SilentiumPC Gladius M35W Pure Black recenzija
Datum objave 04.04.2017 - Krešimir Matanović
Gladius M35W Pure Black - prvi dio
Nakon testova Regnum kućišta te Fortis i Fera 3 hladnjaka, na red dolazi i Gladius kućište. Riječ je o M35W Pure Black modelu kućišta koje je dizajnirano za visoku propusnost zraka, ima internu strukturu dvostruke komore, kompatibilno je s dugačkim grafičkim karticama a ima i prozor na lijevoj bočnoj stranici. Kao i Regnum i ovo dolazi u običnoj kartonskoj kutiji na kojoj je ilustracija proizvoda s osnovnim značajkama. Unutar kutije je kućište smješteno u najlonu i stiroporu.
Gladius je baš kao i Regnum vrlo klasičnog dizajna, potpuno je crno i izvana i iznutra a napravljeno je od tanjeg čelika (SECC 0.7 mm) s kombinacijom plastične prednje maske i plastičnog prozora na lijevoj bočnoj stranici. Na prednjoj se stranici nalazi metalna perforirana maska iza koje je filtar za prašinu, a iznad nje su dva 5.25" ležišta. Gornja je stranica nakošena i nadvija se na prednju, a na vrhu se nalazi "prednji" panel te gornji filtar za prašinu.
Kućište je dimenzija 502 x 384 x 200 milimetara čime je nešto prostranije od Regnuma, a mase je 6.3 kilograma. Stražnja je stranica klasična - na dnu je napajanje, iznad je sedam slotova za proširenja, a na vrhu je lijevo otvor za stražnje I/O portove ploče, a desno je 120 milimetarski ispušni ventilator. Obje su bočne stranice pričvršćene thumb vijcima (plastika preko metala).
Na vrhu se na metalnoj stranici nalazi plastični prednji panel koji se sastoji od tipke Power (osvijetljena), zatim malene Reset tipke, LED-ice za HDD, dva jacka za slušalice i mikrofon (F_AUDIO), dva USB 2.0 te dva USB 3.0 porta i dva prekidača kontrolera za ventilatore s položajima Low, Mid i High. Iza prednjeg panela je magnetski filtar za prašinu koji nasjeda na lagano utisnutu perforiranu stranicu koja ima mjesta za montažu ventilatora ili pak 280 mm radijatora.
Donja je strana klasična s četiri plastične nožice i gumenim podloškama, te filtrom za prašinu za ventilator napajanja.
Bundle uključuje slikovne upute za instalaciju, plastične vezice za aranžiranje kabela, odstojnike za matičnu ploču, više vrsta vijaka, dodatne thumb vijke, plastične čepiće itd. Slikovne upute za instalaciju su vrlo detaljne i problem se neće biti snaći ni početnicima.
Prednja se plastična stranica lako povlači s donje strane prema van i skida. Otkriva nam izgled ne baš jako gustog filtra za prašinu, ali i jednog Sigma Pro 120 milimetarskog usisnog ventilatora. SilentiumPC uz kućište isporučuje samo dva ventilatora, a svakako preporučujemo nadogradnju s još jednim usisnim radi boljeg usisa zraka - stražnja strana je ionako perforirana pa će zrak lakše izaći. Alternativno, na prednju je stranicu moguće ugraditi i 280 milimetarski radijator ili pak dva 140 milimetarska ventilatora.
Kućište je po modernim standardima podijeljeno u dvije komore, donju u koju ide napajanje i diskovi, te gornju u koju ide sve ostalo. Podržane su mATX i ATX ploče, prostora je sasvim dovoljno, a tu su i dva reda rupa za provlačenje kabela. Kućište prima grafičke kartice dužine do 415 milimetara, te procesorske hladnjake visoke do 161 milimetar što znači kako će naša bez problema Noctua D15 stati unutra.
Gladius M35W Pure Black - drugi dio
Sa stražnje strane vidimo donju komoru u koju na žalost ne stanu najduža 200 milimetarska napajanja zbog kaveza za diskove koji je pomaknut prema unutrašnjosti. Prorez za CPU hladnjake je dovoljno velik kako bi bez problema mogli instalirati tzv. backplate hladnjaka za CPU i kada je ploča već montirana u kućište. U gornjem dijelu s lijeve se strane nalaze dva mjesta za 2.5" uređaje, a tik ispod otvora za backplate CPU hladnjaka se nalazi i nosač za jedan 2.5" disk. Stražnja je ploča dovoljno odmaknuta prema unutra kako bi se osiguralo i dovoljno prostora za slaganje kabela.
Sigma Pro 120 milimetarski ventilatori su hidrauličkog ovješenja i vrte se na maksimalnih 1.200 okretaja u minuti. S obzirom na to da su spojeni na kontroler broja okretaja mogu se vrtjeti na dva niža stupnja pri čemu su praktički nečujni. Na kontroler je ukupno moguće dodati pet ventilatora s tropinskim konektorima, a kontroler se napaja iz jednog MOLEX konektora. Kavez za 5.25" uređaje nije toolless i potrebno je koristiti vijke, a vanjski je nosač po potrebi moguće i ukloniti. Na svu sreću, svih je sedam poklopaca na utorima za proširenja moguće vratiti nazad na mjesto, za razliku od Regnuma.
Kavez za 3.5/2.5" diskove prima dva uređaja, a radi na toolless principu. Ladice je vrlo lako vaditi i ponovno vraćati.
U kućište smo kao i u Regnuma ugradili Gigabyteovu Z270X-Gaming 8 ploču, G.Skillovu memoriju, i7 6700K procesor, Fortis 3 hladnjak i ASUS STRIX GTX1080 grafičku karticu. Ugradnja je jednostavna, a kao što vidimo mjesta je i ostalo jer je Gladius vrlo prostrano kućište.
Kabele straga nismo naročito pedantno aranžirali, no to je moguće uz pomoć priloženih vezica i dovoljnog broja ušica u kućištu. U nosač smo ugradili i jedan SSD. Na vrhu, iznad ploče, za razliku od Regnuma, Gladius ima dovoljno mjesta za provlačenje kabela s EPS konektorom.
U prvom smo slučaju ventilatore stavili na minimum, u drugom u srednji režim rada a u trećem na maksimalni. Razlike u temperaturama su vidljive, a i grafička je kartica radila na 2°C niže u najbržem režimu rada. Uz ugradnju dodatnog usisnog ventilatora ovo je kućište spremno i za dobro overclockiran stroj.
Gladius M35W Pure Black za sada još nije moguće kupiti u Hrvatskoj, a u Poljskoj se primjerice prodaje po cijeni od 220 Zlota što bi po današnjem tečaju bilo oko 390 kuna. Gladius za taj iznos nudi mnoštvo prostora, solidnu kvalitetu izrade i sve moderne principe gradnje računala. Prava je šteta što je kavez za napajanje kratak, čak je kraći i od onoga u Regnumu, pa veća napajanja ne stanu. U svemu ostalom će kupac dobiti dobru vrijednost za svoj novac.