Asus_RT-AC3200_19

WiFi mjerenja vršimo na tri lokacije. Lokacija A predstavlja klijenta na udaljenosti od 3 metra od routera bez ikakvih prepreka. Lokacija B predstavlja lokaciju udaljenu oko 4 m gdje prepreke predstavljaju dva zida debljine 45 cm. Lokacija C predstavlja worst case scenario, udaljenost je oko 5 metara, no između routera i zida nalazi se poveće ogledalo premazano srebrovim nitratom i oko 2 metra od ukupne udaljenosti puni zidovi, od kojih jedan sadrži armaturu. Ogledalo smo namjerno spomenuli s obzirom da ono reflektira većinu bežičnog signala koji se probio kroz zidove, a prijenosnici odašilju prema routeru s Lokacije C – micanjem ogledala niti jedan prijenosnik ne bi imao problema na Lokaciji C, ali onda naše testiranje ne bi predstavljalo worst case scenario.

Jedini problem u cijeloj priči je što nitko Silverstoneu nije dojavio da se Hrvoje primarno voli igrati sa prijenosnicima pa umjesto da sva testiranja vršimo sa kakvom nezgrapnom kantom i monitorom koju bismo selili na tri lokacije na kojima mjerimo snagu i brzinu WiFi mreže odlučili smo iskoristiti eGPU sučelje.

Baza na koju smo sve spajali bio je Dell Precision M6800.

Specifikacije:

  • Intel Core i7 4710MQ
  • 16GB (4×4) DDR3L, 1600MHz, CL11
  • AMD FirePro M6100
  • Crucial M500 240GB mSata SSD

Sa softverske strane snagu signala mjerimo pomoći inSSIDer programa, dok brzine kopiranja transferom datoteke veličine 100MB pomoću LAN Speed Test freeware aplikacije.

ss_ecwa1_lite_18

Kako je to izgledalo prilikom isprobavanja na radnom stolu prije seobe i testiranja .

ss_ecwa1_lite_20

Router koji koristimo je Belkin N750 DB. Radi se o dual band routeru, a za potrebe mjerenja koristimo 2.4GHz mrežu koja pokriva 802.11 b/g/n standarde pri čemu koristimo širinu kanala od 20MHz.

WiFi snaga signala

Rezultati su u rangu antena koje se nalaze ugrađene u najskuplje prijenosnike koje smo imali na testu. Što je svakako vrlo dobar rezultat.

WiFi – brzina kopiranja

S obzirom da je WA219 pokazala da odlično lovi signal na lokaciji C za očekivati je ovakav rezultat brzine kopiranja. Iako smo znali da očekujemo nešto više vrijednosti ovakav skok nas je ugodno iznenadio. Iako možda nekome 0.7MB/s na lokaciji C ne djeluje puno u obzir treba uzeti i ostale dobivene rezultate kao i činjenicu da su dva prijenosnika kompletno pala na toj lokaciji i bila u nemogućnosti uopće uspostaviti konekciju.

Bez obzira koje antene bismo koristili za spajanje i mjerenja problema sa pucanjem signala nismo imali tokom čitavog testiranja. Sama brzina spajanja na lokaciji C nije odudarala pretjerano od brzine koja je bila potrebna za reconnect na lokacijama A i B. Malo lošije rezultate dobili smo s ECWA1-LITE kada smo koristili njegove standardne 3dBi antene, ali kao što smo već spomenuli bez pucanja veze, a to je bitno za naglasiti na lokaciji C.