Sony Xperia SP test
Datum objave 25.07.2013 - Krešimir Matanović
Opis
Xperia SP dolazi u niskoj i širokoj kutiji koja se otvara s poleđine, a takvo smo pakiranje susretali i kod ranijih Xperia. Sony nije pretjerivao s "kićenjem" kutije, i dizajn je jednostavan kao i uvijek. Na poleđini se nalaze neke od podržanih tehnologija kao što su Bravia Engine 2, Exmor RS, PlayStation Certified, NFC, HDR itd.
Kutija se kao što smo rekli otvara na poleđini gdje dobivamo na uvid sadržaj koji dolazi uz telefon. Tu je 5V; 850mA USB punjač, microUSB-to-USB kabel, solidne slušalice te upute za korištenje i jamstveni listić. Sony nas je već navikao na ovakav bundle i tu nema ništa novoga. Za promjenu bi ipak voljeli vidjeti priloženu i microSD karticu kakve ovaj uređaj podržava. Ovako ste kod kupovine ograničeni na internu memoriju koja u ovom slučaju baš i nije izdašna.
Uređaj je vrlo dobrog dizajna i napredak u odnosu na prethodne serije je velik. Sony je ovdje sam primijenio smjernice sa Z modela i to vrlo uspješno. U želji da korisniku pruže veliku autonomiju, koja je danas rak rana modernih smartphonea, u ovaj je telefon ugrađena baterija velikog kapaciteta od 2370 mAh i naravno velikih dimenzija. To je uvelike i odredilo dizajn SP-a koji je sa stražnje strane dosta zaobljen zbog čega dobro leži u većoj šaci. Baterija je uzrokovala i maksimalnu debljinu od 10 mm te veliku težinu od 155 grama (SP je 2.1 mm deblji i 9 grama teži od velikoga Z). Veliku većinu prednje strane je zauzeo ekran iznad kojega se nalazi Sony logo i zvučnik. Tu je još i prednja kamera VGA rezolucije, te senzor blizine. Navigacijske su tipke ukomponirane u OS pa jedan dio ekrana otpada na njih kada su aktivne. U lijevoj strani ispod ekrana je smješten mikrofon, a ispod njega prozirna traka sa signalizacijskim LED-icama koje svijetle u sedam različitih boja. Sve je naravno u potpunosti moguće konfigurirati i personalizirati.
Osnovne specifikacije
- Model: Xperia SP C5303
- Dimenzije i masa: 130.6 x 67.1 x 10 mm; 155 grama
- Ekran: TFT kapacitivni ekran osjetljiv na dodir dijagonale 4.6", rezolucija 720×1280 piksela (319 ppi), Sony Mobile BRAVIA Engine 2, Corning Gorilla Glass zaštita
- Čipset: Qualcomm S4 Pro MSM8960T, dual-core Krait CPU @ 1.7GHz, Adreno 320 GPU
- Memorija: 1GB RAM LPDDR2, dual-channel, 500MHz; 8GB storage, microSD do 32GB
- Operativni sistem: Android Jelly Bean 4.1.2
- Baterija: 2370 mAh
- Kamere: Stražnja 8MP (video 1080p @ 30 fps); Prednja VGA
- Mreže: GSM/GPRS/EDGE/HSDPA/HSUPA/LTE
- Oprema: WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC, microUSB (MHL) itd.
I premda je S4 Pro čipset predstavljen još u drugom tromjesečju prošle godine i dalje je vrlo aktualan unatoč pojavi nasljednika u obliku Snapdragon 400 i 600 modela. Sony je uvijek malo kasnio s implementacijom najnovijeg hardvera i na to smo već naviknuti. Nema naravno u tome ništa loše, jer je MSM8960T hardverski vrlo dobro potkovan i još će dugo biti dovoljno jak za sve aplikacije i igre. Adreno 320 bez problema pokreće sve najnovije igre, a 1GB radne memorije je za sada sasvim dovoljno za većinu korisnika. 8GB memorije, tj. ispod 6GB koja je dostupna korisniku biti će dovoljni tek ako se ne pretjeruje s video materijalom. Ukoliko pak korisnik poželi držati veće količine video materijala na uređaju ili pak dosta snimati s uređajem morati će razmisliti o nadogradnji putem microSD kartice. Sa strane mrežne podrške tu su standardni GSM/GPRS i EDGE, HSDPA (42 Mbps)/HSUPA(5.8 Mbps), te LTE (kategorija 3, 50 Mbps upload, 100 Mbps download). Podržan je Wi-Fi po 802.11 a/b/g/n standardima (dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA i Wi-Fi hotspot), Bluetooth v4.0 (A2DP) i NFC. Uređaj ima senzore ubrzanja i blizine, a tu je i A-GPS podrška.
Kvaliteta prikaza slike na ekranu je vrlo dobra unatoč činjenici kako je riječ o nešto jeftinijoj TN matrici. 720p rezolucija na 4.6" ekranu donosi gustoću piksela od 319 po kvadratnom inču i slika je vrlo oštra i precizna. Bravia Engine 2 automatski prilagođava kontrast i oštrinu što se u nekim trenucima može i golim okom vidjeti, pogotovo na bijeloj pozadini. Osvjetljenje je solidno, kao i čitljivost pri dnevnom svijetlu, ali kutevi gledanja su malo slabiji. Kontrast je dobar dok je prikaz boja prosječan. Sve u svemu, riječ je o solidnom ekranu koji će malo koga razočarati.
Xperia SP ima elegantni matirani aluminijski okvir koji svakako dodaje čvrstoći, masivnosti ali i težini. Na bokovima su dva zvjezdasta vijka koji drže unutarnji dio uređaja za okvir. Na stražnjoj strani se cijelom površinom nalazi plastični pokrov koji na kućište nasjeda sa sedam kopči, a odvajamo ga noktom ili nekim drugim alatom. Na poklopcu se nalazi Xperia logo, NFC naljepnica, te tri kružna izreza i jedna ovalna mrežica. Najveći izrez je za objektiv kamere, manji je za LED bljeskalicu a najmanji za sekundarni mikrofon koji prati ambijentalnu buku i radi u sklopu mehanizma aktivnog prigušenja buke. Ispod mrežice se nalazi dovoljno moćan loudspeaker. Na samom se vrhu uređaja nalazi 3.5 mm jack utičnica za slušalice. Sony isporučuje solidne slušalice koje će u potpunosti zadovoljiti prosječnog korisnika (u paketu nema gumica za uši).
Na desnom se boku nalaze tri tipke. Odozgo prema dolje tu je tipka za zvuk, zatim okrugla tipka za paljenje/gašenje/zaključavanje uređaja dizajnerski riješena kao i kod modela Z, a dalje ispod svega se nalazi i hardverska tipka za fotoaparat sa dva nivoa pritiska – prvi za fokusiranje i drugi za snimanje. Na lijevom se boku nalazi microUSB utor (v2.0 s podrškom za Mobile High-Definition Link), te na samom dnu prorez za vađenje plastičnog stražnjeg pokrova. Iz svega viđenog zaključujemo kako je SP vrlo kvalitetan i masivan uređaj koji će se zbog dimenzija i mase više svidjeti onima sa malo većom šakom.
Skidanjem plastičnog pokrova stražnje strane očekivali bi pristup masivnoj 2370 mAh Litij-ionskoj bateriji no to se nije desilo. Umjesto nje, tu je plastično unutarnje kućište koje nam dozvoljava pristup MicroSD i SIM ležištima. Podeblja se baterija nalazi unutar kućišta i za zamjenu je potrebno malo više posla kojeg je možda najbolje ostaviti profesionalcima. Uređaj podržava microSD kartice kapaciteta do 32GB, a ne 64GB kao kod jačih modela.
Uređaj pokreće identičan Jelly Bean 4.1.2 operativni sistem kao i kod Xperie Z, a najavljena je mogućnost nadogradnje na verziju 4.2. Sa Sonyievim smo sučeljem i preinakama na operativnom sistemu već dobro upoznati. Moramo priznati kako nam se sviđaju različiti Sonyevi widgeti (vrijeme, walkman, albumi, kontrolna ploča) i aplikacije, baratanje s homescreenovima (moguće je uz defaultnih pet dodati još dva), baš kao i dodavanje tzv. small appova koji su već na telefonu ili skidanjem s PlayStorea.
Promjena wallpapera je jednostavna a Sony nudi veliki izbor uz mogućnost korištenja statičkih Xperia slika ili pak tzv. Live Wallpapera, uz naravno mogućnost korištenja vlastitih. Tema ima sedam i sve su odlične. Uz to, Sony nudi i tzv. Glove način rada ekrana u kojem je i u običnim rukavicama moguće koristiti touchscreen. Od naprednijih postavaka tu je White Balance kojim podešavamo zasićenje i nijanse.
Sonyev je kontrolni panel sve veći pa tu mjesto nalaze i NFC, Roaming i Hotspot kontrole uz već uobičajene. Ono najzanimljivije kod ovoga uređaja su svakako svjetlosni efekti koje proizvode LED-ice u prozirnoj traci na dnu. Mogućnosti personalizacije su stvarno velike. Moguće je uključiti svjetlosne efekte za muziku i foto album a to je samo početak. Svjetlosne efekte možemo koristiti kao obavijesti o nepročitanom SMS-u, propuštenom pozivu, dolaznom pozivu, dolazećem SMS-u i alarmu. Boja je ukupno sedam – bijela, tirkizna, žuta, zelena, crvena, plava i ljubičasta. Sa strane menadžmenta potrošnje energije tu je STAMINA mod, Low Battery mod i Location based WiFi mod. Zvučni efekti uključuju ClearPhase i xLOUD tehnologije, a kod razgovora je moguće uključiti eliminaciju okolne buke koju hvata mikrofon, moguće je koristiti Equliser (Normal, Bright, Smooth), pojačati zvuk iz zvučnika ili pak uključiti Slow Talk opciju kojom usporavamo brzinu govora pozivatelja. Specifičnosti za Xperia telefone su i podrška za Dualshock 3 bežični kontroler, Screen mirroring (zrcaljenje slike na TV-u), MirrorLink, Throw itd.
Fotoaparat SP modela ima identično sučelje i funkcije kao i kod Z modela. Prva fotografija je slikana u Superior načinu rada koji automatski prepoznaje što slikate i sam određuje sve postavke, ali pri tome i ograničava rezoluciju na 7MP. Druga je slika slikana u Normal modu, a treća s uključenim HDR-om. U ovom slučaju je slika najbolja u Normal modu, no za većinu ostalih scena poželjno je koristiti Superior jer dovoljno dobro odrađuje posao. Zanimljiva funkcija je i Panorama Sweep koja automatski snima vrlo široke i upotrebljive panoramske fotografije. Video snimamo u rezoluciji od 1080p pri 30 fps-a i sve dok su uvjeti osvjetljenja dobri i kvaliteta snimljenog materijala je dobra, uz mogućnost snimanja s HDR-om kada je slika mrvicu življa.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Intel "Alder/Raptor Lake" LGA-1700 Info ThreadObjavljeno prije 13 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 1 sat
ADM.hr / Acquisitum Magnum (informacije i iskustva)Objavljeno prije 1 sat
Raspberry PiObjavljeno prije 1 sat
Koji 27" monitor?Novosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti