Aku-baterije su također dio paketa, no na slici su skrivene u uređaju

Sonyevo skuplje čedo, D-NE700, dolazi u vrlo sličnom paketu kao njegov mlađi brat. Doduše, sve skupa je spakirano u manju kutiju (??), ali kako jedan mudrac jednom reče – "dobre stvari dolaze u malom pakiranju". Kako se ipak radi o prestižnijem modelu uz istu selekciju priručnika i isti AC adapter dolaze slijedeći goodizi. U prvom redu tu je daljinski upravljač sa LC zaslonom uz koji dolaze i slušalice sa skraćenim kabelom, dvije akumulatorske (standarna veličina AA tako da ih je lako zamijeniti kad dotraju) i puna verzija softvera SonicStage koji u ovakvom punom izdanju ima fukciju multimedijskog playera. Priložene baterije punimo dok su umetnute u CD-player. Jednostavno priključimo AC adapter te pritisnemo tipku stop na dvije-tri sekunde.

Ušminkano sučelje maskira prilično jednostavnu aplikaciju

Glavni feature pune verzije Sonyevog SonicStage softvera je mogućnost sviranja par zvučnih formata (točnije audio CD-a te MP3, WMA i OpenMG-ATRAC3 datoteka) te kreiranje multimedijskog librarya. Dakle radi se o dosta slabom multimedijskom playeru koji uz iznimku šminkerskog sučelja i podrške za sviranje odnosno konvertiranje u ATRAC3 fomat ne nudi ništa što bi vas ponukalo da s njim zamijenite dobri stari Winamp ili Windows Media Player. Očito je da je aplikacija napravljena za početnike i kao takva iole iskusnom korisniku računala može malo ponuditi.

Zgodan gadget kojem nedostaje pozadinsko osvjetljenje

Ono što smo zamjerili D-NE-u 511 ne možemo zamjeriti njegovom starijem bratu. Daljinski upravljač je tu, no smatramo da je Sony uz ovakav uređaj u paket mogao ubaciti kakav bolji model. Da malo elaboriramo. Budući da iz projektnih ureda Sonyevih inženjera i dizajnera svake godine izlazi nova linija mobilnih playera, tvrtka je razvila vlastito sučelje za priključivanje daljinaca na svoje uređaje. Sukladno tome Sony ima nekoliko modela daljinskih upravljača koje je bez problema moguće priključivati na playere sličnih karakteristika.

Priloženi daljinski upravljač izveden je u elegantnoj crnoj boji no nema pozadinsko osvjetljenje na LC zaslonu što u nekim slučajevima, bolje reći razdobljima dana, stvarno živicria. Uz to, mada je ergonomija i responsivnost tipki adekvatna, zbog našeg iskustva sa jednim od jačih modela Sonyevih daljinskih upravljača koji je došao upakiran uz jedan skuplji Mini-Disc recorder, ovaj daljinac ostavio nam je pomalo "gorak okus u ustima". Naglašavamo, daljinac nije loš i izuzetno je koristan, ali smatramo da se moglo bolje. Kao što smo napomenuli, uz upravljač dolaze standarne Sonyeve "buba" slušalice, ovaj put u izvedbi sa skraćenim kabelom budući da sam daljinski upravljač ima solidno dug kabel.

Uređaj uistinu krase mali gabariti

Prva stvar koja upada u oči kada pogledate sam CD player je njegova kompaktnost. Uređaj je okrugao sa ispupčenjem na sredini na kojem su postavljene kontrole. Kao što se da uočiti na slikama, njegov promjer je za otprilike centimetar i pol širi od promjera standardnog CD-a. Kao i kod model D-NE511 u unutrašnjosti kućišta, tik do osovine optičkog pogona, nalazi se prostor za dvije AA baterije što je prilično praktično rješenje. Naravno, prostor za baterije stvara izbočenje na donjoj strani pa tako cijeli uređaj izgleda malo debelo, no ne dajte se zavarati prvim dojmom – D-NE700 je zapravo prilično tanak i kompaktan. Na poleđini playera nalazi se i prekidač za zaključavanje tipki, no on ni na ovom modelu ne osigurava glavni poklopac uređaja od otvaranja. Na samom rubu kućišta nalaze se tipke za kontrolu glasnoće, tipka za otvaranje poklopca te konektor za daljnski odnosno slušalice. Zanimljivo je da stereo konektor za slušalice na D-NE-u 700 ima dvostruku ulogu – osim što služi kao analogni izlaz za slušalice na njega se može prilključiti i mini-jack optički kabel preko kojeg je player moguće spojiti na digitalni receiver, MD recorder ili neki slični uređaj koji zna kako rabiti ulazni optički signal.

Komande na samom uređaju zbog daljinca služe samo kao backup

Na kraju pogledajmo malo kontrole na samom uređaju. Njih smo ostavili za kraj pošto veliku većinu vremena uopće nisu u uporabi – puno je praktičnije rabiti daljinski upravljač. Na sredini se nalazi veći joystick kojem su pridjeljene funkcije play/pause, stop te next i previous track. U sredini joysticka je još jedna tipka koja upotrebljavamo za mijenjanje modova LC zaslona te, zajedno sa klackalicom s desne strane joysticka, za selekciju grupa i pjesama koje želimo "zavrtiti". Ispod joysticka nalazi se klackalica kojoj je pridjeljena funkcija navigacije kroz grupe. Sve u svemu logičan i praktičan raspored. LC zaslon na poklopcu uređaja je prilično velik, ima odličan kontrast te adekvatnu razlučivost. Nažalost, niti na ovaj zaslon nije ugrađena pozadinska rasvjeta što znači da ćete ga dosta teško koristiti pri slabom osvjetljenju. Uz zaslon indikaciju funkcioniranja uređaja pruža nam i malena ledica ispod zaslona. Ledica svijetli raznim bojama zavisno o modusu operandi playera, npr. ako "ganjamo" MP3-ce svijetli žuto, ako je u igri ATRAC3 zeleno, itd..

Da ne bi rekli da nismo pokrili sve aspekte D-NE-a 700 eto komentara par karakteristika koje smo propustili u gornjem tekstu. Prema deklaraciji proizvođača player će sa alkalnim baterijama sviruckati 86 sati. Mi smo ga testirali sa priloženim akumulatorskim baterijama koje nisu toliko moćne pa smo iz jednog punjenja izvukli otprilike 45 sati svirke. G-protection funkcija uređaja radi kako treba tako da nismo imali nikakvih problema ni pri većem drmusanju (pa makar i namjernom). Uzgred rečeno, razinu zaštite ne postavljamo preko prekidača već digitalno, u firmwareu uređaja. Naposlijetku komentar o kvaliteti zvuka. Subjektivni dojam bi bio da je nešto malo kvalitetniji od slabijeg Sonyevog modela s tim da treba imati na umu da D-NE700 nudi kompleksniji, 8-kanalni, ekvilizator sa četiri preseta koje je moguće dotjerati po volji.