Sharkoon Skiller SGS30 recenzija
Datum objave 29.03.2022 - Krešimir Matanović
Skiller SGS30
Iz Sharkoona nam je na test stigla njihova Skiller SGS30 gamerska stolica. Kod SGS30 je sve podređeno udobnosti dugotrajnog sjedenja - od debele forme, preko lumbalnih jastuka od memorijske pjene, pa do mnoštva opcija podešavanja pozicije sjedenja.
Na SGS30 sjedimo svakodnevno već sada nekoliko tjedana i naše dojmove možete počitati niže u tekstu, a najprije pogledajte video u kojem ju raspakiravamo iz kutije i slažemo. Kutija u kojoj stolica dolazi je većih dimenzija i teška je preko 25 kilograma, a svoj sadržaj dobro štiti. Stolica dolazi u nekoliko komada, a prateći detaljne slikovne upute nije ju teško složiti.
Sharkoon je dobro poznata njemačka tvrtka koja se bavi izradom PC hardvera (kućišta, napajanja, ventilatora), gamerske periferije, gamerskih stolica, stolova i slične opreme, a ova stolica Skiller SGS30 je predstavljena prije samo par mjeseci. Stariji modeli uključuju SGS40 i Elbrus stolice, a ova nova je građena na njihovim temeljima i dodatno unaprijeđena s onim što je gamerima bitno.
Dva su modela stolica u ponudi - jedna je prekrivena tekstilom, a druga umjetnom kožom. Modeli s umjetnom kožom (PU) dolaze u izvedbama crno/bež, crno/crveno, crno/ružičasto i crno/bijelo. Mi smo na test dobili platneni model stolice SGS30 koji je u crno-sivoj izvedbi.
Sjedeća površina i naslon stolice su dizajnirani ergonomski i s velikim zonama za podupiranje - kako butina i bokova, tako i leđa. Skoro pa da je rađena za ugradnju u nekakav sportski automobil. Dimenzije sjedeće površine su 54 x 4,5 centimetara što je dovoljno i za stokilaše. Tvornica navodi podatak o maksimalnoj težini korisnika do 130 kilograma i visini od 185 centimetara.
Materijal s kojim je stolica obložena je tkanina koja je vrlo kvalitetna, gusta i nismo primijetili nikakve tragove habanja nakon par tjedana svakodnevne upotrebe. Ispod tkanine se nalazi debela ukalupljena pjena gustoće 55 do 60 kilograma po metru kubnom. Sjedeća površina je dosta tvrda no udobna, baš kao i naslon za leđa pa dugotrajnijom upotrebom ne bi trebalo lako doći do deformacija. Sam naslon je visine 88 centimetara i širine 56 centimetara u ramenima.
Sjedeća površina je zadovoljavajuće široka za sve koji nisu preko 100 kilograma (autor teksta je oko te brojke uz visinu od oko 185 centimetara), a vjerujemo da bi onima preko 110 podrška za butine ipak dugotrajno malo smetala. Sivi unutarnji dio naslona je prošaran bijelim koncem i izgled stolice je vrlo efektan. Za bolju ergonomiju sjedenja tu su jastuci od memorijske pjene omotani tkaninom - jedan za lumbalni dio i jedan za glavu i vrat. Onaj za vrat namještamo uz pomoć elastične trake, a ovaj za lumbalni dio ne možemo fiksirati za stolicu.
Sjedeća površina se može podešavati po visini putem ručice koja se nalazi ispod nje, a ta ista ručica omogućava mijenjanje nagiba sjedeće površine između 3° i 14°. Minimalna visina sjedeće površine je 49,5 centimetara, a maksimalna 59 centimetara od podloge. Nagib sjedeće površine može biti ili zaključan u vodoravnu poziciju ili otključan pa se možemo proizvoljno naslanjati prema nazad i mijenjati položaj. Za podizanje i amortizaciju sjedeće površine je korišten plinski klip klase 4.
Ako pak želimo trajno podesiti niži nagib naslona, tada koristimo ručicu koja je s njegove desne strane uz sjedeću površinu. Naslon naginjemo ga u višestrukim koracima prema nazad i to između 90° i 165°. Kako izgledaju početna i krajnja pozicija mogli ste vidjeti na kraju videa. Tako je omogućeno postavljanje trajne "poluležeće" pozicije u kojoj neki vole boraviti. Naravno, za zdravlje leđa je primjerenija uspravnija pozicija.
Nasloni za ruke su od meke gume, a podesivi su u 3D način, kako to navodi proizvođač. Dimenzije su im 26 x 9 centimetara, moguće ih je pomicati po dužini kao što vidimo na slici, ali i visini te lijevo i desno od vertikalne osi. Minimalna visina naslona od poda je 64 centimetara, a maksimalna 80,5 centimetara, u što je jasno uračunato i pomicanje sjedeće površine po visini. Nasloni za ruke su udobni, nisu previše tvrdi, a i izdržljivi su.
Postolje stolice je od legure aluminija te ima pet krakova. Na svaki krak postavljamo 75-milimetarske kotačiće koji imaju funkciju zaključavanja. Kada nisu zaključani, lagano klize po svakoj površini. Mi u uredu imamo plastičnu podlogu za zaštitu parketa i po njoj se kotačići lako gibaju.
SGS30 koristimo par tjedana i u tom periodu je vrlo uspješno zamijenila popularni model Markus jednog poznatog branda. U odnosu na nju je jasno više profilirana, neki bi rekli "sportski", no istovremeno je i robusnija te nudi puno više opcija za podešavanje. Tkanina kojom je obložena je kvalitetna, a bit će dobra i za nadolazeće toplije dane. Sjedeća površina je dovoljno tvrda, a opet udobna za sjedenje, dok su nasloni za ruke za naš ukus ipak mrvicu bolji nego na Markusu. SGS30 ima odličnu lumbalnu podršku u obliku mekih jastučića za kralješnicu i vrat/glavu. Ergonomija je odlična - sjedeća površina, naslon i nasloni za ruke su podesivi u svim smjerovima i svatko će, bez obzira na uzrast pronaći svoju idealnu poziciju.
SGS30 je vrlo kvalitetna gaming stolica koja će zadovoljiti i sve uredske potrebe te osigurati dugotrajnu udobnost i kvalitetu rada. S obzirom na to da sami koristimo stolicu 8 do 10 sati dnevno znamo koliko je udobnost i ergonomija bitna, a SGS30 sve to zadovoljava. U hrvatskim trgovinama je još nema, no u njemačkoj košta oko 300 €, bez obzira je li riječ o ovakvom modelu s tkaninom ili onom s umjetnom kožom.