Isti nagibni mehanizam kao i na multi-funkcijskom modelu

I ovaj monitor nema klasični nosač kao većina LCD monitora već na radnoj površini leži cijelom svojom šasijom. S obzirom na njegovu namjenu, ovakav nam se pristup ne sviđa previše te ponovo na vidjelo izlazi jedna mana Sonyevih uređaja – njihova funkcionalnost često pati zbog bezkompromisnog viuzualnog dizajna. Jedino pozicija koju je na ovom monitoru moguće postavljati "u letu" je nagib. Mehanizam za određivanje nagiba je riješen na jednak način kao na multi-funkcijskom monitoru koji smo opisali ranije u tekstu, dakle vrlo elegantno i funkcionalno.

Kontrole i svijetleći gumbić na desnoj strani

Kontrole monitora postavljenje su na donjoj strani šasije, direktno ipod same matrice. Zgodan detalj je tipka za uključivanje monitora koja je izdužena i prozirna. Unutar tipke se nalazi led dioda slabijeg inteziteta koja svijetli zeleno dok je monitor u radnom stanju, a žuto-narančasto dok je računalo isključeno ili je monitor u stand-by modu. Kontrole su jednostavne i lako ih je koristiti, a omogućavaju klasični pristup meniju za podešavanje slike, izmjenu ulaznog signala između DVI i VGA konektora te izmjenu između predefiniranih profila prikaza – dakle sve funkcije koje nude i kontrole na skupljem, već opisanom, Sonyevom monitoru. I na ovaj je monitor ugrađen senzor svjetline koji se koristi pri profilu AUTOMATIC.

Kvaliteta prikaza na monitoru SDM-HS95P jednaka je onoj na skupljem modelu sa ovog testa. Dakle riječ je odličnoj slici, jasno definiranih boja, bez problema sa osvijetljenjem i saturacijom crne boje. Mane se također ponavljaju. Unatoč deklariranom niskom vremenu odziva i ovaj monitor pati od užasno sporog vremena odziva, a time i od efekta ghostinga. Drugim riječima, monitor ne bi preporučili za igranje, ali je odličan za rad u 2D aplikacijama (pa čak i profesionalnim zbog visoke kvalitete prikaza) te će zadovoljiti i filmofile.

Zaključak

Kao što vidimo, tehnologija izrade LCD monitora je uznapredovala dovoljno da oni svojom kvalitetom slike mogu zainteresirati i zagrižene "CRT-aše". S druge strane, činjenica je da i dalje dolazi do izražaja poznati problem sporog odziva LCD matrice. Moramo priznati da nismo dovoljno tehnički potkovani da bi mogli konstatirati da su kvaliteta prikaza i brzina elemenata LCD matrice povezani na taj način da poboljšanje jednog ide na uštrb drugog, ali naša iskustva sa Sonyevim monitorima idu u prilog ovakvoj tvrdnji. Naime, autor ovog članka posjeduje stariji Sonyev LCD monitor koji se defitnivno ne može pohvaliti kvalitetom slike koja može parirati kvaliteti slike testiranih monitora. Istovremeno, taj isti monitor (konkretno, model SDM-HX73B) ima deklarirano vrijeme odziva od 16 milisekundi, ali ima "bržu" sliku od monitora sa ovog testa koji se hvale sa 12-milisekundnim odzivom.

Oba Sonyeva monitora koja smo ovaj put testirali jednostavno zadivljuju kvalitetom prikaza, ali sa sobom nose mane spore LCD matrice i nefleksibilnog postolja koje je rezultat beskompromisnog vizualnog dizajna. Sa ovakvim karakteristikama, ovi su monitori odlični za rad u 2D aplikacijama, prihvatljivi za gledanje filmova, ali ološi za igranje bržih igara (s druge strane, igranje nekakve strategije na poteze bi na oba modela bilo zvjerski dobro iskustvo). Model MFM-HT95 se uz to može pohvaliti i izvrsnim multimedijalnim mogućnostima – odlično implementiranim TV tunerom i dodatnim video ulazima. Na kraju, dužnost nam je upozoriti na vas na paprenu cijenu oba monitora. Fenomenalan izgled i kvaliteta prikaza imaju svoju cijenu, a ona u slučaju modela MFM-HT95 iznosi oko 7.300 kn, dok je za model SDM-HS95 (P ili S, kako vam drago) potrebno izdvojiti oko 5.300 kn.