Seagate FreeAgent Pro 500GB
Datum objave 15.10.2008 - Krešimir Matanović
Uvod i opis
Opis
Uređaj stiže pakiran u kutiju koja je omotana plastičnim omotom tako da možete biti sigurni da nitko nije otvarao kutiju prije Vas. Disk je dodatno zaštićen u zasebnoj kartonskoj kutiji i zasebnoj plastičnoj vrećici tako da ne bi smjelo doći do oštećenja u transportu. Svi kabeli i strujni adapter su također odvojeni u zasebne neprozirne vrećice.
Uz sam uređaj u paketu ćete dobiti strujni adapter kojem možete mijenjati nastavke za strujne utičnice (Europski i Američki standard), dok su za priključivanje na računalo priloženi su USB2.0 i Firewire 400 kabeli. S obzirom da uređaj ima mogućnost spajanja preko eSATA voljeli bi vidjeti i taj kabel u pakiranju. Sa papirnate strane tu su kratke korisničke upute za PC i MAC korisnike. Sva ostala potrebna dokumentacija, kao i priloženi software nalaze se na samom tvrdom disku.
Tvrdi disk je smješten u vrlo dobro dizajnirano aluminijsko kućište koje je vertikalno postavljeno na plastičnu bazu. U bazi je smještena upravljačka elektronika te konektori. Kućište je obojano u nenapadnu ljubičastu boju te djeluje vrlo elegantno. Nažalost osjetljivo je na otiske prstiju ili druge prljavštine, te je krpica za čišćenje obavezna oprema. Funkciju rada diska signaliziraju LE diode smještene ispod plastičnih pokrova koji se nalaze na vrhu i sa prednje strane. Ti plastični pokrovi svijetle narančastom bojom, a na isti način je izveden i Seagateov logo koji se nalazi na bočnoj strani. Kako to izgleda u radu možete vidjeti na slici niže u tekstu. U kućištu se nalazi Seagateov disk kapaciteta 500GB sa 16MB priručne memorije, koji se vrti na standardnih 7200 okretaja u minuti.
Priključci za spajanje na računalo se nalaze u stražnjoj strani baze a kao što je vidljivo ovaj eksterni disk podržava 3 standarda, uz 4 načina spajanja. Tu su jedan mini USB 2.0 utor (A tip), dva Firewire 400 utora (veći 6-pinski i manji 4-pinski) i eSATA utor. Lijevo od njih nalazi se utor za strujni adapter. Koji ćete način spajanja koristiti ovisi prvenstveno o vašem računalu i njegovim konektorima. Iz testova smo pokušali saznati je li bolje koristiti Firewire ili USB način spajanja, dok eSATA-u nismo isprobali zbog nemogućnosti nabavke kabela. Logično eSATA je upravo i najbolji izbor zbog najveće teoretske propusnosti.
Na gornjoj strani baze se nalazi i tipka osjetljiva na dodir koja služi za paljenje i gašenje diska te Seagateov logo koji svijetli kada je disk u funkciji. Detalji su to koji podižu i estetsku vrijednost ovog uređaja pa smo sigurni kako će ga velika količina korisnika poželjeti na svome stolu.
Baza je dovoljno široka i robusna te čvrsto drži disk i njegovo kućište, a kako bi bila stabilna na svakoj površini brinu se gumeni čepići. Na donjoj strani baze se nalazi i rebrasti otvor za ventilaciju, a slični otvori se nalaze i na samom kućištu diska. Hlađenje je u potpunosti pasivno, no toplinu diska preuzima njegovo aluminijsko kućište te se tijekom dugotrajnog rada ne dolazi do pregrijavanja.
Instalacija i korištenje
Kao što je vidljivo na gornjoj slici, disk u funkciji svijetli narančastom bojom. Nakon spajanja na računalo nije ga potrebno formatirati, s obzirom da se na njemu već nalazi dodatna dokumentacija i softver. Jedna particija kapaciteta cca. 465GB formatirana je u NTFS datotečni sustav.
Nakon instalacije softvera na desktopu se nalaze dvije nove ikone - jedna za FreeAgent softver i druga za AutoBackup softver. U FreeAgentu možemo pregledati trenutno stanje diska, napraviti Backup, Restore ili podesiti System Rollback funkciju. Ujedno ovaj program nam omogućuje i Seagateovu Inernet Drive funkciju. Internet Drive je dostupan putem Memeo-a (tvrtka koja je razvila AutoBackup program), a nude 500MB prostora besplatno kroz 6 mjeseci nakon čega je potrebno platiti (može se dokupiti 1GB i 5GB prostora). Pod Utilities tabom se nalaze funkcije za dijagnostiku diska, podešavanje Sleep intervala te isključivanje/uključivanje svjetala kućišta.
AutoBackup program podešavamo u tri koraka, a pohranu je moguće vršiti na mjesto koje sami odaberemo (tvrdi disk, internet drive, mrežni disk, flash memoriju ili čak iPOD. Ovaj program se podiže zajedno sa operativnim sustavom i pokreće automatizirani backup te ga obavlja u pozadini dok korisnik obavlja svoj posao.
Rezultati testova i zaključak
S obzirom da nismo mogli nabaviti eSATA kabel, uređaj smo testirali sa kabelima koji su bili isporučeni, tj. USB2.0 i Firewire 400.
Firewire 400
Prvi test je proveden kada je uređaj bio spojen preko Firewire kabela a rezultati su kao što vidimo 38.8MB/s prilikom čitanja i 23.6MB/s prilikom zapisa.
USB2.0
Vidimo kako USB2.0 ima nešto lošije perormanse prilikom čitanja, no kod zapisa razlika je 3MB/s u korist USB-a. Vjerujemo kako bi rezultati bili znatno bolji da smo koristili eSATA kabel no to ćemo ostaviti za neke buduće testove. Generalno, prednost svakako ide USB-u.
Zaključak
FreeAgent Pro u verziji od 500GB u našim dućanima košta oko 800 kuna, što je nešto niže od izravne konkurencije (MyBook Office). Uz dodatne funkcije koje nudi putem priloženog softvera, mnoštvom mogućnosti spajanja na računalo i odličnim dizajnom vjerujemo kako će privući mnoge korisnike. U radu je tih i ne zagrijava se previše, što je posebno bitno jer će u pravilu stajati na radnom stolu. Priloženi softver je vrlo brz i stabilan u radu te će se u njemu brzo snaći i manje iskusni korisnici, koji će vrlo lako konfigurirati backup svojih podataka. Performanse su solidne a ukoliko ne možete koristiti eSATA-u, preporuka ide USB-u. Svima kojima 500GB nije dovoljno, Seagate nudi i veće kapacitete do 1TB, uz ne tako veliko povećanje cijene. 1TB model u Hrvatskoj košta oko 1.200 kuna. Zamjerke je ovom uređaju vrlo teško naći, a voljeli bi vidjeti priloženi eSATA kabel. Ako baš cjepidlačimo možemo navesti kako bi voljeli vidjeti i LAN priključak. Naravno, to bi dodatno povećalo cijenu uređaja. U svakom slučaju ovaj model iz svih navedenih razloga zaslužuje našu preporuku.