Unutrašnjost

Kako bi se dobio što bolji uvid u kvalitetu izrade napajanja, potrebno je zaviriti i ispod “haube“ te proanalizirati korištene dijelove i način rada. U tom slučaju, 4 vijka (i garancijska naljepnica) dijele unutrašnjost od znatiželjnih pogleda.

Seasonic, poznat kao iskusan proizvođač napajanja, u ovom modelu koristi novu i relativno izmijenjenu platformu (u usporedbi sa starom M12D porodicom), te je upravo u ovoj seriji napajanja povezao brojne moderne tehnologije kako bi ostvario vrlo uglađen, efikasan i stabilan način rada. Prilikom otvaranja metalnog poklopca nailazimo na 120mm ventilator tvrtke ADDA (AD1212UB-A70GL):

ADDA AD1212UB-A70GL

Dimenzije
(mm)

Napon
(V)

Struja
(A)

Broj okretaja
(RPM)

Protok zraka
(m3/h)

Statički pritisak
(mmH2O)

Buka
(dB/A)

Vrsta ležaja

120x120x25

12

0.5

2500

168

4.54

43.3

Kuglični (Ball)

Rad ventilatora pod manjim opterećenjem nije iritantan, ali naravno ne bi bilo loše da je olakšan za pokoji decibel. S porastom opterećenja ventilator vrlo brzo pokazuje svoju glasnu narav, kao i regulacija koja je pri testu pokazivala ovisnost o opterećenju, dok je napajanje pratički bilo hladno. Uzevši u obzir navedene činjenice, možda ne bi bilo loše da inženjeri u Seasonicu malo više računa povedu o regulaciji ventilatora pomoću termalnog senzora/termistora i s time izbjegnu toliko agresivan (gotovo eksponencijalan) dinamički odaziv.

Prelaskom na glavni dio unutrašnjosti moguće je primjetiti vrlo poznatu platformu koju Seasonic također proizvodi za npr. XFX (ProSeries Semi-Modular 750W), NZXT (Hale82-750-M) i Corsair (TX 750 v2).

U unutrašnjosti se kriju mnogobrojne kvalitetne japanske komponente (Nippon Chemi-Con i Rubycon), kao i masivni/robusni pasivni dijelovi (zavojnice, transformatori, hladnjaci). Ulazni filteri napona kao i tranzijentni filteri su potpuni i vrlo solidno odabrani (gornja lijeva slika). Sve zavojnice, kondenzatori (pločasti, poliester) i zaštitni elementi (MOV – varistori, osigurači) pružaju primjerenu primarnu zaštitu od nepoželjnih oblika napona iz mreže (npr. prenaponi i EM zračenja). Prolaskom kroz ove filtere napon se transformira iz izmjeničnog oblika u istosmjerni putem dvostrukih Graetz elemenata tj. dioda(GBU806, 8A). U napajanjima srednje klase obično se može zamijetiti samo jedan ovakav element, a u ovom modelu je odabran spomenuti pristup radi povećanja efikasnosti i što manjih gubitaka na ovom dijelu, a kao popratnu posljedicu ostavlja veću ukupnu snagu tog dijela napajanja.

Nakon početnog aktivnog dijela, dolazi i stadij ispravljanja faktora snage tj. PFC (Power Factor Correction) koji je moguće vidjeti na slici. Za ovaj zadatak zadužena su tri MOSFET FDP18N50 tranzistora (18A), jedna poveća zavojnica sa feritnom jezgrom, kao i dva (smeđa) kvalitetna japanska Nippon Chemi-Con kondenzatora kapaciteta 220 i 330uF povezana u paralelni spoj radi povećanja ukupnog kapaciteta (105°C, 400V, 2000hKMR serija). Cilj ovog dijela je korekcija omjera stvarne i prividne snage na mjeru što bližu faktoru 1.

Iza PFC dijela slijedi naravno tzv. Switching (stadij brzih preklopnih tranzistora), a u M12II 750 je upotrijebljen par Infineon SPP20N60C3 MOSFET tranzistora uz pomoć jedne brze STTH8S06D diode koja u suradnji sa spomenutim tranzistorima povećava efikasnost i brzinu rada. Ovim aktivnim dijelovima upravlja integrirani krug Champion Micro CM6802 (slika gore desno), a glavna zadaća mu je korigiranje faktora snage u suradnji sa prije spomenutim PFC stadijem, te je naravno i glavni dio PWM (Pulse-Width Modulation) switching sekcije.
Pri ovom stupnju se ispravljeni istosmjerni napon “sjecka“ na pravokutne impulse i šalje transformatorima na amplifikaciju. Konačni cilj dosadašnjeg dijela jest poslužiti točno onu količinu snage koja se zahtjeva na izlaznim railovima napajanja, uz što je moguće manje gubitke.

Prolaskom kroz preklopnički (switching) dio napon se obrađuje na glavnim povećim žutim transformatorima i dolazi na sekundar, gdje se stabilizira i dorađuje pomoću pet Schottky SBR30A50CT ispravljača (30A), koji su prikazani na slikama iznad (pričvršćeni na aluminijske hladnjake). Ovo je ujedno i glavni rail koji kreira +12V napon, ali i iz kojega se daljnjom obradom uz asistenciju sedam Anpec APM2556N MOSFET tranzistora (slika dolje) ostvaruju manji railovi (+3.3/+5V). Upravo ovakav način obrade istosmjernih napona se popularno naziva DC-DC ispravljanje, tj. iz istosmjernog napona nominalno veće vrijednosti se proizvode railovi manje nazivne vrijednosti.

Kako bi svi izlazni naponi/struje, kao i radna temperatura ostali pod kontrolom, zadatak administracije preuzima PS223 integrirani krug.

Njegov je zadatak da zadrži sve navedene spomenute parametre što bliže njihovim nominalnim vrijednostima pomoću OCP/OVP/UVP/OTP zaštitnih mjera. OCP (Over Current Protection) tj. strujna zaštita je raspoređena na 4 kanala unutar ovog integriranog kruga, s time da su samo iskorištena 3 (za +3.3/+5V i +12V). Upravo ovdje možemo zaključiti da napajanje posjeduje samo jedan +12V rail tj. njegova zaštita je realizirana samo preko jednog kanala. Naponske zaštite u ovom dijelu kruga su ostvarene na način da, u slučaju preniskih napona (ili previsokih), sklop prekida rad napajanja i isključuje sve bitne krugove.  U svrhu OTP (Over Temperture Protection) zaštite postavljen je termistor, na glavni hladnjak sekundara, koji  u slučaju kritične temperature sekundarnih Schottky elemenata, spušta svoj otpor i na tako signalizira PS223 sklopu da je potrebno prekinuti rad napajanja.

Jedna od zanimljivijih funkcija koju ovaj Seasonic podržava uključuje i tzv. V-sensing povratnu vezu tj. mjerenje pada napona na krajevima kabela (+3.3/+5V/+12V na 24 pinskom ATXkonektoru) i korekcija napona unutar samog napajanja s obzirom na spomenuti pad. Upravo ovo je vrlo bitna stavka koju je potrebno naglasiti u cilju lakšeg razumijevanja  nadolazećih tablica sa izmjerenim naponima.

Uz sve dobre tehnološke strane ovog proizvoda, nije naodmet naglasiti i poneku slabiju stranu, poput npr. nekih manjih gafova prilikom sastavljanja ovog primjerka. Jedan od hladnjaka je na svojoj gornjoj strani (prilikom izrade/sastavljanja u tvornici) zadobio vidljivo oštećenje (treći aluminijski vrh s desna) koji je uzrokovao pomak cijelog hladnjaka ulijevo i potencijalno ugrozio spojeve elemenata učvršćenih na hladnjak. Još jedna opaska na lemljenje (desna slika) – ne bi bilo loše da su potkraćeni viškovi izvoda zalemljenih elemenata – jer na ovaj način ostavljaju dojam nedorađenosti.