Synology RT6600AX recenzija
Datum objave 01.08.2022 - Hrvoje Gregur
RT6600AX - prvi dio
Synology je nedavno u svoju ponudu rutera dodao novu igračku – RT6600AX. Osim novog hardvera tu je i SRM 1.3 – nova revizija Synology OS-a koja nam donosi neke zanimljivosti. Najveća je 802.1q VLAN tagging podržan u svim režimima rada (ruter, AP i mesh), koji se mogu primijeniti i na WiFi mreže. Nova SRM verzija je popraćena i unaprijeđenom Firewall podrškom, no ne očekujte prave Enterprise mogućnosti. Iako se s ovakvim uređajem bez ikakvog problema može pokriti čak i srednje velika tvrtka, kao i neke udaljene lokacije – na kraju dana ovo je consumer, a ne enterprise uređaj. No unatoč tome Synology se malo pomalo približava i tom segmentu.
Autor ovih redaka ovaj router koristi već preko tri mjeseca pa je riječ o dugotrajnom hands on iskustvu, a i zanemarit će te malo prašine koja se u međuvremenu nakupila
Što se tiče slike kutije i sadržaja – ista je davnih dana završila u trajnoj arhivi no kao i kod ostalih Synology uređaja „bundle“ je sve samo ne bogat – jedan Quick Start guide, RJ45 kabel i naravno sam router i njegovo napajanje.
Sa stražnje strane klasika – USB port + pet RJ45 portova, za one koji su naviknuti na fleksibilnost Mikrotika – istu ne očekujte ovdje. WAN port je uvijek WAN port, ako se koristi failover LAN 1, koji je ujedno i jedini 2.5GBps port može se koristiti kao dodatan WAN port, dok preostala 3 porta možete koristiti isključivo kao LAN portove. Ostatak čine priključak za napajanje, On\Off i Reset.
WPS i WiFi tipke su na desnom boku
Glavni SoC je Qualcomm Atheros IPQ6018, iz relativno nove Networking Pro 400 platforme. Riječ je o ARM 64-bit A5 četvero-jezgrenom procesoru koji radi na solidnih 1.8GHz. Podržava MU-MIMO 2×2 sa četiri streama; dva za 2.4GHZ i dva za 5GHz spektar s obzirom da se u specifikacijama za RT6600X navodi 4×4 MU-MIMO podrška dolazimo do Qualcomm QCN9024 koji je ujedno zadužen i za WiFi 6. Za 2.5Gbit port tu je Qualcomm QCA8081 Ethernet PHY transceiver, dok se za ostale 1Gbit portove brine Qualcomm QCA8075. Sve je zaokruženo s 1GB DDR3 memorije.
Što se WiFi podrške tiče – podržani su 802.11 a/b/g/n/ac/ax standardi tu je i 4×4 160Mhz podrška, a uređaj nudi tri odvojena WiFi radija tako da maksimalne (teorijske vrijednosti) WiFi propusnosti koje Synology navodi iznose:
- 4800Mbps – 5GHz-1
- 1200Mbps – 5GHz-2
- 600Mbps – 2.4GHz
U osnovi, riječ je o hardverski jako dobro potkovanom uređaju što naravno prati i cijena. Ono što bismo htjeli vidjeti od svih proizvođača su barem dva 2.5Gbit porta što bi omogućilo puno više fleksibilnosti.
Dobro poznati Synology UI – jednostavan za navigaciju i podešavanje. Nećemo prolaziti kroz sve opcije – no nabrojati ćemo ono što je nama bilo zanimljivo i što smo detaljno testirali.
Network Center
Za „po doma“ i tokom inicijalnog postavljanja imamo osjećaj da će svi ovdje provesti najviše vremena.
Osim PPoE podržani su i Auto IP, DS-Lite te Manual načini rada. Moguće je postavljanje VLAN-ova za dolazne konekcije i dedicirati portove za IPTV usluge. Iako postoje profili za IPTV/VOIP – na listi se ne nalaze profili iz Hrvatske stoga ne očekujte da ćete zamijeniti ISP router ako želite koristiti VOIP uslugu.
Za one koji se vole skrivati – gore su navedene podržane tehnologije. Na kratko smo testirali OpenVPN i SurfShark i ovisno o serveru rezultati do kojih smo bez problema dolazili bili su 190/90Mbps – s obzirom na vezu od 200/100 na lokaciji testiranja – potpuno prihvatljivo.
Količina podržanih DDNS servisa je poprilična, a mi smo se odlučili na Synologyev – tokom sad već sigurno 6 ili 7 godina korištenja pokazao se kao iznimno stabilan servis, a s obzirom da je besplatan definitivno nemamo zamjerke.
Kao niti u prijašnjim verzijama tako ni ovdje nemamo kompletno QoS rješenje no uz malo igranja moguće je postići željene rezultate.
Malo igranja s prioritetom, limitiranja po VLAN-ovima te pravila vezana uz pojedine uređaje moguće je osigurati i više nego adekvatna pravila za kućne ili prosumer korisnike.
S obzirom da je jedna od novosti SRM 1.3 OS-a kreiranje VLAN-ova i sam Firewall su dobili malo nadogradnji. Kao Source\Destination moguće je blokirati vlastite subnete, specifične IP adrese, dodano je blokiranje\propuštanje po regiji dokle god zemlja koju želite pustiti\blokirati posjeduje Geocode. Uz prethodno spomenuto naravno postoje i pravila koja dozvoljavaju i direktan promet prema built-in aplikacijama.
Ako se poigrate s VLAN-ovima koji sveukupno možete imati do 5 (ne bi se žalili da je broj malo veći) no rijetko koji kućni korisnik treba više. Naravno uz svaki VLAN veže se i zaseban subnet (moguće je koristit i IPv6). Na svakoj mreži moguće je koristiti standardne stvari poput DHCP Servera, izolirati mrežu od ostalih (što je isto tako moguće i kroz sam Firewall), i naravno zabraniti pristup na Management IP samog routera.
Osim ograničenja na sveukupno 5 VLAN-ova (dva su defaultna i ne mogu se obrisati, a to su Guest Network i Primary Network) no moguće im je mijenjati TAG kao i subnet, jest činjenica da ako na određenom portu želimo promijeniti Untagged mrežu s Primary Network-a na bilo koju drugu – kroz njega više ne prolaze ostale mreže kao Tagged te ih nije moguće kao takve namjestiti. Više fleksibilnosti ne bi škodilo s obzirom da na raspolaganju imamo 4 porta, na kraju dana managed 8 portni 1GbE switchevi kreću već od 200kn stoga ovo ne predstavlja prevelik problem.
Forum
Objavljeno prije 15 minuta
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 15 minuta
K: Kućite, Napajanje, GPUObjavljeno prije 18 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 27 minuta
A1 - ex B.netObjavljeno prije 43 minute
to trenutno igrate?Novosti
8 stvari na koje treba paziti prije kupnje TV-a
Kupnja televizora nije nešto što se radi svaki dan, pa je dobro razmisliti prije nego što izdvojite novac. Ako pročitate ovaj vodič, siguran sam da ćete znati na što obratiti pažnju i kako odabrati pravi model za sebe. 1. Cijena – skupo ne... Pročitaj više
Izvršni direktor Microsofta sastao se s Trumpom i Muskom: Planira se ulaganje od 80 milijardi dolara u AI podatkovne centre
Izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella, postao je najnoviji tehnološki lider koji je uspostavio kontakt s novom američkom vladom. Prema izvještajima, Nadella je nedavno imao sastanak s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom i bizn... Pročitaj više
Tržište osobnih računala prošle godine poraslo je za samo 1,3 posto, no analitičari Gartnera predviđaju bolju 2025.
Rijeka vremena odvela nas je dovoljno daleko od prošle godine da Gartner može sagledati stanje na tržištu računala ne samo za četvrto tromjesečje, već i za cijelu 2024. godinu. Prema izvorima, isporuke računala rastu već pet uzastopnih trom... Pročitaj više
Dell lansira liniju računala s integriranom umjetnom inteligencijom za kreativnost i produktivnost
Nakon desetljeća inovacija, Dell je službeno predstavio novu liniju računala s integriranom umjetnom inteligencijom, omogućujući korisnicima da unaprijede kreativnost i produktivnost. Kako bi olakšao primjenu AI računala u poslovnim okružen... Pročitaj više
Zašto su neki USB priključci crveni? Što to znači?
USB priključci obično dolaze u bojama poput crne, plave ili bijele, a svaka boja označava određenu funkciju ili verziju USB standarda. Ako ste ikada vidjeli crveni USB priključak na svom računalu, prijenosnom računalu ili nekom drugom uređa... Pročitaj više
Sve novosti