Sony Xperia T, J i Miro – Bond i prijatelji
Datum objave 10.03.2013 - Krešimir Matanović
Xperia J
U opisu krećemo od jačeg i skupljeg Xperia J modela koji je predstavljen u osmom mjesecu prošle godine. Riječ je o uređaju koji ima 4" ekran i koji je dizajnerski zanimljivo riješen sa kombinacijom bijele poleđine i crne prednjice koje su odijeljene srebrnim rubom. Uz bijelu pozadinu, kupcima je su na izbor date u crna, zlatna te ružičasta. Upravo zbog svega toga će češće biti izbor kupcima kojima je izgled visoko na listi prioriteta, dok su im tehničke karakteristike ipak u drugom planu. Xperia J dolazi u standardnoj tower kutiji koja uređaj i ostale "sastojke" dobro štiti.
Uz uređaj, u kutiji će te naći i standardan punjač sa USB kabelom (USB to micro USB), jamstveni listić, upute za korištenje itd. Uobičajene slušalice su se očito zagubile u nekoj od redakcija gdje je uređaj bio ranije na testu, no s uređajem kupljenim u dućanu bi trebale doći. Zvuk kod ovih generičkih slušalica nije spektakularan, u što smo se i ranije imali prilike uvjeriti, no poslužiti će.
Xperia J (ST26i) izgledom zapravo nalikuje na Bondov T model čiji će te test također imati prilike vidjeti na našim stranicama. J je naravno manji i bolje sjedi u manjoj ruci, a karakteristika dizajna je i zaobljenost stražnje stranice koja osigurava bolje ležanje. Dimenzije Xperie J su 124.3 x 61.2 x 9.2 mm uz masu od 124 grama. Glavne karakteristike dizajna smo već spomenuli, a samo ćemo zaključiti kako je kombinacija crna i bijele boje uspjela. Poklopac je plastični, baš kao i ostatak kućišta a to je uostalom i karakteristika jeftinijih modela Sonya. Hardverski je sada to već stariji tip uređaja a baziran je na Qualcommovom MSM7227A čipsetu sa jednojezgrenim Cortex-A5 procesorom koji radi na 1GHz, Adreno 200 grafičkim čipom i 512MB radne memorije. Ovakve su hardverske specifikacije dovoljne za pokretanje ICS-a no ne treba očekivati čuda. Većina se aplikacija izvršava glatko, no na pokretanje hardverski zahtjevnijih igara je bolje zaboraviti. Korisnik na raspolaganju ima 4GB ugrađene flash memorije, a proširiti ju može putem microSD utora sa do 32GB karticom. Ispod ekrana se nalaze kapacitivne Back, Home i Menu tipke, a kada se ekran otključa upali se i plava LED-ica ispod tipaka što također pridodaje šarmu telefona. Sam je ekran zaštićen Corning Gorilla staklom dokazano otpornim na sitne ogrebotine.
Xperia J dolazi s Quad-band GSM/GPRS/EDGE i dual-band UMTS podrškom (7.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA). S obzirom da je riječ o slabijim i još k tome prošlogodišnjim modelima LTE nije prisutan. Ekran je kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, dijagonala mu je 4.0" FWVGA rezolucije – 480 x 854 piksela. Gustoća piksela je pri tome 245 ppi što nije loše za ovakav tip uređaja, a prikaz slike na ekranu je sasvim pristojan. S prednje se strane uređaja nalaze senzori i prednja VGA kamera, a uz senzor blizine ovaj uređaj ima i akcelerometar i kompas. Xperia J ima ugrađen Wi-Fi modul po b/g i n standardima uz podršku za Wi-Fi hotspot, a tu je i Bluetooth po v2.1 standardu (A2DP, EDR). Podrška za A-GPS je također neizostavna, a tu je i Stereo FM radio s RDS podrškom.
Stražnja kamera ima 5Mpix senzor (2560×1944) opremljena autofokusom i potpomognuta LED bljeskalicom. Standardne su i podrška za Geo-tagging, touch focus i stabilizaciju slike. Kvaliteta fotografija je prosječna, a preduvjet za kvalitetnu fotografiju je puno svijetla. Snimanje video materijala je također moguće i to u VGA rezoluciji. Kada pogledamo bočne stranice uređaja vidimo kako se na desnoj gornjoj stranici nalaze tipke za paljenje uređaja i za kontrolu zvuka, a s gornje strane se nalazi standardni 3.5 mm priključak za slušalice. U dnu desne stranice se nalazi prorez za skidanje plastičnog poklopca i pristup bateriji, SIM utoru i microSD utoru. Na lijevoj stranici je microUSB utor za podatkovni kabel/punjač.
Skidanjem poklopca otvara nam se pogled na šasiju Xperie J koja sadrži Litij-Ionsku bateriju kapaciteta 1750 mAh što je u teoriji dovoljno za oko 7 sati razgovora na 3G mreži. Tu se nalazi i utor za klasičnu SIM karticu te microSD karticu. Neki će zamjeriti što microSD kartica nije hot-swapable no kod ovog klasičnog (ili jeftinijeg) dizajna uređaja takvo nešto nije ni moguće. Ispod baterije vidimo i zvučnik (loudspeaker) koji i nije najvjerniji u čistoj reprodukciji zvuka, no poslužiti će za razgovjetan razgovor ukoliko koristite speakerphone.
Kvaliteta prikaza slike na ekranu je zadovoljavajuća, baš kao i jačina osvjetljenja te vijernost reprodukcije boja. Ne možemo govoriti o visokim multimedijalnim mogućnostima, no tome Xperia J, ali i Miro nisu primarno ni namijenjeni. Uz sliku, kvaliteta prijema i reprodukcije zvuka kod Xperie J zadovoljava osnovne zahtjeve za razgovorom prilikom kojeg nismo imali nikakvih problema.
Kao što smo rekli Xperia J dolazi s predinstaliranim Android operativnim sistemom verzije 4.0.4 uz standardni Sony-ev Timescape UI i Sony Mobile BRAVIA Engine. Vjerujemo kako je većini korisnika ovo sučelje dobro poznato, a isto takvo će te naći i na jačim telefonima te generacije. Pet je homescreenova koji su predaranžirani u Timescape stilu, pri čemu je vama dozvoljeno iskoristiti prazna mjesta prečacima na aplikacije. Oko launch tipke u dnu nalaze se po dvije sa svake strane s tim da je lijeva više funkcionalna (pokreće galeriju, Walkman, FM Radio i kameru). Ostatak je tema i widgeta već vrlo dobro poznat pa tu nećemo ulaziti u dublja objašnjenja. Kada Xperiu J pogledamo kao paket vidimo kako hardver zadovoljava potrebe ICS-a (uz tek manjak radne memorije), kako je kvaliteta izrade solidna i softverski paket potpun. Da nije povremenih zastoja u pokretanju korisničkog sučelja ovaj bi vam uređaj bez rezerve preporučili, pogotovo stoga što se za Xperiu J se u slobodnoj prodaji traži oko 1.800 do 1.900 kuna što je u konačnici fer iznos za ono što nudi. To je ponajviše solidna kvaliteta izrade i solidan dobar ekran. Pravom konkurencijom možemo smatrati HTC-ov One V koji je mrvicu skuplji a ima nešto manji ekran, slabiji čipset i manje dostupne memorije, no isto tako nema problema s brzinom rada sučelja.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
KUTAK ZA POČETNIKE: Pitanja i odgovoriObjavljeno prije 4 minute
AutomobiliObjavljeno prije 26 minuta
P/M: SAMSUNG Odyssey NEO S32BG750NPObjavljeno prije 52 minute
dionice i fondoviObjavljeno prije 1 sat
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti