Shuttle XPC Barebone SH67H3 – Sandy Bridge HTPC
Datum objave 14.06.2011 - Krešimir Matanović
Opis - 1.dio
Shuttle je dobro poznati Tajvanski proizvođač, a već dugi niz godina proizvode barebone PC-e, matične ploče, kompletne PC sisteme i monitore. Shuttle je osnovan davne 1983. godine, a barebone PC-e pod imenom XPC proizvode još od 2002. godine. Za sve one koji ne znaju, barebone je djelomično složeno računalo koje se u pravilu sastoji od kućišta, napajanja i matične ploče. Kupac dalje odlučuje koje komponente želi ugraditi u računalo, u ovisnosti o potrebama i mogućnostima. Ovakav se model pokazao vrlo uspješan, pa je zahvatio i tržište prijenosnika. Shuttleovi najnoviji proizvodi, SH67H3 i H7 dolaze u vrlo elegantnim bijelim kutijama, a XPC brand već dovoljno govori za sebe i kupci će odmah prepoznati o čemu je riječ.
Na kutiji se nalaze i osnovne informacije o proizvodu, a na vrhu se nalazi i plastična ručka za lakše prenošenje. I premda sam XPC nije velikih dimenzija, unutar kutije je odlično zaštićen kartonom i debelom stiropjenom pa su dimenzije kutije malo veće. Ovakvu zaštitu rijetko viđamo i kod najosjetljivijih kućišta, a Shuttle se na to odlučio zbog aluminijskog kučišta SH67xx modela. Sam XPC je još "obučen" u vreću napravljenu od mekanog zaštitnog materijala. Upute za nadogradnju i korištenje smještene su u najlonsku vrećicu, dok je ostatak opreme u zasebnoj kartonskoj kutiji.
Upute za korištenje i nadogradnju potrebnim komponentama dolaze u nekoliko svjetskih jezika, a dovoljno su detaljne i svi su postupci ilustrirani. U paketu s uređajem dolazi i napojni kabel, DVD s upravljačkim programima i aplikacijama, termalna pasta za procesor i set vijaka potrebnih za pričvršćivanje 5.25" i 3.5" uređaja. Sve što je potrebno za puštanje u pogon je dakle tu. Ono što još trebate, biti će procesor, tvrdi disk i optički pogon za instalaciju operativnog sistema.
Shuttle se već neko vrijeme drži svog provjerenog dizajna koji je još uvijek dovoljno moderan da ga zapravo i nema potrebe mijenjati. SH67H3 (kao i H7) dolazi isključivo u crnoj boji, čime će se uklopiti uz većinu ostalih komponenata u dnevnom boravku. SH67H3 će se upravo i najčešće nalaziti u dnevnom boravku uz televizor i ostale komponente jer je zapravo riječ o odličnoj bazi za HTPC. Kućište je u potpunosti napravljeno od aluminija (jedino je kućište napajanja čelično), pa će osim što vrlo elegantno izgleda poslužiti i kao veliki heatsnik. Prednja je strana kućišta podijeljena u dva dijela. Gornji je aluminijska ploča s vijcima u kutevima kao estetskim detaljem, dvama otvorima za 5.25" i 3.5" uređaje, i jednostavnim natpisima proizvođača i branda. Donji je dio odijeljen poluprozirnom plastičnom crnom letvom iza koje se nalaze LE diode za signalizaciju rada računala i aktivnosti diska. Tik ispod letve u desnom kutu nalazi se tipka za paljenje, a ispod su se smjestili s lijeva na desno Reset tipka, ulazi za mikrofon i slušalice, dva USB 3.0 utora i jedan eSATA/USB2.0 combo utor.
Na stražnjoj strani kućišta nalazimo I/O panel matične ploče, napajanje, ispušni dio rashladnog sistema, dva mjesta za dodatne kartice i na samom vrhu optički S/PDIF. Na stražnjem se I/O panelu matične ploče nalaze redom HDMI rev. 1.3 izlaz, DVI-I izlaz, četiri USB 2.0 i dva USB 3.0 porta,
GigaBit LAN (RJ45) konektor,
izlazi osam kanalnog zvuka, (2x stražnji/prednji, bass/centar, surround/stražnji). Iznad dva USB2.0 utora nalazi se i eSATA 3Gb/s port. Opcionalno se uz ovaj XPC može uzeti i Backpanel COM port adapter s RS232 serijskim sučeljem.
|
Opis - 2.dio
Po otvaranju, tj. skidanju aluminijskog gornjeg poklopca (pričvršćen s tri vijka koja se mogu odviti i prstima), otvara nam se pogled na aluminijsku unutrašnjost ovoga vrlo laganog računala. Dimenzije su mu inače 32.3 x 20.8 x 19.6 cm (DxŠxV), (visina s gumenim nožicama), a masa mu je samo 3.6kg upravo zahvaljujući isključivoj upotrebi aluminija. S gornje strane vidimo kavez za jedan 5.25" i dva 3.5" uređaja koji se naravno može ukloniti, a za lakšu ugradnju komponenata i pristup prednjoj strani matične ploče. 5.25" i gornje 3.5" ležište imaju izlaz prema van pa se mogu uz npr. optiku, koristiti i razni drugi uređaji tipa čitača multimedijalnih kartica i slično. U tom gornjem dijelu kućišta nema baš protoka zraka, no sve su komponente hlađene aluminijskim kavezom i kućištem kao velikim heatsinkom. Na desnom gornjem nosaču nalazi se i kanal kojim su provedena dva SATA kabela i na taj je način kupcu olakšan cable management.
Ukoliko pogled prebacimo na donji dio kućišta vidjet ćemo Shuttleovu FH67 matičnu ploču, njen layout i sve njene komponente. Matična ploča zauzima gotovo cijelu donju stranicu, a raspored komponenata, utora i ležišta je prilagođen skučenom prostoru ovoga malenog kućišta. Napajanje je smješteno uz lijevu stranicu i duguljastog je oblika, a kao što vidimo sa slike ono je 300W s 80 Plus certifikatom. 12V raila su dva, svaki u stanju dati po 16A struje, a u slučaju da vam to nije dovoljno možete naručiti i 500W model (također 80 Plus Bronze). Ovo 300W napajanje ima jedan 20 pinski ATX Power konektor, tu su i dva dvopinska konektora za dodatno napajanje procesora, te jedan šestpinski konektor za grafičku karticu (time ste limitirani na kartice sa 150W TDP-om). Uz to tu su i četiri SATA Power konekora, dva klasična 12V molexa i jedan četiri pinski za floppy. Kabeli su dovoljno dugi da dosegnu sve komponente u kućištu, a eventualni bi problem mogao biti njihov naknadni smještaj, kako ne bi opstruirali protok zraka.
Prednji I/O panel s nabrojanim priključcima ima zasebnu tiskanu pločicu koja na sebi ima prateću elektroniku i jedan ASMedijin USB3.0 kontroler. Matična je ploča na samom vrhu s prednjom I/O pločicom povezana pomoću dva konektora višežilnim kabelom koji je zaštićen u aluminijsku foliju, i drugim upletenim u zaštitni bužir. Na toj strani ploče nalazi se i najveća gužva jer su tu smješteni napojni konektori, SATA konektori, DIMM utori i s desne strane baterija. Tik ispod baterije nalazi se Mini-PCIe card utor u kojem primjerice možete "uštekati" opcionalni Wireless LAN Modul 802.11n. Niže ispod DIMM utora nalazi se blago zarotirano LGA1155 ležište do kojeg je napojna jedinica (3+1 fazna) čiji su MOSFET-i pokriveni pasivnim aluminijskim hladnjakom. Desno se od ležišta nalaze dodatni SATA konektori, ispod kojih je interni COM konektor. Na donjem se dijelu ploče nalazi jedan PCIe x16 utor za grafičke kartice, jedan PCIe x1 utor, audio i LAN kontroleri, ITE-ov I/O kontroler, čipset pokriven pasivnim hladnjakom, dodatni konektori za ventilatore, još jedan ASMedijin USB3.0 kontroler te stražnji I/O panel. Shuttle je kao pto vidimo napravio vrlo specifičnu ploču za ovaj XPC, no s ipak mnoštvom dodirnih točaka s desktop H67 pločama. Opcija za proširenja ima mnoštvo, a limitirajući faktor je naravno prostor.
Rashladni se sustav procesora sastoji od dva dijela. Prvi dio Shuttleovog I.C.E. (Integrated Cooling Engine), je pasivni hladnjak s toplovodnim cijevima. On se sastoji od baze koju čini aluminijski nosač za vijke i bakrena baza između kojih prolaze krajevi triju poniklanih bakrenih toplovodnih cijevi. One pak svoj put nastavljaju prema aluminijskom hladnjaku lističaste konstrukcije koji se naslanja na stražnju stranicu kućišta i time na njega prenosi toplinu. Instalacija hladnjaka je jednostavna, četiri su vijka na oprugama ti koji drže bazu hladnjaka za matičnu ploču, dok se drugi dio hladnjaka s četiri vijka pričvršćuje s vanjske strane kućišta.
Kako bi hlađenje bilo čim učinkovitije, u aluminijski je kavez tik do hladnjaka smješten 92 mm ventilator s promjenjivom brzinom vrtnje (od 1000 do 4000 okretaja u minui). Brzinu vrtnje možemo kontrolirati u BIOS-u (4 brzine), a možemo ju ostaviti i potpuno automatskom. Uz to, zanimljivost American Megatrendsovog BIOS-a je i mogućnost podešenja svjetline Power LED-ice, a uz automatsko osvjetljenje moguće su tri razine (Low, Mid, High), što je naravno bitno za HTPC upotrebu. Iz ovoga je jasno vidljivo kako Shuttle ima ogromno iskustvo u proizvodnji ovakvih računala. BIOS dozvoljava i promjenu napona procesoa, VTT-a, VDIMM-a, SB-a i integrirane grafike (na više). Ovo je samo kozmetički i zbog eventualno povećanja stabilnosti sistema, jer ostalih opcija za overclocking nema niti su zapravo poželjne kod ovakvog sistema. Čitav sistem funkcionira solidno, a kako se nosio s našim i5-2500K procesorom vidjet će te iz tablica. Prije nego krenemo na testiranje recimo kako je instalacija računala vrlo jednostavna, s DVD-a je potrebno pokrenuti automatizirani proces koji instalira sve upravljačke programe i računalo je spremno za rad. BIOS sučelje je jednostavno i nudi one osnovne funkcije, baš kao i kod ostalih H67 ploča. Ovime zaključujemo opis ovog XPC SH67H3 računala i vrijeme je da vidimo kako radi.
Test sistem, način testiranja i rezultati testova - 1.dio
|
|
Način testiranja
I premda su nam dobro znane mogućnosti i5-2500K procesora, napravili smo nekoliko testova koji pokazuju kako je ovaj XPC u stanju bez problema pogoniti i takve jače procesore, premda su za njega ipak primjereniji oni slabiji i3 i i5. Na slici možete vidjeti usporedbu XPC-a s Thermaltakeovim A30 kućištem, pa je lako zaključiti koliko je malen i primjeren jednom HTPC-u. Bilo koji Sandy Bridge da odaberete, HTPC ulogu će odraditi jako dobro, a ukoliko ste željni igranja ovaj XPC možete nadograditi i s grafičkom karticom. Mi smo testirali grafičke sposobnosti integrirane grafike u i5-2500K, no najzanimljiviji će nam ipak biti testovi potrošnje i zagrijavanja. Testirali smo maksimalnu potrošnu i maksimalno zagrijavanje OCCT-om, ali i prilikom nekih benchmarka, te reprodukcije HD video materijala. Ujedno, isprobali smo kako sistem radi s ugrađenom grafičkom karticom i i tu je sve funkcioniralo u najboljem redu, osim naravno malo povišene temperature unutar kućišta. I premda je ovako složen sistem znatno jači od AMD-ove E-350 platforme, ona nam je jedino što imamo a da je blizu HTPC upotrebe pa će te u tablicama vidjeti usporedne rezultate upravo te platforme, tj. Asusove E35M-I Deluxe ploče. Ove rezultate treba isključivo promatrati kao orijentacijske jer je i razlika u cijeni velika.
Rezultati testova 1.dio
3DMark Vantage |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Entry Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
i5-2500K je po ovom sintetičkom testu znatno nadmoćniji od integrirane Radeon HD 6310 kartice. Jedina njena prednost je podrška za DX11 koju Intelova HD3000 nema. No, za pravi su DX11 ionako obje preslabe.
PCMark Vantage |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Prava snaga ovakve platforme se vidi iz razlike u rezultata u PCMarku. H67 je naravno sasvim nešto drugo od uspoređene AMD-ove platforme koja je primarno namijenjena HTPC-u. H67 u ovakvom izdanju dobro će poslužiti i kao PC za ozbiljniji rad.
7-Zip |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (MIPS) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
i5-2500K je iznimno moćan četverojezgreni procesor koji radi na visokom taktu, ali i troši znatno više energije od nor. E-350 procesora. Za ovakav je HTPC možda i malo prejak, pa će nekakav Pentium G ili i3 biti primjereniji izbor.
x.264 Benchmark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ovakve zadaće će i5-2500K odraditi s lakoćom, pa je vidljivo koliko ovako opremljen barebone PC može biti moćan i malenom Shuttleovom XPC pakiranju.
Rezultati testova - 2.dio
AIDA64 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Copy (Mb/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Read (Mb/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Write (Mb/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Još jedan dokaz moći je i memorijska propusnost platforme, unatoč činjenici da na ovoj platformi radi tek na malo višoj frekvenciji. Ipak, E-350 i njegov memorijski kontroler je u sasvim drugačijoj ligi i to treba imati na umu.
Far Cry 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x720 DX9 Low (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ono gdje su E-350 i i5-2500K bliskiji su grafičke performanse. i5 u ovom slučaju s HD3000 grafikom je nadmoćniji, no jeftiniji procesori s HD2000 procesorima će po performansama biti bliski E-350 performansama. Ukoliko pak želite ozbiljnije zaigrati nešto na svom TV-u, dobro je znati kako obje platforme primaju i diskretne grafičke kartice.
Resident Evil 5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024 Low (fps) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Resident Evil 5 je čak mogući i zaigrati na integriranoj HD3000, što je pokazatelj kako će starije i manje zahtjevne igre jednostavno letjeti pri ovoj rezoluciji. Čak i bez nadogradnje je tako moguće poigrati se s HD3000.
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1280x1024 LOW (fps) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ovaj noviji naslov još jednom dokazuje laganu premoć HD3000 rješenja nad integriranim HD6310 Radeonom, no na ovoj rezoluciji niti s jednom nije igriv.
Potrošnja |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (W) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Load (W) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Potrošnja ovakvih platformi je ono najvažnije zbog čega se zapravo i kupuju. Od HTPC-a se očekuje tih i zadovoljavajuće brz rad uz nisku potrošnju i ne preveliko zagrijavanje. Jasno je kako i5-2500K ne može malo trošiti pod maksimalnim opterećenjem (OCCT) pa je zanimljivije gledati potrošnju tijekom igranja ili pak reprodukcije HD video materijala. Ovako opremljeni SH67H3 1080p video vrti sa samo 40W, dok se u 3DMarku potrošnja penje do 63W, a u S.T.A.L.K.E.R.U. i do 82W. To je ujedno bio i maksimum koji smo izmjerili pokretanjem neke svakodnevne aplikacije, OCCT to ipak nije :)
Zagrijavanje |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Zagrijavanje s ovako moćnim procesorom i pri maksimalnom opterećenju nije maleno, no treba napomenuti kako je sistem apsolutno stabilan i pri ovako visokim temperaturama kakav god test pokrenuli. Prilikom reprodukcije 1080p videa temperatura je tek nešto viša od one u idleu, dok se u igrama ne penje više od 85°C. Jasno je kako će se rijetko tko odlučiti za korištenje ovakve "ekstremne" kombinacije i kako će za ovu platformu biti odabirani slabiji procesori koji se neće toliko zagrijavati. Učinkovitost rashladnog sistema je možda smanjena i zbog činjenice kako i pri maksimalnim opterećenjima venilator ostaje tih i apsolutno u skladu s HTPC potrebama. Na kraju krajeva, možemo reći kako je Shuttle ipak odradio solidan posao - ipak je golemo iskusto iza njih.
Zaključak - Conclusion
XPC Barebone SH67H3 je dokaz kako Shuttle ima veliko iskustvo u proizvodnji ovakvih računala i kako to iskustvo pretaču u kvalitetne proizvode. Jedina prava mana na koju smo naišli je veliko zagrijavanje procesora pri maksimalnom opterećenju. No, to i ne treba gledati kao veliku manu jer je sistem vrlo stabilan, a pri ome i dovoljno tih. U Shuttleu su bili svjesni, a i mi smo kako većina kupaca ipak neće odabrati ovakav procesor, a oni jeftiniji će se ionako manje zagrijavati. U svemu ostalom su napravili dobar posao. Oprema je sasvim zadovoljavajuća, s čak četiri USB3.0 utora, dva eksterna eSATA utora, dva SATA 6Gbps konektora pa je jasno kako će lako zadovoljiti sadašnje i buduće potrebe svojih kupaca. Ukoliko poželite jače grafičke performanse tu je PCIe x16 slot koji prima grafičke kartice dual-slot hlađenja, a zapravo će sve ostale HTPC potrebe zadovoljiti i integrirana HD2000/3000 grafika, te moćne četriri CPU jezgre. Zvučno rješenje je solidno, mrežna povezivost osigurana je Gigabitnim LAN-om, a jedino što nedostaje za potpuni užitak je WLAN modul. On je opcionalan, i Mini PCIe Card utor na ploči spreman je za prihvat modula. Izgled i kvaliteta izrade kućišta je na visokom nivou, a dašak ekskluzivnosti svakako donosi i potpuno aluminijsko kućište. Ono je zaslužno za malu masu ali i za efikasnu odvodnju topline. Sve u svemu i ovaj je XPC pogodak u sridu i računalo koje će zadovoljiti širok broj korisnika - bilo da traže tih i brz HTPC ili računalo za svakodnevni rad s mnoštvom opcija za priključivanje uređaja različitih vrsta. Našu preporuku svakako ima, a i preporučena cijena u njemačkoj od 239 Eura je sasvim fer za ono što nudi. Nadamo se kako će uskoro doći i u hrvatske dućane.
Conclusion
XPC Barebone SH67H3 is a good evidence that Shuttle has extensive experience in the production of these Barebone Mini-PC`s and that they know how to transform that experience to quality products. The only real flaw which we have encountered is the heat of the i5-2500K processor at maximum load, for which the cooling system is a bit inadequate. However, that is not a major drawback because the system is very stable, and at that very quiet. The Shuttle was aware, and we are that most buyers will not choose such a powerful CPU, and that cheaper ones will produce less heat. In everything else they did a good job. The equipment is quite satisfactory, with four USB3.0 ports, two external eSATA ports, two SATA 6Gbps connectors it is clear that this XPC will easily meet current and future needs of its customers. If you want more graphics performance there is a PCIe x16 slot which receives the video card with dual-slot cooling, and all other HTPC tasks will be nicely performed by the HD2000/3000 integrated graphics, and powerful four-core CPU. ALC888 is a solid sound solution, network connectivity is provided by Gigabit LAN, and the only thing missing for a complete pleasure was the WLAN module. It is however optional, and PCIe Mini Card slot on the board is ready to accept the module. Design and quality of the case is on a high level, and an all-aluminum casing certainly brings a touch of exclusivity. It is also responsible for a small mass and serves as a great massive heatsink. All in all, this XPC will be a huge market hit because it can easily satisfy a wide number of users - whether you are looking for quiet and fast HTPC, or a computer for everyday work with a variety of options for connecting additional devices. Our recommendation is certainly there, and the suggested retail price in Germany of 239 Euros is quite fair for all what it offers. Hopefully it will soon come in Croatian stores.