SilverStone Milo 12 recenzija
Datum objave 28.04.2023 - Krešimir Matanović
Milo 12 - prvi dio
Danas testiramo novo kućište iz SilverStonea – tanko i kompaktno Milo 12 koje je namijenjeno Mini-ITX pločama. Kućište je modularno i sve je četiri stranice moguće skinuti radi lakše ugradnje komponenata. Osim ITX ploča, u 15,6 litara zapremine prima i SFX te ATX napajanja i grafičke kartice dužine do 345 milimetara, te debljine do tri slota.
Kućište dolazi u klasičnoj smeđoj kutiji unutar koje je smješteno u stiropjenu i u najlonsku vreću. Uz to dolazi i kutija u kojoj se nalazi podnožje za kućište. Milo 12 možemo orijentirati i horizontalno i vertikalno, pa dolazi i s podnožjem i sa samoljepljivim gumenim nožicama. Sva ostala oprema je spremljena unutar kutijice u kućištu, a do toga ćemo doći nešto kasnije.
SST-ML12B kućište je napravljeno od čeličnih limova i samo je prednja maska plastična. Dimenzija je 105 x 393 x 378 milimetara i zapremine je 15,6 litara. Zbog korištenja čvršćeg čelika je dosta i teško te teži 4,89 kilograma. O većim dizajnerskim zahvatima ne možemo pisati, no potpuno crna boja i ugodno skrojena prednja stranica ga čine elegantnim. Kada ga pogledamo, vidimo da je sa svih strana perforirano što će doprinijeti protoku zraka, a opet, sve su stranice opremljene metalnim filtrima za prašinu.
Stražnja strana ima izrez za stražnje I/O portove matične ploče i tri slota za dodatne kartice koje postavljamo uz pomoć adaptera. Tu je i konektor za napajanje iz kućne mreže, a zapravo je to samo produžni kabel koji vodi do napajanja unutar kućišta. Milo 12 je osmišljeno tako da može stajati uspravno ili pak vodoravno.
Prednja stranica je plastična, s umetkom metalne mrežice na desnoj strani. Plastiku i mrežicu odvajaju nagnute plastične trake u koje su ukomponirana dva USB Type A porta, jedan USB Type C port i audio utičnica. Desno, na metalnoj mrežici se nalaze Power i reset tipke, kao i LED-ica u samom donjem kutu. Lijevo pri vrhu je poklopac za tanke (slim) optičke uređaje, pa ovo kućište tako dobiva i HTPC funkcionalnost za reprodukciju sadržaja s već pomalo zaboravljenih DVD-a ili BluRay-a.
Sve su bočne stranice perforirane, sve se mogu skinuti i sve ih drže tzv. thumb vijci. Velike bočne stranice imaju i metalne filtre za prašinu koji se mogu skinuti radi čišćenja. Čelične stranice, kao i uostalom cijela šasija su vrlo čvrste i kvalitetne, a takva je i završna obrada. Na jednu od bočnih stranica je moguće ugraditi i 140-milimetarski ventilator, no hoćete li za to imati mjesta ovisi i o hladnjaku za procesor koji može biti maksimalne visine do 77 milimetara.
Kućište je podijeljeno u tri dijela, koji su ujedno i toplinski razdvojeni. Na prvoj slici vidimo prostor za grafičku ili neku drugu PCIe karticu. Prostor je debeo tri slota i prima kartice dužine do 345 milimetara i visine do 160 milimetara, a nalazimo i plastični nosač za kartice koji se može prilagoditi po visini. Na kraju su tri limića koji su vijcima pričvršćeni za kućište te još dodatno osigurani zajedničkim limom i vijkom. Na početku toga prostora se nalazi mjesto za montažu 80-milimetarskog ventilatora koji usisava zrak i usmjerava ga prema potencijalnoj grafičkoj kartici. Tako je moguće u ovom malenom kućištu napraviti moćan igraći stroj, samo je potrebno izabrati grafičku karticu koja se ne zagrijava pretjerano.
Kada kućište okrenemo na drugu stranu vidimo prostor za malene Mini ITX matične ploče i napajanja koja mogu biti ili ATX ili SFX-L dužine do 160 milimetara. Za ATX je potrebno izvaditi adapter koji standardno prima SFX-L i kojeg drže tri vijka. Svakako treba napomenuti da Slim optički uređaj možemo ugraditi samo uz SFX-L napajanje. U prostor za matične ploče su tvronički postavljeni odstojnici.
U prostor iznad su postavljena dva nosača za 2,5-inčne diskove, a njih drže thumb vijci. Isto tako, jedan se nosač za SSD-e nalazi s prednje strane kućišta ispod plastične maske, a četvrti je s bočne strane kod matične ploče. Tako dolazimo zapravo do impresivnog broja montažnih mjesta za 2,5-inčne diskove u ovako malenom kućištu, pa korisnik može složiti i solidan file server uz HTPC.
Svi kabeli prednjeg panela su dovoljno dugački da ih se može lijepo aranžirati unutar kućišta, a da pri tom dosegnu svoje utičnice na matičnoj ploči. Pohvalno je što je SilverStone ugradio i Type C USB utor za spajanje modernijih i bržih uređaja.
Gornja i donja stranica (kada je kućište u uspravnoj, tj. vertikalnoj orijentaciji) se također mogu skinuti, a drže ih po dva thumb vijka. S jedne strane ovdje možemo pristupiti prostoru za grafičku karticu, a s druge stražnjoj strani napajanja i jednom nosaču za 2,5-inčne diskove. Tu vidimo i produžni kabel za napajanje koji s jedne strane spajamo na napajanje, a s druge je utičnica koja izlazi iz kućišta.
Forum
Objavljeno prije 5 sati
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 6 sati
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 7 sati
K: računalo i monitorObjavljeno prije 7 sati
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 7 sati
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti