Jako debela igračka

S obzirom na njegovu funkcionalnost, lako je zaključiti da je kod ovog monitora morala biti plaćena cijena u veličini. Monitor je prilično debeo i težak (7.8 kg), ali istovremeno jako lijepo dizajniran (posebno lijep detalj je aluminijska letvica na donjem dijelu prednje strane monitora). Zbog velike mase, ali i namjene, donekle nam je shvatljivo što Sony na monitor nije ugradio nekakav stalak koji bi nam omogućio da ga zakrećemo i namještamo mu visinu prema potrebi. Dakako, ovo je minus, ali ne toliki s obzirom na tip uređaja.

Kontrole na desnom boku monitora

Kontrole monitora postavljenje su na njegovom desnom boku i prilično su intuitivne za korištenje. Doduše, treba malo privikavanja dok se ne uđe u grif gdje točno treba postaviti ruku da bi sve kontrole imali pod prstima. Osim što je preko kontrola moguće ući u menije za napredno postavljanje parametara prikaza, tipke nam omogućavaju da direktno prilagođavamo razinu glasnoće integriranih zvučnika, biramo TV kanal (naprijed – nazad princip), izmjenjujemo ulazni video signal, uključujemo funkciju PIP te mijenjamo profile prikaza.

PIP nam inače omogućava da pratimo TV signal dok kao glavni ulazni signal rabimo signal računala. Moguće je odrediti veličinu i poziciju malenog ekrana te da li ćemo na zvučnike "bacati" audio signal sa zvučne kartice ili TV tunera. Dok smo u PIP modu, preko kontrola za izmjenu TV signala možemo mijenjati koji će se TV kanal prikazivati u malenom "prozoru". Kad smo već kod TV-a, moramo spomenuti da je cijela koniguracija ovog monitora u ulozi TV-a izuzetno jednostavna. Sve što valja učiniti je priključiti kabel, uključiti automatsko skeniranje kanala te ih poslije razmjestiti po brojevima onako kako nam odgovara. Kvaliteta prijema je odlična, a iskustvu gledanja TV-a ne smetaju niti integrirani zvučnici koji imaju dovoljno snage da TV možemo gledati i sa drugog kraja sobe (naravno, dvogledom budući da je ekran ipak premalen za ovakve egzibicije).

Senzor za automatsku kontrolu osvjetljenja

Što se tiče kvalitete slike, moramo priznati da smo ostali oduševljeni. Monitor nudi prekrasnu sliku nativne razlučivosti 1280×1024 jasno definiranih boja, konzistentnog osvjetljenja, odličnog kontrasta i pravilno definirane crne boje. Ako baš želimo biti perfekcionisti, malu zamjerku možemo uputiti na sitno izbijanje pozadinskog osvjetljenja u kutevima monitora, ali u kontekstu općenite kvalitete prikaza, ovaj je detalj zanemariv.

Što se tiče postavljanja parametara prikaza, dostupne su sve standardne opcije poput osvjetljenja, pozadinskog osvjetljenja, kontrasta, oštrine, gamme i topline boja. Što se tiče definiranja topline boja, ponuđene su tri opcije – 9.300 i 6.500 kelvina te ručna postavka. Premda će odabir predefinirane postavke biti ok izbor za obične korisnike (zavisno da li više vole hladnije ili toplije boje), najbolje rezultate ćete ipak postići sa ručnim postavljanjem RGB saturacije. Monitor uz to nudi četiri predifirane postavke prikaza – PC, GAME, MOVIE i AUTOMATIC. GAME mod je, naravno, najsvjetliji dok je automatski mod najtamniji. Automatski mod bi trebao raditi tako da senzor na šasiji monitor izmjeri razinu osvjetljenja u prostoriji te da prema izmjerenim vrijednostima prilagodi osvjetljenje monitora. Svaku od predefiniranih postavki je moguće dodatno prilagoditi, a ako nešto zabrljate, moguće je vratiti i tvorničke postavke.

Premda smo zadivljeni kvalitetom prikaza ovog monitora, isto se ne bi moglo reći za odzivno vrijeme elemenata LCD matrice. Opet se ponavlja stara shema – monitor je deklariran na vrlo niskih 12 milisekundi odziva, a realna vrijednost je vjerojatno oko 20 milisekundi. Efekt ghostinga je jasno vidljiv već u Windowsima dok vučemo kursor miša preko ekrana, a cijeli problem postaje mnogo evidentniji ako pokrenemo kakvu brzu igru poput UT-a 2004. Visoko odzivno vrijeme matrice stvara probleme i u TV prikazu, posebno ako je riječ o scenama gdje se objekti brzo pokreću. Za usporedbu, Sonyev monitor HX73B u koji autor ovih redaka bulji svakodnevno (i pre-višesatno) ima deklarirano vrijeme odziva od 16 milisekundi, ali njegovo vrijeme odziva je stvarno takvo te nema previše izražen ghosting. Sve u svemu, ovaj MFM-HT95 nije preporučljiv za igranje osim ako vas ne interesiraju efekti intoksiciranosti LSD-om ili sličnim "rekreacijskim" drogama.