Soyo KT400 DRAGON Ultra PE vs EPoX 8RDA+
Datum objave 08.01.2003 - Ozren Žagmešter
Uvod
Vrijeme je za još jedan test matičnih ploča. Ovaj puta isprobali smo dvije ploče namjenjene Athlon SocketA procesorima - Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition (VIA KT400 chipset) i EPoX 8RDA+ (nFoce2 chipset). Soyo je high-end proizvođač ploča koji nažalost kod nas nije dovoljno poznat jer u Hrvatskoj nema distributera za svoje proizvode. Jedno vrijeme je Soyo bio nabavljiv u lijepoj našoj no to je stvar prošlosti. Nadamo se da će se Soyo vratiti jer se radi stvarno o kvalitetnom proizvođaču. Soyo nam je neovisno o tome što ne prodaje ništa u Hrvatskoj poslao svoju top Athlon ploču - KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition. O EPoX-u pak nije potrebno trošiti riječi - to je proizvođač koji radi ploče namjenjene entuzijastima po povoljnim cijenama. Iz EPoX-a nam je stigla i prva nForce2 ploča na testiranje. Originalno smo mislili napraviti jedan članak u kojem bi pokrili Soyo KT400 i EPoX nForce2 ploče te dali detaljan uvid u razliku u performanama koje proizlaze iz korištenja različitih modova za memoriju (DDR333, DDR400, 64-bitni, 128-bitni, itd.). Na kraju smo zaključili da bi bilo bolje napisati poseban članak o toj tematici zbog interesa koji postoji među vama - dobili smo poveći broj mailova u kojem nas molite da napišemo članak baš o tome, a bilo je i par poruka na našem forumu. Taj članak smo već objavili, a sad je došlo vrijeme da se detaljno pozabavimo i samim pločama.
Thoroughbred!
Za ovaj test koristili smo i novi procesor - AthlonXP 2400+ (Thoroughbred B). Slika samog procesora je odlična zahvaljujući kameri koju smo posudili na par dana i kojoj makro mod radi odlično. Vrijeme je da se bacimo na ploče!
Soyo KT400 DRAGON Ultra PE 1/2
Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition ploča je zvučnog imena i to s pravom. Riječ DRAGON, osim što znači zmaj na Engleskom je ujedno i kratica za:
D
znači da koristi DDR memoriju
R
znači da ploča posjeduje integrirani ATA RAID kontroler
A
znači da ploča dolazi s integriranim 5.1 audio sistemom sa SPDIF-om
G
znači da ploča dolazi s AGP Pro utorom
O
znači da je ploča "Overclocking friendly", tj. da posjeduje sve potrebno
za ozbiljan overclocking.
N
znači da ploča dolazi s integriranom LAN karticom.
Riječ Ultra pak označava da ploča dolazi s USB2.0. Raspored po ploči je OK
- moglo bi bolje ali nema nikakvih značajnih mana. Ono što je odlično je prostranost
- oko procesora ima puno prostora za hladnjake a memorijski utori su vrlo udaljeni
od AGP Pro utora (kraj kojeg je i utor za dodatno napajanje AGP Pro kartica)
tako da problema s promjenom memorije dok je grafička u sistemu neće biti. Ono
što je pak posebno jest izgled ove ploče. On je jednostavno fantastičan! Srebrna
boja je pun pogodak!
Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Duron/Athlon/AthlonXP Socket-A
- Chipset:
- VIA KT400
- VIA 8235
- Dodatni kontroleri:
- HPT372 ATA-133 RAID
- VIA/Davicom LAN
- C-Media CMI 8738 audio
- ITE I/O
- Memorija:
- 3x 184-pinski DIMM utor za ne-ECC PC1600/2100/2700 DDR memoriju
- Maksimalno do 2GB
- Utori:
- 1x AGP Pro (8x)
- 5x PCI
- IDE portovi:
- 4x ATA-133 (maksimalno 8 jedinica)
- I/O i drugi portovi:
- 2x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 2x Serijski port
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O + game/midi port
- 1x FDD
- 1x RJ45 LAN
- 1x IrDA header
- Smart Card Reader header
- 4x fan header
- Standardi:
- ATX PCI 2.2, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- VAGP
- Ostalo:
- Sigma Box - Flash/Smart Media čitač & 2x USB 2.0 porta
- Anti Burn Regulator
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora)
- dodatni USB headeri
- SPDIF
- opcija - SerialATA kontroler
- Software:
- Driveri, Utility programi
- Norton Anti-Virus 2002, Norton Ghost 2002, Adobe ActiveShare, Acrobat Reader, Acrobat eBook Reader, WinDVD 2000.
Soyo KT400 DRAGON Ultra PE 2/2
Ploča dolazi sa svim potrebnim za overclocking - vcore, vagp, vddr te s mogućnosti promjene množitelja procesora (ukoliko je odključan). Vcore ide do maksimalnih 1.85V, vagp do 1.8V a vddr do 2.8V. Kao što vidimo nema ekstremno visokih voltaža što nas ne smeta (ali ne smatramo plusem) - s ovakvim ograničenjem šanse da skurite svoj procesor ili memoriju su minimalne. Kao i sve nove KT400 i nForce2 ploče Soyo KT400 DRAGON Ultra PE bez problema mjenja množitelje na Thoroughbred procesorima na kojima nije potrebno napraviti nikakav dodatan zahvat. To je odlična stvar! Nažalost ploča zna malo zaštekati pa se nakon promjene množitelja u BIOS-u, neki put neće probuditi. Dovoljno je držati tipku Insert prilikom paljenja i onda nakon što POST-a ju ponovo restartati da bi onda sve radilo kako spada. Sigurni smo da je razlog tome neki bug u BIOS-u i da će to biti popravljeno u nekoj budućoj verziji. FSB se može podići u koracima od po 1MHz sve do 255MHz što je više nego dovoljno jer ploča tako i tako nije u stanju dostići tako visoki takt. Kao i sve KT400 ploče tako i Soyo KT400 DRAGON Ultra PE podržava različite množitelje standardne za KT400 za sinhroni i asinhroni rad memorije. Što se tweakinga tiče, BIOS ploče nudi više postavki (Normal, Fast, Turbo) koje onda određuju agresivnost postavki CAS-a i sl. Tu postoji i jedan glitch - ukoliko promijenite nešto sami od tih postavki, ploča će to "zaboraviti" i vratiti na postavke kakve određuju modovi (Turbo, Normal). Kada pak izaberete Fast onda možete promijeniti postavke sami i ploča će prihvatiti sve vaše izmjene. Treba napomenuti da je Soyo KT400 spora prilikom inicijalnog dizanja. (pogotovo nakon što nešto promijenite u BIOS-u) tako da se često čini da neće ni POST-ati a da to ustvari nije tako. Strpljen spašen!
Zmajček!
Što se opcija tiče, Soyo KT400 ploča dolazi vrlo dobro opremljena. Tako je tu dodatni HPT372 ATA RAID (0, 1, 0+1) kontroler, integrirana VIA LAN kartica, C-Media 5.1 audio (sa SPDIF-om) i naravno USB 2.0. Soyo KT400 ploča je jedino malo siromašna što se tiče diagnostike - tu je samo jedna LED-ica koja označava da li ploča radi ili ne. Za Soyo KT400 DRAGON Ultra PE moguće je pribaviti i dodatni SerialATA kontroler. Kako stvari stoje, Soyo ploča je jedna od rijetkih koja nudi i pravu zaštitu od pregrijavanja procesora. Ploča očitava temperaturu CPU-a i sa svoje sonde i sa samog procesora i ukoliko dođe do previsoke temperature uključuje se Anti Burn Regulator i spašava računalo. Tako bi to bar trebalo biti u teoriji - nismo bili dovoljno hrabri isprobati što će se stvarno desiti ako maknemo cooler jer nismo dovoljno bogati da si možemo priuštiti da jedan procesor izgori.
South Bridge i HPT372 kontroler
C-Media audio i ITE I/O chipovi
USB headeri
Soyo KT400 DRAGON Ultra PE dolazi i s jedno jako zgodnom stvarčicom - Media card čitačem/pisačem. Pomoću ove spravice lijepo ćete moći pročitati kartice iz vaše ili prijateljove digitalne kamere (ili nekog sličnog uređaja, npr. MP3 playera). Media card čitač na sebi sadrži i dva dodatna USB porta tako je stvarno koristan, pogotovo što ćete onda imati neke USB portove na prednjoj strani kućišta. Čitač dolazi sa svim potrebnim driverima i vijcima.
Media reader
Visoka klasa Soyo ploče vidi se i na sitnicama. Manual je prvorazredan - prava jedna mala knjiga u kojoj je pokriveno apsolutno sve, od toga što ploča ima do toga kako koji driver instalirati te točno što radi koja opcija u BIOS-u (s vrlo vrlo detaljnim objašnjenjima). Ne sjećamo se kada smo za neki komad hardwarea vidjeli tako detaljna i kvalitetna uputstva. Software paket isto nije loš, a tu su i stvari poput back panela i kablova. Soyo KT400 DRAGON Ultra PE dolazi s ni manje ni više nego tri ATA133 kabla - da ne fali ako se koristi dodatni ATA RAID kontroler. Zgodno je i to što s pločom stiže i mali paket silikonske termalne paste.
Kablovina, itd.
EPoX 8RDA+ 1/2
Vrijeme je sad pređemo na EPoX 8RDA+ nForce2 ploču. Ploča je prilično standardnog layouta za EPoX, tj. smještaj stvari je OK ali bi moglo i osjetno bolje. Memorijski utori su preblizu AGP utoru tako da je promjena memorije nemoguća ukoliko se koristi dugačka video kartica kao što je GF4 Ti4400 ili GF4 Ti4600. ATX utor je smješten OK, iako bi bilo puno bolje da je uz gornji rub ploče (Soyo ima istu manu). Ono što se mora pohvaliti jest puno praznog prostora oko CPU-a - neće vam smetati kondenzatori i slične stvari kada stavljate cooler, pa makar on bio i ogromnih dimenzija kao što je naš Swiftech MC462A.
EPoX 8RDA+
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- AMD Duron/Athlon/AthlonXP Socket-A
- Chipset:
- NVIDIA nForce2-128 SPP (Crush 18D)
- NVIDIA MCP-T
- Dodatni kontroleri:
- NVIDIA LAN (integriran na nForce MCP-T)
- NVIDIA "SoundStorm" audio (integriran na nForce MCP-T)
- IEEE1394 Firewire (integriran na nForce MCP-T)
- Winbond I/O
- Memorija:
- 3x 184-pinski DIMM utor za ne-ECC PC1600/2100/2700/3200 DDR memoriju
- Maksimalno do 3GB
- Utori:
- 1x AGP (8x, 1.5V)
- 6x PCI
- IDE portovi:
- 2x ATA-133 (maksimalno 4 jedinice)
- I/O i drugi portovi:
- 4x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 2x Serijski port
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O + game/midi port
- 1x FDD
- 1x RJ45 LAN
- 1x IrDA header
- IEEE1394 Firewire
- 3x fan header
- Standardi:
- ATX PCI 2.3, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Overclocking:
- FSB
- VCORE
- VDDR
- VAGP
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora)
- dodatni USB header
- SPDIF header (sam priključak ne dolazi s pločom)
- LED diagnostika
- Software:
- Driveri, Utility programi (EZBoot, Magic Health, itd.)
- Norton Ghost
EPoX 8RDA+ 2/2
EPoX je uvijek bio jak na opcijama za overclocking i tweaking tako da nije razočarao ni s 8RDA+. U BIOS-u možete promijeniti sve potrebno - vcore (maks. 2.2V - više nego dovoljno!), vddr (možete staviti vrijednosti 2.5, 2.63, 2.77 i 2.9V), vagp (maks. 1.8V) te množitelj procesora ako je odključan. Ploča bez problema mijenja množitelj Thoroughbred procesora bez da je potrebno nešto raditi na CPU-u. Naravno nikad ne može ništa biti savršeno pa tako je iz nekog nepoznatog razloga (najvjerovatnije buga u BIOS-u) nemoguće promijeniti množitelj procesora na 13, 13.5 ili 14. Bez problema rade svi niži i viši množitelji, ali ova tri ne. FSB se može podići sve 250MHz što je više nego dovoljno. Memorijske postavke se isto lagano mjenjaju a ploča nudi i brdo različitih množitelja za asinhroni rad memorije (50%, 60%, 66%, 75%, 80%, 83%, 100% (sinhroni mod), 120%, 125%, 133%, 150%, 166%, 200%). Ovako velik izbor memorijskih množitelja još nismo vidjeli niti na jednoj ploči/chipsetu. Naravno, tu je i draž nForce2 chipseta - korištenje memorije u 128-bitnom, tj. dvo-kanalnom modu. Za to vam je potrebno dva sticka (po mogućnosti identična) memorije. Prvi stick stavite u DIMM utor #1, a drugi u #2 ili #3. Naravno, možete popuniti i sva tri utora.
Mjesta oko socketa kolko hoćeš
Kao što smo već rekli, prostora oko procesora ima više nego dovoljno. Jedino nas malo žalosti samo pasivni hladnjak na nForce2 North Bridge chipu. Naravno, zbog takvih detalja je EPoX i uspio na tržište dati ploču koja ne košta više od US$100. U obranu ide i činjenica da se nForce2 North Bridge ne grije previše tako da je North Bridge najviše mlak i prilikom intenzivnog rada sistema.
Made by NVIDIA
EPoX 8RDA+ nije izrazito opremljena ploča ali ne može se reći da nudi malo. Tu je integrirani NVIDIA audio sistem (SondStorm) kojeg krasi visoka kvaliteta i odlične performanse (Croteamovci kažu da je po brzini, tj. po niskoj latenciji ispred bilo čega drugog na tržištu). Tu je još integrirani NVIDIA LAN (u BIOS-u postoji i opcija za uključivanje 3Com LAN-a ali ona ne postoji - na budućim modelima EPoX nForce2 ploča biti će integrirane dvije LAN kartice), USB 2.0 (ploča samo po sebi ima 4 USB porta, ne uključujući 2 porta na dodatnom headeru) i Firewire. South Bridge koji koristi EPoX 8RDA+, nForce2 MCP-T, na sebi već ima 3Com-ov LAN ali ga EPoX nije implementirao da što više uštedi, tj. da cijena 8RDA+ ploče bude što manja. S jedne strane razumijemo odluku ali s druge strane nam je žao radi toga.
Kablovina i sl.
Uz ploču dolaze dva priključka - jedan s dva dodatna USB utora a drugi s dva Firewire utora. Tu je još priključak s game portom, IDE i floppy kablovi, back panel, software/driver CD te uputstva. Manual je OK ali ništa posebno. Najviše smeta to što se uz ploču ne dobije SPDIF priključak koji bi jako dobro došao uz ovu ploču kada već ima tako dobar audio sistem. Dotični se može nabaviti posebno, samo je pitanje gdje ga naći u Hrvatskoj.
Test sistem i stabilnost
Test sistem:
|
|
Prvo test stabilnosti:
Naš test stabilnosti sastojao se od tri dijela: dva 48-satna "torture" testa te memorijskog testa. Naša dva "torture" testa uključuju sve i svašta i stvarno bespoštedno testiraju stabilnost. Memorijski test se pak sastoji od testiranja stabilnosti u sljedećim uvjetima:
- s jednim 256M PC-3200 DIMM-om, na CAS2
- s 2 ista 256M PC-3200 DIMM-a, na CAS2
- s 2 različita 256M PC-2700/3200 DIMM-a, na CAS2
- s 3 različita 256M PC-2700/3200 DIMM-a, na CAS2.
Za potrebe memorijskog testa koristili smo Infineon PC2700, OCZ PC3000 i Corsair PC3500 memoriju. Kod EPoX 8RDA+ ploče smo se još poigrali sa postavljanjem memorije tako da isprobamo stabilnost u 64 i 128-bitnom modu. Problema nije bilo jedino bi overclocking bio lošiji ukoliko se nisu koristila dva identična modula, tj. bio bi ograničen lošijim stickom.
Rezultati testiranja stabilnosti su sljedeći:
24h test stabilnosti #1 |
24h test stabilnosti #2 |
Memorijski test |
|||
Matična ploča |
broj rušenja programa |
broj rušenja OS-a |
broj rušenja programa |
broj rušenja OS-a |
prošla/pala |
Soyo KT400 DRAGON Ultra PE | 0 |
0 |
2 |
0 |
prošla |
EPoX 8RDA+ | 0 |
0 |
2 |
0 |
prošla |
Kao što vidimo, i jedna i druga ploča pokazale su izrazito dobre rezultate u testu stabilnosti. Moramo priznati da tako dobre rezultate nismo očekivali prije nego što smo počeli testirati jer VIA chipseti nikad nisu bili stabilni kao Intelovi ili AMD-ovi, a nForce2 je ipak tek drugi NVIDIA chipset. Na sreću ploče su se pokazale odličnima!
Overclocking i Benchmarks 1/3
Sljedeća stvar je overclocking! Testirane ploče postigle su sljedeće rezultate:
-
Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition:
- Maksimalan CPU takt: 2275MHz
- Maksimalan FSB: 350MHz (175x2)
- Potrebne voltaže:
-
vcore: 1.85V
-
vddr: 2.7V
- vagp: 1.6V
-
- EPoX 8RDA+:
- Maksimalan CPU takt: 2305MHz
- Maksimalan FSB: 400MHz (200x2)
- Potrebne voltaže:
- vcore: 1.875V
- vddr: 2.77V
- vagp: 1.6V
Moramo napomenuti da je EPoX 8RDA+ radio bez ikakvih problema i na FSB-u od 407MHz (203x2) s istim postavkama, no tada bi procesor radio na 50-ak MHz-a manje (zbog manjeg množitelja - nismo htjeli koristiti veći vcore od 1.875V) pa smo se odlučili za potrebe testa performansi na takt od 2305/400MHz. Iznad 407MHz bi sve radilo stabilno osim što bi se Windowsi XP srušili prilikom restarta ili gašenja (zanimljivo je da se nebi srušili prilikom bilo kakvih testova, već samo prilikom restarta ili gašenja). Iznad 410MHz-a pak 8RDA+ nije htio raditi kako treba, neovisno o postavkama za memoriju. Soyo KT400 DRAGON Ultra PE matična ploča postigla je puno skromnije rezultate - maksimalni FSB na kojem je htjela raditi bio je 350MHz (175x2).
Nije loše!
Nastavljamo s testom performansi:
Sandra daje malu prednost 8RDA+ ploči na 2083/333/333MHz. Kod overclockinga, očekivano 8RDA+ pobjeđuje Soyo ploču, i zbog višeg FSB-a i zbog višeg takta procesora. Stavili smo rezultate i za P4 na 2.4 i 2.7GHz tako da možete usporediti rezultate i s Intel P4/i845PE kombinacijom.
U CPU testu 8RDA+ praši naveliko, dok u memorijskom testu pokazuje superiornost nad Soyo KT400 pločom ali ne i spram P4/i845PE kombinacije.
Slične rezultate daje i Membench.
Benchmarks 2/3
Cipher bench pokazuje da u ovom testu P4 nema što tražiti. Što se tiče borbe EPoX 8RDA+ vs. Soyo KT400 razlike su minimalne, ali ipak u korist EPoX nForce2 ploče.
Primordia test je potpuno u znaku EPoX 8RDA+ dok kod Molecular Dynamicsa na 2083/333/333 pobjeđuje EPoX a pri overclockingu Soyo KT400, usprkos nižem taktu i FSB-u.
Test matrica smo stavili da se vidi koliko P4 izvlači njegov SSE2. Kada gledamo testirane ploče onda je 8RDA+ u maloj prednosti.
SuperPi opet pokazuje snagu Athlonove FPU jedinice i odlične performanse nForce2 chipseta.
EPoX 8RDA+ opet razbija sve živo. Na 2083/333/333 8RDA+ je brži od Soyo KT400 ploče na 2275/350/350 i za trunku sporiji od P4 na 2.7GHz (i to na 2700/600/400MHz). Kada pak pogledamo rezultate EPoX 8RDA+ ploče na 2300/400/400 zaboli nas glava od brzine!
Benchmarks 3/3 i zaključak
Nastavljamo s pravim, a ne sintetičkim testovima. Prvi na redu je Quake 3:
Quake 3 opet pokazuje kako je nForce2 idealna platforma za AthlonXP procesore. Performanse su stvarno odlične! P4 je uvijek bio kralj za Quake 3 no čini se da je tome došao kraj.
Još bolje rezultate u korist EPoX 8RDA+ ploče daje Jedi Knight II. Impresivno!
UT2003 botmatch demo pokazuje snagu AthlonXP procesora spram Pentiuma 4, a isto tako i prednost nForcea2 spram KT400.
Serious Sam: TSE ponavlja priču - EPoX 8RDA+ razvaljuje.
Ugs-01 i Proe-01 testovi leže Pentiumu 4, a svi ostali daju prednost AthlonuXP, pogotovo ako je tu nForce2 kao partner.
Zaključak
Kada sve pogledamo dođemo do zaključka da nije bilo fer s naše strane uspoređivati jednu KT400 ploču s nekom pločom na bazi nForce2 chipseta, pogotovo ako se radi o tako dobroj ploči kao što je EPoX 8RDA+. Zato Soyo KT400 DRAGON Ultra Platinum Edition ocjenjujemo kao što bi je ocijenili da je uspoređujemo s nekom drugom KT400 pločom. Soyo KT400 DRAGON Ultra PE vrlo je kvalitetna ploča fantastičnog izgleda. Performanse su joj dobre (opet ponavljamo - za jednu KT400 ploču) i bogata je dodacima (5.1 audio, ATA RAID kontroler, a pogotovo Smart card čitač). Soyo KT400 ploču krase i detalji koji puno govore o kvaliteti proizvođača - u paketu s njom dolazi 3 ATA kabla, tu je i termalna pasta te fantastični manual. Sve skupa ploča koju se može preporučiti ako netko hoće baš KT400 ploču. Ako pak traži ploču za svog Athlona i želi najbolje, onda je tu nForce2 chipset. Stvarno ne razumijemo zašto bi trenutno itko kupio ploču za Athlona a da nije na bazi nForce2 chipseta. EPoX 8RDA+ nForce2 ploča je ploča za poželjeti - strašno je brza, odličan je overclocker a za jedan jeftiniji model nije ni siromašna dodacima - tu je odličan integrirani audio, LAN kartica i Firewire. Ako želite pravu stvar, uzmite EPoX 8RDA+, nećete požaliti!