Sony Xperia XA1 Ultra recenzija
Datum objave 14.07.2017 - Krešimir Matanović
Xperia XA1 Ultra - prvi dio
Prošlogodišnji XA Ultra model nismo imali prilike testirati, no zato nam ovogodišnji nije pobjegao. Riječ je Sonyevom velikom phabletu koji ulazi u srednji tržišni segment i cijenom je gotovo upola jeftiniji od flagship modela. XA1 Ultra donosi isti 6.0-inčni FullHD ekran kao i XA, a za ovu je verziju nadograđen na Helio P20 čipset, ima 4 GB radne memorije, 32 GB skladišne memorije, poboljšanu kameru i Android 7.0.
XA1 Ultra slijedi novu filozofiju Sonyevog dizajna. To znači kako su zaobljene vanjske kuteve na XA Ultri zamijenili oštriji rubovi, dok su bokovi ti koji su zaobljeniji i čine lijepu simbiozu sa zakrivljenim zaštitnim staklom. Uz to, uređaj je sada i preciznije sklopljen tj. prorezi su uži pa gotovo djeluje kao da je sklopljen od jednog komada. Naravno, vidi se dosta poreza i spojeva jer su bokovi aluminijski a donji i stražnji dio plastični, no krajnji dojam je puno bolji. Na prednjoj se čitavoj strani nalazi vrlo tvrdo zaštitno staklo (>9H), koje tek ima proreze na dnu kod mikrofona i na vrhu iza kojeg je zvučnik za razgovore. Bočni su rubovi oko ekrana vrlo uski, dok su donji i gornji nešto deblji i uređaj je vrlo duguljast. Iznad ekrana se nalazi jedan od glavnih aduta ovoga telefona a to je prednja 16MP kamera s LED flashom za selfije koja ima optičku stabilizaciju slike. Uz LED flash je smješten i senzor blizine.
Unatoč vrlo velikim dimenzijama, uređaj u ruci dobro leži i ergonomija je solidna. Ipak, potrebno je biti vrlo oprezan kako ne bi kliznuo iz ruku jer je težak i pomalo klizav. 6-inčna dijagonala ga smješta u zonu phableta i definitivno nije za svačiju ruku. Oni s manjim šakama će ga obavezno morati držati s dvije, kako bi ga lakše koristili, a kao što ćemo kasnije vidjeti i softver ima zgodnu funkciju smanjivanja ekrana čime se olakšava rad. Na stražnjoj se strani nalazi glavna kamera i LED flash, te NFC zona. Na desnoj bočnoj stranici nalazimo klackalicu za zvuk, tipku za uključivanje i isključivanje te na dnu dobro poznati dvostupanjski shutter kamere.
Osnovne specifikacije
- Model: Xperia A1 Ultra (G3221)
- Boja: Gold (White, Black, Pink)
- Dimenzije i masa: 165 x 79 x 8.1 mm; 188 grama
- Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 6.0″, rezolucije 1080 x 1920 piksela (oko 368 ppi), zaštitno staklo otporno na grebanje (>9H)
- Čipset: Mediatek MZ6757 Helios P20 (Octa-core: 4x 2.3 GHz Cortex-A53 & 4x 1.6 GHz Cortex-A53); Mali-T880MP2 GPU
- Memorija: 4 GB RAM; 32 GB storage, microSD do 256 GB
- Operativni sistem: Android 7.0 (Nougat)
- Baterija: 2700 mAh Li-Ion
- Kamere: Stražnja: 23 MP, f/2.0, 1/2.3″ veličina senzora, 24 mm, LED flash, phase detection and laser autofocus, geo-tagging, touch focus, HDR, panorama, face/smile detection, video snimanje: 1080p@30fps, HDR (stereo zvuk); Prednja: 16 MP, f/2.0, 23 mm, 1/2.6″ senzor, OIS, autofocus, LED flash, 1080p@30fps
- Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE-A Cat. 6 (300/50 Mbps)
- Oprema: Wi-Fi 802.11 n (dual band,Wi-Fi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP,LE,aptX), USB 2.0 Type-C, GPS (A-GPS,GLONASS), NFC, senzori blizine i ubrzanja, kompas, Fast battery charging (Pump Express+ 2.0), H.265 player, FM Radio itd.
S hardverske strane je XA1 Ultra (na prvoj fotografiji je usporedba s 5-inčnim XA), unaprijeđen u odnosu na prošlogodišnji model, a čipset je sada Helios P20 s nešto bržim jezgrama i jačom grafikom. Uz to, nadograđena je i memorija pa radne ima sasvim dovoljnih 4 GB, a skladišne 32 GB što je proširivo do 256 GB. Glavni adut uređaja je prednja selfie kamera sa senzorom rezolucije 16 MP, LED flashom ali i optičkom stabilizacijom slike. Fotografije koje radi su u gotovo svim uvjetima jako dobre. U odnosu na prošlogodišnji je model nadograđen i LTE modem koji je sada kategorije 6.
I premda nam se fotografija uključenog ekrana misteriozno zagubila, možemo reći kako ovaj 6-inčni IPS ekran rezolucije 1080 x 1920 ima solidan kontrast, vrlo dobro pozadinsko osvjetljenje i tek prosječan prikaz boja. Crna je dobra, kao i bijela, no ostatak spektra djeluje pomalo ispran. Jasno je da u ovakvom uređaju ni ne može biti najbolji mogući ekran jer je ipak dosta jeftiniji od flagship modela, no ekran je ipak sasvim zadovoljavajući.
Na lijevom se boku nalazi ladica za nano SIM karticu i utor za MicroSD kartice, a na vrhu je uređaja mikrofon za poništavanje vanjske buke, te jack za slušalice. Glavna je kamera unaprijeđena i ugrađen je senzor iz Sonyevih top modela s 23 MP rezolucijom uz f/2.0 otvor blende i 24 mm leću. Za razliku od prednje kamere ova nema optičku stabilizaciju, a fotografije koje proizvodi su i bez toga sasvim solidne u uvjetima dobrog osvjetljenja.
Na dnu se uređaja nalazi Type C USB 2.0 konektor koji je reverzibilan, a tu je i glavni zvučnik za multimediju kojeg je nažalost lako prekriti rukom. Baterija je kapaciteta 2.700 mAh kao i u prošlogodišnjem modelu, ali sada podržava brzo punjenje. Da je ovo uređaj srednje klase vidljivo je po WiFi 802.11 “n” podrški i starijem Bluetoothu 4.2. Uz to, uređaj ima i nešto manje senzora, nema čitač otiska prsta i nije vodootporan. Bilo kako bilo, u odnosu na prošlogodišnji model, ipak ima lijepog napretka. Idemo na OS.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 18 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 22 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 32 minute
Honor mobiteliObjavljeno prije 40 minuta
SvataraNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti