Seasonic M12 II Bronze Evo Edition 520W test
Datum objave 19.08.2015 - Krešimir Matanović
Seasonic SS520GM2 - prvi dio
Iza stvarno podugačkog imena krije se stari znanac M12 II Bronze, napajanje koje je na tržištu već duže vremena i koje smo testirali prije nešto više od tri godine u 750W verziji. Sada nam je u lab stigla nešto slabija, ali i Evoluirala 520W izvedba koja donosi potpuno modularan dizajn i dovoljno snage za tjerati moćnija računala. Kao i kod X-650 testa sva su mjerenja provedena u suradnji sa servisom računala ITElektronika. Ova serija napajanja dolazi u 520, 620, 750 i 850W izvedbama a samo jača dva imaju DC-to-DC dizajn konvertera. No, ostale su im značajke jednake - korištenje 105°C japanskih aluminijskih elektrolita, Aktivni PFC, Smart&Silent kontrola 120mm ventilatora, potpuno modularni dizajn, podrška za višestruke grafičke kartice (6 i 8-pinski konektori), pozlaćeni High Current kontakti i 5 godišnje jamstvo.
Seasonic standardno dobro pakira svoja napajanja pa je tako kod ovoga modela kabele smjestio u platnenu vrećicu i to poslagane po skupinama u najlonskim vrećicama, dok je napajanje zaštićeno stiro-pjenom. Uz sve to dolaze još samo korisničke upute za instalaciju i korištenje.
Kupac će uz napajanje dobiti i čitav set kabela koji su potrebni za spajanje na matičnu ploču i ostale uređaje. Tako tu nalazimo:
- jedan kabel s 24/20 pinskim MB konektorom dužine 610 mm
- jedan kabel s 8/6 pinskim CPU konektorom dužine 650 mm
- dva kabela s 8/6 pinskim konektorima dužine 600 mm
- jedan kabel za periferiju sa tri 4-pinskih Molex konektora dužine 400 + 120 + 120 mm
- jedan kabel za periferiju sa dva 4-pinska Molex konektora dužine 300 + 120 mm
- jedan kabel sa četiri SATA Power konektora dužine 400 + 120 + 120 + 120 mm
- jedan kabel sa dva SATA Power konektora dužine 300 + 120 mm
- jedan Molex na Floppy adapter dužine 101 mm
- jedan napojni kabel
- Seasonic naljepnica i četiri vijka za kućište
Seasonic SS520GM2 - drugi dio
Prva slika pokazuje jedan dio AC tranzijentnog filtera (ostatak je na glavnoj ploči), a na drugoj su naravno modularni konektori. Ovdje je došlo tek do laganih izmjena u dizajnu u odnosu na starije S12 i M12 modele (kod tranzijentnog filtera), dok je naravno dizajn pločice s konektorima nov jer je ovo potpuno modularno napajanje.
Lemovi kako na poleđini konektora tako i na poleđini glavne ploče izgledaju solidno (naravno ni blizu onima kod skupljih modela). Sve u svemu, M12II EVO ima prosječnu kvalitetu gradnje i solidne komponente.
Kako smo testirali?
Kao što smo ranije napisali mjerenja su napravljena u laboratorijima ITElektronike u Viškovu od strane gospodina Alvina Lučića. Napajanje je opterećeno s tri DC loada, Maynuo M9812 točnosti 0.03%+0.05% FS te dva DC loada u DIY izvedbi koji su kalibrirani s multimetrom. Preciznost ovisi o shuntu koji je ugrađen i trebala bi biti 0.1%. Mjerenje je izvršeno osciloskopom Hameg 303-6. Snaga s mreže i cosfi su mjereni s UNI-T UT71E multimetrom. Napon je mjeren s Rigol DM3068 (preciznost je 0.0035%+0.0005).
Na prvoj slici možemo vidjeti Ripple dok je na drugoj uključen i Noise, tj. šum koji dolazi iz električne mreže. Obje vrijednosti su vrlo dobre za naše napajanje.
Gornje dvije slike prikazuju mjerenje Hold Up i Rise Up vremena. Hold Up vrijeme je razlika između trenutka kada smo odspojili napajanje s mreže do trenutka kada power good signal mijenja stanje iz logičke jedinice u nulu. Rise up time napajanja je vrijeme potrebno da napajanje na izlazu postigne referentni napon, mjeri se bez opterećenja i s punim opterećenjem.
PFC (power factor correction) je tehnika sprječavanja neželjenih efekata neparnih harmoničkih titraja te korekciju faznog pomaka struje i napona, kao bi uređaj zadovoljavao određene standarde. Gore vidimo maksimalni izmjereni faktor pri optimalnom opterećenju.
Seasonic SS520GM2 - rezultati mjerenja i zaključak
Prema mjerenjima izvedenim u servisu računala ITElektronika napajanje ima solidne performanse na +3V i +12V vodovima, no ujedno i malo slabije na +5V. Sve je to naravno u granicama ATX tolerancija no ipak je pad napona od gotovo 0.2V mrvicu previsok. Ovdje vidimo i zadovoljavajuće visoku maksimalnu snagu od 750W iz mreže odnosno 623W na izlazima što je puno više od specificiranog maksimuma. Efikasnost je uvijek iznad onoga što proizvođač specificira pa čak i pri 120% opterećenja. Sve u svemu solidni rezultati uz malo veći kiks na +5V vodu.
Zaključak
Da nema ovoga kiksa na 5V vodu, M12II EVO 520W bi dobilo bezuvjetnu preporuku jer ima potpuno modularan dizajn, dovoljno kabela i konektora (flat), nudi solidnu količinu snage te uz sve to i prihvatljivu cijenu od oko 600 kn. Znamo kako na tržištu ima i puno jeftinijih napajanja te nazivne snage no nema ih puno s ovakvim kvalitetama. Naravno, performanse 5V voda nisu van specifikacija i sasvim su uredu, no voljeli bi da su ipak malo stegnutije, tj. da pad napona nije toliki. U svemu ostalom, ovo je odličan proizvod u svojoj klasi.