Sony Xperia Z3 test
Datum objave 10.03.2015 - Krešimir Matanović
Sony Xperia Z3 - prvi dio
Sony je još krajem rujna 2014. godine predstavio zamjenu za svoj dotadašnji Z2 flagship smartphone logičnog imena Z3. Nama je trebalo jedno duže vrijeme da ga se dočepamo i vidimo kakve novosti donosi u odnosu na Z2, ali je sada konačno tu. Z3 koristi sada već stariji Snapdragon 801 čipset, ima veliki i komforni 5.2" FullHD ekran, 20.7 MP kameru i veliku 3100 mAh bateriju. Z2 je samo šest mjeseci bio na tržištu kada je stigao ovaj Z3 koji na prvi pogled nije donio ništa novoga. Čipset je identičan, baš kao i ekran, kamera a u suštini i operativni sistem. Pa što je onda različito? Saznati ćemo dalje u tekstu.
Ono na čemu je Sony poradio je dizajn, premda je i on vrlo vrlo sličan, ali i po njihovim riječima na ergonomiji. Z3 je manji i lakši uređaj koji ima mrvicu manju bateriju 3100 mAh vs. 3200 mAh, a tu je i nano-SIM umjesto micro-SIM-a. Uz smanjenje tijela telefona (dužina za 0.8 mm, širina za 1.3 mm, visina za 0.9 mm i masa za 11 grama), i zadržavanje iste dijagonale ekrana dobio se veći tzv. screen-to-body odnos pa tako Z3 izgleda elegantnije od svog prethodnika, jer je ekran bliže rubovima. Na gornjoj i donjoj strani nalaze se stereo zvučnici koji reproduciraju sasvim kvalitetan i dovoljno jak zvuk za slušanje muzike ili gledanje videa. I dok je cjelokupni izgled malo elegantniji isto ne možemo reći za ergonomiju jer su zakrivljene površine rubova vrlo glatke i uređaj lako "curi" iz ruke. Čak je i držanje s dvije ruke prilikom igranja malo nespretno jer je vrlo tanak i "klizav". Kvaliteta materijala s druge strane je na visokom nivou, uređaj je iznimno čvrst i ne uvija se, barem ne dok ne pretjeramo sa silom. Veći je i izbor boja pa imamo crnog, bijelog, bakrenog, srebrno-zelenog i ljubičastog kakav je bio naš.
Osnovne specifikacije- Model: Sony Xperia Z3
- Boja: Ljubičasta
- Dimenzije i masa: 146 x 72 x 7.3 mm; 152 grama
- Ekran: Kapacitivni IPS LCD ekran osjetljiv na dodir (do 10 prstiju), dijagonale 5.2″, rezolucije 1080×1920 piksela (424 ppi), zaštitno staklo otporno na pucanje i grebanje, Triluminos i X-Reality Engine
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC), Quad-core Krait 400 CPU @ 2.3 GHz, Adreno 330 GPU
- Memorija: 3GB; 16/32GB storage, microSD do 128GB
- Operativni sistem: Android 4.4.4 KitKat
- Baterija: 3100 mAh Li-ion
- Kamere: Stražnja 20.7 MP (5248 х 3936 piksela), 1/2.3″ senzor, autofocus, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, 2160p@30fps, 1080@60fps, 720p@120fps; Prednja 2.2MP (1080p@30fps)
- Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, LTE Cat 4 (50 Mbps UP, 150 Mbps Down)
- Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0 (MHL 3), Infracrveni port, FM Radio (RDS), A-GPS (GLONASS), senzori blizine i ubrzanja, žiroskop, barometar i kompas. stereo zvučnici, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, itd.
Sve je dakle hardverski više manje slično kao i kod Z2, a i kvaliteta ekrana i prikaza slike je prenesena na Z3, pa sve što smo rekli kod Z2 vrijedi i za ovaj. Kvaliteta slike je odlična, boje su vrlo vjernije a i oštrina je izvrsna. Kutevi gledanja su jako dobri, a uz to ekran je sada bliže rubovima uređaja pa onda i sve skupa djeluje znatno elegantnije. Touchscreen reagira brzo i bez zadrške, te bez problema prihvaća sve komande. Sučelje pri tom radi vrlo glatko, a grafika sve brzo renderira, bilo da je riječ o webu ili mekom do menija ili aplikacija.
Za razliku od prethodnika koji je imao IP58, Z3 ima IP68 certifikat što je u osnovi ista stvar i znači kako uređaj može izdržati pola sata u vodi dubine 1.5 metra, ali i kako je otporan na prašinu. Na desnom se boku nalaze vratašca iza kojih idu nanoSIM i microSD kartice, zatim Power/Unlock/Lock tipka, "rocker" za zvuk i na samom dnu tipka za shutter kamere. Na lijevom je boku microUSB konektor prekriven poklopcem te izloženi konektor za dock. Na vrhu telefona su 3.5 mm audio jack i sekundarni mikrofon.
Sony Xperia Z3 - drugi dio
Stražnja je strana potpuno ravna i prekrivena staklom, a samo se u gornjem kutu nalazi standardna 20.7 Mpix kamera koja ima leću širine 26 mm s otvorom blende F/2.0 i Exmor RS BSI senzorom. Ispod kamere je malena LED diodica koja služi kao flash. Kao što smo spomenuli na desnom se boku uređaja nalazi shutter tipka koja ima dvije razine pritiska - na prvoj fokusira a na drugoj snima. Kvaliteta fotografija se nije popravila u odnosu na Z2 a pa je i dalje riječ o fotografijama zavidne kvalitete za jedan smartphone. Video materijal je također zadovoljavajuće kvalitete a za savršenu je 4K (2160p) snimku potrebno dosta svijetla.
Operativni sistem je i dalje KitKat samo sada u verziji 4.4.4. (i Z2 je dobio isti update). Na prvi pogled znatnijih izmjena nema i tu nas dočekuje klasično Sonyevo sučelje s njihovim widgetima i small appsima uz naravno sijaset korisnih Googleovih aplikacija.
Lockscreen podržava do dva widgeta, otključati uređaj možemo uz pomoć lica, pina, lozinke ili uzorka, a preddefiniranih je pet homescreenova moguće povećati na maksimalnih sedam. Dodavanje appova, prečaca ili widgeta na homescreen je i dalje jednostavno, a tapete su statične ili promjenjive. Polje za obavijesti je informativno, intuitivno i lako za korištenje. Kamera widget je i dalje tu, s mnoštvom načina rada koje možemo iskoristiti za uljepšanje i obogaćivanje fotografija, a sučelje kamere je također dobro poznato. Sve u svemu, Sony nije napravio veći odmak kod operativnog sistema i nadamo se kako će ga ipak malo osvježiti s dolaskom Lollipop nadogradnje.
Uz dovoljno svijetla, fotografije su vrlo kvalitetne kao što je ova s većim dinamičkim rasponom. Ovu fotografiju smo kompresirali sa 7.43 MB na 745kb pa se dio detalja i izgubio, no i dalje je vrlo dobra. Krenimo na testove.