Shuttle XPC Nano NC02U recenzija
Datum objave 23.12.2016 - Krešimir Matanović
XPC Nano NC02U
Prošlo je već više od godinu i pol od našeg zadnjeg testa nekog od Shuttleovih barebone računala, a tada je to bio XH97V model. Od tada se dosta toga promijenilo, došle su nove generacije procesora i čipseta, a Shutle je kao i uvijek to pratio. Tako su početkom studenog ove godine predstavili potpuno novu XPC Nano seriju baziranu na Intelovoj Skylake arhitekturi. Četiri su nova modela – NC02U (Celeron 3855U), NC02U3 (i3 6100U), NC02U5 (i5 6200U) i NC02U7 (i7 6500U). Riječ je dakle o ULV procesorima TDP-a 25 i 15W, namijenjenim mobilnim platformama s integriranim HD grafičkim rješenjem. Nama je na test stigao najslabiji NC02U model s Celeronom. Računalo je vrlo malih dimenzija pa ni pakiranje nije veliko, ali je zato unutar kutije odlično zaštićeno od eventualnih mehaničkih oštećenja.
Količina opreme koja dolazi uz računalo je odlična. U zadsebnoj kutiji nalazimo odvojeno pakirane VESA nosače, zatim dvije metalne nožice za vertikalnu orijentaciju, tri seta vijaka i gumene podloške, zatim nosač za 2.5″ disk, AC/DC adapter (19V, 3.42A), te upute za instalaciju i korištenje i medij s upravljačkim programima. NC02U podržava VESA standarde 75 x 75 i 100 x 100 i zbog toga su dva različita nosača u pakiranju.
Shuttle je NC02U seriju računala namijenio primarno poslovnoj upotrebi kao što je uredska, Digital Signage, POS, za kontrolu ali su pogodna i za multimediju te kućnu upotrebu. Glavna im je prednost vrlo malene dimenzije i malena potrošnja električne energije. Dizajn crnog plastičnog kućišta je vrlo jednostavan i zapravo pomalo dosadan. Privlačnim ga ipak čine zaobljeni rubovi i izgled gornje stranice koja ostavlja dojam brušenog aluminija.
Dimenzije kućišta su 142 x 142 x 42 mm, a masa je 400 grama bez napojnog adaptera. Na drugoj slici iznad vidimo koliko je ovo kućište zapravo maleno u usporedbi s 2.5″ SSD-om. Na dnu de plastičnog kućišta nalaze vijci za rastavljanje, a u rupe je moguće zalijepiti priložene gumene nožice ako kućište orijentiramo horizontalno. Za vertikalnu orijentaciju koristimo dvije aluminijske noge koje također dolaze u pakiranju.
Na svakoj se bočnoj stranici nešto nalazi. Prednja je ispunjena tipkom za paljenje, LED-icama za indikaciju rada računala i diska, zatim SD Card čitačem (SD, SDHC, SDXC), te jednim Type C i jednim Type A USB 3.0 konektorima. Na lijevoj bočnoj se nalaze navoji za montiranje vertikalnog nosača, rešetka rashladnog sustava i RS232 (u BIOS- moguće prebaciti na RS422 i RS485) port. Na desnoj bočnoj je proširena rešetka rashladnog sustava i Kensington Lock. Stražnja pak stranica sadrži ulaz za napajanje, HDMI 1.4b port, Display Port 1.2, RJ45 utičnicu, dva USB 2.0 utora i 3.5 mm utor za slušalice.
Donji poklopac skidamo uklanjanjem dva vijka, a matičnu ploču uklanjanjem još tri. Sve je potrebno izvaditi van jer se na donjoj strani nalaze jedan od dva SO-DIMM utora i SATA 6 Gbps konektor, dok su na donjoj strani drugi SO-DIMM utor i M.2 socket. Ploča inače podržava dvokanalnu DDR3L memoriju brzine do 1600 MHz koju je baš kao i disk potrebno odvojeno kupiti. Mi smo za ovaj test iz UZIShopa posudili Kingstonivu HyperX 2x 4GB 1600MHz memoriju.
Osim klasičnog 2.5″ diska ugraditi je moguće i M.2 SSD koji može biti dužine 80 mm (2280), s maksimalnom brzinom transfera od 32 Gbps i podrškom za NVMe. Za test smo koristili upravo M.2 disk, Kingstonov kapaciteta 240GB ali AHCI. Na donjem je dijelu smješten i RTL8188EE WiFi (802.11 n) kontroler s antenom koja je za njega pričvršćena i provedena uz stijenku kućišta. Primijetili smo kako malo slabije lovi signal na većim udaljenostima od rutera i iza zidova, no kada je bliže radi sasvim korektno.
Na gornjoj se strani nalazi procesor ispod tankog aluminijskog hladnjaka s bakrenim toplovodnim cijevima i turbinskim ventilatorom. Ventilator inače nije bučan ni pod dugotrajnim opterećenjima procesora i izmjerili smo tek oko 40 dB buke. Procesor je dvojezgreni Celeron 3855U koji radi na 1.6 GHz, ima 2MB L3 memorije, integriranu HD 510 grafiku (12 EU, 300 – 900 MHz) i TDP od 15W (moguće spuštanje na 10W). Napravljen je u 14 nm proizvodnom procesu na Skylake arhitekturi i zapravo je SoC, što znači kako ima integrirane i elemente čipseta u sebi. Procesor podržava DirectX 12 i OpenGL 4.4 API-e, ima punu podršku za H264, H265 8/10-bit, VP8/9, VC-1 i AVC hardversko dekodiranje, te Quick Sync Video i Clear Video HD tehnologije.
Audio jediica je Realtekova ALC662 HD Audio čiji je više kanalni izlaz omogućen putem HDMI-a i DisplayPort-a. LAN kontroler je Intelov i211 (1000Mbita/s). Računalo ima i neke korisne značajke kao što su Always On jumper i Clear CMOS jumper. Proizvođač navodi vrijednosti potrošnje od 6.7 do 7.8 W u stanju mirovanja, a pod opterećenjem od 11.3 do 21.7 W u ovisnosti je li opterećen samo CPU ili i iGPU. Ovo se u potpunosti poklapa s našim mjerenjima koje ćemo vidjeti na sljedećoj stranici.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 1 sat
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 2 sata
K: graficku do 250euObjavljeno prije 2 sata
K: Grafičku za igranje Stalkera 2 300-400Novosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti