Suntek Vivid TH-657
Datum objave 11.01.2004 - Dean Narandžić
Uvod
Suntek Vivid TH-657
Prikaz Suntek kućišta koje nam je ustupila tvrtka Nitel nastavljamo sa njihovim serijom Vivid, a na testu smo imali model TH-657 crne boje (isto kućište moguće je nabaviti i u plavoj, srebrnoj ili bijeloj boji). Ovo kućište plijeni pažnju svojim dizajnom kojim kopira Apple Mac računala iz G4 serije. Iako nismo oduševljeni takvim dizajnom, on ipak predstavlja iskorak od uobičajenih vizualnih rješenja u industriji kućišta, a obzirom na broj korisnika računala koji MS Windows XP desktop raznim programima mijenjaju ne bi li što više sličio Mac OS-u, uvjereni smo da će pronaći svoje kupce.
Završna obrada visokog sjaja je vrlo osjetljiva na nečistoću
Kućište je u mnogo čemu različito od konkurencije, a najočitija razlika je u materijalu izrade: plastika koja je montirana sa svih strana kućišta (uključujući i zadnju). Naravno, ispod plastike je lim koji kućištu daje čvrstoću i ujedno služi kao prepreka elektromagnetnim smetnjama koje bi računalo u svojem radu moglo proizvoditi. No taj lim je vidljiv tek djelomično sa stražnje strane kućišta, pa je dojam da je kućište napravljeno od plastike potpun. Kvaliteta završne obrade je vrlo dobra, a boja je vrlo visokog sjaja sa efektom ogledala. Ovakva završna obrada donosi i problem održavanja kućišta čistim – u slučaju ovog kućišta, taj problem nije nimalo trivijalan, te smo prašinu i otiske prstiju za vrijeme slikanja morali konstantno brisati.
Čak je i stražnja strana kućišta oklopljena sa plastikom
Kućište omogućuje ugradnju po četiri 5,25" i dva 3,5" uređaja dostupna izvana, a od kojih je jedan rezerviran za ugradnju floppy diska. Dodatno je moguće ugraditi još tri diska. Kako prednje maske uređaja ne bi narušavale izgled kućišta, gornja dva utora za ugradnju 5,25" uređaja su predviđeni za ugradnju CD/DVD pogona koji će ostati skriveni, a pristup ladici za medij će biti moguć kroz vratašca. Dimenzije kućišta su 190x427x470 mm (širina x visina x dužina), a težina praznog kućišta je 8kg. Kućište standardno dolazi bez napajanja, a distributer predlaže ugradnju Chieftec ili Tagan napajanja, što smatramo dobrom kombinacijom, ali ne zaboravite na dodatni izdatak koji će zasebna kupovina napajanja prouzročiti!
Uobičajeni set priključaka skriven ispod poklopca na prednjoj maski
Kućište je opremljeno sa ručkom za prenošenje, što je vrlo praktičan dodatak koji se vrlo malo proizvođača sjeti ugraditi na svoje proizvode. Nažalost, ne djeluje uvjerljivo, te vam ne bi preporučili da računalo prenosite na duže relacije koristeći ovu ručku. Na prednjoj strani kućišta (ispod poklopca pri dnu kućišta) ćemo pronaći i set konektora koji omogućuju priključivanje dva USB i jednog FireWire uređaja, kao i slušalica i mikrofona. Bočna stranica kućišta je pričvršćena pomoću dva mehanizma i jednog vijka koji je moguće koristiti bez upotrebe alata, a takav pristup ugradnji komponenta je primijenjen i na drugim dijelovima kućišta.
Unutrašnjost kućišta
Otvoreno kućište se na prvi pogled ne razlikuje od konkurencije, ali ipak donosi i neke inovacije
Kućište u svojoj unutrašnjosti donosi nekoliko inovativnih rješenja, a dosljednost upotrebe različitih mehanizma za pričvršćivanje komponenti koje je moguće koristiti bez upotrebe alata je za svaku pohvalu. Set stezaljki za kartice, kao i okvir za ugradnju ventilatora smo imali prilike vidjeti i na kućištima drugih proizvođača, ali nosači matične ploče i mehanizam za pričvršćivanje diskova su vrlo originalno izvedeni. Nosači za matičnu ploču su napravljeni u obliku kukica, a samo jedan od nosača je izveden na uobičajeni način sa navojima za vijak koji će pridržavati matičnu ploču. Postupak ugradnje matične ploče je vrlo jednostavan – matičnu ploču nataknemo na nosače, povučemo je na stranu kako bi kukice na nosačima zapele na rub rupa u matičnoj ploči i stegnemo ploču sa jednim vijkom. Ovo rješenje u praksi funkcionira vrlo dobro, pa proizvođaču upućujemo čestitke na upotrebljivoj inovaciji.
Držače kartica i ventilatora možemo koristiti bez upotrebe alata
Mehanizam za pričvršćivanje diskova (bilo da se radi o 3,5" ili 5,25" uređaju) je također originalan: disk umetnemo u utor, naštimamo ga da se rupa na nosaču poklopi sa rupom za vijak na disku i rukom zategnemo plastične "vijke" koji će pri tome u rupe za vijke na disku uglaviti plastični klin. I ovo rješenje se u praksi pokazalo vrlo dobrim, jedino prilikom ugradnje diskova treba pripaziti da mehanizam bude u nestegnutom položaju.
S druge strane nosača za diskove možete vidjeti mjesto za ugradnju ventilatora
Hlađenje računala ugrađenog u Suntek Vivid kućište se može poboljšati ugradnjom ventilatora dimenzija 80x80mm koji će izbacivati topli zrak na stražnjoj strani kućišta. Proizvođaču ovdje pišemo minus zbog malih proreza za zrak koji će smanjiti efikasnost tako ugrađenog ventilatora. Dodatno je moguće ugraditi i ventilator za hlađenje ugrađenih diskova, također dimenzija 80x80mm. Obzirom na poziciju ovog ventilatora njegova upotrebljivost je vrlo upitna, jer nema proreze koji bi osigurali dovod hladnijeg zraka iz prostorije, već samo usmjerava zrak u kućištu koji će nakon dužeg korištenja zasigurno biti zagrijan. U odnosu na konkurenciju, ovo kućište nudi vrlo skromne mogućnosti poboljšavanja hlađenja računala, što će razočarati overclockere i većinu zahtjevnih korisnika.
Ugradnja DVD čitača i zaključak
Prilikom ugradnje optičkih diskova potrebno je skinuti dio prednje maske
Opis kućišta nastavljamo ugradnjom DVD čitača – da bi ovaj uređaj ugradili u kućište biti će potrebno skinuti dio prednje maske. Uz malo pažnje prilikom ugradnje, ovaj postupak će proći brzo i bez problema, no početnike može zbuniti jer uz kućište nismo dobili nikakvu dokumentaciju koja bi opisala ovaj postupak. Nakon ugradnje DVD uređaja isprobali smo funkcionalnost vratašca koja nam omogućuju pristup ladici, kao i tipke za otvaranje ladice, i možemo reći da smo vrlo zadovoljni jer je naš Toshiba DVD čitač radio besprijekorno.
Prednja maska koja sakriva ugrađeni DVD uređaj nije prepreka u njegovom korištenju
Na kraju pogledajmo kako izgleda kućište sa ugrađenom matičnom pločom: zbog dimenzija kućišta, prostor koji nam stoji na raspolaganju je podjednake veličine kao i kod većine drugih kućišta iz ove kategorije. Prilikom ugradnje 5,25" uređaja u gornja dva utora, sigurno neće biti dodirnih točaka sa matičnom pločom, dok priliko korištenja donja dva utora postoji takva opasnost. Ostali uređaji su dovoljno udaljeni i s njima neće biti problema.
Kućište sa ugrađenom matičnom pločom
Iako ovo kućište donosi nekoliko inovativnih rješenja (što mu uz neuobičajeni dizajn pišemo kao plus), no slabo hlađenje predstavlja veliki nedostatak koji ne možemo ignorirati. Ovo kućište će zadovoljiti korisnike koji traže baš takav dizajn, dok će se ostali vjerojatno odlučiti za neki drugi model. Sa druge strane, ukoliko u kućište planirate ugraditi prosječno računalo koje nećete overclockirati, lakoća sastavljanja vas zasigurno neće ostaviti ravnodušnim. Kućište možete nabaviti u poduzeću Nitel po cijeni od 780kn (PDV uračunat).