane plastike. Završna obrada baze izvrsna je obzirom da je postignut takozvani zrcalni finiš. Na gornjoj slici desno možemo vidjeti bazu hladnjaka s montiranim nosačem za LGA775 matične ploče. Nosač se na bazu hladnjaka fiksira pomoću četiri vijka, pa se potom cijeli hladnjak za matičnu ploču fiskira pomoću kukica koje se umeću u za njih predviđene nosače na matičnoj ploči. S Orochijem se isporučuju dva ovakva nosača - prvi za LGA775 i Socket 478 procesore, a drugi za AMD-ove procesore za Socket 754 i sve ostale modernije sockete.

Dok je na stare Pentiume 4 za Socket 478 te sve AMD-ove Athlone 64 i Phenome Orochi moguće ugraditi bez osobitog prtljanja po matičnoj ploči, kod modernih Intelovih LGA775 procesora situacija je drugačija. Naime, ploče za Socket 478 procesore te razne AMD-ovi procesore s ugrađenim memorijskim kontrolerom već imaju ugrađene plastične nosače koji su predviđeni za ugradnju tvorničkih Intelovih i AMD-ovih hladnjaka. Orochijeve kopče se u tom slučaju jednostavno zakače za spomenute plastične nosače. LGA775 matične ploče oko procesora nemaju nosače već samo rupe, pa je na njih prije montaže Orochija nužno postaviti posebne metalne nosače za hladnjak koji su zapravo vrlo slični plastičnim nosačima sa Socket 478 matičnih ploča. Na donji dio ploče postavlja se križna pločica koja se potom pomoću parova vijaka fiksira na dva metalna nosača koji su pak postavljeni na gornjem dijelu ploče, oko procesora.

Zbog sirovih dimenzija Orochi nije baš trivijalno ugraditi na matičnu ploču, no problem ne dolazi toliko do izražaja osim ako niste vlasnik high-end matične ploče s agresivnom impementacijom hlađenja. Naša testna ploča Asus P5K3 Deluxe WiFi je recimo dobar primjer jedne ovakve ploče kod koje nisu hlađeni samo čipset već i elementi za regulaciju napajanja procesora. Moguće je da bi instalacija hladnjaka bila lakša da se Scythe odlučio na vijke te u pakiranje s hladnjakom priložio posebni dugi odvijač (već smo imali prilike vidjeti ovakvo rješenje na nekim Titanovim high-end hladnjacima) no to bi bez sumnje povećalo ionako visoku cijenu Orochija.

ATX ploča standardnih dimenzija, kako vidimo, u odnosu na Orochi izgleda kao igračka. Tijelo hladnjaka natkriva utore za memoriju što za sobom povlači i određena ograničenja - nije moguće koristiti memoriju koja ima visoke hladnjake kao što je primjerice Corsairova memorija Dominator ili primjerice Patriotova memorija Viper. Mi srećom imamo Kingstonove module iz serije HyperX koje se mogu pohvaliti relativno konzervativnim pasivcima.

Ako ste pretpostavljali da instalacija ventilatora na japansku grdosiju komplicira stvari, bili ste u pravu. Kao što se lijepo vidi na priloženoj fotografiji, u kombinaciji s našim starim i oronulim AOpenovim H700B kućištem, Orochi jednostavno nije moguće koristiti jer u kombinaciji s ventilatorom hladnjak izlazi van dimenzija kućišta. Alternativa je montaža ventilatora na donju bočnu stranicu hladnjaka, no to istovremeno znači da ventilator vuče zagrijani zrak s grafičke kartice i s njime hladi procesor. Ipak, za većinu potencijalnih korisnika Orochija ovo će biti jedino rješenje obzirom da su rijetka kućišta dovoljno široka. Konkretno, naš H700B širok je 195 milimetara što je za današnje pojmove relativno malo (budući da je riječ o big-tower kućištu). Ipak, to nije mnogo manje od širine mega-popularnih Chieftecovih kućišta iz LCX serija koja su široka 203 milimetra.

Scythe Shuriken

Za razliku od Orochija, Shuriken je namijenjen korisnicima koji imaju maleno odnosno tanko kućište, a trebaju kvalitetnije hlađenje. Samim time, dimenzije Shurikena su dosta konzervativne. Hladnjak je tako visok samo 64 milimetra, a teži nešto manje od pola kilograma. Kako bi unatoč niskom profilu performanse ostale na razini, tijelo Shurikena je dosta široko, a štedjelo se nije niti na materijalima pa je glavnina hladnjaka izrađena od niklanog aluminija, a tri toplovodne cijevi koje vode toplinu s baze na gornji dio hladnjaka izrađene su od bakra.

Osim samog hladnjaka na koji je već ugrađen tanki ventilator, u pakiranju ćete pronaći i manju kutiju u kojoj su spakirane kopče za fiskiranje hladnjaka na procesor te malenu vrećicu termovodljive paste. Shuriken je moguće ugraditi na LGA775, Socket 478 te Socket 754/939/940/AM2/AM2+ procesore, a zavisno o tipu procesora u tijelo hladnjaka je potrebno utaknuti dvije kopče. Mi smo rabili kopče za LGA775 procesore, a one, kao što možete vidjeti na gornjoj fotki, funkcioniraju na jednak način kao kopče na Intelovom BOX hladnjaku. Na istoj se fotki lijepo vidi kako su toplovodne cijevi povezane s gornjim dijelom tijela hladnjaka - dodiruju ih samo polovicom dostupne površine što je već na prvi pogled suboptimalno rješenje.

Zbog izrazito malene visine i korištenje kopči, a ne vijaka, Shuriken je izrazito teško instalirati na matične ploče kod kojih je prostor oko procesora ograđen hlađenjem. Kako to izgleda na Asusovoj P5K3 Deluxe ploči možete vidjeti na fotkama. Da bi Shuriken ugradili, ploču smo morali izvaditi van kućišta te posegnuti za alatkama jer je prste vrlo teško bilo gurnuti između tijela Shurikena i hladnjaka na matičnoj ploči. Problema je bilo i pri demontaži hladnjaka obzirom da je u slučaju korištenje kopči za LGA775 procesore iste potrebno zakrenuti prilikom deinstalacije. To s prstima jednostavno nismo mogli učiniti pa su u "ring" uskoro ušla kliješta sa špičastim vrhom. Ipak, imajte na umu da ove nedaće nećete imati prilike iskusiti ako Shuriken budete rabili u kombinaciji s matičnom koja nema masivno hlađenje.

Ventilator koji se isporučuje sa Shurikenom ima promjer od 100 milimetara, a karakterističan je prema niskom profilu, a zbog toga i specifičnom dizajnu lopatica. Njegova brzina je automatski regulirana zavisno o temperaturi unutar kućišta, a kreće se između 650 i 2.000 okretaja po minuti što pak rezultira protokom zraka od 11,8 do 31,9 CFM. Ventilator je u praksi, kao i "na papiru", vrlo tih što je bilo i za očekivati s obzirom na namjenu hladnjaka. Ventilator je na tijelo hladnjaka fiksiran pomoću dva žičana držača, a koje je moguće iskoristiti ako tvornički ventilator poželite zamjeniti s vlastitim 92-milimetarskim ventilatorom.

Testni sistem i rezultati testiranja

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Asus P5K3 Deluxe WiFi

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme QX6850 @ 3GHz, 1333 MHz FSB
Memorija

2 x 1GB Kingston HyperX 1333 MHz

Grafička kartica ATI Radeon HD 2900 XT

Driveri:: Catalyst 8.9

Mrežna kartica Linksys WMP54G PCI WLAN kartica
Muzička kartica Integrirana
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
Optički pogon LiteOn LH20A1H DVD-RW

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32bit
Service Pack -
Chipset datoteke Intel 8.3.1.1009
DirectX verzija 9.0c/10
OCCT v2.0a

Testirani Scytheovi hladnjaci u našoj su testnoj konfiguraciji bili zaduženi za hlađenje jednog od Intelovih četverojezgrenih Extreme Edition procesora. Točnije, riječ je o modelu QX6850, posljednjem 65-nanometarskom Extreme Editionu čije jezgre kucaju na taktu od 3 GHz. Ono što svakako treba naglasiti u vezi ovog procesora je to da je riječ o ES-u (Engineer Sample) odnosno inženjerskom primjerku. Svi Core 2 ES procesori koje smo imali prilike koristiti duže vrijeme su se iz nekog razloga s vremenom degradirali u pogledu zagrijavanja. Konkretno, testni QX6850 je na tvorničkom taktu i naponu čak i s high-end hladnjakom praktički nemoguće držati na temperaturi ispod 70 celzijevih stupnjeva. Dakako, pod punim sintetičkim opterećenjem koje generiraju aplikacije kao što su OCCT ili Prime95. Kako novi high-end procesori ne padaju s neba, nažalost smo prisiljeni izvoditi testove s hardverom kakav imamo na raspolaganju.

Što se tiče usporedbe s konkurentskim rješenjima, Scytheove hladnjake usporedili smo s našim referentnim hladnjakom - Thermaltakeovim Big Typhoonom VX. Riječ je o masivnom high-end hladnjaku s toplovodnim cijevima, a koji je opremljen sa 120-milimetarski ventilatorom čiju je brzinu moguće regulirati ugrađenim potenciometrom. Za testiranje smo koristili maksimalnu brzinu ventilatora u kombinaciji s kojom je Big Typhoon prilično bučan.

Rezultati testiranja

Bez opterećenja (Speedstep + C1E uključeni)

Kada procesor nije opterećen i kada funkcioniraju tehnologije za smanjenje potrošnje, temperature su relativno niske. Uočljivo je da Shuriken ipak ima problema s nabrijanim Extreme Editionom, no to mu ne treba uzeti za zlo obzirom da su ciljano tržište hladnjaka i procesora posve različiti. Orochi sukladno očekivanjima postiže najniže temperature i to par stupnjeva niže u odnosu na referentni Big Typhoon VX. Imajte na umu i razinu buke - Typhoon je u ovom režimu rada vrlo bučan jer mu ventilator "nafrljen" do kraja dok je Orochi s velikim ventilatorom fiksne brzine praktički nečujan.

S opterećenjem (OCCT CPU Load)

Prelaskom na maksimalno opterećenje procesora performanse hladnjaka dolaze u potpunosti do izražaja. Orochi u odnosu na Thermaltakeov hladnjak bez problema skida od 6 do 10 stupnjeva što je zaista fenomenalan rezultat. Opet podsjećamo da Scytheova grdosija sve vrijeme radi praktički nečujno dok je Big Typhoon vrlo bučan. Da smo kojim slučajem našem referentnom hladnjaku spustili brzinu ventilatora na minimalnu vrijednost, temperaturne razlike u odnosu na Orochi porasle bi u domenu 15 do 20 stupnjeva. Što se pak Shurikena tiče, on procesor jedva drži na ispod 90 stupnjeva. Ipak, to je prilično solidno obzirom da je hladnjak namijenjen hlađenju dvojezgrenih ili slabijih četverojezgrenih procesora koji su prilagođeni ugradnji u računala manjih dimenzija. Treba naglasiti da čak niti u ovom režimu rada Shuriken nije bio osobito bučan što je još jedna potvrda kvaliteti i dizajnu tvornički ugrađenog ventilatora.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Premda Scytheovi hladnjaci koje smo testirali u sklopu ovog članka pripadaju različitim tržišnim segmentima i ciljaju na različite korisnike, oba su nas impresionirala svojim rashladnim performansama i tihim radom. Orijaš Orochi je najmoćniji zračni hladnjak koji smo ikada imali prilike testirati i možemo ga preporučiti svim korisnicima koji traže maksimalne rashladne performanse, a istovremeno nisu spremni prijeći na vodeno ili kakvo drugo specijalno hlađenje. Velika prednost Orochija je i to što odlično hladi uz vrlo nisku razinu buke što ga čini savršenim rješenjem za korisnike koji su navikli na tiha računala, no istovremeno ih zanima izvlačene svake kapi snage iz procesora. Osnovni nedostatak Orochija su izuzetno velike dimenzije zbog kojih će u mogućnostima ovog hladnjaka moći uživati samo korisnici sa zaista velikim (u prvom redu širokim) kućištima. Cijena Scytheovog najvećeg hladnjaka u domaćim trgovinama iznosi između 540 i 600 kuna što je mnogo, ali obzirom na performanse hladnjaka i prihvatljivo - barem overclockerima i entuzijastima kojima je ovaj hladnjak namijenjen. Osjetno jeftiniji i manji Shuriken se također pokazao kao prilično dobro rješenje, no za korisnike koji žele tvornički hladnjak isporučen s procesorom zamjeniti s moćnijim, a istovremeno nemaju mnogo mjesta za manevriranje kad je riječ o dimenzijama. U zamjenu za 200-injak kuna (200 do 240 u domaćim trgovinama) korisnik na raspolaganje dobija hladnjak kompaktnih dimenzija koji ima mnogo bolje performanse od AMD-ovog ili Intelovog BOX hladnjaka te je istovremeno osjetno tiši od oba rješenja.

Na kraju nije na odmet povući pitanje podrške za Intelove procesore nove generacije (Core i7). Scythe ih trenutno na niti jednom hladnjaku iz svoje game ne podržava, no obzirom da većina Scytheovih hladnjaka rabi modularni montažni mehanizam, za očekivati je da će se uskoro postojeći modeli high-end hladnjaka početi isporučivati s odgovarajućim mehanizmima za ugradnju.

Conclusion

Altough Scythe coolers we covered through the course of this article belong to different market segments and are targeted toward different users, they both managed to impress us with cooling performanse and low operating noise. Gigantic Orochi is the most powerfull air cooler we ever tested and we can recommend it to all users who demand maximal cooling performance but are not willing to switch to water cooling or other forms of "extreme" cooling. Orochi's big advantage is very low operating nose thanks to 140mm/500rpm Kaze Maru fan which is included in the package. Because of this fact, Orochi is extremly well suited for users who want to harness overclocking potential of their CPUs and at the same time enjoy the benefits of silent computing. Biggest problem associated with using Orochi is its size. Cooler is extremlly large and thus a viable solution only for users who already have or are willing to buy a very large (primarily very wide) computer case. Price of Scythe's largest cooler in croatian computer parts shops is between 540 and 600 kunas (73 and 81 € including local VAT). It is pretty high for an air cooler but at the same time adequate considering Orochi's performance and target audience (enthusiasts and overclockers). Much cheaper and smaller Shuriken also proved to be a good solution, altough not for enthusiast but for users who want to replace AMD or Intel box cooler with a more powerfull solution with same compact dimensions. In return for about 200 kunas (to be more precise, between 200 and 240 in local shops) you get a compact cooler and well built cooler which outperforms both AMD and Intel referent solution by a wide margin, be it in regards to cooling performance or operating noise.

In the end we have to raise one more question which we haven't mentioned in the rest of this article - the question of Core i7 support. Scythe currently doesn't have any LGA1366 compatible cooler in the market. On the other hand, considering the fact that almost all coolers produced by this company use modular mounting mechanicsm, its just a question of time when will Scythe start to bundle LGA1366 mounting mechanicsms with exisiting high-end coolers like Orochi.