Seasonic M12II Bronze 750W i Thermaltake Toughpower XT Platinum 1275W – dvojac iz budućnosti
Datum objave 09.01.2012 - Domagoj Hodak
Thermaltake opis - 2.dio
Unutrašnjost
Kako bi doista otkrili što pogoni ovako moćnu napravu i eventualno dobili dojam koliko stvarno snage može isporučiti ovaj Thermaltake-ov model, potrebno je pregledati unutrašnjost.
Izgled unutrašnjosti otkriva mnoštvo zanimljivosti i novosti, kao i inovativnih detalja. Moćni elementi naviru sa svih područja, a sa nekih se čak može otkriti i originalni proizvođač ovog napajanja – riječ je o tajvanskom CWT-u, a dokaz tome može se isčitati sa dvaju velikih zelenih transformatora (slika gore lijevo). CWT je vrlo poznat magnat SMPS napajanja koji već duže vrijeme proizvodi napajanja za Thermaltake, a njegove usluge koriste i neki drugi brandovi poput npr. Anteca Corsaira, Gigabyte-a, OCZ-a, Chiefteca ili LC Powera.
Platforma je novost na tržištu i očigledno je razvijana za Thermaltake jer se dosad nije pojavljivala pod svjetlima javnosti. Dijelovi korišteni za njenu izradu većinom su vrlo kvalitetnog japanskog podrijetla, a tehnologije primjenjene za obradu napona zadnja su riječ u svijetu proizvođača SMPS sklopova.
Ventilator promjera 140mm tvrtke Yate Loon u polupasivnom načinu hlađenja zaslužan je za održavanje optimalne radne temperature ovog 1275W napajanja i to obavlja vrlo tiho i kvalitetno, a upravljanje je riješeno putem termoregulacije odnosno jednog termistora(NTC otpornika) koji je zalijepljen za jedan od glavnih (zelenih) transformatora.
Yate Loon D14BM-12 (L-SSS) |
|||||||
Dimenzije |
Napon |
Struja |
Broj okretaja |
Protok zraka |
Statički pritisak |
Buka |
Vrsta ležaja |
140x140x25 |
12 |
0.7 |
1400 |
105 |
– |
29 |
Kuglični (Ball) |
Svoj posao, čak i pri najvećem opterećenju obavlja vrlo tiho i decentno, a brzina se pritom uglavnom zadržava ispod 1,000 okretaja u minuti. Vrlo pohvalno ali i razumljivo s obzirom da se radi o 80Plus Platinum napajanju.
Početni dio (EM filtriranje, PFC) glavnog dijela ovog snagatora može se vidjeti na slikama ispod:
Gornje slike nam otrkivaju više nego dovoljnu fazu filtriranja tranzijentnih i elektromagnetskih oblika napona koji se pojavljuju iz utičnice napajanja tj. iz gradske mreže. Glavni osigurač (mali bijeli horizontalno postavljen element) na slici gore lijevo, kao i MOV (varistor, odmah do osigurača – omotan u crnu gumu) uz nekoliko različitih kondenzatora i masivnih zavojnica čine zaštitu i filter od raznih nepoželjnih oblika napona/struja koji potencijalno mogu ugroziti rad napajanja i kvalitetu ispravljenog napona. Ovo je prizor koji je vrlo poželjno za vidjeti kod bilo kojeg napajanja, ali nažalost samo skuplji modeli posjeduju ovakav stupanj filtracije i zaštite.
Odmah do ulaznog stupnja filtriranja nalazi se Graetzovi elementi postavljeni na dva mala crna hladnjaka (lijevi ugao lijeve slike), a ovaj model ukupno posjeduje tri Lite-On GBU1006 modela povezana u paralelni spoj radi što manjih gubitaka (više paralelnih spojeva, manja struja na pojedinom elemenatu, viši stupanj efikasnosti).
Nakon Graetzovih elemenata (integriranih punovalno ispravljačkih dioda) slijedi aktivni PFC (Power Factor Correction) tj. ispravljanje faktora snage (“izjednačavanje“ radne i prividne snage što bliže faktoru 1). Ovdje se nalazi vrlo moderan i inovativan naizmjenični PFC stupanja koji koristi dvije identične PFC grane koje naizmjenično djeluju s ciljem povećanja radne frekvencije, koja za sobom donosi bolju efikasnost i stabilnije ispravljanje napona (smanjenje šuma tj. ripple-a). Ovu sekciju sačinjavaju dvije masivne zavojnice unutar povećih sivih kućišta (kvadratnog oblika), dva velika smeđa Nippon Chemi-Con KMQkondenzatora (560uF/400V/105°C, povezanih u paralelni spoj radi povećavanja ukupnog kapaciteta). Od aktivnih elemenata, svaki PFC krug zasebno (od ukupno dva) koristi po jedan Infineon IPW60R099CP MOSFET tranzistor, kao i po jednu CREE CSD10060vrlo brzu diodu kojima je cilj smanjiti gubitke na navedenim tranzistorima i ubrzati proces ispravljanja faktora snage.
Integrirani krug koji upravljanja cijelim PFC stadijem krije se pod imenomUCC28070 I obavlja zadaću provođenjana izmjeničnog CCM (Continuous Conduction Mode) PFC procesa.
Vrlo pohvalan pothvat CWT-a koji poprilično iskače iz sivila ostalih uobičajenih računalnih napajanja.
Između PFC-a isljedećeg (switching) dijel anapajanja mogu se pronaći dva vrlo korisna elementa: jedan je plaveboje i oblika kutije šibica – elektromagnetski relej koji ima zadaću kontrole prevelike ulazne struje (uglavnom dolaze u napajanjima najviše klase), te još jedan thermistor (NTC otpornik) koji također sudjeluje u zaštiti napajanja prilikom neželjenih situacija.
Nakon PFC dijela slijedi naravno preklopnički (switching) dio od kojega i potječe naziv SMPS (Switch Mode Power Supply). Thermaltake tj. CWT se u ovom dijelu ispravljanja napona odlučio za vrlo modernu metodu pod nazivom Full Bridge u kombinaciji sa “LLC rezonantnim konverterom“uz pomoć“Zero Voltage Switching“ (ZVS) tehnologije.
U switching sekciji možemo pronaći četiri Infineon SPW35N60C3 Mosfet tranzistora u tzv. Full Bridge topologiji. Moguće ih je vidjeti montirane na crni aluminijski hladnjak odmah ispod glavnih zelenih transformatora (slika gore lijevo). Odmah pored njih lijevo se nalazi još jedna masivna zavojnica u sivom kućištu kvadratnog oblika – ova zavojnica se koristi pri ostvarivanju tzv. LLC rezonatnog kruga kojim se znatno smanjuje energija potrebna za pokretanje 4 switching tranzistora. Svi navedeni faktori omogućuju Thermaltake-ovom 1275W napajanju da zaradi svoj 80Plus Platinum certifikat efikasnosti. Više o ovoj opsežnoj temi (LLC Resonant Converter i ZVS) možete pročitati u povezanom dokumentu.
Prolaskom kroz primarni dio napajanja, preko dvaju glavnih transformatora (jedan zadužen za +12V1 rail, a drugi za +12V2rail) dolazimo do sekundara na kojem se jasno vidi (na slici dolje lijevo) čak 12 MOSFET IPD031N06L tranzistora (svaki pojedinačno sposoban isporučiti 100A nominalno, 400A vršno) zaduženih za kreiranje +12V raila. Ovo je doista impresivna slika, a da cijela stvar postane još bolje, navedeni tranzistori ne posjeduju nikakvo posebno hlađenje tj. nisu pričvršćeni na aluminijski hladnjak. Ovo je posljedica vrlo male vrijednost otpora pokretanja RDS (3.1mΩ) koja obilježava svaki MOSFET tranzistor i koja je direktno u povezana sa disipacijom te naravno efikasnošću sekundarnog dijela napajanja.
Slika gore desno prikazuje modularni panel na kojem se nalaze i ostali MOSFET tranzistori zaduženi za regulaciju (+3.3V i +5V railova). Njihovi nazivi su UbiqQM3004D (55A) i QM3006D (81A), a ukupno ih je 8 te supogonjeni integriranim PWM (Pulse Width Modulation)upravljački krugom APW7159.
Nije naodmet za spomenuti da su gotovo svi kondenzatori na izlazima sekundarnih tranzistora (slika gore lijevo) polimerskog podrijetla te samim time posjeduju neke korisne osobine poput vrlo niskog otpora (ESR) i daleko većeg životnog vijeka u odnosu na uobičajene aluminijsko – elektrolitske kondenzatore. Ovo je odlika samo najkvalitetnijih napajanja i zaista se ne ne može puno bolje od viđenog (plavo-srebrni okrugli elementi na slici gore lijevo).
Za kraj analize unutrašnjosti ostaju još samo poneki detalji:
Lijeva slika prikazuje 4-kanalni integrirani krug PS229 zadužen za strujne i naponske zaštite na sekundarnom (izlaznom dijelu) napajanja (OVP, UVP, OCP,PG signal ), dok na desnoj slici vidimo ipak nešto slabiju kvalitetu povezivanja (lemljenja) elemenata na tiskanu pločicu (PCB). Ništa previše zabrinjavajuće, ali ipak malo kvari dojam. Sveukupno gledajući jako dobar posao je obavljen u Thermaltake-u tj. CWT-u (Channel Well Technology).
Forum
Objavljeno prije 4 sata
Mobileshop.eu (informacije i iskustva)Objavljeno prije 5 sati
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 6 sati
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 6 sati
AutomobiliObjavljeno prije 6 sati
K: graficku do 250euNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti