sony_xperia_z5_9 sony_xperia_z5_10 sony_xperia_z5_11 sony_xperia_z5_12

Sa softverske strane je tu dobro poznati Lollipop u verziji 5.1.1. sa Xperia launcherom, kojem bi dobro došao redizajn jer je sve skupa već pomalo dosadno, a pogotovo u usporedbi sa konkurencijom. Sony je najavio Android 6.0 nadogradnju u skorije vrijeme pa možda dođe i taj prijeko nužni redizajn sučelja. Ovako, nemamo što posebno pričati o lockscreenu (uklonjeni neki widgeti i multi-paneli) ili pet homescreenova, na kojima se nalazi uobičajeni set launchera, prečaca, foldera s prečacima te naravno widgeta – Whats New (nove Xperia teme, muzika, aplikacije, igre) i Weather (AccuWeather).

sony_xperia_z5_13 sony_xperia_z5_14 sony_xperia_z5_15 sony_xperia_z5_16

Padajući “notification” meni je također vrlo sličan s tek nekim kozmetičkim izmjenama, te mogućnošću njegove personalizacije. Dužim pritiskom na homescreen možemo brzinski dodavati widgete i aplikacije, wallpapere, teme ali i nešto što se naziva Home Settings u čemu određujemo veličinu ikona, odrediti želimo li vidjeti nazive foldera i aplikacija na dnu Home Screena, ali i odrediti želimo li dodavati aplikacije direktno na Home Screen iz Application prozora ili dužim putem. Widgeta koje možemo dodati na početne ekrane ima mnoštvo, samo neki neki od njih su – Lifelog, Music, Facebook Buttons, Drive, Quick Throw, Sociallife Share, Spotify, Top Contacts, World Clock itd. Dužim pritiskom na treću tipku izbornika (kvadratić), otvara nam se popis aktivnih aplikacija za brzu promjenu, ali i tzv. Small Apps izbornik poznat s ranijih Xperia sučelja.

sony_xperia_z5_17 sony_xperia_z5_18 sony_xperia_z5_19 sony_xperia_z5_20

Small Apps uključuje Active Clip, Bookmarks, Browser, Calculator, Calendar, Gmail, Music, Timer i Touch Block. Sve ih je moguće simultano vrtjeti u zasebnim prozorima kao što je to vidljivo na drugo slici. Bundle aplikacija u App Draweru je standardan i već od ranije poznat. Isto tako nam je i ostatak operativnog sistema dobro poznat pa tu nećemo duljiti s opisima. Možemo samo reći kako je sve vrlo funkcionalno, prilagodljivo, fluidno i kako Z5 ima odličnu hardversku bazu pa snage ili memorije nikada ne fali.

sony_xperia_z5_21 sony_xperia_z5_22 sony_xperia_z5_23 sony_xperia_z5_24

Sučelje kamere je doživjelo lagane izmjene. I dalje je imamo iste načine slikanja kao i ranije – Superior Auto, Manual, AR effect, Style Portrait, AR mask, 4K video, Creative effect, Sweep Panorama, Sticker creator, Timeshift video, Face in picture, Multi camera i Sound Photo. Uz to, možemo i skinuti još mnoštvo aplikacija, odnosno načina snimanja i to direktno iz izbornika. Kada smo odredili način na koji želimo snimati, ručno podešavamo postavke za slike – rezoluciju 23 MP 4:3, 20 MP 16:9, 8MP 4:3 i 8MP 16:9. Zatim su opcije za Self Timer, Smile Timer, Preview, Face Recognition i još mnoge druge koje možemo i vidjeti na slikama iznad.

View post on imgur.com

View post on imgur.com

Kvaliteta fotografija pri dobrom svjetlu je na zadovoljavajuće visokoj razini, a pri nižem već dolazi do većeg gubitka detalja što je i sasvim očekivano za maleni senzor. Ipak, ukupno gledajući Z5 ima impresivnu kameru za jedan pametni telefon.

Kvaliteta 4K videa je također znatno bolja kada ima puno svjetla pa je vidljiv veliki šum u slučaju slabije osvijetljenosti. Ipak, 1080p snimka je znatno bolja od 2160p i toga se treba držati, pogotovo s opcijom 60 fps-a.