Softver

Synology DS423+_soft_1

DiskStation Manager je Linux OS koji pogoni sve Synologyjeve NAS-ove pa tako i ova dva testirana modela. Sučelje je dizajnirano kao standardnom računalu te njime upravljamo mišem. Zavisno o tome da li ste pri inicijalnoj konfiguraciji odabrali da će se NAS koristiti u kućnom ili poslovnom okruženju, biti će instaliran standardni paket dodatnih aplikacija.

Synology DS423+_DSM

Naravno, sami s dva klika po želji možete instalirati i druge – od jednostavnijih kao što je aplikacija za masovni download ili sinkroniziranje podataka sa servisima za pohranu podataka u oblaku, do naprednijih kao što su različiti poslužitelji (Git, WordPress, Joomla, itd.) ili Synologyjev privatni podatkovni oblak – Synology Drive.

Synology DS423+_soft_3

S njime na raspolaganje dobivamo mogućnost sinkronizacije podataka iz praćenih mapa na računalima i mobilnim uređajima, no s tom razlikom da se kopija podataka ne nalazi nekakvom udaljenom poslužitelju već na našem NAS-u. U skladu s tim, postoje i dedicirane aplikacije, kako klasične tako i mobilne, koje treba instalirati na uređaje s kojih želimo sinkronizirati podatke.

Aplikacije iz trgovine podijeljene su u tri osnovne grupe – Synologyjeve vlastite aplikacije kojih je najviše, open source aplikacije, te aplikacije zatvorenog koda za koju se brinu neovisne tvrtke.

Synology DS423+_Package Center1

Synology DS423+_Package Center2

Synology DS423+_Package Center3

Još jedan vrlo zgodan softverski paket je Surveillance Station koji omogućava NAS-u upravljanje s IP kamera u svrhu nadzora. Besplatno je podržano spajanje do dvije kamere, a uz plaćanje i mnogo više njih. Zgodno je što dodatne licence nisu u obliku pretplate već je riječ o jednokratnoj kupovini koja je vezana za vaš Synology račun, pa ako u nekom trenutku poželite kupiti jači NAS, kupljene licence su i dalje s vama.

Zaključak

Synology DS423+_2

NAS uređaji s četiri utora za diskove nameću se mnogo kompetentnije rješenje u odnosu na svoju manju braću s dva utora. S više diskova mogu se slagati efikasnija RAID polja, lakše je obaviti nadogradnju ili zamjenu neispravnog diska, a i plafon u pogledu sirove mogućnosti skladištenja podataka je značajno veći.

Dva NAS-a s kojima smo se pozabavili ovaj put su usprkos sličnosti namijenjeni drugačijim vrstama korisnika. Jeftiniji DS423 (cijena od 430+ €) namijenjen je korisnicima koji primarno traže nešto moćniji sustav za sigurnu pohranu podataka. On može imati i druge funkcije, no s njihovim aktiviranjem ne treba pretjerivati zbog skromnije kombinacije procesora i memorije koju pri tom nije ni moguće proširiti.

Synology DS423+ - 31

S početnom cijenom od 580 € DS423+ mnogo je kompetetniji uređaj, usprkos korištenju realno dosta starog procesora. U osnovnoj konfiguraciji pokazati će se odlično u kućnom okruženju, pogotovo ako ga ciljate koristiti za serviranje multimedije putem Plexa, a proširen memorijom i potencijalno SSD-ovima spreman je i za znatno zahtjevnije poslovne zadaće. Dodatni plus svakako je godinu dana ekstra jamstva.

Synology DS423+_3

Iako je korištenje pretotopnih 1-gigabitnih mrežnih sučelja problematično u kontekstu oba uređaja, kod moćnijeg DS423+ doći će više do izražaja ako se odlučite na korištenje M.2 utora za SSD-ove. No tu se nadovezuje još jedna mana – bezobrazno visoka cijena Synologyjeve memorije i SSD-ova. Za memoriju čak i nije toliki problem budući da će NAS u pravilu raditi i s pločicama drugih proizvođača, no kada je riječ o SSD-ovima, Synology softverski onemogućuje korištenje tuđih SSD-ova za pohranu podataka već ih je moguće koristiti isključivo kao cache.