Uvod

DS214 Group 1Centralna pohrana svih vrsta dokumenata, audio, video te ostalih zapisa već odavno nije rezervirana samo i isključivo za poslovna okruženja. Dapače, mnogi proizvođači takve opreme uvidjeli su svoju priliku u širenju ponude i na kućne korisnike, te tako zadnjih godina imamo zamjetnu ekspanziju i poveću ponudu uređaja iz NAS kategorije, koja i kućnom korisniku omogućava centralnu pohranu, izradu sigurnosnih kopija, više platformske multimedijalne poslužitelje za sve ukućane i još puno toga. Svakako jedno od vodećih imena u svemu tome je i Synology, kompanija koja svojom ponudom pokriva praktički sve tržišne segmente, a široj populaciji je postala sinonimom za vrhunski kućni NAS sistem. Danas smo se pozabavili s dva njihova proizvoda, od koji je 214se klasičan dual disk NAS sistem, reprezentativni primjer onoga što Synology radi najbolje, dok drugi 214 play model već svojim imenom otkriva adute – Network Attached Storage (NAS) u službi ultimativnog media centra.

 

DS 214se

DS214seU opis testiranih uređaja krećemo sa 214se modelom, financijski prijateljski raspoloženim NAS sistemom – kako ga i sam Synology naziva. U osnovi, radi se o pristupačnom dual disk mrežnom uređaju za pohranu, dijeljenje i zaštitu svih vrsta podataka. Samim izborom Marvell Armada 370 procesora na 800 MHz i 256 MB DDR3 memorije vrlo jasno daje do znanja kakve su njegove mogućnosti i želje, no podcjenjivati  ovakav stroj  zbog ovih specifikacija bi bila vrlo velika greška. Ono što je srce i duša svih Synology NAS uređaja je operativni sistem – Synology DiskStation Manager (DSM) koji u suradnji s gore navedenim hardverom pruža ultimativno iskustvo i sistem koji može zadovoljiti svakoga. Da ne nabrajamo suhoparne detalje, specifikacije možete naći na Synologyevim stranicama.

Od osnovnih hardverskih značajki valja još izdvojiti već spomenutu podršku za ukupno 2 x 3.5“ ili 2 x 2.5“ diska ukupnog kapaciteta konfiguracije do 8 TB (što se redovito nadograđuje pojavljivanjem novih diskova) u raznim datotečnim sustavima i RAID tipovima, USB 2.0 port, gigabitnu LAN konekciju, vrlo tih (18.4 dB) i dugovječan 92 mm stražnji ventilator, potrošnju od svega 3.95 W s diskovima u hibernaciji do maksimalnih 19.14 W kada su diskovi u punom pogonu. Ovo su naravno nekakve vrijednosti s instaliranim klasičnim diskovima koje smo mi i dobili direktnim mjerenjem iz utičnice, s instaliranim 2×1 TB WDblack diskovima, kao i 1×2 TB WD green i 1×4 TB red modelima – što je u nekakvim kalkulacijama vrlo bitna stavka, ovakvi uređaji su u pravilu u pogonu 24/7.

Vanjski izgled 214se modela je po svemu klasični Synology – kućište od glatke bijele plastike, sa sivkastom prednjom maskom, bočnim prorezima za zrak u obliku Synology natpisa, kliznim bočnim mehanizmom za otvaranje samog uređaja, dok na prednjem dijelu nalazimo samo gumb za uključivanje i statusne ledice – status, LAN i svaki disk zasebno. Stražnju stranu većim djelom zauzima otvor za ventilator, dva USB porta, LAN i priključak za napajanje. Za paranoične i one kojima je to potrebno – tu je i utor za zaključavanje i fiksiranje kućišta.

DS214se OpenKućište se otvara na za Synology uobičajen način – sa stražnje strane se uklone dva vijka i onda se jednostavno po dužini kućište rastavi, klizanjem u suprotne strane (lijevi dio od sebe, desni prema sebi). Vrlo jednostavan i učinkovit klizni sistem, koji jamči velik broj otvaranja i zatvaranja iako sumnjamo da će kućni korisnik to napraviti više od par puta. Sama plastika je prilično kvalitetna, kako bi se u narodu reklo “pod prstima”, i nema ni govora o loše obrađenim dijelovima, sve je zaobljeno i vrlo precizno izrađeno i sastavljeno.

DS214se Open Space

Otvaranjem kućišta dolazimo do ležišta za diskove, koje je izvedeno od čistog metala, bez ikakvih dijelova za amortizaciju. Diskovi se ugrađuju na klasičan način umetanjem i ležište i učvršćivanje vijcima, što je nama plus – neki bi mogli zamjeriti obveznu upotrebu alata u svemu ovome. Položaj ventilatora je takav da ravnomjerno pokriva oba diska i jednim dijelom elektroniku, preuzima toplinu s njih i izbacuje je na stražnji otvor – vrlo jednostavan ali učinkovit sistem, koji u suradnji s bočnim prorezima za dotok svježeg zraka obavlja svoj posao odlično. U nekakvim kućnim temperaturnim uvjetima, imali smo u prosjeku temperature tek nešto malo više od 30°C, do maksimalno izmjerenih 40°C, kada je NAS bio pod maksimalnim opterećenjem. Uređaj u samom radu je tih, statusne ledice nisu prenapadne i općenito audio vizualni dojam je i više nego pozitivan – vjerujemo da bi ga svaka majka poželjela kao istaknutog pripadnika dnevnog boravka :)