Sony Xperia Z1, Z Ultra & SmartWatch 2 test
Datum objave 16.01.2014 - Krešimir Matanović
Xperia Z1
Sony nije promijenio izgled pakiranja za novi Z1. Klasična bijela kutija sa jednostavnim natpisima i slikom uređaja. Uz Z1 u kutiji je i USB punjač, sa microUSB-to-USB kabelom i upute za korištenje. Nažalost u pakiranju ne dolaze i slušalice što je malo čudno za jedan flagship. Na test nam je kao što je vidljivo došao model u crnoj boji, a na tržištu je još dostupan i bijeli te ljubičasti.
Xperia Z1 je vrlo dopadljivog oblika, čiji je OmniBalance dizajn malo evoluirao u odnosu na Z. Sada su linije mekše, a uređaj djeluje manje glomazno i manje plosnato, premda brojke govore drugačije. S prednje i stražnje strane je kao i do sada zaštitno staklo, a na bokovima je dio aluminijskog tijela uređaja koji je napravljen od jednog dijela, sa pokrivenim konektorima. I Z1 nosi isti certifikat kao i Z (IP58), što znači da je otporan na prašinu i vodu (1 metar dubine do 30 minuta). Dimenzije su mu 144 x 74 x 8.5 mm uz nemalu masu od 170 grama. Posljedica je to robusne izrade koja posramljuje neke konkurentne modele. u ruci uređaj leži vrlo dobro, no jasno je kako će se snaći samo u velikoj šaci. Glavna novost Z1 smartphonea je da je Snapdragon S4 Pro zamijenjen novijim i bržim Snapdragon 800 čipsetom, čije jezgre idu sve do 2.2GHz, a za grafičke se performanse brine Adreno 320 grafika. Sve je potpomognuto sa 2GB memorije kao i kod Z-a, te 16GB spremišta. Ekran se hardverski nije mijenjao u odnosu na model Z, no Triluminos tehnologija i X-Reality su donijeli prijeko potrebnu kvalitetu prikaza koja je malo falila kod Z modela.
Osnovne specifikacije
- Model: Xperia Z1
- Dimenzije i masa: 144 x 74 x 8.5 mm; 170 grama
- Ekran: TFT kapacitivni ekran osjetljiv na dodir dijagonale 5 ", rezolucije 1080×1920 piksela (441 ppi), zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje (Triluminos display, X-Reality Engine)
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974), Quad-core Krait 400 CPU @ 2.2GHz, Adreno 330 GPU
- Memorija: 2GB; 16GB storage, microSD do 64GB
- Operativni sistem: Android Jelly Bean 4.2.2 (planirana nadogradnja na v.4.4)
- Baterija: 3000 mAh Li-Ion
- Kamere: Stražnja 20.7 MP, autofocus, LED flash (1/2.3” sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, image stabilization, HDR, panorama, 1080p@30fps, video stabilization, HDR); Prednja 2MP (video 1080p)
- Mreže: GSM/GPRS/EDGE/HSDPA/HSUPA/LTE Cat4
- Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, Bluetooth 4.0, microUSB v2.0 (MHL), NFC, Radio itd.
Još jedna velika novost je i stražnja 20.7 MPikselna kamera koja snima fotografije rezolucije 5248 x 3936 piksela, uz pomoć razmjerno velikog 1/2.3" senzora (velikog za jedan smartphone). Exmor RS senzor je novorazvijen samo za ovaj uređaj i u trenutku pojavljivanja na težištu bio je senzor s najvećom rezolucijom među Android telefonima. Fotografije bi po specifikacijama trebale biti vrlo solidne čemu će doprinijeti i pozadinsko osvjetljenje senzora, F/2.0 otvor blende, 27mm širokokutna leća i jedna LED-ica koja služi sa Flash. Što se snimanja video materijala tiče ono je moguće u maksimalnih 1080p @ 30fps-a uz korištenje HDR-a. Prednja je kamera dostatna za video conferencing jer snima video u 1080p kvaliteti, a fotografije u 2.1 MPiksela.
Svi su portovi i slotovi pokriveni i lako dostupni. Na desnom se boku nalazi microSIM utor tik iznad lijepo dizajnirane aluminijske tipke za paljenje i otključavanje, ispod koje je pak tzv. rocker za smanjivanje i pojačavanje glasnoće. Na dnu iste stranice nalazi se i hardverska "shutter" tipka kamere što je za svaku pohvalu. Na lijevom se boku nalaze microUSB i microSD utori, a ispod njih su pogo pin konektori za vanjske punjače. Na vrhu telefona je i vodootporni 3.5 mm jack za slušalice sa mikrofonom. Sa strane senzora tu su senzori ubrzanja i blizine, te žiroskop i kompas. Uz klasične GPRS i EDGE protokole tu su i brzi HSDPA (42 Mbps). HSUPA (5.8 Mbps) te ultra brzi LTE Cat4 (150 Mbps download, 50 Mbps upload). Z1 donosi i veliku 3000mAh nazamijenjivu bateriju koja bi mu trebala osigurati dobru autonomiju.
Operativni sistem je Jelly Bean, v.4.2.2., a u trenutku izlaska ovoga teksta dostupna je i v4.3 verzija, uz najavljenu nadogradnju na v.4.4 KitKat. Lockscreen i homescreen izgledaju poznato s ostalih Sony Mobile uređaja s ovim operativnim sistemom i malo se toga zapravo promijenilo. Sučelje je logično i vrlo fluidno, sa mnoštvom korisnih widgeta, pet homescreenova, kontekstualnih menija, prečaca itd. Mijenjati naravno možete temu i "tapete", te dodavati prečace na različite aplikacije.
App drawer je klasičan i isti kao i kod modela Z, uz standardnu kolekciju aplikacija od kojih su neke više a neke manje korisne. Aplikacije se mogu sortirati po abecedi, ručno, po najčešće korištenim ili po najfriškije instaliranim. Između aplikacija se možemo prebacivati klasičnim "task managerom", a on sadrži i "small apps" koje uključuju Chrome bookmarke, Browser, kalkulator, kalendar, Gmail, štopericu, itd.
Notification area se može podesiti po vlastitim željama, a izbor je kao što vidimo ogroman. Ostatak bitnih stvari za jedan telefon kao što su imenik, app za pozive i SMS poruke su klasični i ništa što nismo vidjeli do sada. Tipkovnica koju pri tom koristimo je pregledna i dovoljno velikih tipaka, a podržava i "gesture" unos, a uz to ima i tri različita "skina".
Chrome je sastavni dio Androida i kao što znamo radi odlično, a zbog velikog ekrana klasične su web stranice vrlo pregledne. Od zanimljivosti izdvajamo galeriju koja je odlično riješena pa je moguće podešavati veličinu "thumbnaila" a sve je vrlo fluidno. Video player je solidan ali ne podržava neke od formata, no to se može riješiti skidanjem odgovarajućeg codeca sa Play Store-a. Reprodukcija muzike preko Walkmana i njegovog widgeta je vrlo dobra, a i kvaliteta zvuka kojeg ovaj smartphone kreira je na solidnoj razini. Uz muzičku kolekciju moguće je slušati i FM Radio.
Sučelje kamere je u nekim detaljima moglo biti i bolje izvedeno, no korisnici će se vrlo brzo priviknuti na njega. Klasične funkcije poznate sa Z-a nadopunjenje su nekim novim efektima a ukoliko koristite Superior Auto mod koji automatski podešava sve postavke tada će i rezolucija sa 20.7 MP pasti na 8MP. No, tada se ne morate brinuti o ničemu jer softver sam prepoznaje kakvu scenu slikate i podešava kontrast, zasićenost boja itd. Tu su i različiti modovi slikanja kao što je Sweep panorama, Augmented Reality, Info-eye, Picture effect i Timeshift.
Kvaliteta fotografija u Superior (lijeve slike, 8MP) i Manualnom modu (desne slike, 20.7MP) se razlikuje u nekim detaljima pri čemu viša rezolucija donosi i više detalja no i malo više šuma, a kod Superiora je moguće slikati i s HDR-om. Fotografije su vrlo dobre sve dok je i izvor svjetlosti dobar, čim slikate u mračnijem ambijentu time će i slike biti lošije. Ono što također možemo primijetiti i kao Superior Auto donosi i uže vidno polje, baš kao što je to i slučaj sa SteadyShot modom kada snimamo video materijal.
Za kraj smo ostavili nekoliko snimki ekrana sa Augmented Reality načinom rada koji dodaje različite elemente fotografijama i što će se svidjeti mlađim korisnicima, a onim starijima je Sony namijenio nekoliko efekata u Sony Select kolekciji.
Forum
Objavljeno prije 46 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 1 sat
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylObjavljeno prije 1 sat
AutomobiliObjavljeno prije 1 sat
K: graficku do 250euObjavljeno prije 2 sata
K: Grafičku za igranje Stalkera 2 300-400Novosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti