SilentiumPC Fera 2 test
Datum objave 07.08.2014 - Krešimir Matanović
Fera 2 HE 1224 - prvi dio
SilentiumPC, donedavno nam nepoznat poljski proizvođač (tvrtka osnovana 2007.), poslao je svoj Fera 2, HE 1224 hladnjak na test. Riječ je o hladnjaku za procesore srednjeg tržišnog segmenta, koji donosi klasičan tower dizajn sa toplovodnim cijevima u direktnom kontaktu s bazom procesora, te jedan 120 mm ventilator. Uz njega, SilentiumPC poslao je i Zephyr ventilator promjera 120 mm, kako bi mogli Fera 2 hladnjak testirati u push-pull kombinaciji. Fera 2 je u sredini proizvođačeve ponude, a smješten je ispod Fortis 2 i Grandis XE hladnjaka.
Hladnjak je kompatibilan sa svim današnjim desktop socketima što s AMD-ove strane znači AM2(+)/(3+/) i FM1/2/2+ a s Intelove LGA775/115x/1366 i 2011. Kompatibilnost osiguravaju zasebni gornji nosači za hladnjake i zajedničke škare koje dolaze s donje strane. Škare se prilagođavaju dimenzijama rupa na pločama, a uz to tu je i set vijaka, podložaka gumenih prstena koji pomažu pri montaži. Sam postupak instalacije je vrlo detaljno objašnjen i popraćen slikama pa ni oni neiskusniji problema ne bi trebali imati.
Fera 2 je tower hladnjak koji kombinira aluminijske listove, bakrene toplovodne cijevi s direktnim kontaktom i aluminijskom bazom koja drži sve na okupu. Visina hladnjaka je 152 mm, širok je 125, a debel 52 mm. S dodatkom jednog ventilatora, debljina raste na 75, a drugog na oko 98 mm. Proizvođač hvali optimizirane dimenzije za eliminaciju eventualnih problema s RAM modulima, te kompatibilnost s kućištima širim od 180 mm. Ukupna masa hladnjaka s jednim ventilatorom je 555 grama. Materijali i kvaliteta završne obrade su solidni za ovakav jedan pristupačniji hladnjak, ali se ne mogu mjeriti s onim skupljima.
Baza je aluminijska i kroz nju prolaze četiri toplovodne cijevi koje nasjedaju direktno na IHS procesora čime se jasno poboljšava odvodnja topline. Toplovodne cijevi su ujedno i nosivi element baze, te nosača montiranog na njoj. Baza je strojno obrađena, a za efikasniji prijenos topline SilentiumPC je priložio i 1.5 gram Pactum PT-1 termalne paste za koju sami tvrde kako je visoke kvalitete. Mi smo se osvjedočili kako se lako razmazuje pa je moguće fino dozirati potrebnu količinu i kako je zadovoljavajuće efikasna.
Fera 2 HE 1224 - drugi dio
Ventilator koji dolazi uz hladnjak je po izgledu i karakteristikama rada identičan dodatnom Zephyr 120 PWM ventilatoru kojeg nam je SilentiumPC poslao zasebno. Riječ je o ventilatorima promjera 120 mm, s hidrauličkim ovješenjem rotora, koji se vrte u radnom režimu između 500 i 1400 okretaja pri čemu je maksimalni protok zraka 55 CFM-a (12V, 0.12A). Proizvođač navodi razine buke od 8.9 pa do 21 dB no naša su mjerenja pokazala kako na udaljenosti od 20 cm na radnom stolu Fera 2 s jednim ventilatorom na maksimalnom broju okretaja buči oko 41 dB, a s dva oko 43 dB. Obje su ove vrijednosti zadovoljavajuće tihe za 24/7 rad pa PWM funkciju gotovo i nije potrebno koristiti. Tako smo i mi u BIOS-u podesili maksimalnu brzinu rada prilikom čega smo mjerili efikasnost rada hladnjaka.
Sama je instalacija hladnjaka na LGA1150 ležište vrlo jednostavna, nije potrebno biti naročito spretan, a i SilentiumPC se potrudio olakšati nam posao. Naime, škare i vijci koji se u njih umeću mogu se fiksirati gumenim obujmicama, pa je montaža gornjeg dijela sklopa jednostavna. Ponovno, materijali nisu na onoj najvišoj razini i čak smo prijetili ljuštenje površine na škarama. Osim tog detalja, jeftiniji materijali su sasvim opravdani cijenom koštanja Fera 2 hladnjaka.
Fera 2 solidno nasjeda na IHS kada je on u potpunosti ravan, ali i dovoljno čvrsto. IHS je na našem i5-4670K procesoru savršeno ravan pa je raspored paste po njemu bio jednolik. To se ne bi moglo reći i za drugi testirani procesor Pentium G3258, koji je imao udubljenje u sredini, pa je prianjanje na ključnom mjestu bilo lošije.
Hladnjak svojim dimenzijama, čak i s dva ventilatora ne djeluje preglomazno na ploči standardnog ATX formata. Problema s RAM modulima nije bilo i kada su oba ventilatora montirana. Malena zamjerka ide i na način montaže ventilatora koji je malo staromodan, a uz to nema nikakvih antivibracijskih materijala, pa plastika ventilatora nasjeda direktno na aluminijske listove. Toliko u opisu, krenimo na testove!
Test sistem i način testiranja
|
|