Test sistem :: Hardware
Platforme

Abit KV8-MAX3 (BIOS v1.8)

Soyo K8USA Dragon Ultra (BIOS v2AA3)

Procesor

AMD Athlon 64 3200+ (~2000 MHz)

Memorija

2 x 256 MB Corsair XMS3500 (DDR433), CAS 2-3-3-6

Grafička kartica

Hercules Radeon 9800 Pro (AGP 8X, Fastwrite OFF)
Driveri :: ATI Catalyst 4.3

Muzička kartica CL Sound Blaster Live! (zadnja verzija)
Kontroler

Integrirani VIA VT2837

Integrirani ALi M1563

Hard disk(ovi)

Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, FAT32

CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33

Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP1
Chipset datoteke

VIA Hyperion 4.51

ALi integrated driver v2.05

DirectX verzija 9.0b
3DMark 2001SE build 330, sve default
Quake 3 Arena Retail, v1.33, sve default, demo four.dm_68
Aquamark 3 demo, standard benchmark
UT2004 Demo as-convoy demo, no sound, medium details, PCE skripte
PCMark ’04 v1.1, sve default
SiSoftware Sandra v2004, Standard
Science Mark v2.0
SPECviewperf v7.1
Super PI v2.0

Naš prvi pokušaj testiranja Soyove ploče završio je malo neslavno. Naime iz nekog razloga ploča je imala loše performanse u bilo kojem testu koji je imao veze sa grafikom dok su rezultati svih ostalih testova bili na očekivanoj razini. Naravno, to nam je bilo jako čudno pa smo kontaktirali Soyo. Njima je prvo trebala cijela vječnost da se jave, a na prema njihovom odgovoru je ispalo da je njima sasvim ok što ploča u određenim segmentima testova ima loše performanse. Vjerojatno pogađate koji je bio naš odgovor…"ako je vama ok i nama je ok".

Srećom (kažemo srećom zato što nam se ploča inicijalno jako svidjela) u međuvremenu je izašao novi BIOS koji je prema proizvođaču samo nadogradio SATA ROM na novu verziju. S druge strane naša iskustva govore da je novi BIOS u prvom redu popravio problem sa performansama, a usput i dodao odnosno uključio podršku za Cool’n’Quiet tehnologiju. Za rookije, Cool’n’Quiet se bazira na ACPI 2.0 (Advanced Configuration and Power managment Interface) specifikaciji te omogućava dinamičku promjenu takta i napona procesora zavisno o opterećenju i zahtjevima aplikacija. Nažalost, čini se da podrška za ovu odličnu tehnologiju nije implementirana kako treba. Nakon uključivanje podrške u BIOS-u, instalacije AMD-ovi drivera za procesor i postavljanja odgovarajuće sheme Windows Power Managementa računalo nam se spontano resetiralo i rušilo, a što je najgore problem smo mogli riješiti samo sa reinstalacijom Windowsa budući da deinstalacija drivera za procesor i isključivanje Cool’n’Quieta u BIOS-u nije pomoglo.

Ako zanemarimo ovu farsu sa Cool’n’Quietom sa Soyovom pločom nismo imali problema. Eventualno bi spomenuli da nam se ne sviđa što na instalacijskom CD-u nije priložena aplikacija za praćenje sistemskih parametara. S druge strane BIOS uistinu nudi dovoljno alarmnih i sigurnosnih opcija koje bi trebale osigurati zdravlje vašeg skupog procesora.

Ukupni dojam BIOS-a je odličan, sve je na svom mjestu, a maksimalni naponi na komponentama u očima overclockera izgledaju kompetentno – maksimalni napon jezgre procesora iznosi 1.7, a memorije 2.9 volta. Naravno, uz spomenute napone moguće je mijenjati napon AGP konektora te Hypertransport sabirnice. Kad smo već kod napona bilo bi red da spomenemo koliko smo uspjeli "nafrljiti" brzinu sabirnice na ovoj ploči – pri maksimalnom naponu memorije i procesora maksimalna frekvencija glavne sabirnice iznosila je 230 MHz. S obzirom na to da ni ovaj čipset nema zaključan takt PCI odnosno AGP sabirnice ovaj rezultat je dojmljiv. U pregledu BIOS-a moramo napomenuti još jednu zgodan feature pod imenom boot meni. Funkcija je poprilično jednostavna i malo je glupo što ne postoji na svim pločama, ali se kako kaže, čudni su putevi inženjerski. Radi se o jednostavnom meniju do kojeg dolazimo ako pritisnemo tipku Escape pri POST-u. Meni se sastoji od popisa uređaja sa kojih je moguće "podignuti" odnosno bootati računalo, potrebno je samo odrediti željeni uređaj da bi zaobišli normalnu hirerahiju iz BIOS-a. Na kraju jedan negativan komentar, napredne dijagnostike nema tako da je u igri samo naš stari prijatelj PC zvučnik. A sada pogledajmo kako se K8USA Dragon Ultra ponaša u našim testovima.