Da li ste ikad čuli da se i miševi overclockiraju i da li koristite višemonitorski sustav? Naziv mu je Sensei i njegov 32-bitni ARM procesor može poduplati ionako visoku osjetljivost od 5700 cpi na nebeskih 11400 cpi.
U SteelSeriesu kažu da je Sensei miš s najviše mogućnosti podešavanja na svijetu ali naravno to ćemo otkriti tek kad zavirimo u softver – izvana ništa ne govori o kakvom se mega mišu radi. Držati u rukama nešto naj na svijetu zaista širi osmjeh i podiže čelo. Stoga prilazimo pakiranju oprezno i s dozom nesigurnosti jer tko zna što nas čeka. Za svaki slučaj stari mačor drži stražu pokraj peći i pogled na Senseiu.
No posvetimo se na čas pakiranju na kojem pronalazimo uobičajeno – veliku fotku miša, logo, naziv i tehnikalije. U istom stilu kao i kod većine miševa koje smo ranije opisali u recenziji, do Senseia se dolazi otvaranjem prednje strane čvrstog pakiranja u stilu knjige. Dizajn je to koji su preporučili vodeći klanovi gamera diljem svijeta – možete vidjeti koji su to na stranicama proizvođača. Unutra nas dočekuje natpis „Winning’s everything“ te uvodni tekst, a nadesno ispod prozirne zaštitne plastike bliješti uglancano metalizirano čelo našeg miša. Od priloga nalazimo korisničke upute, katalog proizvoda i naljepnicu –očekivali smo vidjeti dodatak više kod proizvoda visoke klase. Npr. jako nam nedostaje mogućnost izmjene mase odnosno nekoliko utega za prilagodbu mase miša.

Izvadivši Senseia iz mišje rupe, uočavamo najprije njegov minimalistički dizajn te gornju površinu koja je presvučena metalnim slojem srebrne boje. Metalizirana površina izrazito bliješti i reflektira odsjaj predmeta u blizini ali bi trebala osiguravati dobro prianjanje. Ruku na miša, osjećaj je ugodan i miše se dobro hvata te ne bježi iz ruke ni malo. Mislilo se i na ljevoruke te je i ovaj miš simetrično izrađen. Bočno su ugrađeni plastični crni dijelovi sa po dvije dodatne crne tipke, što će igrači znati cijeniti. U radu se ističe SteelSeries logo smješten na haubi miša odnosno na stražnjem dijelu gornje površine točno ispod dlana ruke, a isti se može softverski podešavati na sve moguće načine koje želite.

Velik dio gornje površine miša zauzimaju lijeva i desna tipka. S prednje strane okružen područjem plastike crne boje nalazi se crni scroll kotačić koji ima ugrađeno LED osvjetljenje, iza njega je tipka za podešavanje CPI osjetljivosti senzora, a između Scrolla i CPI tipke je malena LED čija se funkcija podešava softverski.

S donje strane crne boje nalazimo tri teflonske klizne površine (č:nožice), u sredini je smješten optički senzor, specifikacije i potpuno neočekivani LCD ekrančić.

Preko ekrančića može se podešavati miš na način da tipku za podešavanje osjetljivosti senzora držimo pritisnutu 3-5 sekundi i pustimo te tako ulazimo u izbornik gdje podešavamo željene opcije.  I kao da to nije dovoljno, može LCD prikazivati softverski učitane bitmape – totalno cool a istovremeno bizarno – vidi PC Ekspert logo na fotki!
Sensei se nastavlja busati kvalitetom i kad su u pitanju kabel i pozlaćeni USB priključak.
Podrška proizvođača na stranici Sensia je zaista fascinantna – osim detaljnih opisa funkcija i mogućnosti, video materijala, pomoći u obliku pitanja i odgovora (č: FAQ), možete još kalkulirati i kreirati za svoj Sensei. Više o tome u dijelu o softveru.
Kao što ste vjerojatno primijetili, u uvodu smo naveli da je Sensei vrlo osjetljiv miš s 5700 cpi koje dodatno može udvostručiti na 11400 cpi. Vrijedilo je ovo provjeriti na podlogama koje smo pronašli po svim mogućim zakucima testne ustanove pa je tako bio na podu, u zraku i po svuda, čak i u kosi, dobro nije bio u vodi, al moguće da i surfa. Priznajemo, nismo imali SteelSeries podloge, ali imali smo nekoliko promotivnih no-name podloga što je još bolje za potrebe testiranja nego koristiti baš istog proizvođača čiji je i miš.
11400 cpi pokazalo se previše za gejmanje dok su na 5700cpi kretnje bile taman – vrlo brze i precizne. Vjerojatno bi na višemonitorskom sustavu 11400cpi bilo i premalo, posebno ako se radi o npr. tri 24“ monitora postavljenih u liniju s ukupnom horizontalnom rezolucijom od 5760 točkica.

 

Software

Politika Steelseries ponavlja se od miša do miša te je i kod Senseia slučaj da softver nije isporučen na uobičajeni način spržen na CD, već se traži povezivanje na internet i skidanje najnovije odnosno posljednje verzije softvera. Razumljivo da se na taj način proizvođač automatski ogradio od mogućih pogreški u radu prvih verzija softvera i/ili firmwarea te tako spriječio eventualnu provalu prigovora korisnika. S druge strane postoji caka – softver uopće ne treba instalirati da bi koristili Sensei već možete podešavati opcije predinstaliranog drivera preko LCD ekrančića miša!
Kad smo obavili skidanje softvera, koji je usput budi rečeno nevjerojatno velik čak preko 29 MB, automatski se upisuje i najnoviji firmware. Ovdje je došlo i do neobjašnjivog prekida veze na USB priključku, dobro i ne baš neobjašnjivog pošto se radi o ploči prve revizije P67 čipseta sa bugom na USB3.0, čime je onemogućen završetak nadogradnje firmwarea miša. Unatoč tome, nadogradnja je nakon ponovog pokretanja nastavila gdje je i stala te se miš probudio nakon ovog procesa – hvala SteelSeriesu – već smo se pobojali za Senseievo zdravlje.
SteelSeries ikona u taskbaru oživi po uspješnoj instalaciji te možemo nastaviti dalje u dubine mišjeg softvera.
Početni prozor Steelseries Engine softvera podijeljen je u nekoliko cjelina – Devices i Profiles s lijeve strane, te u sredini traka s izbornicima: Buttons, On Board Profiles, Settings, Properties i Statistics.
Nekoliko defaultnih profila za popularne igre dolazi već spremno za korištenje ili izmjenu po želji i spremanje.
Panel sa postavkama „Settings“ je najopsežniji i ovdje ćete se zadržati dok najprije uvidite što sve možete a nakon toga se treba poigrati i podesiti po želji sve opcije, ako želite. Npr. ovdje reguliramo boju osvjetljenja LED-ica, svjetlinu i kontrast prikaza LCD-a, osjetljivost senzora i td. Priznajemo da je izbor od 16,8 milijuna boja potreban jer neki korisnici žele uskladiti osvjetljenje na raznim komponentama što je kod Senseia moguće učiniti LED-icu scroll-kotačića, LED-icu iza scroll-kotačića te LED-icu loga proizvođača na stražnjem dijelu miša.

Mi smo odabrali tri različite boje da vidimo kako to izgleda – nije nešto ali kad se može zašto ne. Učitavanje bitmapa vrši se kroz softver izravno u LCD ekrančić. Veličina sličica treba biti 128×32 točkica i to u BMP formatu.
Ova stvarčica u nama stvara oprečna mišljenja o uporabljivosti i smislu u odnosu na moguću nižu cijenu a time i više kupaca u varijanti bez iste. Uzevši u obzir obrazloženje samog proizvođača ipak je prevagnulo mišljenje – što više to bolje. Naime, SteelSeries je LCD ekrančić zamislio kao sredstvo osobnog izražaja i kreativnosti koji zahvaljujući unikatnim bitmapama može odvratiti i od krađe na javnim mjestima. Ok, LCD na mišu nije za svakoga i ne treba svakome ako mu miš čuči u rupi (č: kod kuće) i ne izlazi iz nje ali da je zabavno i potencijalno korisno – je, a zabavu i korisnost treba platiti. Gameri se ionako zabavljaju tako da će se ovim dodatkom izdignuti na višu razinu u trenucima odmora od gejmanja. Mijauuu.
Statistika nije za svakoga, a najmanje za gamere, ali dobro dođe ponekad iz zabave baciti oko na podatke o stanju motora našeg miša.