xperia_x_performancel_1

Xperia XZ uređaj koji smo testirali nedavno, je hardverski vrlo sličan X Performanceu s razlikom da ima 5.2″ ekran u nešto manjem kućištu, malo unaprijeđenu kameru (dodan laserski autofokus) i za 200 mAh veću bateriju. Naravno, razlikuju se dizajnom i izvedbom, pri čemu je X Performance sličniji Z5 te naravno svom direktnom prethodniku – X-z. XZ je ipak donio odmak od toga dizajna. Kućište ovoga uređaja je dimenzijama malo uže i kraće i od XZ-a i od Z5, no deblje je od oba, od Z5 čak za 1.5 mm. Uređaj djeluje malo napuhano i s prednje i sa stražnje strane zbog zakrivljenih ploha, no ergonomski je jako dobro pogođen i dobro sjedi u ruci. Na prednjoj strani imamo 5.0″ ekran oko kojeg su smješteni stereo zvučnici, NFC zona, prednja kamera i skup senzora. Bočni rubovi su zadovoljavajuće tanki, no gornja i donja strana su malo deblje. Ukupan izgled je solidan i zapravo nešto na što nas je Sony već naučio.

xperia_x_performancel_2

Stražnja je strana zapravo aluminijski poklopac, koji naliježe na polikarbonatni okvir koji pak osigurava vrlo dobar grip. Stražnja je stranica vrlo jednostavna s Xperia logoom na sredini, te 23 MP kamerom i LED bljeskalicom na vrhu lijevo. Uređaj pogoni Qualcommov flagship SoC iz 2015., Snapdragon 820, a na raspolaganju nam je 3 GB radne memorije te 32 GB skladišne (zapravo nešto manje od 20 GB, jer OS zauzima skoro 12 GB, aplikacije dodatnih 1.2 GB itd.). Po hardverskim specifikacijama odmah zapravo vidimo koliko je X Performance jači od svoga X prethodnika, koji je sjetimo se, dolazio sa Snapdragonom 650 – mid end SoC-om.

Još je jedna razlika u odnosu na X-a, i to velika. Baš kao i Z5 te XZ i ovaj uređaj ima IP68 certifikat što znači kako je otporan na vodu (do 1.5 metra dubine i u trajanju od 30 minuta) i prašinu.

Osnovne specifikacije

  • Model: Sony Xperia X Performance (F8131)
  • Boja: Rose Gold (dolazi i u White, Graphite Black i Lime Gold izvedbama)
  • Dimenzije i masa: 143,7 x 70,4 x 8.7 mm; 164,4 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir (do 10 prstiju), dijagonale 5.0″, rezolucije 1080×1920 piksela (441 ppi), zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje, oleofobski premaz, Triluminos i X-Reality Engine
  • Čipset: Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996), Kyro CPU dvije jezgre @ 1.6GHz i dvije jezgre @ 2.15 GHz, Hexagon 680 DSP, Adreno 530 GPU, Spectra ISP, Quick Charge 3.0
  • Memorija: 3GB; 32GB storage, microSD do 256GB (dual sim izvedba ima 64 GB storage)
  • Operativni sistem: Android 7.0.1 (Nougat)
  • Baterija: 2700 mAh Li-ion
  • Kamere: Stražnja 23 MP (5520 х 4140 piksela), 1/2.3″ senzor, f/2.0, 24mm, EIS (žiroskop), phase detection autofocus, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, LED flash, 1080@60fps, HDR; Prednja 13MP, f/2.0, 22mm, 1/3″ senzor (1080p@30fps, HDR)
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 ac (Dual Band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, Bluetooth v4.2 (A2DP, apt-x, LE), micro USB v2.0 (USB Host), čitač otiska prsta, A-GPS (GLONASS/BDS), NFC, senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, barometar i kompas, stereo zvučnici, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, 24-bit/192kHz audio itd.

xperia_x_performancel_3

Ekran X Performancea je vrlo sličan onome na Z5 i XZ, samo je 0.2″ manji u dijagonali. Panel je IPS tipa, rezolucije 1080 x 1920 piksela, pa je posljedično i nešto veća gustoća piksela od ranije navedena dva uređaja. Ekran je naravno osjetljiv na dodir, s maksimalnim istovremenim prepoznavanjem do deset prstiju. Dobro je osvijetljen, dobrog kontrasta i vrlo dobrog prikaza slike baš kao i kod ranije spomenutih modela. Jedini problem s prikazom boja je što je bijela mrvicu plavkasta, dok je sve ostalo zapravo odlično. Odziv je vrlo brz, a sučelje općenito radi vrlo glatko i gušt je koristiti ovaj uređaj.

xperia_x_performancel_4 xperia_x_performancel_5

Na desnom se boku nalazi tipka za uključivanje s integriranim čitačem otiska prsta koji radi vrlo dobro. Tu je i klackalica (rocker) za zvuk, te shutter tipka kamere – sve standardno Sonyevski. Na dnu uređaja se nalazi micro USB 2.0, koji je kao što znamo kod XZ-a nadograđen na Type C standard, te mikrofon.

Povezivanje sa svijetom ovaj uređaj odrađuje uz pomoć LTE Cat. 9 modema (450/50 Mbps), dual band WiFi-a 802.11 po AC standardu, Bluetootha v4.2 te NFC tehnologije. Osim čitača otiska prsta, ima ugrađene i senzore ubrzanja, blizine te žiroskop, barometar i kompas. A-GPS je standardan i ne podržava Galileo (nego Glonass/BDS).

xperia_x_performancel_6 xperia_x_performancel_7

Na lijevoj se strani nalazi ladica za micro SD i micro SIM kartice, dok je na gornjoj smješten 3.5 mm jack te dedicirani noise cancellation mikrofon. Stražnja je kamera dobro poznata i sa Z5 i s XZ gdje je doživjela određena unaprjeđenja. Već smo o IMX300 senzoru rezolucije 23 MP pisali pa ovdje nećemo duljiti, a znamo kako proizvodi fotografije solidne kvalitete. Ipak, ima jedna razlika u odnosu na Z5 i XZ a ta je da kamera ne snima 4K video materijal, nego “samo” FHD @ 60 fps-a. Napredak u odnosu na Z5 je vidljiv na prednjoj kameri koja je s 5 MP senzora unaprijeđena na  13MP senzor, isti onakav kakav će kasnije koristiti i XZ. Za kraj ovog hardverskog dijela spomenuti ćemo i bateriju koja je Li-ion tipa i kapaciteta je 2700 mAh.

xperia_x_performancel_9 xperia_x_performancel_10 xperia_x_performancel_11 xperia_x_performancel_12

xperia_x_performancel_13 xperia_x_performancel_14 xperia_x_performancel_15 xperia_x_performancel_16

Operativni sistem s kojim nam je uređaj pristigao na test je još uvijek bio Marshmallow, no odmah po uključivanju smo dobili obavijest kako je Nougat nadogradnja spremna. O sučelju i operativnom sistemu smo već pisali kod XZ-a pa ovdje nećemo duljiti. Reći ćemo samo kako i na ovome telefonu radi sve apsolutno glatko i da nikakvih problema nismo imali prilikom i malo zahtjevnijeg korištenja. Ujedno, aplikacija kamere je jedna od bržih na tržištu.