streacom_fc8a_10

Poklopac kućišta zapravo ne uključuje bočnu rebrastu stranicu, već samo ide u obliku slova L. No, sve skupa je moguće i na ovaj način rastaviti kako bi se otvorilo više manevarskog prostora za slaganje komponenata. Unutarnji prostor je inače dimenzija 196 x 242 x 88 milimetara.

streacom_fc8a_11

Na vrhu unutrašnjosti kućišta nalazimo redizajnirani nosač koji u odnosu na prethodnu generaciju koji prima više uređaja. Na vrhu je nosač za slim optički uređaj visine 12.7 milimetara i uz kojeg možemo kombinirati 2.5 te 3.5-inčne diskove –  1 x 2.5″ + 2 x 3.5″ ili 4 x 2.5″ ili 2 x 2.5″ + 1 x 3.5″. Ako ne želimo koristiti optički uređaj tada kombinacija izgleda ovako – 2 x 2.5″ + 2 x 3.5″ or 5 x 2.5″ or 3 x 2.5″ + 1 x 3.5. Sve je ovo naravno podložno varijacijama u odnosu na to što imamo ispod na ploči, da li je instaliran integrirani CPU hladnjak ili neki aftermarket. Ipak, mjesta za diskove ima sasvim dovoljno kako bi se složio jedan sasvim upotrebljivi HTPC.

streacom_fc8a_12

Uklanjanjem nosača dobivamo pristup donjem dijelu kućišta na kojem se nalaze odstojnici za Mini-ITX ploču, dok su na prednjoj stranici smješteni USB 3.0 konektori te njihov kabel s konektorom za ploču, uz Power tipku i LED-icu s pripadajućim kabelima i konektorima za ploču.

streacom_fc8a_13 streacom_fc8a_16

Nažalost nismo na vrijeme mogli nabaviti ploču koju ovo kućište u potpunosti podržava, tj. njen integrirani CPU hladnjak. Mi smo se zahvaljujući Instar Informatici dokopali ASRockove H110M-ITX ploče čiji je socket smješten na gornjem dijelu PCB-a, a integrirani rashladni sustav podržava ploče na kojima je socket smješten na donjoj strani socketa – zbog dugih toplovodnih cijevi. Streacom odvojeno prodaje i MH1 kit skraćenih toplovodnih cijevi koje odgovaraju ovakvim pločama, no eto nama su ga zaboravili poslati. Ipak, ploču smo ugradili i pokrenuli ju samo s jednim dijelom integriranog CPU hladnjaka. i5 7500 se brzo zagrijao i za takav je procesor jasno preporučljivo nabaviti neki low profile hladnjak.

streacom_fc8a_14 streacom_fc8a_15

Samo za demonstraciju, van kućišta smo na H110M-ITX ploču instalirali hladnjak s četiri toplovodne cijevi koje se s još tri aluminijska bloka pričvršćuju za rebrastu bočnu stranicu pa se tako cijelo kućište pretvara u veliki pasivni hladnjak. Naravno, na sve površine toplovodnih cijevi koje dolaze u doticaj s aluminijem je potrebno nanijeti tanak sloj paste čime se poboljšava prijenos topline. Instalacija je jednostavna i Streacom se sve lijepo potrudio objasniti.

streacom_fc8a_17 streacom_fc8a_18

S obzirom na to da nas je H110M ploča iznevjerila (a zapravo kućište), u kućište smo ugradili još jednu – N3150B-ITX s integriranim procesorom i njegovim hladnjakom. Lako smo ugradili i napajanje, te gornju ploču s 2.5-inčnim SSD-om. Jedinu zamjerku možemo uputiti na prekrutom USB 3.0 kabelu koji se ne da lijepo oblikovati i spremiti tako da ne smeta.

streacom_fc8a_19

Streacomovo je FC8 kućište sada već pet godina na tržištu i uz manje je promjene doguralo do ove sada Alpha izvedenice. Dokaz je to kako su od početka pogodili dobar koncept i izgleda i kvalitete i unutarnjeg rasporeda pa se inicijalni dizajn nije imao što puno mijenjati. FC8 Alpha će tako odlično poslužiti za maleno fancy računalo koje želite svima pokazivati ili pak kao HTPC gdje će se odlično uklopiti s linijskim komponentama u dnevnom boravku. Kvaliteta izrade i materijala je odlična i tu se nema što za prigovoriti. Praktičnost je malo narušena dužim tipom toplovodnih cijevi, jer većina današnjih ploča socket ima na gornjem dijelu PCB-a no i za to lijeka ima kupovinom dodatnog MH1 kita kraćih cijevi. Cijena FC8 Alpha kućišta u Njemačkoj je oko 150 €, dok MH1 kit košta dodatnih 36 €. U ponudi ga ima i jedna trgovina u Hrvatskoj po cijeni od oko 1.300 kuna. Nije malo, no za kvalitetu uvijek vrijedi izdvojiti.