Spire VertiCool SPA49B0

Datum objave 01.03.2005 - Krešimir Matanović

Uvod

Iako je SocketA platforma pred odlaskom u više nego zasluženu mirovinu još uvijek je dosta rasprostranjena te samim tim i dovoljno zanimljiva širem krugu korisnika. Kako u našem labu još uvijek imamo stroj baziran na ovoj platformi tako vam s vremena na vrijeme možemo donijeti test coolera za ovu platformu. Ovaj put nam je tvrtka Spire Coolers na test poslala svoj novi heatpipe model SPA49B0 "VertiCool" namijenjen upravo SocketA i 370 platformama. Sa Spireovim SocketA hladnjacima se već duže vrijeme nismo susretali, točnije od testa Socket A hladnjaka, Part II prije skoro dvije i pol godine. Tri modela koja smo tada isprobali nisu nas baš oduševila, čak štoviše bili su izrazito loše kvalitete izrade i loših performansi. Međutim vidjelo se da potencijala ima, i da sa malo više pažnje u izradi Spire može postati konkurent i već dokazanom proizvođačima. Od tada je prošlo dosta vremena, a Spire je sazrio u ozbiljnijeg i kvalitetnijeg proizvođača. U proizvodnom programu Spire tako danas ima kvalitetne CPU coolere za sve platforme, ventilatore (od 30mm do 120mm), modding opremu (svjetleće ventilatore, neonke itd.), dodatnu opremu (eksterna HDD kućišta, hladnjaci za laptope, termalne paste, rounded kablovi, itd.) kao i ostala riješenja za hlađenje računala. Naš testni primjerak spada u sam vrh Spireovih riješenja za SocketA platformu i stoga nas je jako zanimalo kakve su mu performanse.

Pakiranje

Pogled sprijeda, Spire fan grill

Cooler je na prvi pogled vrlo masivan (teži 333 grama) i kvaliteta izrade je na visokom nivou. Kako se radi vrlo kompleksnom cooleru, tako nas je Spire ugodno iznenadio visokom kvalitetom završne obrade. Naziv "VertiCool" je zaslužio zbog vertikalno postavljenog ventilatora koji hladi četiri vertikalno postavljena bakrena heatpipea postavljena u "toranj" aluminijskih finova. U bazi se nalazi aluminijski hladnjak pričvršćen za bakrenu jezgru koja je zadovoljavajuće ispolirana. Ventilator je dimenzija 80×80×25 mm a vrti se na 2300rpm +/-10%, (izmjereno 2445rpm), i pri tom stvara buku od 25dB, a upuhuje 28CFM zraka. Naš subjektivni dojam je da je buka ipak na malo višoj razini, ali opet ne prelazi granice normale. Snaga koju ventilator u svom radu troši je 0.96W i pri tom vuče struju od 0.08A. Dimenzije cijelog hladnjaka su 80×64×90 mm, a ukupni termalni otpor mu je 0.38 °C/W.

Opis

Stražnji dio

Stražnji dio nam otkriva koncepciju coolera, koji se zapravo sastoji od tri dijela. Bakrena pločica (jezgra coolera) preuzima svu toplinu na sebe i predaje ju aluminijskom heatsinku (zaljepljen za bakrenu jezgru) u kojeg su ugrađena četiri okomito postavljena heatpipea. Heatpipeovi prenose toplinu u "toranj" do aluminijskih finova, a potom čitavu konstrukciju hladi ventilator. Cijela ova konstrukcija se nalazi u metalnom oklopu koji povezuje dijelove u cjelinu. Iako je riječ o vrlo kompleksnom hladnjaku, gdje su greške u proizvodnji i spajanju moguće, Spire je ovaj dio posla odradio odlično. Uz to hladnjak i nije pretežak - slični hladnjaci konkurentnih firmi teže i do pola kilograma.

Pogled na heatpipeove, ukupno 4 komada

Slika iznad nam najbolje dočarava kompleksnost ovog proizvoda, a u Spireu su se stvarno potrudili. Način spajanja na socket je klasičan, i bili smo zadovoljni lakoćom kojom se montira. Kopča nije pretvrda i dovoljno je elastična da se cijeli posao obavi prstima. Dakle ne morate se bojati da će vam odvijač kliznuti i opaliti po ploči što se nažalost kod nekih coolera znalo desiti zbog pretvrde kopče. Jedini pravi problem ovog coolera su njegove dimenzije, jer ga je vrlo teško montirati u kućišta koja imaju napajanja smještena vrlo blizu ploči, a time i socketu. Tako da vam za što lakšu montažu preporučamo vađenje ploče ili napajanja. Kada ga se montira i zakopča, cooler se dobro drži i nema klizanja po jezgri procesora.

Solidno uglancana bakrena jezgra

Bakrena jezgra je solidno uglancana, no naravno da bi to moglo biti i bolje s obzirom da znamo koliko je glatka površina bitna za dobar prijenos topline. To se donekle kompenzira i kvalitetnom pastom. Iako sa coolerom u kompletu dolazi pasta, mi smo koristili Nanothermovu SILVER XTC pastu testiranu prošle godine, a čiji test možete pročitati ovdje. Pasta se pokazala izvrsnom i u ovom slučaju. Za konkurenta Spireovom hladnjaku smo upotrijebili nešto stariji, ali izvrsni Cooler Master-ov HSC - V62 model čiji opis možete pogledati u članku od prije dvije godine.

Test sistem, rezultati testa i zaključak

Test Sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme Soltek SL-75FRN2-L Golden Flame
Procesor(i)

AMD Athlon XP-M Barton 2500+ @ 2.4GHz (200x12/ 1.72V)

Memorija 2x 256MB Kingmax DDR433
Grafička kartica

Terratec Mystify ATi Radeon 9600XT 256MB

Driveri: ATi Catalyst 4.11

Muzička kartica

CL Soundblaster Live! 5.1, default driver

Hard disk(ovi)

WD Western Digital 800BB ATA-100 IDE 7.200rpm 80GB (NTFS)

CD-RW Sony CRX-230E
DVD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-5000


Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP2
Chipset datoteke nForce 5.10
DirectX verzija 9.0c
CPU Burn v2.0
Soltek Hardware Monitor v2.04

 

Rezultati testa

Temp LOAD

CPU (°C)
Coolermaster HSC-V62
52
  
Spire VertiCool SPA49B0
54
  
 
010203040506
0
 

Za maksimalno opterećenje obaju coolera koristili smo CPU Burn program, dok nam je za mjerenje temperature poslužio Soltekov Hardware Monitor. CPU Burn smo pustili 2 sata da muči naš procesor. Kako na grafu vidimo, pobjeđuje Cooler Masterov model ali uz značajno veću buku. Naime, dok je brzina Spireovog ventilatora stalna, CoolerMaster-ov model se vrti između 3000 i 6800 RPM (automatska regulacija). Na vršnom opterećenju, odnosno nakon 2 sata CPU Burna, HSC-V62 se vrtio na oko 5500RPM i pri tom stvarao veliku buku. Dakle, ako i količinu buke uzimamo kao faktor, pobjednik testa je ipak Spire, koji radi vrlo tiho u odnosu na Cooler Mastera.

Temp IDLE

CPU (°C)
Coolermaster HSC-V62
37
  
Spire VertiCool SPA49B0
39
  
 
0 51015202530354
0
 

Idle temperatura je mjerena sat vremena nakon što smo ugasili CPU Burn. Tu je opet pobjednik HSC-V62, koji se pri tom vrti na bitno nižih 3300RPM, ali je opet malo bučniji od Spirea.

 

Zaključak

Spire nas je ugodno iznenadio kvalitetom izrade, kao i kompleksnošću proizvoda. Pokušali su biti orginalni u načinu izrade, i iako su sve ove tehnologije već otprije poznate, to im je dijelom i uspjelo. Napravili su vrlo složen cooler, koji se sastoji od mnogo različitih tipova hlađenja spojenih u jedno. Bakrena jezgra služi brzom prijenosu topline na aluminijski heatsink i do heatpipeova. Heatpipe tehnologija omogućava proizvođaču da upotrijebi ventilator koji se ne vrti na visokim okretajima i pri tom ne stvara previše buke. Na kraju imamo vrlo tih i efikasan hladnjak koji uspješno hladi našeg overclockiranog, mobilnog Bartona. To je garancija da će uspješno ohladiti svaki SocketA procesor i da će pri tom raditi vrlo tiho i neće ometati vaš mir. Na kraju moramo dodati i jadnu malu opasku. Naš testni Barton inače ide puno više od 2.4GHz na kojima smo vršili mjerenja, a u testu Epoxove 8RDA6+ PRO ploče smo ga natjerali i na 2.6GHz (1.856v). Sa ovim coolerom Barton se na žalost ne želi probuditi ni na 2.5GHz i ostaje činjenica da je Alpha 6035 sa Deltinim ventilatorom (cca. 7400RPM) najbolji cooler za SocketA ploatformu koji smo ikada isprobali. Time je došlo vrijeme da privedemo kraju ovaj test, a Spireov VertiCool SPA49B0 vam možemo toplo preporučiti.