seasonic_syncro_q704_connect_38 seasonic_syncro_q704_connect_39

Ugradnji komponenata pristupamo kao i u svako drugo kućište uz vođenje brige o tome kako što gdje dolazi da kasnije ne bi bilo komplikacija. Tako primjerice moramo spojiti konektore prednjeg panela prije postavljanja radijatora vodenog hlađenja jer on pokriva taj dio ploče. Mi smo se odlučili za ugradnju Gigabyteove B550 Aorus Master matične ploče na kojoj je bio Ryzen 9 5950X hlađen Gigabyteovim Aorus Liquid Cooler 280 AIO hladnjakom. S obzirom na to da nismo htjeli mijenjati originalnu poziciju tvorničkih ventilatora, ugradili smo radijator hladnjaka na vrh i to prema stražnjoj strani kako bi ostavili dovoljno prostora za AMD-ovu moćnu Radeon RX 6900 XT grafičku karticu.

seasonic_syncro_q704_connect_40

Kao što smo spomenuli, bitno je spojiti sve kabele prednjeg panela prije ugradnje radijatora jer on pokriva ovaj dio ploče. Srećom, Seasonic je USB 3.0 konektor spojio fleksibilnim flat kabelom, a ne onim standardnim krutim pa ga je vrlo lako aranžirati i spremiti ispod radijatora.

seasonic_syncro_q704_connect_41 seasonic_syncro_q704_connect_42

Nakon ugradnje ploče i ostalih komponenata ugrađujemo i Connect modul te spajamo pripadajuće mu kabele. Vidimo koliko je kratak kabel s 24-pinskim konektorom, a puno mjesta ne oduzimaju ni kabeli s PCIe konektorima za matične ploče. Sve smo to lijepo povezali s cijevima vodenog hlađenja i dobili čišću unutrašnjost. Orijentacija ispušnih ventilatora na radijatoru nije smetala ventilatorima na grafičkoj kartici, tj. nije se stvarao vakuum, zbog usisnog ventilatora koji je upuhivao zrak. Inače, Seasonic preporučuje i ovakvu i obrnutu orijentaciju ventilatora.

seasonic_syncro_q704_connect_43

Stražnja strana je također pročišćena od viška kabela pa je i organizacija lakša. Njihovo vezivanje olakšavaju i brojne ušice za vezice koje se nalaze raspoređene po stražnjoj strani, a i prostora je sasvim dovoljno. Naravno, pomaže i činjenica da je riječ o flat kabelima. Jedini problem na koji smo naišli je taj što kabeli blokiraju pristup kavezu s tvrdim diskovima i samim diskovima za slučaj da ih ugrađujemo.

seasonic_syncro_q704_connect_44

Connect modul je odličan način za organizaciju kabela i ovo Seasonicovo rješenje zaslužuje samo pohvale. Ok, postoji problem s donjom stranom i pokrivanjem kaveza, no drugačije očito nije bilo izvedivo. Do nosača za 2,5-inčne diskove je zato lakše doći. Mi smo koristili M.2 SSD pa nosače i kavez za diskove u ovom bulidu nismo trebali. Prednja tri ventilatora smo povezali na Connect putem 3-u-1 adaptera, a stražnji bez produžnog kabela nije moguće spojiti pa smo ga spojili na ploču.

seasonic_syncro_q704_connect_45 seasonic_syncro_q704_connect_46

Završen sustav izgleda vrlo čisto i jedino što upada u oči je naopaki Radeon naziv, no to će biti problem na svim karticama. Srećom, putem softvera je moguće rotirati sliku na Gigabyteovom AIO-u. Kućište je inače vrlo dobro pripremljeno i za ARGB osvjetljenje jer se Connect modul može spojiti do sedam ventilatora s ARGB osvjetljenjem te tako na elegantan način sve organizirati, tj. šumu kabela koja bi se inače stvorila.

seasonic_syncro_q704_connect_47 seasonic_syncro_q704_connect_48 seasonic_syncro_q704_connect_49

Ovako složen sustav i pod punim opterećenjem (CPU-Z stress test + TimeSpy Graphics 1 test loop) je brzo postigao visoke radne temperature uz dosta izraženu buku kojoj najviše doprinose Nidecovi ventilatori. Njihove smo profile podesili na Silent u UEFI sučelju, no i dalje su pod opterećenjem bučni. Prosječne frekvencije su bile visoke, a temperatura procesora nije prelazila 83,5°C što je solidna vrijednost. Prosjeci su ipak bili bolji s ispod 75°C.

seasonic_syncro_q704_connect_50

VRM se nije jako zagrijavao što je dokaz njegove predimenzioniranosti na odličnoj B550 Aorus Master ploči. DIMM moduli su također radili na sasvim prihvatljivim temperaturama, ali se zato grafička kartica pošteno zagrijavala s maksimumom na 90°C. To je za 11°C iznad onoga što smo izmjerili kada smo karticu testirali na otvorenom test benchu, no i dalje je prosječna frekvencija bila odlična. Možda bi ipak bilo pametnije na vrh kućišta postaviti usisne ventilatore kako bi grafika prodisala, a radijator CPU hladnjaka na prednju stranu, a to ćemo svakako provjeriti naknadno. Buka pod opterećenjem je bila visokih 47,7 dB(A) što smo izmjerili Meterk MK09 uređajem.

seasonic_syncro_q704_connect_51

Seasonic se nakon dugo godina proizvodnje samo napajanja odlučio ući na tržište kućišta nakon što su napravili vrlo inovativan Connect sustav napajanja. Ova prva Q7 serija kućišta i Q704 model kojeg smo testirali se pokazao odličnim i Seasonic s njim ulazi u ravnopravan fajt s etabliranim proizvođačima.

Kućište dobro izgleda, kvalitetno je napravljeno, ima mnoštvo opcija za hlađenje a glavni i najbolji feature mu je Syncro Connect napajanje koje standardno dolazi uz njega. Riječ je o inovativnom rješenju koje eliminira viškove kabela, a služi i kao hub za ventilatore te njihovo ARGB osvjetljenje. Ventilatorima se može upravljati putem aplikacija proizvođača matičnih ploča, kao i osvjetljenjem zahvaljujući kabelima za spajanje na ploče. Predinstalirani Nidecovi ventilatori jesu bučni na maksimumu no stvaraju odličan zračni pritisak i struju kroz cijelo kućište. Kućište je prostrano i jednostavno za ugradnju komponenata, te ponajviše za organizaciju kabela. DGP-650 napajanje je vrlo kvalitetno i zapravo sasvim dovoljno za jedno moćno računalo – kao što smo i ovim testom pokazali.

Sve u svemu, kombinacija ovog kućišta i napajanja po cijeni od oko 250 do 280 € je vrlo dobra vrijednost jer donosi inovaciju, kvalitetu i puno dobrih vrijednosti. U Hrvatskoj je još uvijek egzotika i po pitanju cijene i dostupnosti. Prodaje ga samo jedan shop i to za 2.900 kuna. Svejedno, topla preporuka!