Seasonic Syncro Q704 + Connect recenzija
Datum objave 22.06.2021 - Krešimir Matanović
Seasonic Syncro Q704 + Connect - prvi dio
Uvod
Seasonic je prošle godine predstavio dugo najavljivanu Connect seriju napajanja koja donosi jednostavno i čisto rješenje sustava kabela. Ovo je svojevrsna evolucija modularnih napajanja, a Seasonic je dugo radio na njegovom razvoju. Paralelno s Connectom, razvijali su i Syncro Q704 kućište, kompatibilno s Connect sustavom. Danas vam donosimo recenziju oba ova sustava koji dolaze u jedinstvenom pakiranju.
To jedinstveno pakiranje je jedno od većih koje smo do sada vidjeli - kutija je visoka 86 centimetara i poprilično teška. Razlog tome je što je kućište smješteno u svoju kutiju, a napajanje sa svojom kutijom u
debelu stiro-pjenu. Tri su modela napajanja koje Seasonic pakira za europsko tržište s Q704, a riječ je o modelima Syncro-DPC-850, Syncro-DGC-750 i Syncro-DGC-650. Nama je stigao ovaj posljednji, koji baš kao i 750 W model ima 80 Plus Gold certifikat, a najjači 850 W model ima 80 Plus Platinum.
Syncro Q704
Kućište dolazi pakirano kao i svako drugo u kartonskoj kutiji unutar koje je odlično zaštićeno u stiro-pjeni omotanoj kartonom i čvrstoj vreći. Zasebno dolazi još i kutija u kojoj se nalazi dodatna oprema i sve što je potrebno za slaganje računala. O samom sadržaju te kutije ćemo nešto kasnije.
(svaku je fotografiju kao i uvijek moguće vidjeti i veliku - open in new tab)
Seasonic je u dizajniranju ovoga kućišta podjednako imao Connect funkciju na umu i to da ga ostave funkcionalnim i kod upotrebe klasičnog napajanja. Kućište spada u mid tower segment s dimenzijama 537 x 234 x 490 milimetra. Materijali izrade su klasični - čelik, plastika i aluminij. Korištenje aluminija ga smješta u ekskluzivniji segment. Aluminijska je prednja stranica, koja je rezana, tj. završava naglo na zadnjoj četvrtini kako bi se ostavilo prostora za ulazak zraka s te strane. Iza aluminija se nalazi plastična konstrukcija na koju je magnetno pričvršćen plastični filtar za zrak. Zbog reverzibilne konstrukcije kućišta, desna je stranica puna, čelična samo s izrezom kroz koji se vidi organizator kabela, a desna je ta na kojoj se nalazi stranica od kaljenog stakla. Kućište je potpuno crno i dizajnerski je potpuno smireno, a jedino gdje su se zaigrali je na toj izrezanoj prednjoj stranici što je ujedno i funkcionalni detalj.
Stražnja strana zapravo prikazuje drugačiju prirodu Q704. Samo je napajanje na dnu, tamo gdje ga obično i nalazimo, dok je prostor za matičnu ploču, nosač ventilatora i PCIe prorezi izokrenuto ili zrcaljeno. Odmah iznad napajanja na lijevoj strani je rešetka i nosač za ispušni ventilator, a do njega je na desnoj strani prorez za I/O portove matične ploče. Iznad njega je sedam horizontalnih proreza za PCIe kartice, dok vertikalnih nema - Seasonic nije predvidio vertikalnu montažu grafičke kartice - ali nije da ne bi bila izvediva s pravim adapterom.
Prednji panel je smješten na vrhu, i orijentiran prema lijevoj strani, a Seasonic se odlično sjetio zaštititi svaki port gumenim čepom kako se u njima ne bi nakupljala prašina. Prva tipka je ona za Power On, a na njoj se nalazi i malena LED indikacija. Druga je Reset, a slijede ju jackovi za slušalice i mikrofon, dva USB 3.0 Type A porta, te USB 3.2 Type C port. Na plastičnoj prednjoj strani se nalazi i utisnut Syncro logo, taman iznad proreza gdje ulazi zrak. Ovo je kućište dosta orijentirano prema protoku zraka i hlađenju komponenata, a za to služe i četiri tvornički ugrađena ventilatora.
Osim I/O panela, na vrhu se kućišta nalazi i plastični filtar za prašinu koji ima četiri magnetne kopče. Ispod njega je prorez i nosač za ventilatore i radijatore vodenih hlađenja. Ovdje će tako stati radijatori dimenzija 240, 280 i 360 milimetara ili tri 120/140-milimetarska ventilatora koja se mogu orijentirati i za usis i za ispuh, kao što to proizvođač preporučuje. Filtar je sastavljen od plastičnog okvira, te plastične mrežice koja će spriječiti ulazak prašine.
Donja je strana vrlo zanimljiva zbog aluminijskog postolja koje ima četiri velike gumene nožice. Dva aluminijska postolja su većih dimenzija i odlično pridonose ukupnoj eleganciji kućišta, a ispod njih se nalazi još jedan filtar za prašinu. Kao i gornji, i ovaj je plastičan, a smješten je u vodilicama i jasno osiguran magnetom. Ovakav plastični filter je vrlo lako očistiti ili oprati u vodi, a u kućište neće prodirati velika količina prašine.
Bočna je lijeva stranica (gledano sprijeda), kombinacija 4 milimetra debelog prozirnog kaljenog stakla i metalne konstrukcije koja se nalazi na rubovima. Osim toga, tu je i magnet koji stranicu drži čvršće uz tijelo kućišta, a i gumene su brtve tu da se staklo ne dodiruje metal. Stranica je ovješena na dva panta straga, a sprijeda se nalazi komad aluminija koji ima i estetsku, ali i ulogu ručke uz pomoć koje lakše otvaramo vrata.
I na prednjoj se strani u vodilicama nalazi plastični filtar koji je lako izvući, a na mjestu ga drže magneti. Iako se u zatvorenom položaju to ne vidi, na sredini ima veliko slovo S - znak da se proizvođač pošteno potrudio brendirati ovo kućište. Naravno, i na aluminijskoj prednjoj strani se u dnu nalazi Seasonic logo i ime.
Seasonic Syncro Q704 + Connect - drugi dio
Prednju je stranicu u potpunosti moguće skinuti što će dobro doći kod montaže radijatora na prednju stranu kućišta. U tvorničkoj su konfiguraciji tu tri Seasonic-Nidec ventilatora, no naravno moguće ih je skinuti i zamijeniti radijatorom veličine do 360 milimetara ili pak ventilatorima od 140 milimetara. Osim što je moguće skinuti cijelu prednju stranu, moguće je i aluminijski dio odvojiti od plastičnog, no za time i nema neke potrebe jer filtar izlazi lagano na desnu stranu.
Unutrašnjost kućišta, osim što je zrcaljena prema desnoj strani, za razliku od većine drugih kućišta na tržištu, krasi i dovoljno prostora za sve komponente. Kućište prima matične ploče ITX, MicroATX, ATX i E-ATX veličine do 305 x 277 milimetara. Maksimalna dužina grafičke kartice može biti do 345 milimetara, a visina CPU hladnjaka do 185 milimetara. Odstojnici za matične ploče su tvornički postavljeni i to za standardnu ATX veličinu. Prostora oko ploče ima dovoljno, a tu su i prorezi za provlačenje kabela. Ima ih dovoljno i nisu gumirani. Osim Connect sustava, moguće je ugraditi i obično napajanje pa će prorezi itekako biti potrebni - za slučaj da kućište kupite bez napajanja.
Uz kućište, Seasonic isporučuje 120-milimetarske Nidecove ball bearing ventilatore koji imaju maksimalnu brzinu vrtnje od 2.150 okretaja u minuti. Pri tome proizvode zračnu struju od 68,8 CFM-a i deklariranu buku od 34 dBA. Ipak, mi smo na maksimumu izmjerili buku od 47,7 dBA. Dosta su čujni ventilatori, pogotovo pri uključivanju računala kada se zavrte do maksimuma. No, Nidec je poznat kao proizvođač kvalitetnih ventilatora pa je trajnost garantirana (100.000 radnih sati), a i po masi od 200 grama se vidi da su kvalitetni.
Na donjem dijelu kućišta se nalazi metalni kavez za dva 3,5-inčna diska koji je orijentiran prema desnoj strani, a tu je i pokrov za napajanje. On je s gornje strane perforiran, te ima nosač za jedan ventilator. Seasonic preporučuje orijentaciju napajanja u ovisnosti o tome kako ga želite koristiti - za Hibridni mod se ventilator okreće prema unutarnjoj strani kućišta, a za Normal mod prema donjem dijelu.
Lijeva je bočna stranica čelična, s prorezom na mjestu gdje se nalazi organizator kabela, koji skidamo u slučaju montaže Connect sustava. Seasonic je na ovaj način odlučio pokazati Connect sustav jer je ovo jedinstveno kućište na tržištu. Stranicu drže dva thumb vijka, a njeno je skidanje i montaža lagano.
Na lijevom se boku dakle nalazi nosač matične ploče koji s desne strane ima tri nosača za 2,5-inčne SSD-e, prorez za stražnji nosač hladnjaka procesora, mjesto za montažu napajanja, kavez s diskovima, te organizator kabela. Plastični organizator je tu samo za slučaj da koristimo napajanje koje nije Connect, dakle klasično modularno ili napajanje fiksnih kabela. Na prostoru za napajanje se nalaze četiri gumene nožice kao nosači za PSU koji ujedno i smanjuju prijenos vibracija. Kavez za diskove prima dva 3,5-inčna diska a moguće ga je i u potpunosti ukloniti.
Organizator se kabela sastoji od dva dijela - poklopca i tijela koje je pričvršćeno za kućište. Poklopac na mjestu drže magneti. U organizatoru su tvornički postavljeni kabeli prednjeg panela, a oni su dovoljno dugi za sve tipove matičnih ploča i smještaj konektora. Posebno hvalimo mekani kabel USB 3.0 internog konektora kojeg je moguće prilagoditi po potrebi kao što ćemo kasnije vidjeti. Za ugradnju Connect sustava napajanja, organizator je kompletno potrebno izvaditi iz kućišta.
Sada dolazimo do one male kutijice s početka opisa. U njoj nalazimo plastični organizator za vijke i ostale elemente što je nešto što moramo posebno pohvaliti! Uz njega tu su upute za korisnika, krpica za brisanje stakla, velcro organizatori za kabele, par bijelih antistatičkih rukavica i svi potrebni vijci, kao i gumene obujmice.
Seasonic Syncro Q704 + Connect - treći dio
Syncro Connect DGC-650
Seasonic nudi nekoliko Syncro Connect napajanja, a ovo je dio skupine od tri, namijenjene Q704 kućištima. Originalni Connect (SSR-750FA) se mogao ugraditi u bilo koje kućište. Syncro ima tri modela - DGC-650, DGC-750 i DPC-850. Nama je uz kućište došao 650-vatni model, koji se pakira zasebno, kao i svako drugo napajanje.
Unutar tvrde kartonske kutije najprije nailazimo na Syncro Connect modul koji leži i pokriven je u stiro-pjenom, te na pamflet i instalacijske upute. Ispod toga se nalazi napajanje, s kabelima i ostalom opremom u odvojenim vrećicama. Kao i na ostala svoja napajanja, Seasonic i na ovo daje 10-godišnje jamstvo.
Uz napajanje dolazi i mnoštvo kabela, ali i u posebnoj vrećici nekoliko velcro traka za kabele, plastične vezice te vijci za montažu. Kabeli koji dolaze su sljedeći:
- jedan dužine 140 milimetara s 24/20-pinskim konektorom
- dva kabela dužine 360 milimetara s 8/4-pinskim CPU konektorom (EPS)
- dva kabela dužine 300 milimetara s PCIe 8/6-pinskim GPU konektorom
- dva kabela dužine 200 milimetara s PCIe 8/6-pinskim GPU konektorom
- jedan kabel dužine 545 milimetara s tri SATA Power konektora
- jedan kabel dužine 205 milimetara s dva SATA Power konektora
- jedan kabel dužine 690 milimetara s tri Molex konektora
- jedan kabel dužine 750 milimetara s PWM Sync konektorom
- jedan kabel dužine 550 milimetara s PWM Sync konektorom
- jedan kabel dužine 350 milimetara s PWM Sync konektorom
- jedan kabel dužine 750 milimetara s ARGB Sync konektorom
- jedan kabel dužine 550 milimetara s ARGB Sync konektorom
- jedan kabel dužine 350 milimetara s ARGB Sync konektorom
- jedan napojni kabel
Svi kabeli su crne boje i svi su flat tipa, što njihovo olakšava aranžiranje, a kontakti su im pozlaćeni.
Samo je napajanje standardnih dimenzija - 140 x 150 x 86 milimetara. Iz njega izlazi okrugli kabel s tri konektora koje spajamo na Connect modul. Napajanje je snage 650 W i s 80 Plus Gold certifikatom efikasnosti. Dizajn kućišta je kao i kod ostatka Seasonicove serije napajanja, s velikom rešetkom ispod koje se nalazi tihi 135-milimetarski FDB ventilator koji ima Hybrid Fan kontrolu (do 40% opterećenja je fanless), a jasno može raditi i u Normal modu. Napajanje ima poznatu Seasonicovu DC-DC platformu, s nizom zaštita - OPP, OVP, UVP, OCP, OTP i SCP. MTBF je 150.000 sati.
Napajanje je deklarirano kao 650-vatno. Ima jedan +12 V vod sposoban isporučiti 54 ampera struje, a iz njega su izvedeni vodovi nižeg napona - +3,3 V (20 A), +5 V (20 A), -12 V (0,3 A) i +5 VSB (3 A). Seasonic navodi vrlo striktnu regulaciju napona s mikro tolerancijama od 0,5 %, a nakon godina testiranja njihovih napajanja nema razloga da im ne vjerujemo. Uvijek imaju vrhunske proizvode. 80 Plus Gold certifikat garantira 90% efikasnosti pri 50% opterećenja, a u cijelom je radnom području (20 do 100% opterećenja) efikasnost iznad 87%.
Connect modul je dimenzija 300 x 105 x 33 milimetra, a riječ je o plastičnom kućištu koje sa sve četiri bočne i na donjoj stranici ima konektore. Na desnoj se bočnoj stranici nalaze SATA/Molex konektori i 4-pinski konektori za šest ventilatora kao i pripadajući konektori za ARGB (za slučaj da imate takve ventilatore). Na lijevom su boku dva konektora za EPS kabele te Rear Fan konektor i njegov ARGB konektor. Na gornjoj se strani nalaze još tri SATA/Molex konektora za kabele, te dva konektora za Sync funkcije prema ploči (PWM i ARGB). Naposljetku, na dnu se nalaze konektori za kabele koji dolaze iz napajanja.
Stražnja je strana rezervirana za 24-pinski konektor za matičnu ploču, te šest konektora za PCIe kabele, tj. grafičke kartice. Connect modul ovdje ima i dvije gumene nožice s kojima naliježe na stranicu u kućištu, a za nju ju pričvršćujemo s četiri vijka.
Originalna ideja ovakvog sustava napajanja pokazana je još 2018. godine, a prvo je Connect napajanje predstavljeno prošle. Nakon toga su uz Q704 izašla i ova spomenuta tri modela. Riječ je kao što vidimo o inovaciji koja za svrhu ima eliminirati mnoštvo dugačkih kabela koji se inače koriste kod klasičnih napajanja, te maksimizirati protok zraka u dijelu kućišta gdje se nalazi matična ploča. Kako to izgleda u praksi, pogledajte na sljedećoj stranici.
Seasonic Syncro Q704 + Connect - četvrti dio
Ugradnji komponenata pristupamo kao i u svako drugo kućište uz vođenje brige o tome kako što gdje dolazi da kasnije ne bi bilo komplikacija. Tako primjerice moramo spojiti konektore prednjeg panela prije postavljanja radijatora vodenog hlađenja jer on pokriva taj dio ploče. Mi smo se odlučili za ugradnju Gigabyteove B550 Aorus Master matične ploče na kojoj je bio Ryzen 9 5950X hlađen Gigabyteovim Aorus Liquid Cooler 280 AIO hladnjakom. S obzirom na to da nismo htjeli mijenjati originalnu poziciju tvorničkih ventilatora, ugradili smo radijator hladnjaka na vrh i to prema stražnjoj strani kako bi ostavili dovoljno prostora za AMD-ovu moćnu Radeon RX 6900 XT grafičku karticu.
Kao što smo spomenuli, bitno je spojiti sve kabele prednjeg panela prije ugradnje radijatora jer on pokriva ovaj dio ploče. Srećom, Seasonic je USB 3.0 konektor spojio fleksibilnim flat kabelom, a ne onim standardnim krutim pa ga je vrlo lako aranžirati i spremiti ispod radijatora.
Nakon ugradnje ploče i ostalih komponenata ugrađujemo i Connect modul te spajamo pripadajuće mu kabele. Vidimo koliko je kratak kabel s 24-pinskim konektorom, a puno mjesta ne oduzimaju ni kabeli s PCIe konektorima za matične ploče. Sve smo to lijepo povezali s cijevima vodenog hlađenja i dobili čišću unutrašnjost. Orijentacija ispušnih ventilatora na radijatoru nije smetala ventilatorima na grafičkoj kartici, tj. nije se stvarao vakuum, zbog usisnog ventilatora koji je upuhivao zrak. Inače, Seasonic
preporučuje i ovakvu i obrnutu orijentaciju ventilatora.
Stražnja strana je također pročišćena od viška kabela pa je i organizacija lakša. Njihovo vezivanje olakšavaju i brojne ušice za vezice koje se nalaze raspoređene po stražnjoj strani, a i prostora je sasvim dovoljno. Naravno, pomaže i činjenica da je riječ o flat kabelima. Jedini problem na koji smo naišli je taj što kabeli blokiraju pristup kavezu s tvrdim diskovima i samim diskovima za slučaj da ih ugrađujemo.
Connect modul je odličan način za organizaciju kabela i ovo Seasonicovo rješenje zaslužuje samo pohvale. Ok, postoji problem s donjom stranom i pokrivanjem kaveza, no drugačije očito nije bilo izvedivo. Do nosača za 2,5-inčne diskove je zato lakše doći. Mi smo koristili M.2 SSD pa nosače i kavez za diskove u ovom
bulidu nismo trebali. Prednja tri ventilatora smo povezali na Connect putem 3-u-1 adaptera, a stražnji bez produžnog kabela nije moguće spojiti pa smo ga spojili na ploču.
Završen sustav izgleda vrlo čisto i jedino što upada u oči je naopaki Radeon naziv, no to će biti problem na svim karticama. Srećom, putem softvera je moguće rotirati sliku na Gigabyteovom AIO-u. Kućište je inače vrlo dobro pripremljeno i za ARGB osvjetljenje jer se Connect modul može spojiti do sedam ventilatora s ARGB osvjetljenjem te tako na elegantan način sve organizirati, tj. šumu kabela koja bi se inače stvorila.
Ovako složen sustav i pod punim opterećenjem (CPU-Z stress test + TimeSpy Graphics 1 test loop) je brzo postigao visoke radne temperature uz dosta izraženu buku kojoj najviše doprinose Nidecovi ventilatori. Njihove smo profile podesili na Silent u UEFI sučelju, no i dalje su pod opterećenjem bučni. Prosječne frekvencije su bile visoke, a temperatura procesora nije prelazila 83,5°C što je solidna vrijednost. Prosjeci su ipak bili bolji s ispod 75°C.
VRM se nije jako zagrijavao što je dokaz njegove predimenzioniranosti na odličnoj B550 Aorus Master ploči. DIMM moduli su također radili na sasvim prihvatljivim temperaturama, ali se zato grafička kartica pošteno zagrijavala s maksimumom na 90°C. To je za 11°C iznad onoga što smo izmjerili kada smo karticu testirali na otvorenom test benchu, no i dalje je prosječna frekvencija bila odlična. Možda bi ipak bilo pametnije na vrh kućišta postaviti usisne ventilatore kako bi grafika prodisala, a radijator CPU hladnjaka na prednju stranu, a to ćemo svakako provjeriti naknadno. Buka pod opterećenjem je bila visokih 47,7 dB(A) što smo izmjerili Meterk MK09 uređajem.
Seasonic se nakon dugo godina proizvodnje samo napajanja odlučio ući na tržište kućišta nakon što su napravili vrlo inovativan Connect sustav napajanja. Ova prva Q7 serija kućišta i Q704 model kojeg smo testirali se pokazao odličnim i Seasonic s njim ulazi u ravnopravan fajt s etabliranim proizvođačima.
Kućište dobro izgleda, kvalitetno je napravljeno, ima mnoštvo opcija za hlađenje a glavni i najbolji feature mu je Syncro Connect napajanje koje standardno dolazi uz njega. Riječ je o inovativnom rješenju koje eliminira viškove kabela, a služi i kao hub za ventilatore te njihovo ARGB osvjetljenje. Ventilatorima se može upravljati putem aplikacija proizvođača matičnih ploča, kao i osvjetljenjem zahvaljujući kabelima za spajanje na ploče. Predinstalirani Nidecovi ventilatori jesu bučni na maksimumu no stvaraju odličan zračni pritisak i struju kroz cijelo kućište. Kućište je prostrano i jednostavno za ugradnju komponenata, te ponajviše za organizaciju kabela. DGP-650 napajanje je vrlo kvalitetno i zapravo sasvim dovoljno za jedno moćno računalo - kao što smo i ovim testom pokazali.
Sve u svemu, kombinacija ovog kućišta i napajanja po cijeni od oko 250 do 280 € je vrlo dobra vrijednost jer donosi inovaciju, kvalitetu i puno dobrih vrijednosti. U Hrvatskoj je još uvijek egzotika i po pitanju cijene i dostupnosti. Prodaje ga samo jedan shop i to za 2.900 kuna. Svejedno, topla preporuka!