SilverStone Kublai KL05 test
Datum objave 07.09.2015 - Krešimir Matanović
SilverStone Kublai KL05 - prvi dio
SilverStone nam je na test poslao kućište iz svoje Kublai serije imena KL05. Riječ je o tower kućištu koje dolazi u izvedbama s punom i mrežastom prednjom stranicom, a u ovoj zadnjoj verziji i s prozorom na bočnoj stranici. Upravo je nama pristigao takav model koji ponosno pokazuje što sadrži unutrašnjost, a ona je dovoljno prostrana i za moćnije računalo kakvo smo u KL05B-W i složili. Kublai dolazi u običnoj, smeđoj kartonskoj kutiji (mačka pozerica je dodatna oprema), koja na sebi ima grafike i informacije o proizvodu. Unutar kutije je kućište zaštićeno u najlonu i stiroporu, a uz njega dolaze kratka uputstva te vijci, odstojnici, plastične vezice itd.
KL05 je vrlo jednostavnog no opet efektnog dizajna. Teško je pokazati dizajnersku maštu na potpuno crnom kućištu, no KL05 ipak ima neke detalje koji privuku oko. Centralni dio prednje stranice je osmišljen kao zaseban otok oko kojega su dva kanala, a to se nastavlja i na vrhu kućišta gdje je još jedna plastična maska koja pokriva mjesta za radijatore i ventilatore. Centralni je dio prednje maske perforiran i poluproziran, a iza njega se nalazi jedan 120 mm usisni ventilator s plavim LED osvjetljenjem. Iznad maske su dva 5.25" mjesta s poklopcima iznad kojih je pak prednji panel. Stražnja strana ima osam mjesta za dodatne kartice, mjesto za 120 mm ispušni ventilator, a tu su i dvije rupe za cijevi vodenog hlađenja.
Taj prednji panel se sastoji od manje reset tipke, dva USB 3.0 utora, dva audio utora veće Power tipke te LED osvjetljenja. KL05 je inače dimenzija 494 x 200 x 525 mm (D x Š x V) i mase je 6.9 kg. Materijal gradnje šasije je čelik, a prednja i stražnja stranica su plastične. Kvaliteta materijala je solidna, premda ne i na nivou onoga što smo do sada vidjeli kod Silverstonea. Ipak je ovdje riječ o malo jeftinijoj seriji, no i dalje je kvaliteta zadovoljavajuća.
S donje strane kućišta se nalazi metalna mreža koja omogućuje ulaz zraka, ali i sitne prašine s obzirom da nije riječ i pravom filteru. Ipak, mrežu je moguće ukloniti i očistiti ju od onih krupnijih nečistoća koje će se sigurno nakupiti. S gornje strane također imamo perforaciju na plastici koja omogućuje protok zraka, no ponovno nije riječ o filteru za prašinu. Tu gornju plastičnu stranicu drže dva vijka, a ispod je dovoljno mjesta za 280 mm radijator no ne i za ventilatore koji obavezno moraju ići s donje strane metalne konstrukcije.
Kućište je klasičnog layouta s napajanjem na dnu (maksimalna dužina 225 mm) i matičnom pločom iznad, a dovoljno je prostrano za micro-ATX i ATX ploče, pa je tehnički ovo mid-tower. Napajanje ima gumene odstojnike te ne naliježe direktno na metal što će naravno dobro doći za eliminaciju vibracija. Prostora za visinu CPU hladnjaka je 165 mm, a grafičke kartice mogu biti maksimalno duge 11" (oko 28 cm), kada su HDD kavezi u kućištu ili 16" (oko 41 cm) kada su izvađeni. Skidanjem prednje maske omogućuje nam čišćenje dvostruke metalne mreže koja služi kao filter za krupnije nečistoće, no ne i onu finu, sitnu prašinu.
Skidanjem gornje plastične stranice dolazimo do nosača za radijator vodenog hlađenja ili samo ventilatore. No, prostora ima za radijator ili samo ventilator. Ukoliko instaliramo i jedno i drugo, ventilator mora ići s donje strane konstrukcije kao što ćemo i vidjeti na sljedećoj stranici.
Dva su kaveza za 3.5" ili 2.5" diskove i to s po tri mjesta, tj. tri plastična nosača svaki. Kaveze je moguće i ukloniti i to jedan po jedan, a drže ih vijci na stražnjoj strani kućišta. Gornji je kavez fiksan, a sadrži dva mjesta za 5.25" uređaje te ima tool-less mehanizme za pričvršćenje. Kao što sa slika možemo vidjeti, oko matične ploče postoje prorezi za aranžiranje kabela pa je tako moguće složiti i zadovoljavajuće čistu i prozračnu unutrašnjost.
SilverStone Kublai KL05 - drugi dio
Na stražnjoj se strani nosača matične ploče nalaze dva dodatna nosača za 2.5" uređaje (SSD-e najčešće), pa je tako broj uređaja za pohranu koji stanu u KL05 stvarno impresivan. Na stražnjoj strani vidimo i kako je otvor za stražnju stranu CPU nosača dovoljno velik za ugradnju istih svih vrsta i veličina.
U KL05 smo odlučili ugraditi platformu koju smo testirali prošli tjedan, a riječ je o Asusovoj Maximus VIII Formula ploči s i7-6700K procesorom. Za hlađenje procesora smo iskoristili NZXT-ov Kraken X41 sistem zatvorenog vodenog hlađenja koji nam je također nedavno pristigao na test i čiju će te recenziju moći čitati uskoro. Za napajanje je poslužilo SuperFlowerovo Leadex Platinum 1200W. Sve je kao što vidimo za sada lijepo ušlo u kućište i jedino se još čekala grafička (SSD smo ugradili sa stražnje strane).
Kao što smo već spominjali, radijator vodenog hlađenja taman stane iznad metalne konstrukcije i plastičnog pokrova gornje strane, no ne i ventilator, pa je njega potrebno pričvrstiti s donje. Inače, mjesta ima za 280 mm radijatore što je pohvalno.
Na kraju, kada je sve bilo složeno smo izbacili kaveze i ugradili R9 295X2 sa svojim vodenim hlađenjem koje smo postavili na ispuh. Ovime smo dobili vrlo moćnu igraću mašinu, u zadovoljavajuće prostranom kućištu. Kabele smo jasno mogli i bolje aranžirati, no ionako smo odmah po završetku testa zagrijavanja sve rastavili.
Jednom kada smo sve uključili i efekt je bio odličan, a pogotovo ubog prozirne bočne stranice. Svijetli NZXT logo na pumpi, Radeon logo na grafičkoj, Silverstoneov ventilator, ali i SuperFlower napajanje pa je ovakvu konfiguraciju i grijeh skrivati pod stolom. Ni, nakon nekoliko sati igranja komponente se nisu pregrijavale, sve je radilo u granicama normale i već je ovakva osnovna konfiguracija hlađenja očito bila dovoljna. Usisni ventilator je s prednje strane uvlačio friški zrak, a ventilatori na radijatorima su ga izvlačili van. Za još bolji učinak, KL05 prima dodatna tri 120 mm ventilatora mimo ovih mjesta koje smo već popunili. Još smo dva usisna mogli staviti (na dno i ispod predinstaliranog), te jedan ispušni na vrh.
Silverstone je s KL05 entuzijastima ponudio prostrano kućište, koje nudi mnoštvo opcija za rashladne sisteme i dovoljno mjesta za moćnije komponente. Kvaliteta izrade i materijala nije na nivou skupljih Silverstoneovih kućišta, što je ipak nadoknađeno solidnom završnom obradom (nema oštrih bridova). Na kraju, za konkurentnu cijenu od oko 70 € (u Njemačkoj), dobivamo vrlo svestrano kućište, kojem možemo oprostiti i pokoju manjkavost. Našu preporuku na kraju tako ipak zaslužuje.