steelseries_arctis_9_wireless_1 steelseries_arctis_9_wireless_2

SteelSeries kao što znamo proizvodi kvalitetne i popularne gamerske slušalice za svaki segment tržišta. Danas testiramo Arctis 9 Wireless koje su pri vrhu ponude, a riječ je o vrlo svestranim over-the-ear slušalicama. Svestrane su jer donose PC, Mac, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch te kompatibilnost s mobilnim uređajima preko 2.4 GHz bežične ili Bluetooth veze. Donose i kvalitetnu konstrukciju, udobne su, a za dobar se zvuk brinu 40-milimetarski driveri.

steelseries_arctis_9_wireless_3 steelseries_arctis_9_wireless_4

SteelSeries svoje proizvode pakira na poznat način, a i vanjske boje te možda malo pretjerana upotreba marketinških slogana prepoznatljivi su. Arctis 9 Wireless slušalice su unutar tvrde vanjske kutije smještene u plastično ležište koje je smješeteno u još jedan narančasti kartonski omotač s natpisom For Glory. Dodatno, obje su slušalice i zglobovi zaštićeni najlonom. Uz slušalice u kutiji se nalazi i Micro USB to USB-A kabel za punjenje i nadogradnju Firmwarea, zatim Wireless dongle, te knjižice s informacijama.

Bundle je još bogatiji za jednu stvar, a to je Rainbow 6 Extraction igru koju je moguće odabrati uz slušalice kada ih se kupuje putem SteelSeriesovog webshopa.

steelseries_arctis_9_wireless_5

Wireless dongle je uređaj promjera oko 60 milimetara, a iz njega izlazi kabel dužine 1,8 metara s USB-A konektorom u L obliku. Na donjoj se strani nalaze dvije gumene nožice između kojih su smješteni tipka za spajanje (Connect) i prekidač za promjenu iz PC moda rada u Playstation mod rada. Na mjestu gdje USB kabel ulazi u uređaj, sa svake se strane još nalaze i Game In te Line Out jackovi. Bežično dakle, preko 2,4 GHz veze slušalice mogu komunicirati s PC, Mac ili Playstation uređajima, a preko Bluetootha s mobilnim uređajima, prijenosnicima i sličnim.

steelseries_arctis_9_wireless_6

Konstrukcijski, ove su slušalice vrlo slične 9X modelu koji im je prethodio, što znači da imaju isti onaj metalni naglavni dio, sa ski googles sistemom za prianjanje uz glavu, kvalitetne plastične nosače, zglobove i slušalice koje imaju Airweave over-ear jastučiće na sebi. Vanjski poklopci sa SteelSeries natpisima su plastični no s gumiranim premazom, dok je ostatak kućišta plastika malo glađe površine. Zglobovi omogućavaju okretanje nosača slušalica za 90° u odnosu na headband, a onda još i same slušalice imaju manji hod u odnosu na nosač. Tako je postignuta veća kompatibilnost i dobra udobnost nošenja.

steelseries_arctis_9_wireless_7

Unutar slušalica se nalaze 40-milimetarski driveri s neodimijskim trajnim magnetima koji imaju frekvencijski raspon od 20 Hz do 20 kHz. Impedancija slušalica je 32 Ohma, osjetljivost 98 dBSPL, a ukupna harmonička distorzija je manja od 3%. Driveri su smješteni u plastična kućišta solidne zapremine, no uz njih je smještena i elektronika, kontrole, bežični modul te naravno baterija. Sama baterija prema proizvođaču omogućava 20 sati autonomije, što kroz korištenje možemo i potvrditi.

steelseries_arctis_9_wireless_8

Mikrofon je izvlačiv, a podržava ClearCast tehnologiju. Certificiran je za upotrebu s Discordom, te koristi bi-direkcionalni dizajn. Frekvencijski raspon mu je od 100 Hz do 6,5 kHz, ima osjetljivost od -38 dBV/Pa, i impedanciju od 2,2 kOhma. Kao što smo napisali izvlačiv je, a smješten je na vrh u plastično kućište. Nosač mikrofona je moguće podešavati po volji. Odlično hvata glas, čak i pri povišenim tonovima.

steelseries_arctis_9_wireless_9 steelseries_arctis_9_wireless_10

steelseries_arctis_9_wireless_11

Na lijevoj se slušalici nalazi već spomenuti uvlačivi mikrofon, ali i ChatMix kotačić kojim on-the-fly balansiramo između zvukova iz igre i chat zvuka. Stvar radi vrlo dobro i vjerujemo kako će mnogi gameri ovu funkciju smatrati vrlo korisnom, jer je bitno ponekad više čuti suigrače, nego samu igru. Naravno, vrijedi i obrnuto.

Na desnoj se pak slušalici nalazi kotačić za zvuk, koji ima naglašeni korak negdje iznad polovice da si slučajno ne pojačamo zvuk do maksimuma, no istovremeno bi mogao biti i malo kvalitetnije izveden jer zna strugati po kućištu. Ispod njega se nalazi velika Mute tipka za mikrofon. Na dnu je Bluetooth tipka, indikacijska LED-ica, Power tipka (ujedno služi i za uparivanje s dongleom), zatim Micro USB utičnica za punjenje baterije, te 3,5-milimetarski jack utor za povezivanje s različitim uređajima (kabel nije priložen).

steelseries_arctis_9_wireless_12 steelseries_arctis_9_wireless_13

Nosač slušalica je metalni i zadovoljavajuće je fleksibilan. S gornje i donje strane je tkana traka u stilu ski googlesa s čičak trakom kojom prilagođavamo veličinu prema glavi korisnika. Uz dobro riješene zglobove i udobne Airweave jastučiće slušalice su vrlo udobne i kod dugotrajnog korištenja. S obzirom na to da su jastučići prozračni, nema pretjeranog zagrijavanja, ali nema ni izolacije vanjske buke. Slušalice su izmjerene mase 378 grama, što ih čini težima, no nisu tako zamorne za nošenje.

steelseries_arctis_9_wireless_14 steelseries_arctis_9_wireless_15

steelseries_arctis_9_wireless_16 steelseries_arctis_9_wireless_17

Slušalice podržavaju SteelSeries GG softver, gdje u izborniku Engine možemo upravljati njihovim osnovnim i naprednijim funkcijama. Instalaciju softvera svakako jer s uključenim DTS:X V2 zvuk je malo detaljniji i s većom prostornošću. Najbolje od sebe slušalice daju u srednjem rasponu zvuku gdje detalja ne fali i odlične su za chat, telefonske razgovore i slično.

S uključenim DTS-om i softverskim surroundom možemo birati profile Studi, Game i Cinema s primjetnim (čujnim) razlikama, te stereo profile Default, Small Room i Large Room. Dva su slajdera za pojačanje Bass efekta i govora, a na dnu je Equalizer koji možemo podešavati ručno, te kreirati Custom profile. Na desnoj strani možemo isključiti ili uključiti mikrofon, podesiti njegovu glasnoću, te sidetone. U Settings dijelu možemo odrediti kada će se slušalice same isključiti, želimo li da se Bluetooth automatski uključi s uključivanjem slušalica, a možemo i odrediti što se dešava prilikom Bluetooth poziva kada slušalice koristimo na PC-u – da, moguće je istovremeno primati i reproducirati zvuk iz dva izvora. Jedina negativna stvar koju smo primijetili kod rada slušalica je što se ponekad ne probude iz “sna” nakon par minuta neaktivnosti. Zapravo, izgube vezu s dongleom pa ih moramo isključiti te ponovno uključiti.

steelseries_arctis_9_wireless_18

Arctis 9 Wireless proizvode čist, dovoljno jak i detaljan zvuk. Basevi jesu malo naglašeniji, ipak su ovo primarno gamerske slušalice, no i ostatak je spektra čist, s jasnim razlikama i brzim tranzicijama. Odlične su za igre gdje ima puno ispremiješanih zvukova, koje možete jasno razaznati, ali su isto tako pogodne i za duge chat sesije jer su srednji tonovi odlični – glas je čist i jasan. Kod visokih tonova ima mrvicu distorzije, no nije to ništa strašno. Slušalice su podjednako pogodne i za multimediju, filmove te muziku.

Osim što su dobre za onu osnovnu namjenu, reprodukciju zvuka, imaju solidan mikrofon, udobne su za dugotrajno nošenje, te su vrlo svestrane, tj. multiplatformske. I upravo je tu njihova najveća snaga, kupit će te ih svakako jer ih možete spojiti na stvarno mnoštvo uređaja i različitih platformi. Kvalitetno su napravljene i imaju dobru autonomiju. Ako moramo cjepidlačiti, voljeli bismo malo kvalitetniji kotačić za zvuk i popravljeno buđenje iz sna. Sve u svemu, dobra kupovina ako imate viška 1.450 kuna.