SiS Xabre600
Datum objave 12.08.2003 - Krešimir Matanović
Uvod i Kartica
Uvod
Silicon integrated Systems (SiS) je dobro poznati proizvođač chipseta, grafičkih kartica, integriranih grafičkih čipova, itd. Njihovi proizvodi su poznati kao jeftina rješenja za business korisnike. Kod gamera i nisu toliko popularni, no to su pokušali popraviti svojom Xabre serijom grafičkih kartica. Krajem prošle godine u našem low-end round up-u testirali smo tada najjaču SiS-ovu grafičku karticu Xabre 400 (predstavljena u lipnju prošle godine). Nismo baš bili oduševljeni njenim performansama, kao ni kvalitetom slike, a pogotovo jako lošim driverima. Kartica je podbacila i bila je lošija od izravnog konkurenta - nVidijine GF4MX. Jedina prednost joj je bila niska cijena. Iz SiS-a nam je stigao test sample njihove perjanice Xabre 600. Iako je kartica predstavljena još prošle godine, točnije 26. studenog, mi smo ju dobili tek ove. Moramo reći da se s testom zbog toga uopće nismo žurili. Za kraj uvoda recimo samo da SiS sprema nasljednika Xabre serije logičnog imena Xabre II, koji je po najavama trebao izaći u prvoj polovici ove godine. Kako se to još nije desilo, preostaje nam čekanje, a u međuvremenu idemo pogledati što nudi Xabre600.
Kartica
Referentni Xabre 600
Xabre 600 GPU je smanjeni i "napumpani" Xabre 400 tako da je 400-tka samo evoluirala u 600-tku. 400-tka je napravljena u 0,15u procesu i imala je brzinu jezgre 250MHz (kako znamo ATi i nVidia iz 0,15u izvlače i više od 300MHz). Novi Xabre 600 je prvi grafički čip napravljen u novom 0,13u procesu i shodno tome povećana mu je brzina rada. Čip radi na "samo" 300MHz (primjera radi, ATi R9600 radi na 400MHz). GPU je smiješten na crni PCB i na njega je montiran solidan cooler zlatne boje. Kartica je opremljena sa TV/DVI izlazima, a kvalitetu slike bi trebala osiguravati dva RAMDAC-a koji rade na 300MHz. Na kartici se nalazi 64MB Hynix-ove memorije (2.8 ns) u BGA pakiranju (pohvalno) koja također, kao i GPU, radi na 300MHz (600MHz DDR-a). Ovaj sinkronizirani rad memorije i procesora SiS naziva "Duo 300". I tu sad krećemo s opisom raznih zvučnih imena kojima je SiS obdario svoje nove tehnologije na ovoj kartici. "Pro 8x8" nam govori da kartica podržava AGP 8X i da je DirectX 8.0 kompatibilna. Nadalje, SiS je novo implementirane tehnologije okupio pod zajedničkim imenom "Xmart", a to su pojedinačno - Xmart Drive, Xmart Vision, Xmart Power i Xmart AGP. Krenimo redom - Xmart Drive razlikuje 2D od 3D aplikacija i u skladu s tim podešava brzinu GPU-a. Kada kartica radi u 2D modu, brzina se smanjuje za 10-50MHz, a time pada potrošnja el. energije, smanjuje se zagrijavanje i na kraju se produžuje životni vijek kartice. Čim Xmart Drive prepozna 3D aplikaciju podiže brzinu takta na 300MHz. Xmart Power je usko povezan s prethodnim featureom jer automatski podešava brzinu ventilatora s obzirom na to da li je kartica u 2D ili 3D modu. SiS na sreću nije napravio pogrešku kakvu je napravila nVidia sa svojim hlađenjem za FX5800, tako da nema pretjeranog zagrijavanja kartice sa 3D ili OpenGL screensaverima. Xmart Vision automatski detektira i podešava osvijetljenje 3D scene (RGB signal se automatski podešava između 700 i 800mA za oštriju sliku). Na kraju nam je ostao Xmart AGP koji automatski podešava AGP vrijednost između 2x, 4x i 8x. Kako je SiS pokušao ponuditi sve što imaju i jače, konkurentne kartice su, za male novce, tako bili prisiljeni raditi kompromise. Najveći od njih je upravo "Vertexelizer Engine", što je zapravo kombinirano hardversko - softversko rješenje vertex shadera. Stvar u praksi funkcionira ovako - hardverski dio posla odrađuje sam GPU, a on iznosi 30% ukupnog posla, ostalih 70% na sebe preuzima vaš CPU. Dakle, iz ovoga zaključujemo da će kartica biti brža što imamo brži procesor. SiS tvrdi da bi performanse kartice trebale rasti za 10% za svakih dodatnih 200 - 250 MHz brzine CPU-a. Ne izgleda loše u teoriji, a kako je to u praksi pogledajte u tablice.
Test sistem i Overclocking
Test Sistem
|
|
Način testiranja i overclocking
Za testiranje smo koristili Xminator II drivere u verziji 3.10. Naš osnovni test sistem je poznat i bazira se na AthlonXP platformi, a za potrebe ovog testa pribavili smo MSI-jevu ploču baziranu na nešto starijem i845D chipsetu, a HGSpot nam je ustupio Pentium 4 2.53 GHz. Razlog zbog kojeg smo se odlučili na testiranje sa dvije platforme je taj što SiS tvrdi da Xabre 600 ima sve bolje i bolje performanse što je takt procesora veći i da najbolje performanse postiže s procesorima koji rade na taktu preko 2GHz. Tako smo odlučili isprobati ju sa P4 2.53GHz i uvjeriti se da li je zaista tako. SiS ovu karticu pozicionira između nVidijinih GF4MX 400-8x i Ti4200, i u rangu ATI Radeona 9000PRO. Po tim isti tvrdnjama Xabre600 se u performansama jako približava Ti4200 kada procesor radi na 2GHz+. Iz tog razloga smo ju usporedili sa GF4 Ti4200 iako te kartice nisu u istom cjenovnom rangu. Overckocking kartice je vrlo jednostavan i vrši se pomoću opcije u samim driverima, a karticu nismo uspjeli natjerati da radi više od 330MHz GPU i 660MHz memorije. Testirali smo s našim standardnim igrama i programima, a test AntiAliasinga je napravljen u jednoj OpenGL igri (Quake 3) i jednoj DirectX igri (UT 2003 Demo). Razlog zbog kojeg nismo testirali Anisotropic je taj što on na Xabreu ne postoji. Xminator II driveri imaju opciju poboljšanja slike u tri stupnja, nažalost to baš i ne funkcionira kako treba i slika je u sva tri slučaja standarno loša.
Testovi 1/6
Testovi
Kao što vidimo, Xabre 600 se nije uspjela približiti GF4 kartici koja je čak i na AthlonXP platformi brža od nje u 3D Marku. Razlike postaju vrlo velike čim se prijeđe na više rezolucije što nam govori da je ovo ipak budget kartica i da nema što tražiti pored Ti4200, i kao što vidimo bar za sada, SiS-ove tvrdnje se nisu ispunile. Puno prikladniji suparnik bi joj bila GF4MX 440 kartica koju nažalost nismo uspjeli osigurati za test.
U Quake III Areni se Xabre ne drži loše, ali to je posljedica starosti igre. Vidjet ćemo kakve su njene performanse kada dođu novije i zahtjevnije igre na red. SiS-ovo obećanje znatnog povećanja performansi s brzim procesorom ni ovdje se nije ispunilo.
Testovi 2/6
U tvorničkom OpenGL testu Xabre u pojedinim testovim vodi ispred GF4 na P4 platformi, a u zadnjem čak i dosta nadmašuje svoju suparnicu. Kako vidimo ovi testovi vole AthlonXP procesor i GF4 u je skoro nepobjediva u toj kombinaciji.
Unreal je izuzetno zahtjevan i tu Xabre posustaje, jer kako vidimo ovdje je čak na sporom Athlonu brža od Pentiuma 4. Ipak je GF4 nedostižan ovoj kartici.
Testovi 3/6
Opet ista priča kao i u bootmatchu, GF4 je više nego dva puta brža.
Možemo reći da je SS: TSE igriv na Xabreu, naravno u rezolucijama do 1024x768 i bez uključenog AntiAliasinga. Ovdje također vidimo da je Xabre čak može biti brža od GF4.
Testovi 4/6
FSAA testovi
Xabre 600 nudi tri stupnja AntiAlisinga, 2x, 3x i 4x. Ako volite igrati starije igre, kao što je QIII, možete koristiti AA, međutim u svim novijim igrama kartica će potpuno podbaciti.
4x AA na Xabreu nije poželjan, ovdje još donekle podnosi 1024x768, međutim sve iznad toga je loše. S tim da test na 1600x1200 nije htjela izvršiti, što će se pokazati preprekom i na ostalim igrama.
Testovi 5/6
Ovdje zaboravite na AA, jednostavno uguši karticu. I tu se pokazuju sve loše strane softverskih riješenja na ovoj kartici.
Ista priča, niti ne pomišljati na AA.
Testovi 6/6
Bootmatch dodatno guši karticu.
Već je dosadno pisati koliko je AA spor i loš.
Zaključak i ocjena
Zaključak
SiS je s ovom karticom pokušao ponuditi sve tehnologije kakve susrećemo na ATi i nVidia karticama, ali po znatno nižoj cijeni. Koliko smo vidjeli iz testova Xabre600 odrađuje skoro sve testove kao i GF4Ti4200, ali sa puno lošijim performansama. DirectX8.0 podrška je vrlo upitna jer je kartica prespora što je posljedica softwerski riješenog vertex enginea. Prevelika ovisnost o samom procesoru u sistemu (CPU) joj je loša strana jer po logici netko tko se želi igrati i ima jaki procesor (P4 preko 2GHz), vjerojatno ima novca i za nešto bolju i bržu karticu. Ako pak pogledamo razlike između AthlonaXP1700+ i više od Gigahertza bržeg P4 2,53GHz one i nisu prevelike, tj. performanse kartice se ne približuju GF4 Ti4200 kao što nam SiS obećava, pogotovo ne u UT2003. S druge strane, ako netko razmišlja o nabavci ove kartice za uredsko računalo opet će se razočarati zbog loše 2D slike koju nam pruža kartica. Naime, par puta smo vidjelo jaku trešnju slike (čak i na 100Hz-a), što nam druge kartice nisu priuštile. Ipak, Xabre 600 će naći svoje kupce jer je vrlo povoljna, a nudi podršku za sve novije igrice, što će oni plićeg džepa znati cijeniti. Nadamo se da će Xabre II (kada jednom izađe) biti pono bolja i kvalitetnija kartica i da će SiS napokon napraviti poštene drivere.