Sharkoon Rebel C70G RGB recenzija

Datum objave 26.04.2024 - Krešimir Matanović

Rebel C70G RGB - prvi dio

sharkoon_rebel_c70g_1

Iz Sharkoona nam je na test stiglo njihovo Rebel C70G RGB kućište, koje je kako sami kažu elegantnog dizajna s drvenim letvicama na prednjoj strani i staklenim panelom na boku. Riječ je o većem ATX kućištu koje može primiti i hladiti i veći, moćniji hardver. U kućištu tvornički dolaze predinstalirani RGB LED ventilatori od 120 milimetara, i to tri na usisu te jedan na ispuhu.

sharkoon_rebel_c70g_2

Kućište dolazi u velikoj bijeloj kutiji s crnim grafikama i natpisima. Na kutiji se nalaze sve bitne informacije kupcu, no prema grafici baš i ne može doživjeti boju drveta na prednjoj strani. Unutar kutije je kućište izvrsno zaštićeno u debeloj stiro-pjeni te debeloj vreći sa Sharkoon natpisom.

sharkoon_rebel_c70g_3

Po vađenju iz zaštitne vreće odmah primjećujemo nijansu drvenih letvica na prednjoj strani. Drvo jasno nije za svakoga i baš morate bit ljubitelj da biste kupili ovakvo kućište, no moramo priznati da je sasvim solidno napravljeno. Već smo testirali kućište u sličnom stilu - Fractalov North, koji je inspiraciju vukao iz skandinavske škole dizajna. Između je letvica ostavljeno dovoljno prostora za usis zraka, jer je ovo kućište ipak okrenuto prema dobrom protoku zraka. Sve u svemu, dizajn je uspješan, premda se možda neće svima svidjeti jer je vrlo specifičan.

sharkoon_rebel_c70g_4

Stražnja je strana klasična s prostorom za napajanje na dnu, a tu zapravo imamo okvir koji vadimo van i montiramo ga na napajanje. Iznad prostora za napajanje se nalazi sedam proreza za PCIe kartice koji imaju limove a koji su pak pričvršćeni vijcima. Iznad je prorez za stražnje I/O portove matične ploče, kao i rešetka na kojoj se nalazi ispušni ventilator. Bočna stranica je staklena, a baš kao i metalna s druge strane pričvršćena je preko plastičnih kopčica i nema vijke. Kućište je mid tower veličine, a dimenzija je 479 x 230 x 495 milimetara, što nam govori da je lijepo prostrano. Mase je 9,3 kilograma, i premda staklena stranica dosta doprinosi masi, i metal (čelični lim), je dosta masivan i kvalitetne završne obrade.

sharkoon_rebel_c70g_5 sharkoon_rebel_c70g_6

Desna bočna stranica, gledano sprijeda, je metalna i kao što smo napisali drže ju kopče na vrhu pa se otvara samo potezanjem gornje strane prema van. No, ona je ipak zanimljiva po tome što je perforirana za čime se očito trebaju poboljšati rashladne mogućnosti. Na desnoj strani gornjeg dijela se nalazi prednji panel koji se sastoji od osvijetljene Power tipke, tipke za promjenu načina osvjetljenja, dva Type A USB 3.2 Gen 1 porta, jednog Type C USB 3.2 Gen 2 porta te audio utičnice (TRRS). Gornja je strana baš kao i bočna perforirana.

sharkoon_rebel_c70g_7

Po skidanju bočne stranice otvara nam se dosta veliki prostor za ugradnju hardvera. Prostora ima za Mini ITX, Micro ATX i ATX ploče, a odstojnici su već tvornički postavljeni za ATX. Prostora ima dovoljno za 165 milimetara visoke hladnjake procesora i 400 milimetara dugačke grafičke kartice. Na dnu je poklopac koji odjeljuje prostor za napajanje i diskove, a perforiran je radi efikasnije izmjene topline.

sharkoon_rebel_c70g_8

Stražnja strana nudi dovoljno prostora za aranžiranje kabela, a s tim će te morati biti posebno strpljivi jer ih je mnoštvo kada zbrojimo one prednjeg panela i po dva iz svakog ventilatora. Na desnoj se strani nalazi i rešetka na koju je s unutarnje strane moguće montirati do tri 2,5 ili 3,5-inčna SSD/HDD-a. Rešetku drže četiri vijka i potrebno ju je skinuti prije montaže. Za svaki disk postoje i gumeni odstojnici koji se postavljaju na lim. Ako ne želite pak postavljati diskove, na tu rešetku je moguće montirati i dodatne ventilatore. Na lijevoj su strani pak nosači za 120-milimetarske ventilatore koje možemo postaviti s boka s obzirom na do da je i bočna stranica perforirana.

sharkoon_rebel_c70g_9

Prednju stranicu skidamo povlačenjem prema van, a na kućištu se nalazi i filtar za prašinu s finom mrežicom. Lako se skida i čisti, a vjerujemo da će čišćenje biti potrebno napraviti češće zbog gustoće mrežice i tri ventilatora koji usisavaju kako zrak tako i prašinu. S donje se strane čitavom dužinom kućišta nalazi isti takav filtar koji se izvlači prema naprijed i također lako čisti. Osim njega, na dnu su i četiri nožice na kojima kućište stoji.

Rebel C70G RGB - drugi dio

sharkoon_rebel_c70g_10

Prostora je kao što smo već napisali sasvim dovoljno za sve ATX ploče, a i dugačke grafičke kartice. Na vrhu se kućišta nalazi metalni nosač kojeg možemo izvaditi van iz kućišta i na njega montirati do tri 120-milimetarska ventilatora, dva 140-milimetarska ili 360-milimetarski radijator. Radijatore u ovo kućište možemo ugraditi još i na prednju stranicu (360-milimetarski) i na bočnu (također 360-milimetarski).

sharkoon_rebel_c70g_11

Desno od matične ploče nalazi se vodilica i na njoj držač za grafičke kartice koji se može prebaciti i bliže prema grafičkoj kartici jer postoji vodilica i na povišenju kroz koje provlačimo kabele, a li na limu niže - praktično. Lim na kojoj se nalazi vodilica se kompletan može izvaditi iz kućišta, baš kao i donji poklopac radi montaže bočnih ventilatora, no onda se gubi na urednosti aranžiranja kabela.

sharkoon_rebel_c70g_12 sharkoon_rebel_c70g_13

Kao što smo već napisali, prednji dio donjeg pokrova se može skloniti radi ugradnje bočnih ventilatora. Ventilatori koji dolaze uz kućište su modeli SF1225L8RGBP. Riječ je o 120-milimetarskim ventilatorima koji imaju PWM kontrolu i promjenjivu brzinu vrtnje od 400 do 1.400 okretaja u minuti, s maksimalnim protokom zraka od 59 CFM-a i statičkim pritiskom od 1,17 mmH2O. U radu nisu bučni te smo izmjerili 37,3 dB(A) na maksimumu.

sharkoon_rebel_c70g_14 sharkoon_rebel_c70g_15

Uz kućište dolaze i svi potrebni vijci, odstojnici, gumene podloške, plastične vezice, dvije zamjenske kopče za bočne stranice i sve je jasno označeno. Uz to, tu su i čičak trake za aranžiranje kabela, a kabeli prednjeg panela su uredni i dovoljno dugački. Na desnoj strani pri vrhu se nalazi RGB kontroler koji ima osam Addressable RGB LED konektora, a omogućava 22 efekta. Osim što možemo tako kontrolirati rasvjetu, moguće je sve i kontrolirati uz pomoć softvera matične ploče.

sharkoon_rebel_c70g_16

Kao i u prethodna dva testa kućišta ovaj tjedan, koristili smo Gigabyteovu X670E Aorus Pro X ploču s Ryzen 9 7950X procesorom, te Cooler Masterov Master Air MA824 Stealth hladnjak koji savršeno staje u ovo kućište. Ploču smo “nasadili” na odstojnike i pričvrstili ju vijcima, a oko nje je ostalo sasvim dovoljno prostora za provlačenje kabela sa svih strana.

sharkoon_rebel_c70g_17 sharkoon_rebel_c70g_8

Desno od matične ploče se nalazi povišeni lim iz kojeg izvlačimo kabele van, što ponekad može zahtijevati malo vještine, pogotovo kod 24-pinskog konektora te vodoravnog USB 3.0 konektora. Kabele je moguće poprilično uredno složiti, premda straga i dalje vlada manji kaos. Mi se nismo naročito potrudili oko aranžiranja, jer smo naravno računalo nakon testa rastavili. Ako vam aranžiranje ne ide od ruke, ne trebate previše ni brinuti, jer straga kabeli ionako ničemu ne smetaju, a prostora za zatvoriti bočnu stranicu je dovoljno.

sharkoon_rebel_c70g_19

Ventilatori stvaraju dobru rasvjetnu kulisu, boje su precizne a svjetlosti je dovoljno. Kontroler može prikazati 22 različita efekta što uključuje devet punih boja, te trinaest RGB modova. Svi koji to vole će vjerujemo biti zadovoljni. Nama se više svidjelo tamnije okružje Fractalovog Northa - nekako nam oku ne odgovara efekt koji ARGB ostavlja na drvu.

sharkoon_rebel_c70g_21 sharkoon_rebel_c70g_22

sharkoon_rebel_c70g_23 sharkoon_rebel_c70g_24

Hlađenje ovoga kućišta je izvrsno, protok zraka visok i temperature koje smo zabilježili su jako dobre. Tu prvenstveno mislimo na neke komponente koje su inače pasivno hlađene kao što je čipset, SSD i RAM u odnosu na primjerice Bit Forceovog Voltrona. Ovdje su sve zabilježene temperature niže, pa je tako SSD u prosjeku 2°C hladniji što će značiti i manje pada performansi. Ujedno, i grafička kartica dobiva više zraka te su temperature nešto niže, a i procesor radi na nižoj temperaturi i 100 MHz više. Kada to usporedimo s primjerice s temperaturama dobivenim i malenom Qube 500 kućištu, jasno je koliko ove moćne komponente trebaju prostora i kvalitetno hlađenje.

sharkoon_rebel_c70g_20

Rebel C70G RGB je pokazao superiorne rashladne performanse i to je njegova velika vrijednost. Dovoljno prostora za sve komponente, dobar menadžment kabela, nosač za grafičku i dobro filtriranje su svakako veliki plus u onome što nudi. Kome ovakva tvornička konfiguracija nije dovoljna, može dodati još šest 120-milimetarskih ventilatora - tri na bok i tri na vrh. Vanjski dizajn, a tu mislimo na drvene letvice sprijeda, možda se i neće svima svidjeti, no ne može mu se pripisati da izgleda loše. Kućište ima sve što treba za sklapanje jednog moćnog i modernog računala, a to uključuje i USB Type C port. Sve u svemu, za cijenu od oko 125 € (u Njemačkoj), dobije se kvalitetno i dobro kućište koje svakako trebate uzeti u obzir. Tko ne želi staklenu bočnu stranicu, može birati i C70M model s metalnom.