Sony Xperia Z – izdržljiv i moćan
Datum objave 21.03.2013 - Krešimir Matanović
Opis - hardver
Baš kao i nedavno testirana Xperia T, Z dolazi u horizontalno orijentiranoj kutiji relativno malenih dimenzija. U njoj je dobro zaštićen, a uz sami uređaj u kutiji će te naći i AC/DC adapter, microUSB-to-USB kabel za adapter i za prijenos podataka, kvalitetne Sonyeve crne slušalice, dodatne gumice za uši, te upute za upotrebu i jamstveni listić. Slušalice koje Sony daje uz ovaj uređaj su vrlo dobre, zvuk kroz cijeli raspon reproduciraju jako dobro i jedino bolje što smo od njih imali prilike čuti su Beats Audio slušalice koje je HTC svojevremeno bundlao uz neke svoje modele.
Veliki 5" (130 mm) ekran definirao je veličinu Xperie Z koja se proteže na velikih 139 x 71 x 7.9 mm uz 146 grama mase. O naročitim dizajnerskim detaljima ne možemo govoriti kod ovoga kvadratičnog oblika, no Xperiji Z eleganciju daje tanak profil i staklene površine s prednje i zadnje strane. Sony je koristio čvrsto kaljeno staklo otporno na grebanje i udarce pa je Z poprilično izdržljiv smartphone. Osim ove bijele boje, Z dolazi i u Pink te Black izvedbama. S ergonomske strane ovo nije telefon koji će vam lijepo sjesti u ruku, a isto tako ni veličinom nije za svačiji dlan. Na sreću, ima korisnika koji vole velike telefone, a takvi ponajprije cijene veliki ekran, tj. veliku radnu površinu. Uz navedeno, ovaj telefon je otporan na malo grublje uvjete rada, a da IP/55/IP57 certifikatima otporan je i na prašinu te vodu. Pod vodom dubine 1 metar može ostati i do 30 minuta što znači kako će te ga bez problema moći koristiti na kiši, s mokrim rukama pa čak nakratko ući i u bazen s njim. Z je tako pogodan za odlaske i na plažu, a sa sobom ga ponijeti možete i na surfanje.
5" (130 mm) TFT ekran osjetljiv na dodir dominira uređajem, a sa visokom gustoćom piksela od 441 ppi-a uz rezoluciju od 1080 x 1920 ujedno privlači i poglede. Sony je uz upotrebu svog Mobile Bravia Enginea druge generacije popravio i reprodukciju video materijala te slika a krajnji je rezultat vrlo dobar. Ipak, ekran nije savršen u svim poljima. Baš kao i kod Xperie T, kutevi gledanja nisu naročiti, a malo se muči i kod prikaza boja zbog mrvicu slabijeg kontrasta. Ipak, i dalje je ovo vrlo impresivan ekran dostojan jednog flagshipa. Ispod staklene zaštite i samog ekrana nalazi se i vrlo moćan hardver. Z je baziran na Qualcommovom MDM9215M / APQ8064 SoC-u (Snapdragon S4 Pro) napravljenom u 28 nm procesu, koji kombinira četiri Krait CPU jezgre koje kucaju na 1.5 GHz, Adreno 320 grafiku (podrška za OpenGL ES 3.0, 2.0 & 1.1, OpenCL 1.2, OpenVG 1.1, EGL 1.4, Direct3D feature level 9_3, SVGT 1.2, Direct Draw i GDI) i 2 GB radne memorije. Krait, nasljednik Scorpiona je out-of-order CPU koji ima 3-wide decode jedinicu, 11 stupanjski cjevovod, VFPv4 FP jedinicu, 128-bitni NEON instrukcijski set i sedam izvršnih portova. Priručna memorije je organizirana u tri stupnja - L0 (4kB + 4kB), L1 (16 kB + 16 kB 4-way) i L2 (2MB 8-way). Xperia Z ima 16GB interne memorije (korisniku je na raspolaganju nešto manje od 12GB), a putem microSD slota je to moguće povećati za 64 GB.
Z-ov modem ima podršku za GSM/GPRS (107 kbps)/EDGE (296 kbps), zatim 3G s HSPA-om (HSDPA 42 Mbps; HSUPA 5.8 Mbps), i LTE (Cat3 50 Mbps Upload, 100 Mbps Download) mreže. Tu je i podrška za Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot i Wireless TV out) te Bluetooth v4.0 s A2DP-om. Ugrađeni su NFC čip, accelerometer, gyro, proximity i compass senzori, te GPS (gpsOne Gen8A) s GLONASS podrškom. U pregledu uređaja nalazimo kako je većina toga smještena na njegovoj lijevoj bočnoj stranici. Tako pri vrhu nailazimo na kontakte za dock, a iza poklopaca se nalaze microSD i microUSB v2.0 (s podrškom za Mobile High-Definition Link) konektori.
Ispod kontakata za dock nalazi se tipka za promjenu glasnoće, vrlo upečatljiva Power tipka te micro SIM utor pokriven poklopcem. Xperia Z ima Litij Ionsku bateriju kapaciteta 2330 mAh, a proizvođač navodi kako može izdržati do 14 sati razgovora na 2G mreži i do 11 sati na 3G mreži. Na donjoj se strani telefona u desnom kutu nalazi zvučnik (loudspeaker), a sam kut je predviđen za montažu vezica ili Smart tagova.
U gornjem se desnom kutu nalazi 3.5mm jack utičnica koja je također zaštićena poklopcem s gumenom brtvom. Kao što na svim slikama vidite, prljavština ipak uspijeva ući do konektora, tj. i preko brtve, no pripisati ćemo to tome da je ovaj uređaj bio već u mnogim drugim redakcijama na testu pa mu treba dobro čišćenje. Ipak, u vodonepropusnost smo sei sami uvjerili prilikom Zagrebačkog predstavljanja ovoga telefona. Na prednjoj se strani iznad Sony logoa nalazi zvučnik, a do njega je uz senzore smještena i prednja kamera koja broji solidnih 2.2 MPiksela a može snimati i video materijal u rezoluciji od 1080p pri 30fps. Kvaliteta fotografija i videa je prosječna, no poslužiti će i više no dobro za video razgovore.
Stražnja, ili glavna kamera broji 13.1 MPiksela ili 4128x3096 piksela. Ispod nje se nalazi dovoljno jaka LED bljeskalica. Uz standardni autofocus, podržava i touch focus, prepoznavanje lica, stabilizaciju slike HDR, Geo-tagging i sweep panorama. Uz slike snima i video materijal u rezolucijama do 1080p pri 30fps uz podršku za video stabilizaciju i HDR. U vrijeme lansiranja, ovo je bio jedini smartphone s mogućnošću snimanja u HDR-u pri 1080p, a razlike u snimljenom materijalu su vidljive. Malo više o načinima snimanja kamere ćemo reći u pregledu sučelja, a sada krenimo i na opis operativnog sistema i pratećeg softvera.
Opis - softver
S nadogradnjom Xperie T na Android 4.1.2. vidjeli smo kako izgleda novo Sonyevo sučelje, a Z model ga je imao prvi. Za sve nestrpljive Sony je najavio i podršku za 4.2 (možda i 4.2.2), a kada postane dostupna vlasnici uređaja će biti obaviješteni - šteta je jedino što se svaka nadogradnja mora vršiti preko računala i PC Companion aplikacije. Lockscreen smo već vidjeli kod modela T, a Homescreena je pet, s tim da je moguće dodavanje dodatnih ili uklanjanje postojećih uz mogućnost odabira Home ekrana za bilo koji od njih. Tipke za navigaciju su virtualne i pojavljuju se u donjim kutevima ekrana zavisno o orijentaciji. Dodavanje widgeta, aplikacija ili prečaca na aplikacije iz kontekstualnog menija ili ladice za aplikacije je jednostavno, držanjem prsta na praznom području, tappingom ili korištenjem pinch zooma. Sony na homescreenovima ima nekoliko svojih widgeta, a tu su i oni za vremensku prognozu (Accuweather) itd. Google Now korisniku omogućuje pristup nizu korisnih informacija, a tu su i integrirane Voice Actions.
Ladica s aplikacijama se proteže an nepune tri stranice, a ne donosi nikakve bitne novine i sve smo to već vidjeli ranije. Ono što je sa Jelly Beanom drugačije je izgled ladice i način na koji možemo mijenjati raspored prikaza aplikacija, te način na koji baratamo njima. Na vrhu je uvijek prisutan i dio s obavijestima kojeg pomicanjem prema dolje možemo proširiti na cijeli ekran, a tu su dostupni i Sound, Bluetooth, WiFi i Mobile data izbornici.
Tu su i standardne Sonyeve Album (organizacija je podijeljena u tri načina - Pictures, Map i Online, a impresionira i baratanje thumbnailovima koje je moguće povećavati i smanjivati), Filmovi (odlična podrška za DivX, XviD i MKV), Walkman i Sony Select aplikacije koje brinu o korisnikovoj multimediji. Na zadnjoj slici je Task Manager kojim pregledavamo nedavno korištene aplikacije, uz mogućnost njihovog uklanjanja. Tu je i izbornik četiri aplikacije - Calculator, Timer, Notes i Voice Recorder. Integracija socijalnih medija je preko Sonyeve Socialife aplikacije koja podržava Facebook, Twitter, YouTube ali i Google Reader. Što se navigacije tiče, uz standardne Google Mapse, Sony je uključio i Wisepilot u 30-dnevnom trialu sa mapama koje trebate skinuti kako bi ih mogli koristiti u offline modu.
STAMINA način rada produžava trajanje baterije isključivanjem mobilne podatkovne veze kada je isključen zaslon, a uz to su i druga dva načina uštede - onemogućivanje nekih funkcija kada je baterija već slaba i automatska aktivacija WiFi-a samo kada je u dometu ranije spremljene mreže. Što se tiče zvuka tu je kao i na Xperiji T moguće koristiti ClearPhase i xLOUD opcije (audio performanse Xperije Z su općenito vrlo dobre u svim situacijama), a isto tako je po potrebi moguće onemogućiti i upotrebu Mobile Bravia Engine-a koji slikama i videu povećava kontrast i smanjuje šum (preporuka je ostaviti ga uključenim). Sony Auto je ponešto izmijenjena Car Home aplikacija iz stock Jelly Beana a vrlo je korisna, baš kao i TrackID koji je sličan popularnom Shazamu. Pozivi, imenik, poruke - sve je to već ranije viđeno i kod Xperije T pa se nećemo posebno upuštati u objašnjenje pojedinih funkcija. Kada imate 5" ekran pred sobom jasno je kako je surfanje web stranicama vrlo ugodno iskustvo i uz jedini instalirani browser - Chrome. Korisnik naravno može instalirati i neki drugi tipa Firefoxa.
Integrirana stražnja Exmor RS kamera snima fotografije rezolucije do 13Mpiksela (ili 12MP u Superior modu koji sam procjenjuje kakvu scenu snimate i po tome automatski podešava sve parametre), a njeno je sučelje kompleksno i dozvoljava podešavanje različitih opcija. Kamera ima različite opcije kao što su prepoznavanje lica, smile shutter, geo-tagging, touch capture ali i HDR način snimanja. Nudi se i opcija snimanja panoramskih fotografija veličine do 5MP, a posebno zanimljiv je i Burst mod koji dozvoljava snimanje beskonačnog broja fotografija pri 10 snimaka u sekundi i 9MP rezoluciji. Ovo funkcionira vrlo dobro a sve se slike unutar galerije svrstavaju u jedan folder pa nema prenatrpavanja galerije. Kvaliteta snimaka je vrlo dobra, a primijetili smo i kako su detalji oštriji nego na većim fotografijama u standardnom načinu rada. Što se kvalitete fotografija tiče ona je zadovoljavajuća ali ne i natprosječna. Video materijal se može snimati u maksimalnoj rezoluciji do 1080p čak i uz HDR. Snimljeni video materijal je vrlo dobar, gdje HDR dodaje još poneki detalj više, a morate računati kako će vam za svaku sekundu materijala trebati oko 2MB prostora.
Rezultati testova
AnTuTu v3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Za početak smo odabrali AnTuTu v3 benchmark za općenite performanse sistema i tu je Xperia pokazala znatan rast performansi u odnosu na prethodni T model.
CFBenchmark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Native | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Java | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Overall | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I u CF-benchu vidimo nadmoć Snapdragon S4 Pro platforme gdje su samo native performanse One X-a bliske Z-u, dok je u Java te u ukupnom rezultatu nadmoćnija.
Epic Citadel |
|||||||||||||||||||||||||
High Quality (1920x1080, fps) | |||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Grafičke performanse Adrena 320 očituju se u visokom framerateu kod ovoga vrlo lijepog demoa baziranog na Unreal Engineu 3.
Linpack |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Single Thread (s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Multi-Thread (s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Procesor u Z-u je kao što vidimo nadmoćniji od onoga u T modelu i u single i u multi mjerenju, a Intelov Atom također znatnije zaostaje.
Quadrant |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Total | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Quadrant mjeri performanse CPU, I/O i 3D grafike te donosi ukupan rezultat. Z je ovdje za oko 23% bolji od T-a.
RealPI |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ninth Digit (s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RealPi performanse nisu znatnije povećane između T i Z modela, jer su single-threaded, a u oba slučaja je riječ o Krait jezgrama na 1.5GHz.
BatteryBenchmark |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Time (s) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Za kraj kao i uvijek test trajnosti baterije koji nam pokazuje slabije performanse od ostatka društva unatoč kapacitetnoj, 2330mAh bateriji. Ipak, 5" ekran i sva moćna tehnologija u Z-u traži i puno struje za rad. U normalnom korištenju (malo razgovora, surfanja, slušanja muzike, igranja itd.), baterija traje otprilike dan i pol do dva.