Soyo K8USA Dragon Ultra
Datum objave 24.03.2004 - Denis Arunović
Uvod
S vremena na vrijeme u naše ruke "došeta" pokoji opskurniji komad hardvera, a ovaj put se radi o jednoj matičnoj ploči za Athlone 64 - točnije Soyo K8USA Dragon Ultra. Pitate se zašto ova ploča spada u prijespomenutu kategoriju? Kao prvo Soyo nema zastupnika za Hrvatsku (mi smo naš primjerak dobili direknto od proizvođača). To je priličan apsurd za ovakvog renomiranog proizvođača, ali činjenica je da ovu ploču, kao ni druge Soyove proizvode ne možete nabaviti u Hrvatskim dućanima. Za drugi dio priče odgovoran je čipset na kojem je bazirana ova ploča. Radi se o kombinaciji sa ALi M1653 southbridgea sa AMD/ALi M1687 northbridgeom odnosno Hypertransport AGP tunelom. Čipset, odnosno samo northbridge je produkt uske suradnje AMD-a i ALija što je dosta zanimljivo budući da je AMD u jednom trenutku (nakon čipseta 760MP) objavio da više neće razvijati čipsete za svoje procesore.
Izgleda moćno, zar ne?
Slaba strana ove kombinacije čipova bez sumnje je ALijev M1653 southbridge. Za razliku od konkurentskih rješenja (npr. VIA VT8237) ovaj čip ne nudi nativnu SATA RAID podršku i osam USB 2.0 portova. Srećom, na ovoj se ploči proizvođač pobrinuo pokrpati barem dio spomenutih nedostataka integracijom dodatnog SATA kontrolera.
Naše prvo iskustvo sa ALijevim čipsetom imali smo u vrijeme prestavljanja Athlona 64 kad se Ozren poigrao sa ALijevom predprodukcijskom pločom. Ploča odnosno čipset su mu se jako svidjeli, a autor ovih redaka od Soyove ploče očekivao je u najmanju ruku isti dojam. Da li je dobio ono što je tražio? Odgovor na to pitanje potražite na slijedećim stranicama.
Specifikacije i oprema
Specifikacije:
- Podržani procesori:
- Socket 754 - Athlon 64 (sve verzije)
- "FSB" 200+ MHz
- Čipset:
- ALi/AMD M1687 + ALi M1563
- Dodatni kontroleri:
- ALi M5283 (SATA/IDE RAID)
- CMedia CMI 9739A (Audio PHY)
- VIA VT6306 (Firewire)
- VIA VT6120 (Gigabit LAN)
- Memorija:
- 3 x 184 pin DDR DIMM utora
- Podržava do 3 GB DDR400/333/266 memorije
- Utori:
- ATA kanali:
- ALi M1563:
- ALi M5283 (RAID):
- 1 x PATA/133
- 2 x SATA/150
- Backpanel:
- 2 x PS/2
- 2 x COM
- 1 x LPT
- 4 x USB 2.0
- Audio (Out, Mic, Line-in)
- RJ-45 LAN
- Overclocking:
- FSB
- CPU množitelj
- vCore
- vDDR
- AGP
- Čipset
- Interni konektori:
- Floppy
- 1 x USB
- 2 x Firewire
- CD-in
- AUX-in
- Audio daughterboard header
- Front panel audio header
- Gameport
- IrDA
- 5 x FAN
- Ostalo:
- Wake On Ring
- Power On Alarm
- Wake On LAN
- HW monitor
- ACPI, APM
- Cool'n'Quiet (sa zadnjim BIOS-om)
Soyo je kao i obično široke ruke
Što se tiče bundlea vjerujemo da vam je jasno da se Soyo stvarno isprsio. Tu su dva klasična PATA kabela i floppy kabel (ne bi bilo loše da su "zarolani", ali ajde proći će), dva SATA kabela, pločica za backpanel, Firewire doughterboard kartica, zvučna doughterboard kartica (dodatni konektori za integrirani zvuk - dva analogna, optički i koaksijalni In i Out), iscrpan priručnik (Soyovi priručnici su jedni od najboljih koje smo vidjeli), kratki priručnik za instalaciju Soyo Boxa i sam Soyo Box, dva CD-a - jedan sa driverima, a drugi sa dodatnim softverom, paketić termalne paste i naposljetku (bilo je već i vrijeme) prilično cool naljepnica za kućište sa zmajskim logom.
CD sa dodatnim softverom ima vrlo zanimljiv sadržaj. Na njemu su tri Nortonove aplikacije - Personal Firewall 2003, AntiVirus 2003 i Ghost 2003, te nekoliko manje zanimljivih aplikacija poput Adobe ActiveSharea i trial verzije VCOM-ovog AutoSavea.
Sigma Box 31B je prava stvar ako imate digitalac
Najzanimljiva stvar iz cijelog bundlea definitivno je Soyo odnosno Sigma Box 31B čitač memorijskih kartica. Uređaj dolazi sa svim potrebnim vijcima za instalaciju i ugrađuje se u 3.5" ili 5.25" utor na kućištu - zavisno gdje ga želite ugraditi odnosno gdje imate mjesta. Na računalo se spaja putem USB kabela koji se spaja na interni USB header pa je tako jedan od internih USB kanala namijenjen memorijskim karticama dok je drugi USB kanal moguće koristiti za spajanje raznih periferija budući da je konektor izveden na masku Soyo Boxa. Na uređaju su i dvije ledice, jedna po funkciji odgovara standardnoj Power ledici na računalu (svijetli kad je računalo uključeno) dok druga služi za indikaciju pristupa memorijskim karticama.
Sve u svemu ovaj je uređaj jako koristan dodatak bundleu budući da sve više i više ljudi (čak i kod nas) posjeduje digitalni fotoaparat kombiniran sa par memorijskih kartica pa makar i onih manjih. Čitač memorijskih kartica elimira potrebu za spajanjem digitalca na računalo pomoću USB kabela, puno je lakše manipulirati samo memorijskim karticama. Kompatibilnost ne bi trebala stvarati probleme budući da Sigma Box zna komunicirati sa slijedećim karticama: Smart Media Card, Secure Digital Card, Multimedia Card, Sony Memory Stick, MS Pro i Compact Flash Card (I i II).
Layout gornjeg dijela ploče
Inicijalni dojam koji je na nas ostavila Soyova ploča mogao bi se opisati jednom riječju - robusno. Mada su se Soyovi dizajneri vjerojatno imali nakanu napraviti šminkersku ploču (što je danas strašno trendi) nama ploča više izgleda nekako vojnički svrhovito. Mi inače preferiramo efektan izgled i smeta nam kad proizvođači hardvera ne obraćaju pažnju na to da njihovi proizvodi osim funkcionalnosti trebaju i dobro izgledati, ali ova ploča po nama nekako ispada iz uobičajenih okvira - nama jednostavno izgleda opako.
Divlji Soyo zmaj
KBUSA Dragon Ultra je prilično velika ploča, bez problema se može mjeriti sa našim referentnim Abitom. Zbog tolikih gabarita Soyovi inženjeri imali su dovoljno mjesta za smještaj kako klasičnih komponenti tako i raznih dodatnih kontrolera. Za početak memorija je smještena odlično - dovoljno je odmaknuta i od AGP utora i od procesora. Dovoljno je reći da smo bez problema prčkali po memorijskim utorima dok je u AGP utoru bio naš Radeon 9800 Pro, a na procesoru široki Zalman 7000Cu. Jedno malo upozorenje, na AGP utor nije ugrađena kopča što je nama super zato što stalno mijenjamo grafičke kartice no ljudima koji puno premještaju računala (k-LAN-nje party?) ovo će vjerojatno biti minus.
ATX konektori postavljeni su malčice loše
Pregled gornjeg dijela ploče završavamo sa pozicijom ATX konektora i situacijom oko utora za procesor. 12 voltni rail i ATX konektor smješteni su jedan pokraj drugoga na samom gornjem lijevom rubu ploče što nije baš za pohvalu, ali nije ni katastrofalno loše - uz pravilno korištenje plastičnih vezica za kablove obstrukciju u strujanju zraka moguće je bez problema elminirati. Veći problem predstavlja ugnježđivanje naponskih konektora među stabilizacijske kondenzatore na ploči. Korisnicima koji imaju veće ruku lako se može dogoditi da rasklimaju koji od kondenzatora pri ugradnji ploče u kućište.
Valja naglasiti da sa ovom pločom dolazi mobilno, a ne fiksno postolje za hladnjak klasičnih Athlon 64 hladnjaka tako da instalacija vodenih blokova ili nekonvencijonlanih hladnjaka kao što su Zalmani iz serije 7000 neće predstavljati nikakav problem. Tko je bolje pogledao gornju sliku zamijetit će da su za procesor predviđena dva headera za napajanje vantilatora. Prilično zgodno ako razmišljate o instalaciji venilatora na nortbridge (bolje reći AGP tunel). Još jedan plus - temperaturu procesora osim sa sondom na procesoru možemo pratiti i preko sonde u podnožju socketa.
Layout donjeg dijela ploče
Donji desni dio ploče zauzeli su ALijev M1563 southbridge i hibridni SATA RAID kontroler (0, 1, JBOD) te VIA-in Firewire kontroler. Malu zamjerku imamo na orijentaciju PATA konektora, bilo bi ih lakše koristiti da su paralelni sa PCI utorima. Iznad PATA utora, usporedo sa memorijom postavljen je floppy utor. Ovakva pozicija je vrlo adekvatna i obećava kompatibilnost sa svim kućištima. Kraj baterije za napajanje CMOS-a nalazi se ABR (Anti Burn Regulator) zvučnik koji radi u sprezi sa ABR sklopom za zaštitu procesora od pregrijavanja i kratkospojnik za resetiranje CMOS-a (jedini kratkospojnik na cijeloj ploči).
ATA konektori smješteni su malo nisko
Na samom donjem rubu vidljiva je zelena ledica za indikaciju naponskog stanja ploče. Zanimljivo je da većina proizvođača iz nekog razloga ne ugrađuje slične ledice na svoje proizvode mada njihova korisnost bez problema nadmašuje njihovu cijenu. Uz samu ledicu, na uobičajenom mjestu, smješten je i header za konektore kućišta. Lako je za uočiti da na njemu nije korišteno nikakvo označavanje sa bojom no to je samo manji dio problema budući da na PCB-u nema oznaka o rasporedu pinova na ovom headeru. Raspored je inače jako jednostavan, ali je takve stvari izuzetno lako zaboraviti što znači da ćete morati dobro pripaziti na priručnik u kojem to sve lijepo piše.
VIA-in gigabitni mrežni kontroler (čip s lijeva)
Lijevi rub ploče rezerviran je kao i obično za zvučni i mrežni kontroler, a na ovoj ploči i socketani BIOS čip. K8USA Dragon Ultra ne može se pohvaliti posebno kvalitetnim zvučnim čipom - implementiran je standarni, šestokanalni CMI9739A čip. S druge strane mrežna podrška je vrhunska budući da si je proizvođač dao oduška sa novomj Rhine serijom VIA-inih gigabitnih čipova. Sve u svemu Soyova zmajska ploča ima solidan layout, ali mislimo da se moglo i bolje.
Testni sistem i overclockiranje
Test sistem :: Hardware |
Platforme |
Abit KV8-MAX3 (BIOS v1.8)
Soyo K8USA Dragon Ultra (BIOS v2AA3) |
Procesor |
AMD Athlon 64 3200+ (~2000 MHz) |
Memorija |
2 x 256 MB Corsair XMS3500 (DDR433), CAS 2-3-3-6 |
Grafička kartica |
Hercules Radeon 9800 Pro (AGP 8X, Fastwrite OFF)
Driveri :: ATI Catalyst 4.3
|
Muzička kartica |
CL Sound Blaster Live! (zadnja verzija) |
Kontroler |
Integrirani VIA VT2837
Integrirani ALi M1563 |
Hard disk(ovi) |
Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, FAT32 |
CD-ROM |
Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33 |
|
Testni sistem :: Software |
OS |
Windows XP Professional |
Service Pack |
SP1 |
Chipset datoteke |
VIA Hyperion 4.51
ALi integrated driver v2.05 |
DirectX verzija |
9.0b |
3DMark 2001SE |
build 330, sve default |
Quake 3 Arena |
Retail, v1.33, sve default, demo four.dm_68 |
Aquamark 3 |
demo, standard benchmark |
UT2004 Demo |
as-convoy demo, no sound, medium details, PCE skripte |
PCMark '04 |
v1.1, sve default |
SiSoftware Sandra |
v2004, Standard |
Science Mark |
v2.0 |
SPECviewperf |
v7.1 |
Super PI |
v2.0 |
|
Naš prvi pokušaj testiranja Soyove ploče završio je malo neslavno. Naime iz nekog razloga ploča je imala loše performanse u bilo kojem testu koji je imao veze sa grafikom dok su rezultati svih ostalih testova bili na očekivanoj razini. Naravno, to nam je bilo jako čudno pa smo kontaktirali Soyo. Njima je prvo trebala cijela vječnost da se jave, a na prema njihovom odgovoru je ispalo da je njima sasvim ok što ploča u određenim segmentima testova ima loše performanse. Vjerojatno pogađate koji je bio naš odgovor..."ako je vama ok i nama je ok".
Srećom (kažemo srećom zato što nam se ploča inicijalno jako svidjela) u međuvremenu je izašao novi BIOS koji je prema proizvođaču samo nadogradio SATA ROM na novu verziju. S druge strane naša iskustva govore da je novi BIOS u prvom redu popravio problem sa performansama, a usput i dodao odnosno uključio podršku za Cool'n'Quiet tehnologiju. Za rookije, Cool'n'Quiet se bazira na ACPI 2.0 (Advanced Configuration and Power managment Interface) specifikaciji te omogućava dinamičku promjenu takta i napona procesora zavisno o opterećenju i zahtjevima aplikacija. Nažalost, čini se da podrška za ovu odličnu tehnologiju nije implementirana kako treba. Nakon uključivanje podrške u BIOS-u, instalacije AMD-ovi drivera za procesor i postavljanja odgovarajuće sheme Windows Power Managementa računalo nam se spontano resetiralo i rušilo, a što je najgore problem smo mogli riješiti samo sa reinstalacijom Windowsa budući da deinstalacija drivera za procesor i isključivanje Cool'n'Quieta u BIOS-u nije pomoglo.
Ako zanemarimo ovu farsu sa Cool'n'Quietom sa Soyovom pločom nismo imali problema. Eventualno bi spomenuli da nam se ne sviđa što na instalacijskom CD-u nije priložena aplikacija za praćenje sistemskih parametara. S druge strane BIOS uistinu nudi dovoljno alarmnih i sigurnosnih opcija koje bi trebale osigurati zdravlje vašeg skupog procesora.
Ukupni dojam BIOS-a je odličan, sve je na svom mjestu, a maksimalni naponi na komponentama u očima overclockera izgledaju kompetentno - maksimalni napon jezgre procesora iznosi 1.7, a memorije 2.9 volta. Naravno, uz spomenute napone moguće je mijenjati napon AGP konektora te Hypertransport sabirnice. Kad smo već kod napona bilo bi red da spomenemo koliko smo uspjeli "nafrljiti" brzinu sabirnice na ovoj ploči - pri maksimalnom naponu memorije i procesora maksimalna frekvencija glavne sabirnice iznosila je 230 MHz. S obzirom na to da ni ovaj čipset nema zaključan takt PCI odnosno AGP sabirnice ovaj rezultat je dojmljiv. U pregledu BIOS-a moramo napomenuti još jednu zgodan feature pod imenom boot meni. Funkcija je poprilično jednostavna i malo je glupo što ne postoji na svim pločama, ali se kako kaže, čudni su putevi inženjerski. Radi se o jednostavnom meniju do kojeg dolazimo ako pritisnemo tipku Escape pri POST-u. Meni se sastoji od popisa uređaja sa kojih je moguće "podignuti" odnosno bootati računalo, potrebno je samo odrediti željeni uređaj da bi zaobišli normalnu hirerahiju iz BIOS-a. Na kraju jedan negativan komentar, napredne dijagnostike nema tako da je u igri samo naš stari prijatelj PC zvučnik. A sada pogledajmo kako se K8USA Dragon Ultra ponaša u našim testovima.
SiSoft Sandra 2004, PCMark '04, Super PI
Science Mark
3DMark 2001SE, Aquamark 3, UT2004 Demo
3DMark 2001SE
|
|
1024x768 |
Soyo K8USA |
19287 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
19121 |
|
|
|
|
|
|
|
|
00 |
|
|
3D Marko, klasa 2001, ocjenio je da mu Soyova ploča više paše nego Abitova. Razlika u bodovima je malena, ali se da primjetiti. Sve vam je više jasno da su dvije ploče odnosno dva čipseta prema performansama jako blizu.
Aquamark 3
|
|
CPU |
Soyo K8USA |
8901 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
8819 |
|
|
|
|
|
|
|
|
00 |
|
|
FPS |
Abit KV8-MAX 3 |
43,16 |
|
|
|
Soyo K8USA |
43,12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
Aquamarkovi rezultati s jedne strane odgovaraju Soyovoj ploči, a s druge Abitovoj. Dragon Ultra, kao što vidite, bolje iskorištava procesor dok Abit na kraju ipak ima više sličica po sekundi (što je zapravo najvažnije) budući da se bolje slaže sa grafičkom karticom. Sve u svemu finalna razlika (fps) je vrlo malena tako da pobjednika zapravo nema.
UT2004 Botmatch
|
|
1024x768 (Med.) |
Soyo K8USA |
72,7 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
72,3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
Budući da je izašao demo UT-a 2004 mi smo brže bolje potrudili da ga iskoristimo pri testiranju, no čini se da će ga vrlo brzo zamijeniti puna verzija. Što se tiče rezultata mislimo da komentar stvarno nije potreban.
QIII Arena, Specview Perfect 7.1
QIII Arena
|
|
Fastest (512x384) |
Soyo K8USA |
343 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
338 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
Stari Quake još uvijek jaše, a favorizira Soyovu ploču mada tek za par fps-a. Koliko smo mi imali prilike primjetiti, od svih čipseta za Athlone 64 QIII engine najviše paše nForceu 3 150.
Specview Perfect 7.1
|
|
3D Studio MAX |
Soyo K8USA |
12,22 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
12,15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
DesignReview |
Soyo K8USA |
36,19 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
Data Explorer |
Soyo K8USA |
72 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
71,52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
Lightscape |
Soyo K8USA |
13,45 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
13,33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
ProEngineer |
Soyo K8USA |
13,01 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
12,92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
Unigraphics |
Soyo K8USA |
26,35 |
|
|
|
Abit KV8-MAX 3 |
25,8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
Na kraju performanse u malom ozbiljnijim aplikacijama by Specview Perfect 7.1. Soyo u svim segmentima ima malu premoć nad našom referentnom pločom što je vrlo pohvalno budući da je Abit KV8 MAX3 prilično brza stvarčica. Sve u svemu prema svim testovima K8USA Dragon Ultra im izvrsne performanse. Štoviše, uspijeva ih postići sa manjim taktom sabirnice, a time i procesora pa njena brzina, shodno tome, dobija novu dimenziju.
Zaključak
Mislimo da je odgovor na pitanje iz uvoda prilično evidentan, Soyo K8USA Dragon Ultra je zaista izvrsna ploča. Iskreno govoreći, da nema problema sa Cool'n'Quiet tehnologijom i još nekih sitnica (pozicija SATA konektora) sigurno bi zauzela mjesto Abita KV8-MAX3 u našoj testnoj konfiguraciji - ima izvrstan BIOS, odlične performanse i zgodan raspored komponenti na PCB-u. Dodatni je plus svakako i bundle u kojem najveću "težinu" ima rack na kojem je čitač memorijskih kartica. Bez puno filozofije, K8USA Dragon Ultra preporučili bi entuzijastima odnosno zahtjevnim korisnicima koji će znati iskoristiti njene mogućnosti.
Zanimljivo je da je ovo jedna od rijetkih ploča (u ovom trenutku nam ne pada ni jedna druga na pamet, ali vjerojatno ih ima) kojoj je kao baza poslužila ALijeva odnosno AMD-ova logika. Uzrok ovakve situacije je naravno novac. ALi je bio odnosno u ovom trenutku i dalje jest prilično samozatajan proizvođač čipseta koji je u razvoju podrške za Athlon 64 zajedno sa AMD-om vidio svoju priliku da prigrabi veći komad tržišta. No da bi plasirali čipset na tržište treba vam ne samo njegova kvaliteta i brzina već proizvođači ploča koji će ga biti voljni implementirati u svoje proizvode. Čini se da je ALi ovdje debelo popušio budući da svi veći proizvođač matičnih ploča imaju strateška partnerstva sa VIA-om i nVidijom odnosno, u manjoj mjeri, SiS-om (barem što se tiče AMD-ovih procesora). Produkt svega je trenutna situacija na tržištu gdje je ploče bazirane na ovoj alternativnoj kombinaciji logike teško naći kao iglu u plastu sijena. Šteta s obzirom na to da je dotični čipset prema našim iskustvima odličan.
Malo je ironično, ali vama čitateljima iz Hrvatske sve ovo malo znači. Testiranu ploču trenutno ne možete kupiti u Hrvatskoj, a pitanje je kad će se naći tvrtka koja će biti voljna distribuirati ovaj brand na hrvatskom tržištu. Naime, kako je Soyo ovdje prilično nepoznat zajedno sa prodajom Soyovih proizvoda novopečeni distributer morao bi napraviti i promidžbenu kampanju što je pomalo bolna točka naših IT trgovina. Lakše je prodavati proizvode starih, poznatih tvrtki koje, vidi čuda, prodaju i svi ostali. Malo poduzetničkog duha uistinu ne bi bilo na odmet.