Spire DigiPanel CF203-NEB
Datum objave 15.12.2004 - Dean Narandžić
Uvod
Spire DigiPanel CF203-NEB
Višefunkcionalni paneli koji se ugrađuju u 5,25" (ili 3,5") utor ne predstavljaju nikakvu rijetkost u ponudi proizvođača dodataka za računala, pa ne čudi da je poznati proizvođač hladnjaka za procesore Spire u svoju ponudu uvrstio jedan takav uređaj. U ovom slučaju radi se o panelu koji obnaša funkcije digitalnog funbus kontrolera, opremljenog LCD zaslonom i sondama za mjerenje temperature te konektorima za spajanje često korištenih perifernih uređaja, i HDD coolera. Uređaj je napravljen od aluminija uz solidnu kvalitetu završne obrade, no prednja maska je na žalost u potpunosti od plastike. Vizualni dojam prednje maske popravlja ovalni pleksiglas koji prekriva skoro cijelu masku. Spire DigiPanel je moguće dobiti u srebrnoj ili boji aluminija, a mi smo testirali Alu verziju.
Svi potrebni kablovi su priloženi
Ukoliko pogledamo prednju masku na njoj ćemo pronaći po dva 3,5 mm audio i USB priključka, te jedan FireWire priključak standardne veličine. Svi priključci su smješteni sa lijeve strane dok se sa desne strane nalazi jedan poveći potenciometar koji ujedno služi i kao tipka za selektiranje odabrane funkcije. Sredinom pak dominira LCD zaslon. Uređaj za svoj rad zahtjeva napajanje koje dobiva putem standardnog Molex konektora izvedenog u obliku prolaznog (pass through) kabla, zahvaljujući kojem nećemo biti zakinuti za broj uređaja koji bez splitera možemo spojiti na napajanje. Da bi audio, USB i FireWire konektori obnašali svoju funkciju potrebno ih je spojiti sa odgovarajućim konektorima na matičnoj ploči, a svi potrebni kablovi za to su priloženi. Interkonekcijske kablove spajamo na konektore na unutrašnjoj strani panela, nakon čega ih je potrebno provući kroz kućište do nekog otvora na stražnjoj strani kako bi ih spojili na konektore ugrađene na backplate matične ploče. Da dobro ste pročitali – priloženi kablovi ne omogućuju spajanje na dodatne headere koji postoje na praktički svim novijim matičnim pločama, već panel moramo spajati na eksterne konektore, a pri tome nismo dobili čak niti pločicu koja bi nam pomogla da ih provučemo kroz neki od praznih utora za PCI karticu... Ovo smatramo velikim propustom koji uvelike smanjuje korisnost ovog uređaja!
Pogled na ventilator i elektroniku sa konektorima
Što se tiče spajanje ventilatora, na raspolaganju imamo tri konektora istog tipa kao što su i konektori za spajanje ventilatora na matičnim pločama. Radi se o naponski reguliranim izlazima koji omogućuju prikaz i promjenu brzine vrtnje svakog od spojenih ventilatora u rasponu od 60% do 100%. Kako bi nam olakšao spajanje ventilatora, proizvođač je priložio i odgovarajuće produžne kablove (svi kablovi su označeni sa naljepnicom sa brojem kako bi znali koji smo ventilator spojili na koji izlaz). Za ovakve uređaje uobičajeno je da dozvoljavaju spajanje više ventilatora na jedan izlaz (za to će vam naravno trebati i odgovarajući spliter kablovi), no za ovaj nismo uspjeli saznati da li to omogućuje (tj. da li izlaz daje dovoljno snage). Iako je na jedan od izlaza inicijalno spojen ugrađeni ventilator za hlađenje čvrstog diska, vjerujemo da će broj izlaza biti dovoljan većini korisnika. U paru sa izlazima za ventilatore dolaze i tri temperaturne sonde kojima je moguće pratiti temperaturu komponenti koje hladimo (sonde su označene različitim bojama kako bi ih mogli upariti sa ventilatorima). Sonde su normirane za mjerenje unutar temperaturnog raspona od 30°C do 90°C.
Opis i zaključak
DigiPanel sa ugrađenim čvrstim diskom
Spire DigiPanelom upravljamo pomoću jednog potenciometra koji osim na zakretanje reagira i na pritisak kao tipka (zapravo se ne radi o potenciometru, već o okruglom prekidaču koji nizom impulsa uređaju javlja u kojem smjeru ga okrećemo). Zakretanjem mijenjamo prikaz broja okretaja i temperature, a nakon što izaberemo željeni par izlaza i sonde kratkim pritiskom uređaju dajemo na znanje da želimo regulirati brzinu vrtnje, što ponovo činimo zakretanjem potenciometra. Duži pritisak na potenciometar otvara meni u kojem možemo podesiti temperaturu koja će aktivirati alarm za pregrijavanje ili aktivirati alarm za slučaj prestanka rada ventilatora. Alarm je vrlo glasan, a i inače uređaju zamjeramo što proizvodi prodoran zvuk svaki put kada upalimo računalo. Dobro je što pamti sve postavke (alarm i brzinu vrtnje ventilatora) i nakon što ugasimo računalo. Prikaz informacija na ekranu pati od tipičnih problema za LCD tehnologiju – mali vidljivi kut i spora brzina odziva, a u usporedbi sa sličnim ekranima se ističe plavo pozadinsku osvjetljenje realizirano uz pomoć dviju ultra bright LED dioda sa lijeve i desne strane ekrana.
Plavo osvjetljenje je uvijek "in"
Kako 5,25" utor u koji ugrađujemo Spire DigiPanel ne bi ostao neiskorišten, panel nam omogućuje ugradnju i hlađenje jednog čvrstog diska. Ugradnja diska je vrlo jednostavna – skinemo poklopac, disk postavimo na nosač i sa donje strane ga pričvrstimo vijcima (inače vijci koje smo dobili sa panelom svojim dimenzijama nisu točno odgovarali navojima na disku). Disk se hladi uz pomoć ventilatora dimenzija 70x70x10 mm koji svoj posao radi izuzetno efikasno (disk čija temperatura je na stolu dostizala i 43°C je u DigiPanelu radio na postojanih 29°C), no uz nešto veću količinu buke. Srećom, ovaj problem se vrlo jednostavno rješava smanjivanjem brzine vrtnje ventilatora na minimum, pri čemu je buka koju proizvodi mala, a hlađenje skoro jednako efikasno kao i prije. Ventilator radi na brzinama od cca. 2500-4500 rpm, a nivo buke je prema specifikaciji 25-35 dBA.
Podešavanje alarma
Zaključak
Spire DigiPanel je na nas ostavio mlak dojam – kao plus možemo navesti dobru završnu obradu, činjenicu da pamti postavke i kada je računalo ugašeno, te vrlo efikasno hlađenje ugrađenog diska. Na žalost, naišli smo i na neke veće nedostatke u dizajnu, prvenstveno u korištenju kablova koje moramo spajati na vanjske konektore na matičnoj ploči, zatim nedostatak termalne regulacije brzine vrtnje ventilatora, te nekoliko detalja kao što je iritantan zvuk koji proizvodi prilikom paljenja računala. Kako nas niti dizajn nije previše dojmio, odluku o kupnji prepuštamo vama – ukoliko su vam mogućnosti ovog uređaja dovoljne, a mane vas ne smetaju previše - nabavite ga. U suprotnom pogledajte i konkurentne proizvode koji možda ne nude sve funkcije kao DigiPanel, ali ono što nude imaju bolje riješeno.