SilverStone Redline RL07 recenzija

Datum objave 07.04.2018 - Krešimir Matanović

Redline RL07 - prvi dio

silverstone_rl07_1 silverstone_rl07_2

Novo se SilverStoneovo RL07 kućište dizajnom nastavlja filozofiju Redline kućišta od kojih su prva predstavljena još 2012. godine. Asimetrična prednja stranica, s integriranim crvenim LED osvjetljenjem daje karakter ovome kućištu, a zatamnjena stranica od kaljenog stakla i određenu dozu elegancije. Unutrašnjost je podijeljena u dva dijela, a dovoljno je funkcionalna i prostrana i za moćnije komponente. Kućište dolazi u klasičnoj smeđoj kutiji, zaštićeno je u stiroporu i najlonskoj vrećici. Na vanjskoj strani stranice od kaljenog stakla je prozirna naljepnica za zaštitu stakla.

silverstone_rl07_3 silverstone_rl07_4

KL07 (SST-RL07B-G) je užitak gledati iz poluprofila zbog asimetričnog dizajna prednje stranice, crvenih rubova na crnoj plastici koji se protežu i čitavom donjom stranom jer su noge kućišta napravljene punom dužinom. Pogled u poluprofilu ispunjava i elegantna bočna stranica od kaljenog stakla, što pridonosi eleganciji. Osim u ovoj kombinaciji crne boje i crvenih naglasaka, RL07 dolazi i u potpuno bijeloj trendy izvedbi (SST-RL07W-G). Na dnu se prednje stranice prigodno smjestio i Silverstone logo kako ne bi bilo zabune o proizvođaču. Kućište je midi tower konstrukcije, dimenzija je 488 x 465 x 226 milimetara i neto mase 8.2 kilograma. Stražnja je stranica klasičnog rasporeda sa sedam mjesta za proširenja, ali i 140-milimetarskim ispušnim ventilatorom.

silverstone_rl07_5 silverstone_rl07_6

Prednja stranica u svom asimetričnom dizajnu skriva i crveno LED osvjetljenje koje je smješteno iza mliječne plastike. Na gornjem je dijelu orijentirano prema desno, a na donjem jasno prema lijevo. S vanjskih strana prednje maske se nalazi metalna mreža za usis zraka. Na vrhu kućišta se smjestio i prednji panel koji se sastoji od osvijetljene tipke za uključivanje i koja je usamljena na lijevoj strani, dok su na desnoj dva USB 3.0, dva USB 2.0 i dva utora za slušalice odnosno mikrofon - jednostavno i elegantno.

silverstone_rl07_7 silverstone_rl07_8

Cijelom dužinom donje strane se protežu dvije plastične noge koje na sebi imaju po dvije gumene podloške na kojima kućište stoji. Plastične su noge u kombinaciji crne i crvene plastike. Crveni se rubovi tako protežu po cijeloj donjoj i prednjoj stranici sve do vrha i stvaraju odličan efekt na ukupan izgled kućišta. Na donjoj se strani nalazi i plastični filtar za prašinu za ventilator napajanja, kojeg je lako skinuti radi čišćenja. Bočna je stranica od kaljenog stakla, zatamnjenog po rubovima. Staklo na dnu ima nosač koji nasjeda u kućište, a na vrhu se pričvršćuje s dva thumb vijka. Staklo je debljine 4 milimetra i dodaje dosta težine ukupnoj masi kućišta, no puno je veći doprinos eleganciji.

silverstone_rl07_9 silverstone_rl07_10

Kućište je veliko i prostrano, a glavna je konstrukcija u potpunosti od čelika. Plastična je prednja stranica, donje noge, nosači diskova i filtri za prašinu. Kućište je kao što vidimo kompletno crno i iznutra i iz vana, a kvaliteta završne obrade je vrlo dobra. prostora u unutrašnjosti ima za ATX i Micro ATX matične ploče, grafičke kartice duljine do 415 milimetara  i visine 167 milimetara, te CPU hladnjake visine istih 167 milimetara. Prostora oko matične ploče ima dovoljno, a i tri su proreza predviđena za aranžiranje kabela. Dva vertikalna imaju i zaštitnu gumu. Prostor za napajanje i 3.5" ladice je odvojen pokrovom, a sa stražnje su strane i tri vertikalna nosača za 2.5" diskove.

silverstone_rl07_11 silverstone_rl07_12

Ovo kućište dolazi samo s jednim ispušnim 140-milimetarskim ventilatorom, i kao što će i iz naših testova kasnije biti vidljivo nabavka usisnih ventilatora je obavezna. SilverStone je prednju stranicu ostavio praznu zbog pretpostavke kako će korisnici vjerojatno ugraditi radijator vodenog hlađenja (do 360 milimetara), no što je s manje iskusnim korisnicima koji možda neće znati da im treba na usisu ventilator? RL07 je po prirodi dosta zatvoreno kućište, dobro filtrirano i za hlađenje će komponenata ipak biti potrebna minimalno dva 120 ili 140-milimetarska ventilatora na usisu, a poželjno je staviti i treći. Ovakav tvornički setup zaslužuje mali minus.

silverstone_rl07_13 silverstone_rl07_14

Straga su tri tool-less nosača za 2.5-inčne diskove koji su jednostavni po pitanju montaže, no malo su nespretni kada je u pitanju orijentacija diskova i aranžiranje kabela, kao što ćemo kasnije i vidjeti. Ispod njih se nalazi fiksni kavez s tri tool-less ladice za 2.5 i 3.5-inčne diskove koji limitira prostor za napajanja do dužine 190 milimetara. Ipak, već će i 180-milimetarska imati gužvu s kabelima, kao što je to bilo u našem slučaju. Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi, a osim USB 2.0 i 3.0 konektora, tu je i jedan Molex konektor za napajanje LED osvjetljenja prednje stranice. Na F_Panel ploče spajamo samo Power i Led konektore - Reset i HDD nisu prisutni. Kabeli već dolaze povezani s dvije velcro vezice u koje stanu i kabeli koje kasnije dodajemo kada gradimo računalo. Općenito je tako menadžment kabela vrlo dobro riješen.

Redline RL07 - drugi dio

silverstone_rl07_16 silverstone_rl07_17

Prednja je stranica napravljena od kvalitetne plastike, drži se uz pomoć kopči, a i poprilično je masivna. Dijelom je to zbog više komada plastike od kojih je sastavljena, dijelom zbog metalne mreže na bočnim stranicama, a dijelom zbog integriranog LED osvjetljenja zbog kojeg se ne može u potpunosti skloniti od kućišta. Skidanjem prednje stranice dolazimo do plastičnog filtra za prašinu koji je pričvršćen magnetnim kopčama i lako se skida radi čišćenja. Skinuti ju jasno moramo i radi instalacije ventilatora (3x 120/140 milimetara) ili radijatora vodenog hlađenja (1x 120/240/280 ili 360 milimetara).

silverstone_rl07_18

Za test smo kao i do sada koristili Gigabyteovu Z370 Aorus Ultra Gaming ploču, i7 8700K procesor, Noctuin D15 hladnjak, G.Skillovu radnu memoriju, dva SSD-a (Toshiba i OCZ), te Seasonicovo Fanless 600W Titanium napajanje. Ugradnja komponenata je jednostavna, a jedino na što treba paziti je EPS konektor kojeg je poželjno prikopčati na ploču prije masivnog hladnjaka kao što je D15. Ujedno, ploče koje imaju pokrov stražnjeg I/O panela kao naša, imat će manjih poteškoća udobno se smjestiti ispod velikog 140-milimetarskog ventilatora. Ipak, nakon inicijalnog otpora i "nagovaranja" s naše strane ploča je ušla ispod ventilatora i u ranije postavljeni lim s otvorima za konektore.

silverstone_rl07_19 silverstone_rl07_20

Menadžment kabela je relativno lak u ovom kućištu, a od pomoći su i dvije velcro trake sa stražnje strane. Jedini smo problemčić imali s orijentacijom SSD-a čiji će konektori malo smetati glavnini kabela koji prolaze vertikalom pa će biti potrebno malo vještine za sve aranžirati. Zbog veće količine kabela koji ovdje prolaze i bočnu će stranicu biti potrebno malo jače pritisnuti, a vještiji će to sve moći sami odraditi jednim čvršćim pritiskom. Manje iskusnima preporučujemo da potraže pomoć. Ipak, kabeli nisu toliko debeli da uzrokuju ružnu izbočinu na stranici, a i ona je dovoljno čvrsta pa na kraju sve dobro izgleda.

silverstone_rl07_22

Jednom kada je sve sklopljeno i pušteno u pogon primjećujemo kako je zvučna izolacija vrlo dobra, jer je kućište i po prirodi zatvorenog tipa. Jedan 140-milimetarski ventilator koji sam stvara oko 44 dB stvarno je ugodan, no kao što ćemo vidjeti i po testovima ispod i dosta neadekvatan za stvaranje dobrog propuha kroz kućište.

silverstone_rl07_21a silverstone_rl07_21b silverstone_rl07_21c

Opterećivanjem i procesora i grafike do maksimuma vidimo kako je najveća mana ovoga kućišta nedostatak usisnih ventilatora pa se i temperatura procesora i grafike dosta visoko podiže. Ako se prisjetimo otvorenijeg CoolerMasterovog MB500 kućišta temperature su bile puno niže, a čak je i Antecovo P110 kućište zatvorenog tipa u svojoj tvorničkoj konfiguraciji ostvarivalo bolji protok zraka i niže temperature. Apsolutno je nužna dakle ugradnja usisnih ventilatora s kojima se situacija drastično popravlja i bolje bi bilo da je SilverStone taj jedan ventilator ugradio sprijeda.

Sklopljeno i u pogonu, Redline RL07 izgleda odlično.

silverstone_rl07_21

Silverstone Redline RL07 je vrlo kvalitetno i funkcionalno kućište, koje uz to i vrlo dobro izgleda no nije bez mana. Asimetričan dizajn prednje stranice s crvenim elementima i crvenim osvjetljenjem izgleda odlično, a na sve se dobro nadovezuje i bočna stranica od kaljenog stakla koja daje i određenu dozu elegancije. Unutrašnjost je prostrana i lako prima i veće komponente, a i opcije za aranžiranje kabela su vrlo dobre. Dvije stvari zamjeramo - nema usisnog ventilatora u osnovnoj konfiguraciji pa se komponente pregrijavaju i pozicija u koju smještamo SSD-e malo otežava aranžiranje kabela. Ipak, hlađenje se vrlo lako može poboljšati dodavanjem ventilatora, a i aranžiranje kabela nije nerješiv problem pa ostajemo s vrlo preporučljivim kućištem koje se u njemačkim dućanima prodaje po konkurentnoj cijeni od 90 €.