sony_xa1_ultra_1

Prošlogodišnji XA Ultra model nismo imali prilike testirati, no zato nam ovogodišnji nije pobjegao. Riječ je Sonyevom velikom phabletu koji ulazi u srednji tržišni segment i cijenom je gotovo upola jeftiniji od flagship modela. XA1 Ultra donosi isti 6.0-inčni FullHD ekran kao i XA, a za ovu je verziju nadograđen na Helio P20 čipset, ima 4 GB radne memorije, 32 GB skladišne memorije, poboljšanu kameru i Android 7.0.

sony_xa1_ultra_2

XA1 Ultra slijedi novu filozofiju Sonyevog dizajna. To znači kako su zaobljene vanjske kuteve na XA Ultri zamijenili oštriji rubovi, dok su bokovi ti koji su zaobljeniji i čine lijepu simbiozu sa zakrivljenim zaštitnim staklom. Uz to, uređaj je sada i preciznije sklopljen tj. prorezi su uži pa gotovo djeluje kao da je sklopljen od jednog komada. Naravno, vidi se dosta poreza i spojeva jer su bokovi aluminijski a donji i stražnji dio plastični, no krajnji dojam je puno bolji. Na prednjoj se čitavoj strani nalazi vrlo tvrdo zaštitno staklo (>9H), koje tek ima proreze na dnu kod mikrofona i na vrhu iza kojeg je zvučnik za razgovore. Bočni su rubovi oko ekrana vrlo uski, dok su donji i gornji nešto deblji i uređaj je vrlo duguljast. Iznad ekrana se nalazi jedan od glavnih aduta ovoga telefona a to je prednja 16MP kamera s LED flashom za selfije koja ima optičku stabilizaciju slike. Uz LED flash je smješten i senzor blizine.

sony_xa1_ultra_3

Unatoč vrlo velikim dimenzijama, uređaj u ruci dobro leži i ergonomija je solidna. Ipak, potrebno je biti vrlo oprezan kako ne bi kliznuo iz ruku jer je težak i pomalo klizav. 6-inčna dijagonala ga smješta u zonu phableta i definitivno nije za svačiju ruku. Oni s manjim šakama će ga obavezno morati držati s dvije, kako bi ga lakše koristili, a kao što ćemo kasnije vidjeti i softver ima zgodnu funkciju smanjivanja ekrana čime se olakšava rad. Na stražnjoj se strani nalazi glavna kamera i LED flash, te NFC zona. Na desnoj bočnoj stranici nalazimo klackalicu za zvuk, tipku za uključivanje i isključivanje te na dnu dobro poznati dvostupanjski shutter kamere.

Osnovne specifikacije

  • Model: Xperia A1 Ultra (G3221)
  • Boja: Gold (White, Black, Pink)
  • Dimenzije i masa: 165 x 79 x 8.1 mm; 188 grama
  • Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 6.0″, rezolucije 1080 x 1920 piksela (oko 368 ppi), zaštitno staklo otporno na grebanje (>9H)
  • Čipset: Mediatek MZ6757 Helios P20 (Octa-core: 4x 2.3 GHz Cortex-A53 & 4x 1.6 GHz Cortex-A53); Mali-T880MP2 GPU
  • Memorija: 4 GB RAM; 32 GB storage, microSD do 256 GB
  • Operativni sistem: Android 7.0 (Nougat)
  • Baterija: 2700 mAh Li-Ion
  • Kamere: Stražnja: 23 MP, f/2.0, 1/2.3″ veličina senzora, 24 mm, LED flash, phase detection and laser autofocus, geo-tagging, touch focus, HDR, panorama, face/smile detection, video snimanje: 1080p@30fps, HDR (stereo zvuk); Prednja: 16 MP, f/2.0, 23 mm, 1/2.6″ senzor, OIS, autofocus, LED flash, 1080p@30fps
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE-A Cat. 6 (300/50 Mbps)
  • Oprema: Wi-Fi 802.11 n (dual band,Wi-Fi Direct, hotspot), Bluetooth v4.2 (A2DP,LE,aptX), USB 2.0 Type-C, GPS (A-GPS,GLONASS), NFC, senzori blizine i ubrzanja, kompas, Fast battery charging (Pump Express+ 2.0), H.265 player, FM Radio itd.

sony_xa1_ultra_4 sony_xa1_ultra_5

S hardverske strane je XA1 Ultra (na prvoj fotografiji je usporedba s 5-inčnim XA), unaprijeđen u odnosu na prošlogodišnji model, a čipset je sada Helios P20 s nešto bržim jezgrama i jačom grafikom. Uz to, nadograđena je i memorija pa radne ima sasvim dovoljnih 4 GB, a skladišne 32 GB što je proširivo do 256 GB. Glavni adut uređaja je prednja selfie kamera sa senzorom rezolucije 16 MP, LED flashom ali i optičkom stabilizacijom slike. Fotografije koje radi su u gotovo svim uvjetima jako dobre. U odnosu na prošlogodišnji je model nadograđen i LTE modem koji je sada kategorije 6.

I premda nam se fotografija uključenog ekrana misteriozno zagubila, možemo reći kako ovaj 6-inčni IPS ekran rezolucije 1080 x 1920 ima solidan kontrast, vrlo dobro pozadinsko osvjetljenje i tek prosječan prikaz boja. Crna je dobra, kao i bijela, no ostatak spektra djeluje pomalo ispran. Jasno je da u ovakvom uređaju ni ne može biti najbolji mogući ekran jer je ipak dosta jeftiniji od flagship modela, no ekran je ipak sasvim zadovoljavajući.

sony_xa1_ultra_6 sony_xa1_ultra_7

Na lijevom se boku nalazi ladica za nano SIM karticu i utor za MicroSD kartice, a na vrhu je uređaja mikrofon za poništavanje vanjske buke, te jack za slušalice. Glavna je kamera unaprijeđena i ugrađen je senzor iz Sonyevih top modela s 23 MP rezolucijom uz f/2.0 otvor blende i 24 mm leću. Za razliku od prednje kamere ova nema optičku stabilizaciju, a fotografije koje proizvodi su i bez toga sasvim solidne u uvjetima dobrog osvjetljenja.

sony_xa1_ultra_8

Na dnu se uređaja nalazi Type C USB 2.0 konektor koji je reverzibilan, a tu je i glavni zvučnik za multimediju kojeg je nažalost lako prekriti rukom. Baterija je kapaciteta 2.700 mAh kao i u prošlogodišnjem modelu, ali sada podržava brzo punjenje. Da je ovo uređaj srednje klase vidljivo je po WiFi 802.11 “n” podrški i starijem Bluetoothu 4.2. Uz to, uređaj ima i nešto manje senzora, nema čitač otiska prsta i nije vodootporan. Bilo kako bilo, u odnosu na prošlogodišnji model, ipak ima lijepog napretka. Idemo na OS.